dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Kocioł co w układzie zamkniętym na złość producentowi.

    Witam, takie pytanko odnośnie podłączenia kotła w układzie jak temat posta. Jednak producent pisze odradza, że niby tylko w ukl. otwartym. Oki, tak jest najbezpieczniej powiedzieć. Jest to producent produkujący kotły według norm. Chodzi o kocioł z podajnikiem. Oki więc tak czy siak powinni tak go zespawać że gdyby się woda zagotowala w ukl otwartym to przecież go nie rozerwie od razu. A w ukl zamkniętym będzie naczynie wzbiorcze które przyjmie cała wodę nawet przy tem 100 stopni plus zawór bezpieczeństwa. Co uważacie?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Ile Ty masz lat?
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    A w ukl zamkniętym będzie naczynie wzbiorcze które przyjmie cała wodę nawet przy tem 100 stopni plus zawór bezpieczeństwa. Co uważacie?
    że Ci się sufit z podłogą pomylił ! albo wpadłeś do sekty płaskiej ziemi i wyssało myślenie
    W układzie otwartym - wyprowadza się rurę bezpieczeństwa do naczynia wzbiorczego, są jeszcze dwie rury, rura nadmiarowa = do kanalizacji i rura wzbirocza do wyrównania braku wody, podłączona pod powrót, przed powrót.
    Aż się wierzyć nie chce, temu co się czyta ! układ zamknięty + kocioł na paliwo stałe, to dopuścił jakiś cymbalista ! to że jest dopuszczone, to nie znaczy, że trzeba iść za modą i szukać sobie przepisu na bombę w kotłowni.
    Kocioł w układzie otwartym, będzie mógł gotować wodę ciągle, 115 st to mój rekord nic zero problemów etc.
    Jakie naczynie przeponowe musiał bym mieć, żeby 1700L wody obsłużyć ? retoryczne pytanie.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Mam kocioł w układzie zamkniętym.
    1.ze prodcent musi dopuść kocioł do pracy w układzie zamkniętym.
    2. Sterownik powinien sam odpalać pompy jak zostanie przekroczona jakaś ustalona przez producenta u mnie jest to 80*C
    3. Zawór bezpieczeństwa i naczynie przeponowe
    4. Wężownica schładzająca podłączona do wodociągu
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Ja też miałem. Też miałem układ schładzający - musiałem gao zaślepić po miesiącu bo pękł. Świadomość że wystarczy żeby skleił się jeden chiński przekaźnik za 10 groszy aby doprowadzić do wyrzutu wrzątku... Bezcenna.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    by doprowadzić do wyrzutu wrzątku... Bezcenna.

    pod względem montażu kotła na paliwo stałe, jestem ortodoksem pierwszej kategorii, u mnie w słowniku nie ma układu zamkniętego dla kotła na paliwo stałe

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Jeśli palnik jest ustawiony na 700gram/h węgla to dom to skonsumuje jeśli zaniknie zasilanie to zammało jest węgla w palniku aby cos się wydarzyło. Nie wiem w jaki sposób przekaźnik SSR miały by się skleić. Jedyne zabezpieczenie jaki zadziałało u mnie to po dogrzaniu domu przebicie po odstawieniu kotła. Przy 75*C startuje CWU przy 80 startuje cała podłoga. Ani zawór bezpieczeństwa nie zaczadził ani wężownica. Są 3 poziomy zabezpieczeń wątpliwę żeby coś nawaliło jeśli jest poprawnie zrobione
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Każde z tych zabezpeczeń może nawalić, co prawda mało prawdopodobne żeby wszystkie na raz, ale czy sprawdzasz działanie zaworu bezpieczeństwa? Reszta to tylko chińska elektronika zrobiona po kosztach.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  9. #9

    Domyślnie

    Obecnie szykuje sie do przerobiebia mojego ujlado CO i bedzie on zasilany kominkiem z plaszczem wodnym w ukladzie zamknietym. Kominrk jest do tego dostosowany ma wezownice schladzajaca i zawory bezpieczenstwa. Dla wszystkich ktorzy sa przeciwni ukladom zamknietym polecam sie zastanowic. W ukladzie zamknietym sa mininum 2 a czasem i 3 zabezpieczebia. Sugerujecie ze wszystko moze zawiesc i mamy bombe w domu. To teraz oytabie do was. Czy w waszym ukladzie zamknietym jest jakies zabezpoeczenie poza zbiornikiem przelewowym?? W 99% ukladow nie ma nic wiecej. A co jesli w ukladzie pojawi sie vos co zablokuje przeplyw wody do zbiorbika przelewowego i uklad stanie sie cisnieniowy?? Ja wiem ze jest to tzw. Gdybanie tak samo jak gdyvanie ze wszystkie zabezpieczenia w ukladzie zamknietym nawala. Prawda jest taka. Z zadnym ogbiem nie ma zabawy. Jesli cos jest zrobione poprawnie i z glowa wszystko powinno byc ok. A co do autora postu jesli producent nie zaznaczyl ze kociol moze pracowac w ukladzie zamknietym a Ty tak to zrobisz i vos zacznie sie dziac to tracisz gwarancje.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    Kocioł w układzie otwartym, będzie mógł gotować wodę ciągle, 115 st to mój rekord nic zero problemów etc.
    .

    115 stopni to mało.

    Miałem układ otwarty grawitacyjny, pion 2'', pozostałe rury z naczynia chyba 1'', piec stalowy producent "Rumia..." z roku ~~1969, chyba 18000kcal na tabliczce znamionowej.
    Koniec lat 70' mroźna zima, rozpalone koksem i zostawione na noc, przyjechałem chyba o 04:30 już prawie wygasło.
    Pod rurą przelewową zobaczyłem wodę w wiadrze czyli był czajnik.
    Termometr szklany ze skalą 120, rurka kończyła się na 135 stopniach, pęknięty - innych szkód nie stwierdziłem.
    Piec pracował jeszcze ponad 20 lat.
    Po tym przypadku dorobiłem elektroniczny miarkownik ciagu.
    Termistor, elektronika i przekaznik włączał stycznik MS1 umocowany kotwicą do dołu, który uchylał/podnosił klapkę powietrza w dolnych drzwiczkach.
    Jesli nie było zasilania, to w najwyżej w piecu wygasło.
    Działało to końca życia tego pieca.
    Pomysł paliwo stałe + układ zamkniety, to nie ma przyzwoitych słów komentarza

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Ile Ty masz lat?
    34
    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    że Ci się sufit z podłogą pomylił ! albo wpadłeś do sekty płaskiej ziemi i wyssało myślenie
    W układzie otwartym - wyprowadza się rurę bezpieczeństwa do naczynia wzbiorczego, są jeszcze dwie rury, rura nadmiarowa = do kanalizacji i rura wzbirocza do wyrównania braku wody, podłączona pod powrót, przed powrót.
    Aż się wierzyć nie chce, temu co się czyta ! układ zamknięty + kocioł na paliwo stałe, to dopuścił jakiś cymbalista ! to że jest dopuszczone, to nie znaczy, że trzeba iść za modą i szukać sobie przepisu na bombę w kotłowni.
    Kocioł w układzie otwartym, będzie mógł gotować wodę ciągle, 115 st to mój rekord nic zero problemów etc.
    Jakie naczynie przeponowe musiał bym mieć, żeby 1700L wody obsłużyć ? retoryczne pytanie.
    Doskonale wiem jak działa taki układ, nie o to pytałem. W tym momencie mam na otwartym ale będę musiał przerabiać albo się go pozbyć bo nie chcę go dawać pod dach gdzie będzie pomieszczenie mieszkalne. Więc pytanie było czysto teoretyczne o wytrzymałości pieca. A co do wzbiorczego naczynia to mam w układzie około 1 m3 więc dla 100 stopni objętość wody wzrasta o około 5 %więc potrzebuje 50l pojemności uzytkowej naczynia.

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Jeśli palnik jest ustawiony na 700gram/h węgla to dom to skonsumuje jeśli zaniknie zasilanie to zammało jest węgla w palniku aby cos się wydarzyło. Nie wiem w jaki sposób przekaźnik SSR miały by się skleić. Jedyne zabezpieczenie jaki zadziałało u mnie to po dogrzaniu domu przebicie po odstawieniu kotła. Przy 75*C startuje CWU przy 80 startuje cała podłoga. Ani zawór bezpieczeństwa nie zaczadził ani wężownica. Są 3 poziomy zabezpieczeń wątpliwę żeby coś nawaliło jeśli jest poprawnie zrobione
    I tutaj fajnie przedstawiona sytuacja, naczynie wzbiorczcze plus zawór plus wężownica pilnują ciśnienia. Podajnik jeżeli zabraknie prądu i tak nie zagotuje wody(zawór grawitacyjny) bo węgiel przygaśnie (oczywiście przy szczelnym kotle).
    Cytat Napisał kotan88 Zobacz post
    A co do autora postu jesli producent nie zaznaczyl ze kociol moze pracowac w ukladzie zamknietym a Ty tak to zrobisz i vos zacznie sie dziac to tracisz gwarancje.
    Tak mam tego świadomość.
    Ostatnio edytowane przez stachu111 ; 04-11-2019 o 20:07

  12. #12

    Domyślnie

    Ogólnie napisałem tego posta Bo słyszę coraz częściej o instalowaniu pieca w ten sposób, zachowując oczywiście jak najwiecej progów bezpieczeństwa. Czy jeszcze ktoś się może wypowiedzieć na ten temat?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony