dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 7
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 127
  1. #81

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Z rynną 105cm.
    Okien od podłogi nie chciałem z wielu względów. W tym bloku w jednym pionie były w salonach takie przeszklenia. Właściciel po włamie, gdy i tak musiał je wymienić, przerobił ścieżkę zdrowia przez architekta i PINB żeby zmienić na zwykłe.
    Masz małe okna. Jakbyś miał okna o wysokości 2-2,2m to też twój okap mało by co dał. Trzeba by dać okap z 2-2,5m , a to by wyglądało wręcz komiczne jakby z każdej strony domu był taki "okapik" ..

    Dla mnie okap 1,05 m to bardzo dużo. Standardowo jest 60-70cm ..

    A jeszcze większego okapu sobie nie wyobrazam. Okap to jest dobry jak ktoś ma małe okna , wtedy nie szpeci tak mocno domu , ale jak ktoś ma wysokie przeszklenia to lepiej zupełnie inaczej się zabezpieczyć od przegrzewania ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  2. #82
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    283

    Domyślnie

    Mniejszą wersję domu w Malinówkach (nomen omen bezokapową) skończył niedawno budować user mku7i i miał całkiem skrupulatnie prowadzony dziennik, więc może być dobrym źródłem wiedzy:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...lin%C3%B3wkach

    wątek o kosztach:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...lin%C3%B3wkach

    ten w lucernie oprócz lukarny ma też balkon - a to też, jeśli wierzyć tym którzy już zbudowali, zbędny i kłopotliwy wydatek.

  3. #83

    Domyślnie

    Jakiś żart że okap szpeci. Właśnie brak okapu to nowomodna głupota, szczególnie w domach z dachem spadzistym w których okap można bez problemu zrobić. Rozumiem że twoja żona po każdym deszczu lata ze ścierą po tych waszych hektarach okien? Albo macie zacieki i w ogóle wam to nie przeszkadza w domu bez firanek?

  4. #84

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowa7 Zobacz post
    Jakiś żart że okap szpeci. Właśnie brak okapu to nowomodna głupota, szczególnie w domach z dachem spadzistym w których okap można bez problemu zrobić. Rozumiem że twoja żona po każdym deszczu lata ze ścierą po tych waszych hektarach okien? Albo macie zacieki i w ogóle wam to nie przeszkadza w domu bez firanek?
    Dachy bezokapowe to żadna nowa moda. Takie domy były budowane już od bardzo dawna ..

    Poprzedni nasz dom z dachem dwuspadowym miał małe okna i miał okap.
    Ja jakiś wielkich zalet okapu nie uświadczyłem. Jak padał deszcz to i tak były mokre.

    Bez sensu o tym dyskutować , bo każdemu co innego się podoba.

    Nam się podobają nowoczesne bryły , z dużymi przeszkleniami i bez okapowe i takiego projektu szukaliśmy i taki wybudowaliśmy.
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 20-11-2019 o 08:19
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  5. #85
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Poprzedni nasz dom z dachem dwuspadowym miał małe okna i miał okap.
    Ja jakiś wielkich zalet okapu nie uświadczyłem. Jak padał deszcz to i tak były mokre.
    Ja mieszkałem w bloku bez okapu i z okapem (taki, jak wrzucałem). I dlatego zdecydowałem się na okap. Bez okapu po każdym deszczu wypadałoby myć okna. Z okapem - musi ostro zacinać, żeby krople doleciały. Tylko drzwi tarasowe się teraz mi brudzą co deszcz, bo nawet jak krople nie dolatują (a mają łatwiej) to rozbryzgana o taras woda brudzi jeszcze bardziej (to też wada okien od samego dołu).
    Dla mnie okna 1,6x1,8m nie są małe. Już przy takich Oknoplast oferował mi szklenie U=0,6 - przy większych nie znalazłbym dostawcy z pakietem 0,5.

    To nie tylko kwestia okien - sąsiad ma bezokapowca i północna ściana już zielona się zrobiła. To samo było w bloku (poza ścianami pod okapem).

    Estetyka jest u mnie daleko w kryteriach decyzyjnych. Więc podobanie się ma małe znaczenie. Wybieram rozwiązania przede wszystkim wygodne, trwałe i tanie (nie koniecznie w zakupie - mogą "odrabiać" koszty np. trwałością czy obniżając koszty ogrzewania albo chłodzenia).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 20-11-2019 o 08:47

  6. #86
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    Ciągne temat bo sam nie wiem czy okap jest lepszy niż rolety nadstawne. No i obawiam się, że koszt może wyjść porównywalny.
    Rolety nadstawne to chyba najgorszy rodzaj montażu i najgorsza izolacyjność: nie chodzi o pieniądze typu straty ciepła, bo te straty to grosze... tylko problem jest poprawnego wykonania i bardzo duże ryzyko przemarzania, czyli prosta droga do grzyba.
    Najlepsze pod względem montażu są zwykłe rolety/żaluzje natynkowe, ale estetyka cierpi - bo te z kolei powodują zacieki na elewacji i same kasety wyglądają co najmniej słabo (szczególnie te od rolet, bo żaluzji są trochę smuklejsze).
    Montaż podtynkowy jest gdzieś po środku.

    Na słońce najlepsze jest zadaszenie. Zawsze można rozważyć instalację jakiejś pergoli.
    Albo "belki solarnej" wzdłuż całej elewacji https://youtu.be/cOjTus1M60Q?t=173 chociaż to wizualnie trochę mniej mi pasuje.
    Nie do każdej architektury pasują takie rzeczy. Fakt. Ale jak pasują to jest to dobra konstrukcja do estetycznej instalacji rolet czy reflektsoli, z funkcją moskitiery, więc dodatkowo strefę tarasu można odciąć od owadów.

    Okna od podłogi do sufitu fajnie wyglądają.
    Ale Polska to nie Hiszpania.
    U nas potrzeba trochę więcej zachodu i funduszy, by zimą utrzymać komfort termiczny przy takim oszkleniu i uniknąć mostków (przemarzanie i grzyb). Przy dużych powierzchniach okazuje się niezbędny montaż grzejników kanałowych (dla mnie rozwiązanie niedopuszczalne ze względów serwisowych i higienicznych). Albo utrzymywanie wysokiej temp. podłogówki, co nie jest komfortowe i tak niewiele pomaga.
    Rozumiem takie oszklenie w ramach drzwi tarasowych i starczy. Nota bene, jeśli chodzi o optymalizację kosztów, zawsze warto rozważyć drzwi tarasowe rozwierne (z ruchomym słupkiem, by w razie potrzeby mieć całkiem szerokie przejście) zamiast tak modnych suwanek. Chyba, że optymalizujemy powierzchnię domu, to wtedy suwanka pozwala zaoszczędzić trochę m2 w salonie.
    To że neguję okna od ziemi nie znaczy, że nie lubię okien Okna tak, duże, ale zaczynające się na 40 cm od podłogi, przy takich można zorganizować sobie fajne siedziska z fajnym widokiem.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  7. #87
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Chyba, że optymalizujemy powierzchnię domu, to wtedy suwanka pozwala zaoszczędzić trochę m2 w salonie.
    Jak pozwala zaoszczędzić? Jak zastawisz dojście do drzwi - to po co drzwi? Jak nie zastawisz - to rozwierne otworzysz. I przy rozwiernych przy otworze 1,8m masz jakieś 1,65m światła. Żeby przy suwance tyle mieć, to okno musi mieć jakieś 3,5m. Czyli utrudniasz umeblowanie sporego kawałka ściany.

  8. #88
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak pozwala zaoszczędzić? Jak zastawisz dojście do drzwi - to po co drzwi? Jak nie zastawisz - to rozwierne otworzysz. I przy rozwiernych przy otworze 1,8m masz jakieś 1,65m światła. Żeby przy suwance tyle mieć, to okno musi mieć jakieś 3,5m. Czyli utrudniasz umeblowanie sporego kawałka ściany.
    Z reguły przy wyjściu na taras raczej nie stawia się wielkich szaf. Raczej jest to salon lub jadalnia więc stoi sofa albo stół i krzesła. Skrzydło suwanki zawsze się wciśnie np. w odstęp za kanapą. Ruch drzwi rozwiernych wymaga jednak więcej przestrzeni i to w rejonie zwiększonej komunikacji.
    Więc standardowe drzwi to potencjalnie jest mniej ergonomiczne rozwiązanie. W wsoim projekcie np. musiałem się chwilę zastanowić i pozmieniać niektóre pierwotne pomysły (bo też na początku napaliłem się na suwankę) na rozplanowanie przestrzeni, tak aby drzwi tarasowe rozwierne stały się niekolizyjne. I uważam, że wyszło jeszcze lepiej niż to chciałem wcześniej zrobić na suwance.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  9. #89

    Domyślnie

    Ja budując drugi raz:

    - zlikwidował wykusz, balkon i okno francuskie w sypialni - oszczędność na izolacjach i balustradach nie do przecenienia.

    - co najmniej 1/3 okien byłaby fix zamiast otwieranych.

    - sprawdziłbym lepiej warunki gruntowe i pewnie wybrał płytę fundamentową - niby opinię geotechniczną miałem ok, ale w praktyce fundament tradycyjny mam betonowy monolit (najem szalunków, zbrojenie) i wydałem ok 10 000 zet na piach do zasypki - ławy głęboko posadowione. Płyta o dziwo pewnie byłaby taniej.

    - zrobiłbym podłogówkę również na piętrze - obecnie mam dół podłogówka góra kaloryfery, co generuje koszty na etapie wyboru pieca jak i osprzętu oraz dodatkowo koszt grzejników

    - przeliczyłbym, czy nie opłaca się bardziej zrobić fotovoltaiki i grzania elektrycznego niż uzbrajać kotłowni i robić przyłącze gazowe) .

    - sprawdziłbym czy wymiary drzwi wejściowych nie są niestandardowe. Mam ładne, wysokie wrota, ale kosztowały majątek.

    Poza tym oszczędzić można :
    - dając na dach membranę zamiast deskowania i papy
    - przybliżając dom do wjazdu na działkę ( metry kostki z ułożeniem kosztują)
    - zmieniając pokrycie dachowe

  10. #90
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Rolety nadstawne to chyba najgorszy rodzaj montażu i najgorsza izolacyjność:
    Czyli uważasz że do rolety nadstawnej, jesteś w stanie mniej upchnąć styropianu, niż do np rolety podtynkowej?

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Okna od podłogi do sufitu fajnie wyglądają.
    U nas potrzeba trochę więcej zachodu i funduszy, by zimą utrzymać komfort termiczny przy takim oszkleniu i uniknąć mostków (przemarzanie i grzyb).
    No ale mostków termicznych w zwykłych oknach też chcemy uniknąć. To jest trudniejsze w wysokich oknach? Dlaczego?

  11. #91

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    R
    Okna od podłogi do sufitu fajnie wyglądają.
    Ale Polska to nie Hiszpania.
    U nas potrzeba trochę więcej zachodu i funduszy, by zimą utrzymać komfort termiczny przy takim oszkleniu i uniknąć mostków (przemarzanie i grzyb). Przy dużych powierzchniach okazuje się niezbędny montaż grzejników kanałowych (dla mnie rozwiązanie niedopuszczalne ze względów serwisowych i higienicznych). Albo utrzymywanie wysokiej temp. podłogówki, co nie jest komfortowe i tak niewiele pomaga.
    Rozumiem takie oszklenie w ramach drzwi tarasowych i starczy. Nota bene, jeśli chodzi o optymalizację kosztów, zawsze warto rozważyć drzwi tarasowe rozwierne (z ruchomym słupkiem, by w razie potrzeby mieć całkiem szerokie przejście) zamiast tak modnych suwanek. Chyba, że optymalizujemy powierzchnię domu, to wtedy suwanka pozwala zaoszczędzić trochę m2 w salonie.
    To że neguję okna od ziemi nie znaczy, że nie lubię okien Okna tak, duże, ale zaczynające się na 40 cm od podłogi, przy takich można zorganizować sobie fajne siedziska z fajnym widokiem.
    Co do Hiszpanii to tam raczej robi się małe okna aby ograniczyć nagrzewanie domów , raczej nikt dużych przeszkleń nie robi a jak już to z bardzo dużym zadaszeniem (2-3m)
    Zgadzam się z Tobą że Polska to nie Hiszpania i u nas dni słonecznych i mocnego nasłonecznienia jest dużo mniej niż w Hiszpanii i tym bardziej należy dbać o dobre naświetlenie światłem naturalnym pomieszczeń , więc w naszym klimacie duże przeszklenia są wręcz pożądane ..

    Skąd takie bzdury bierzesz ???
    Grzejniki kanalowe , wysoka temperatura podłogówki i itd ???

    U nas w domu prawie wszystkie okna mam do samej podłogi . Przeszklenia bardzo duże (chyba łącznie 34m2). Do tego jeszcze w cześci domu wysokie sufity (5,5m chyba). i ..... koszt ogrzewania roczny łącznie z ciepłą wodą to poniżej 900 zł ..
    A w całym domu około 22,5 stopnie , nawet w kotłowni
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 20-11-2019 o 13:51
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  12. #92

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Dachy bezokapowe to żadna nowa moda. Takie domy były budowane już od bardzo dawna ...
    Żadna nowa to się zgadzam ale ostatecznie moda. Nie doszukiwałabym się względów praktycznych w likwidacji okapu u naszych przodków. Ot zwyczajnie okapy się wizualnie znudziły. Brak okapu ma jedną zaletę : kosztuje 0 zł. Poza tym jest jak z komunizmem... Bezokapowcy bohatersko pokonują trudności nieznane okapowcom.

  13. #93
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.623
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To nie tylko kwestia okien - sąsiad ma bezokapowca i północna ściana już zielona się zrobiła. To samo było w bloku (poza ścianami pod okapem).

    .
    Po ilu latach ?
    Bo to akurat bardziej od tynku zależy. Moja północne ściana jest szczytowa, więc 60, czy 80 cm okapu niewiele daje 12m nad ziemią.
    Po trzech latach północna nie różni się od tych oslonietych
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #94
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Po ilu latach ?
    Bo to akurat bardziej od tynku zależy. Moja północne ściana jest szczytowa, więc 60, czy 80 cm okapu niewiele daje 12m nad ziemią.
    Po trzech latach północna nie różni się od tych oslonietych
    Masz rację mam ścianę szytową od pólnocy i okap 70 cm ale to nie am znaczenia mam tynk mineralny i od 16 lat nie ma glonów ale mam tynk kornik pionowy woda spływa swobodnie i to dlatego jest ok

  15. #95
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Po ilu latach ?
    Bo to akurat bardziej od tynku zależy. Moja północne ściana jest szczytowa, więc 60, czy 80 cm okapu niewiele daje 12m nad ziemią.
    Po trzech latach północna nie różni się od tych oslonietych
    Gdzieś po dwóch latach. Od północy u mnie wiatry praktycznie nie wieją a nie ma od tej strony ściany szczytowej - więc okap miałby na podobnej wysokości, co ja. Więc kropli wody z deszczu ta elewacja by nie zobaczyła. A sucha by się nie zazieleniła.

  16. #96
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.623
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Mineralny nie jest zły - glony nie lubią wapna.
    Akrylowy gorszy
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #97
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.623
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Gdzieś po dwóch latach. Od północy u mnie wiatry praktycznie nie wieją a nie ma od tej strony ściany szczytowej - więc okap miałby na podobnej wysokości, co ja. Więc kropli wody z deszczu ta elewacja by nie zobaczyła. A sucha by się nie zazieleniła.
    No właśnie, a u mnie najczęściej wiatry pn-zach, sciana po deszczu jest mokra.
    Ale po trzech latach nic jej nie bierze
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #98
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    No właśnie, a u mnie najczęściej wiatry pn-zach, sciana po deszczu jest mokra.
    Wg PAN nie ma takiego miejsca w Polsce.


  19. #99
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.623
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    I znowu będziesz musiał przekonac się, że tabelki, wykresy swoje, a życie swoje
    Poczekam na najbliższa burze, czy rzęsisty deszcz i zrobię zdjęcie.

    Gdyby u mnie wiało SW podczas burz, to nie musiałbym trawy pod południową ściana szczytową po burzy podlewać.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 20-11-2019 o 19:06
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #100
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    I znowu będziesz musiał przekonac się, że tabelki, wykresy swoje, a życie swoje
    Poczekam na najbliższa burze, czy rzęsisty deszcz i zrobię zdjęcie
    Pisałeś "najczęściej wiatry pn-zach" - a to właśnie statystyka. A nie jednorazowy przypadek, gdy powieje.

Strona 5 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony