dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 46
  1. #21

    Domyślnie

    Nie, na razie nie jest to problem i nie mam sprzęgła. Zastanawiałem się po prostu jak to działa . Ale tak jak podejrzewałem za to już odpowiadają pewnie algorytmy sterownika i kotła. Dzięki za informacje

  2. #22

    Domyślnie

    Miałem dzisiaj rano dziwną sytuację. Na regulatorach pokojowych na noc do godziny 5 mam ustawione 21 stopni. Później 22. Obudziłem się o 7 w pokoju było 21 stopni i na sterowniku była informacja o grzaniu. Elektrozawór na rozdzielaczu otwarty ale rury chłodne i nie słychać aby płynęła w nich woda. Poszedłem do pieca a na nim aktualna temperatura wody 26 stopni ( przy zadanej 40 stopni na podstawie krzywej 0.4) i mrugająca klepsydra. Zgodnie z instrukcją ta klepsydra oznacza jakieś zabezpieczenie przed częstym uruchamianiem palnika. Zresetowalem piec i zaczął grzać. O co może chodzić ?

  3. #23
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.321

    Domyślnie

    Z pojawieniem się klepsydry jest różnie. W normalnym trybie pojawia się ona po każdym cyklu grzewczym oznacza tzw. czas blokady palnika w którym wentylator pracuje i przedmuchuje go. Czas ten jest możliwy do ustawienia w kodach serwisowych kotła i jest odpoczynkiem i czasem odliczanym każdorazowo po każdej pracy palnika.

    Migająca klepsydra może być także efektem braku wody lub brak przepływu wody, zapowietrzenie kotła, niedrożność układu hydraulicznego, nieprawidłowa praca pompy.
    Możliwe że wystąpił chwilowy brak wody w sieci wodociągowej.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #24

    Domyślnie

    mogło być też tak, że akurat zakończone zostało grzanie cwu przy przerwanym cyklu grzania co

  5. #25

    Domyślnie

    Prawie udało mi się ustabilizować działanie pieca i podłogówki, lecz jeszcze czasem dochodzi do sytuacji w których nie potrafię zrozumieć. Np. wczoraj na zewnątrz +2 stopnie i w pokojach mam 21 stopni zamiast ustawionych 22. Na piecu mam temp. wody w układzie co na 23.5 i krzywą 0,3. Z tych ustawień sterownik wyliczył sobie zadaną temp. wody do co na 34. Pomimo tego piec nagrzewał wodę do temp. 31. Temperatura zasilania była 31 a powrotu 30. Dlaczego więc piec nie dojrzał do 34 stopni wody ?

  6. #26
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.321

    Domyślnie

    Cytat Napisał szmydu Zobacz post
    Prawie udało mi się ustabilizować działanie pieca i podłogówki, lecz jeszcze czasem dochodzi do sytuacji w których nie potrafię zrozumieć. Np. wczoraj na zewnątrz +2 stopnie i w pokojach mam 21 stopni zamiast ustawionych 22. Na piecu mam temp. wody w układzie co na 23.5 i krzywą 0,3. Z tych ustawień sterownik wyliczył sobie zadaną temp. wody do co na 34. Pomimo tego piec nagrzewał wodę do temp. 31. Temperatura zasilania była 31 a powrotu 30. Dlaczego więc piec nie dojrzał do 34 stopni wody ?

    Nie próbuj zrozumieć swojego kotła tylko ciesz się ciepłem w domu i tym że on jeszcze działa.
    Nie lataj często do kotła ani do gazomierza.... wolny czas spędzaj z rodziną.....
    Wiem ze elektronika i gadrzety pociągają czasem facetów ale są naprawdę wiele ciekawsze zajęcia.

    Wracając do Twoich pytań to wrócę do Twojego pierwszego wpisu i tu rozumiem że:

    Sterownik VRC 700 masz umieszczony w kotle a nie w pomieszczeniu domu w którym jest podłogówka.
    Na VRC 700 oprócz krzywych grzewczych poprzednio ustawiony był tryb KOREKTA który uzależnia panującą temperaturę w domu od temperatury w łazience, natomiast obecnie trybem jest BRAK.

    Problemem jest jak zwykle podwójna regulacja.
    Z jednej strony regulatory pokojowe SALUS a z drugiej strony VRC 700 który stabilizuje temperaturę domową za pomocą sterowania pogodowego.
    Musisz zauważyć że SALUS nie jest tylko bezmyślnym termostatem regulującym temperaturę poprzez polecenia ZAŁĄCZ / WYŁĄCZ z jakąś histerezą ale elektronicznym urządzeniem które także na podstawie danych archiwalnych czyli danych z dni poprzednich wyliczają sobie czas załączenia kolejnych pętli podłogówki tak aby temperatura pomieszczenia nie przekraczała ustawionej i nie następowało przeregulowanie.
    Jeśli temperatura wody w układzie CO była by stała to regulator ma łatwe zadanie ponieważ podczas swojej pracy nauczył się on że grzejnik którym on steruje czyli podłogówka ma długi czas reakcji i temperatura pokojowa dość długo dochodzi do ustawionej temperatury.
    Druga charakterystyczną rzeczą jest fakt że podłoga czyli kilka ton betonu itp długo po odcięciu ciepłej wody oddaje ciepło do otoczenia i tym samym czasem powoduje przeregulowania.
    Zatem SALUS nauczył się charakterystyki pomieszczenia i mając ciągły odczyt temperatury pomieszczenia stara się załączać pętlę trochę wcześniej i wyłączać ją trochę wcześniej tak aby przeregulowania nie następowały a temperatura była stabilna i wahała się tylko w granicach histerezy regulatora.

    Niestety ze względu na sterowanie pogodowe czyli zmianę temperatury czynnika grzewczego jakim jest woda w funkcji temperatury zewnętrznej SALUS i jego wspomniany wyżej algorytm powoduje że pomieszczenie jest czasem niedogrzane a czasem przegrzewane o jakieś 0.5 do 1*C ze względu na duże wahania temperatury zewnętrznej.

    Poza tym wszystkim na działanie kotła nakładają się warunki pogodowe czyli wiatr dmuchający na czujnik temperatury zewnętrznej oraz w komin co czasem powoduje że następuje nagła zmiana ciągu kominowego.
    Algorytm kotła poprzez czujniki ciągu kominowego lub podciśnienia starając się zapewnić bezpieczeństwo i optymalne warunki spalania ze względu na gwałtowne zmiany musi zmienić planowe temperatury i wysterowanie palnika według krzywej grzewczej tak aby płomień nie zgasł a także nie spowodował uszkodzeń palnika. Stąd też czasem moc minimalna kotła podana w DTR nie jest zgodna z rzeczywistością lub temperatura wyznaczona przez Ciebie z danych widniejących na regulatorze i krzywej grzewczej na wykresie nie jest zgodna z rzeczywistym zachowaniem kotła.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #27

    Domyślnie

    Dlatego zastanawiam się nad sensem montowania regulatorów pokojowych przy wylewce betonowej w każdym pokoju. Gdyby była to wylewka anhydrytowa to jeszcze rozumiem, bo podłoga nagrzewałaby się dużo szybciej i łatwiej byłoby sterować temperaturą.
    Ze swojego doświadczenia w tej chwili mogę powiedzieć że dla mnie sterowanie oparte tylko o pogodówkę jest wystarczające, chyba że chciałbym mieć zupełnie inne temperatury w każdym pomieszczeniu. Pytanie czy przy wylewce betonowej jest to w ogóle możliwe.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  8. #28
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.321

    Domyślnie

    No nie wiem z jakich powodów zdecydowałeś się na montaż układu SALUS z elektrozaworami.
    Instalator owszem może doradzać ale ostatnie zdanie ma inwestor który podczas budowy mógł zasięgnąć informacji.

    Jeżeli istniała by dość duża różnica pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami albo pomiędzy parterem a poddaszem to sens jest znzny natomiast jeżeli sterowanie pogodowe jest wystarczające to zamontuj VRC 700 w jakimś reprezentacyjnym dużym pomieszczeniu i włącz w nim tryb TERMOSTAT a SALUS i jego elektrozawory wyłącz lub ustaw na temperaturę wyższą niż ta ustawiona w VRC700.

    Wylewka betonowa o ile ogrzewanie podłogowe jest właśnie w niej w każdym pomieszczeniu jest dzielona w drzwiach poprzez dylatacje, oprócz tego projekt instalacji powinien zawierać wszelkie wytyczne dotyczące temperatur w pomieszczeniach a co za tym idzie zagęszczenia pętli podłogowych lub puste pola pod szafkami w kuchni i pod wszelką stałą zabudową.
    Taka konfiguracja podłogówki pozwala na uzyskanie wyższych temperatur w łazienkach i niższych w kuchni w której istnieją zyski z przygotowania posiłków a w pozostałych pomieszczeniach temperatury są równe pomimo jednego regulatora zamontowanego np. w salonie lub pokoju dziennym.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 28-01-2020 o 10:10
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #29

    Domyślnie

    Gdybym miał ciepło w domu to nie kombinowałbym z ustawieniami Ogólnie było ok, ale jak wzrosły temperatury to w domu zrobiło się chłodniej. Dlatego zdecydowałem się na zwiększenie temperatury dziennej na sterowniku multimatic na piecu i ku mojemu zdziwieniu temperatura wody w układzie nie wzrosła pomimo, że podniósł się parametr temperatury zadanej (wyliczanej na podstawie krzywej grzewczej). Salusy nic w tym przypadku nie zaburzają, ponieważ cały czas wysyłają informację o grzaniu do pieca. Aktualnie mam krzywą grzewczą 0.35 i temp dzienna na piecu ustawioną na 24. W pokojach mam 21,5 stopnie czyli prawie ok (temp. zadana na salusie 22) ale w jednym nie wyciągnie więcej niż 21. Zauważyłem też, że gdy wszystkie pętle są otwarte na obu rozdzielaczach (góra i dół) to przepływy na rotametrach mam dość słabe. Nie da się ustawić więcej niż 1 (zakres mam od 0 do 3). Układ zasila tylko pompa wewnętrzna pieca, która w trybie auto działa z obrotami15%. Ręcznie zmieniłem obroty na 100 % (parametr D.014) i na rotametrach mogę prawie osiągnąć przepływy w okolicy 3. przy zmniejszeniu obrotów do 70 % na rotametrach mogę osiągnąć przypływ 2 co jest chyba wystarczające i przepływy na pętlach ustawiłem po równo na 1, pętle przy oknach na 1,5. Będę obserwował jaki to przyniesie efekt. Pytanie w jakich warunkach powinienem ustawić przepływy ? Czy tak jak zrobiłem, gdy wszystkie pętle mam otwarte, czy też wszystkie pętle powinny być zamknięte a otwarta tylko ta na której aktualnie ustawiam przepływ ? Pytam bo zauważyłem że jak wszystkie są otwarte i ustawię przepływ 1 to gdy części pętli się pozamyka to na pozostałych przepływ rośnie z 1 do prawie 2 . Z drugiej jednak strony gdy ustawię na 1 jak wszystkie będą pozamykane (oprócz tej jednej) to jak się pootwierają pozostałe to ten przepływ pewnie spadnie w okolice 0, mam rację ?

    Tryb pracy pompy D.018 ma ustawione na eco, może powinienem ustawić na komfort ?

    PS. W salusie algorytm PWM mogę wyłączyć i wtedy sterownik pracuje na podstawie histerezy, więc efekt "pamięci oddawania ciepła" nie będzie występował. Salusy polecano mi ze względu na przegrzewanie nasłonecznionych pomieszczeń, gdy pracą podłogówki stteruje tylko jeden centralny sterownik.
    Ostatnio edytowane przez szmydu ; 30-01-2020 o 11:04

  10. #30

    Domyślnie

    "zauważyłem że jak wszystkie są otwarte i ustawię przepływ 1 to gdy części pętli się pozamyka to na pozostałych przepływ rośnie z 1 do prawie 2 . "

    to normalne; w obu przypadkach opory przepływu są inne. Gdyby była zamontowana pompa dodatkowa, sterowanie byłoby łatwiejsze.

  11. #31
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.321

    Domyślnie

    Cytat Napisał szmydu Zobacz post
    Ogólnie było ok, ale jak wzrosły temperatury to w domu zrobiło się chłodniej. Dlatego zdecydowałem się na zwiększenie temperatury dziennej na sterowniku multimatic na piecu i ku mojemu zdziwieniu temperatura wody w układzie nie wzrosła pomimo, że podniósł się parametr temperatury zadanej (wyliczanej na podstawie krzywej grzewczej). .
    Dokonujesz pomiaru rury zasilania rozdzielacza termometrem zewnętrznym, i dokonujesz porównania z odczytem na VRC 700 czy też po prostu odczytujesz na VRC 700 temperaturę zadaną i temperaturę rzeczywistą?
    Jeśli uważasz że VRC700 jest bezmyślnym urządzeniem realizującym tylko i wyłącznie wytyczne z krzywej grzewczej to jesteś w błędzie.

    Cytat Napisał szmydu Zobacz post
    Salusy nic w tym przypadku nie zaburzają, ponieważ cały czas wysyłają informację o grzaniu do pieca. Aktualnie mam krzywą grzewczą 0.35 i temp dzienna na piecu ustawioną na 24. W pokojach mam 21,5 stopnie czyli prawie ok (temp. zadana na salusie 22) ale w jednym nie wyciągnie więcej niż 21.
    Z tego wynika że to SALUSY są odpowiedzialne za utrzymanie temperatury w pomieszczeniach więc twierdzenie że nic one nie zaburzają bo cały czas wysyłają sygnał do grzania jest jakąś pomyłką pojęć.
    A np. to że elektrozawory co jakiś czas zamykają i otwierają poszczególne pętle zmieniając w ten sposób pojemność instalacji nie jest czasem zakłócaniem pracy.
    Ustaw SALUSY na 28*C a na VRC-700 temperaturę zadaną 22*C umieszczając go w salonie i załączając tryb TERMOSTAT , wtedy salusy będą wysyłać cały czas a regulacją zajmie się Vaillant
    W ten sposób w dni cieplejsze na 100% nie zaznasz chłodu

    Odnośnie ustawienia pompy to nie wiem jakiego typu posiadasz rozdzielacze i czy są one wyposażone w tzw. bypass który jest raczej zbawienny dla układów składajacych się z elektrozaworów dlatego też lepiej nie ustawiaj pompy na 100% jej wydajności ponieważ w sytuacji zamykania kolejnych pętli opory tłoczenia wzrastają w zastraszającym tępię.
    Przyjmij zatem bezpieczną wartość 60*
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  12. #32

    Domyślnie

    Temperaturę zadaną odczytuję na VRC 700 a rzeczywistą na sterowniku pieca (mniejszy ekran po lewej na piecu). Z tym przeniesieniem VRC700 do salonu to raczej niemożliwe bo mam wersję przewodową.

    Nie twierdzę że VRC700 jest bezmyślnym urządzeniem, lecz skoro nie ma on możliwości odczytu temperatury w pokoju bo działa w trybie na piecu (który dopuszcza producent, bo w końcu przeznaczył na niego miejsce) to skoro sam wyznaczył sobie powiedzmy temperaturę zadaną na 38 stopni to nie bardzo wiem dlaczego nie dogrzewa wody do tej temperatury tylko do np. 33 stopni. Gdyby sterownik był w pokoju to mógłbym, się domyślać , że dzieje się właśnie tak na podstawie danych historycznych zmian temp w pokoju itp. A tak to nie ma informacji że jest za ciepło, bo w końcu salusy dają info o grzaniu. Oczywiście jest mała różnica temperatury pomiędzy wyjściem i wejściem, ale wynika właśnie z za niskiej temperatury wyjścia. Zrobiłem eksperyment i temperaturę dzienna na piecu ustawiłem na 30 stopni. Zadana temperatura na VRC 700 poszybowała do 45 stopni i rzeczywista na piecu również była w okolicy 44-46, więc da się . Rożnica pomiędzy wyjściem i powrotem wzrosła z 1 stopnia do 8. Dlaczego więc tak nie zadziałał dla niższej temperatury dziennej, tego nie wiem. Oczywiście nie twierdzę, że sterownik działa źle, lecz do pracy pieca opiera się pewnie na jakimś odczycie który interpretuje w inny sposób niż powinien w tej konkretnej sytuacji.
    Ostatnio edytowane przez szmydu ; 30-01-2020 o 12:32

  13. #33
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.321

    Domyślnie

    Cytat Napisał szmydu Zobacz post
    Nie twierdzę że VRC700 jest bezmyślnym urządzeniem, lecz skoro nie ma on możliwości odczytu temperatury w pokoju bo działa w trybie na piecu (który dopuszcza producent, bo w końcu przeznaczył na niego miejsce)
    Miejsce dla niego wyznaczył ale nie sądził że użytkownik kupując regulator pogodowy który posiada funkcję regulatora pokojowego nie wykorzysta jej tylko zakupi inny system.

    Można oczywiście powiedzieć że " Kto bogatemu zabroni" ale nadal jest jedno ale:

    Z jednej strony rozumiesz że VRC700 nie jest bezmyślne ale z drugiej strony nie rozumiesz że temperatura na zasilaniu
    nie jest tylko i wyłącznie uzależniona od krzywej grzewczej.

    Bo :
    - nadal ma wpływ moment w którym odczytałeś ową temperaturę
    - nadal wpływ ma różnica temperatur pomiędzy zasilaniem a powrotem
    - nadal wpływ ma np. wiatr i zmiany ciągu kominowego
    - nadal wpływ ma temperatura rzeczywista w obiegu jaką napotkał sterownik gdy zaczynał nowy cykl ogrzewania.

    Jeśli zatem zauważyłeś że T zas = 36*C a rzeczywista temperatura wynosi tylko 33*C to przemyśl swoje pytanie i przyjmij do wiadomości że może akurat woda w układzie jeszcze nie do końca wystygła więc posadzka oddaje jeszcze swoją energię cieplną, to po jakiego groma regulator ma wystawiać zadane 36*C skoro przy 33*C wystarczyło aby nie nastąpiło przeregulowanie o 2*C ponad nastawioną.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PID_01.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	14,9 KB
ID:	440167

    Jeżeli nastawiłeś pokojową 30*C i regulator wystawił tyle ile chciałeś to oznacza że poprostu pomiędzy starą temperaturą pokojową 24*C miał duzy zapas i mógł sobie pozwolić, lub też zmiana parametrów była tak poważna że wykonuje on adaptację do obiektu regulacji badając czas narostu temperatury itp parametrów i dopiero po odczekaniu doby będzie regulował swoim wyznaczonym algorytmem.

    Ty nadal ustawiasz temperaturę pokojową na jakąś wartość a regulator pomimo braku wpływu czujnika pokojowego próbuje robić tak aby temperatura w domy była w miarę stabilna więc nie czepiaj się że ktoś pomyślał a Ty nie zrozumiałeś zamysłu inżynierów Vaillanta.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 30-01-2020 o 21:34
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  14. #34

    Domyślnie

    Dzięki za wyjaśnienia . Jak na razie wygląda że zwiększenie ciśnienia i podregulowanie przepływów przyniosło pozytywny efekt. Wracam jeszcze do regulacji na rotometrach. Czy dobrze robię że przepływy ustawiam na otwartych wszystkich pętlach ? A może po prostu odkręcić wszystkie rotametry i niech woda leci maksymalnym ciśnieniem jakie akurat będzie w układzie a Salus zrobi resztę ( a zmniejszać tylko na wybranych pętlach) ?
    Ostatnio edytowane przez szmydu ; 30-01-2020 o 23:24

  15. #35
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.321

    Domyślnie

    Cytat Napisał szmydu Zobacz post
    Dzięki za wyjaśnienia . Jak na razie wygląda że zwiększenie ciśnienia i podregulowanie przepływów przyniosło pozytywny efekt. Wracam jeszcze do regulacji na rotometrach. Czy dobrze robię że przepływy ustawiam na otwartych wszystkich pętlach ? A może po prostu odkręcić wszystkie rotametry i niech woda leci maksymalnym ciśnieniem jakie akurat będzie w układzie a Salus zrobi resztę ( a zmniejszać tylko na wybranych pętlach) ?
    A masz zainstalowane sprzęgło?
    Przepływy powinny być dostosowane do długości poszczególnych pętli. Reszta tzn. czy może to być górna granica wydajności jest uzależniona od sprzęgła, wydajności pompy w kotle oraz od typu posiadanego rozdzielacza.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  16. #36

    Domyślnie

    Nie ma sprzęgła, jest tylko piec i rozdzielacze. Układ zasila pompa wewnętrzna pieca (parter i piętro o powierzchni 110 m2). Rozdzielacze wyglądają jak te http://gamainstal.pl/ferro-rozdziela...ami-ro05-p7593. Z czego na rozdzielaczu na pietrze jest bypass będący pętlą do łazienki (łazienka główna w której podłoga ma być tam zawsze ciepła). Na piętrze jest 7 pętli na rozdzielaczu (6 podłogówka i jeden grzejnik) + bypass a na dole jest 9 pętli (7 podłogówki i 2 grzejniki). Oczywiście grzejniki zasilane są wodą z podłogówki.
    Ostatnio edytowane przez szmydu ; 31-01-2020 o 08:41

  17. #37
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.321

    Domyślnie

    Cytat Napisał szmydu Zobacz post
    Nie ma sprzęgła, jest tylko piec i rozdzielacze. Układ zasila pompa wewnętrzna pieca (parter i piętro o powierzchni 110 m2). Rozdzielacze wyglądają jak te http://gamainstal.pl/ferro-rozdziela...ami-ro05-p7593. Z czego na rozdzielaczu na pietrze jest bypass będący pętlą do łazienki (łazienka główna w której podłoga ma być tam zawsze ciepła). Na piętrze jest 7 pętli na rozdzielaczu (6 podłogówka i jeden grzejnik) + bypass a na dole jest 9 pętli (7 podłogówki i 2 grzejniki). Oczywiście grzejniki zasilane są wodą z podłogówki.
    Pompa kotła dla takiej instalacji nie powinna być ustawiona na 100%. Jeśli nie pasuje Ci tryb AUTO bo z jakiś względów nie dogrzewa poddasza lub temperatury się różnią to ustawienie do 60% powinno w zupełności wystarczyć.
    Nie ustawiaj maksymalnych przepływów tylko niezbędne minimum 1 - 2,5l / min. różnicując według długości poszczególnych pętli. Regulację wykonuj w czasie gdy wszystkie pętle są otwarte.
    Jeśli nie będziesz w stanie uzyskać wskazanych przepływów to dopiero wtedy zwiększ wydajność pompy co10% dla uzyskania wartości.

    Podczas normalnej pracy układu bardzo rzadko panuje sytuacja w której wszystkie elektrozawory są otwarte więc przepływy i tak wzrosną, no chyba że programator przewiduje obniżenie temperatury nocnej itp sytuacje.

    Opisany bypass nie jest typowym rozwiązaniem ciśnieniowym na rozdzielaczu więc ma swoje opory przepływu przez co wszelkie inne ustawienie niż opisane powyżej podczas dłuższej pracy może spowodować uszkodzenie pompy.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  18. #38

    Domyślnie

    No i wszystko jasne, dzięki. Co do pompy wewnętrznej to vaillant umożliwia jej ustawienie tylko w trybach:

    0 = auto
    1 = 53
    2 = 60
    3 = 70
    4 = 85
    5 = 100

    Na razie mam tryb 1 (53%) i jest ok. Tryb auto powodował że przepływy były max 1l/min i mniejsze, przy otwarciu wszystkich pętli i pompa cały czas pracowała na obrotach 15%.

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Pompa kotła dla takiej instalacji nie powinna być ustawiona na 100%. Jeśli nie pasuje Ci tryb AUTO bo z jakiś względów nie dogrzewa poddasza lub temperatury się różnią to ustawienie do 60% powinno w zupełności wystarczyć.
    Nie ustawiaj maksymalnych przepływów tylko niezbędne minimum 1 - 2,5l / min. różnicując według długości poszczególnych pętli. Regulację wykonuj w czasie gdy wszystkie pętle są otwarte.
    Jeśli nie będziesz w stanie uzyskać wskazanych przepływów to dopiero wtedy zwiększ wydajność pompy co10% dla uzyskania wartości.

    Podczas normalnej pracy układu bardzo rzadko panuje sytuacja w której wszystkie elektrozawory są otwarte więc przepływy i tak wzrosną, no chyba że programator przewiduje obniżenie temperatury nocnej itp sytuacje.

    Opisany bypass nie jest typowym rozwiązaniem ciśnieniowym na rozdzielaczu więc ma swoje opory przepływu przez co wszelkie inne ustawienie niż opisane powyżej podczas dłuższej pracy może spowodować uszkodzenie pompy.
    Mareks77 jako że zaczynam drugi sezon grzewczy to mam pytanie, czy taki zestaw ma jakikolwiek sens aby lepiej sterować temperaturą na górnej kondygnacji? nie chciałbym podłączać tego do pieca aby nie zakłócić działania pogodówki, tylko w skrzynce od podłógówki.

    https://allegro.pl/oferta/sterowanie...owe-7666502946
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  20. #40
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.321

    Domyślnie

    Sens jest tylko wszystko jest uzależnione co steruje kotłem. Jeśli kotłem steruje regulator pogodowy umieszczony na parterze to niestety odrębne sterowanie poddaszem według przykładu mija się z celem ponieważ owszem regulatory będą otwierały i zamykały zawory na pętlach ale ciepła woda tam nie popłynie i nie nagrzeje pokoju .
    W takiej konfiguracji regulator pogodowy powinien być skonfigurowany w trybie BRAK, można ewentualnie przetestować tryb pracy KOREKTA.
    Po drugie temperatura poddasza powinna być mniejsza lub równa od temperatury parteru.

    Podłączenie zestawu do kotła nie zakłóci działania pogodówki gdyż ta dalej będzie dobierała temperaturę czynnika grzejnego w funkcji temperatury zewnętrznej. Problemem jest tu jednak ogrzewanie parteru ze względu na uzależnienie załączania kotła od poddasza. podobna lecz odwrotna sytuacja występuje gdy uzależnimy kocioł tylko od regulatora pogodowego ustawiając tryb TERMOSTAT lub KOREKTA
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony