Drodzy forumowicze,

Wykonałem indywidualny projekt budynku jednorodzinnego, który leży właśnie w starostwie powiatowym i czekam cierpliwie na pozwolenie na budowę. Tak sobie czekam i główkuję i doszedłem do wniosku, że jednak kilka rzeczy budując dom chętnie bym zmienił. Mianowicie:

1. Projekt budowlany złożony do urzędu w zakresie instalacji sanitarnych ma wykonany projekt przydomowej oczyszczalni ścieków. Projektant założył, że będzie to oczyszczalnia ekologiczna z drenażem rozsączającym i zbiornikiem jednokomorowym. O ile na oczyszczalnię z drenażem jestem zdecydowany to jednak zamiast zbiornika jednokomorowego wybrałbym trzykomorowy. Czy taka zmiana wymaga jakiejś zgody projektanta, projektu zamiennego czy zmiany w pozwoleniu?

2. Instalacje elektryczne i wod-kan - będę wykonywał projekt aranżacji wnętrz, a więc zmianie na pewno ulegną punkty świetlne, gniazdka, włączniki, być może położenie urządzeń wod-kan. Pytanie jak wyżej - czy są to zmiany które muszą być jakoś formalnie zgłoszone?

Kupując mieszanie w bloku od dewelopera na etapie budowy mogłem sobie dowolnie pozmieniac układ ścian dizałowych, instlacji i nikt nie robił problemów. Dałem po prostu murarzom, elektrykowi i hydraulikom po parę groszy i zrobili mi zmiany jakie chciałem. Czy przy budowie domu jest tak samo prosto?