dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 18
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 351

Temat: Folie dachowe

  1. #41
    Guest

    Domyślnie

    Nie pamiętam dokładnie ale zdaje mi się że Delta Vent S... ale generalnie to nie ma znaczenia bo prawdopodobnie wszystkie te folie i membrany to jedno wielkie gówno... niestety. Teraz uważam że jedyne słuszne rozwiązanie to skosy lane z betonu i ocieplone lub ewentualnie dechy i papa. A że drożej? A ściąganie po 4 czy 5 latach pokrycia dachowego i wykonywanie go od nowa to tanie jest????? Pozdrawiam

  2. #42

    Domyślnie

    Mario,
    a jakie masz pokrycie. czy przypadkiem nie blaszane?

    deskowanie? kochani ja wiem, że to jest najlepsze ale rozwaliłoby mi to budżet. tyle dech i roboty! z 5-6 tysiów. Jakby na każdym etapie mówić sobie "co to jest 5 tys. w skali domu", to na koniec okazałoby się, że koszty planowane były nie 10-20% niższe od rzeczywistych, a 50-60%!
    To samo z dachówkami, oknami, miedzią na obróbkach i w instalacjach itd.
    System folii działa przecież - chodzi o to, by wybrać optymalnie właściwy materiał.
    Wlazł kotek na płotek ale spadł...

  3. #43
    Guest

    Domyślnie

    Pokrycie mam z dachówki betonowej. Łaty i kontrłaty w sumie 7,5 cm wysokości (czyli około 7,5 cm odległość między folią a dachówką), wentylacja dachu - nawiew przy rynnach i wywiew specjalne dachówki tzw. wentylacyjne. I powtarzam jeszcze raz - folia uległa degradacji na razie jedynie od strony południowej, od północy jeszcze wszystko jest oki.
    Poza tym dach jest niejako etapem podstawowym konstrukcyjnym. Można zrezygnować z kabiny natryskowej za 5 tys. pln na rzecz takiej za 1 tys. pln czy też z płytek za 100 na rzecz takich za 40.... ale dach to konstrukcja podstawowa i żadnego gówna lepiej w niego nie pchać. I zastanów się czy ewentualny remont dachu po 5 latach jest wart oszczędności 4-5 tys. pln?

  4. #44
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Wojciech Nitka

    Zarejestrowany
    Aug 2001
    Posty
    1.634

    Domyślnie

    A propos Sd:

    Paroprzepuszczalność
    Materiały budowlane używane w procesie budowy zawierają w sobie duże ilości wilgoci, które są przez kolejne kilka lat po ukończeniu budowy odparowywane, dlatego też jednym z najważniejszych parametrów membrany dachowej jest paroprzepuszczalność. Paroprzepuszczalność jest to ilość pary wodnej, jaką membrana dachowa jest w stanie przepuścić przez swoją powierzchnię w określonym czasie i określonych warunkach, takich jak temperatura i wilgotność względna. Paroprzepuszczalność to dość względne pojęcie ze względu na to, iż jest zależne od temperatury i wilgotności. Przeprowadzenie badań tego samego materiału w tej samej normie badawczej, ale w różnych warunkach badawczych spowoduje uzyskanie różnych wartości paroprzepuszczalności co ilustruje tabela. W celu zobrazowania paroprzepuszczalności używa się parametru współczynnika oporu dyfuzyjnego Sd [m]. Oznacza on grubość równoważną dyfuzyjnie grubości warstwy powietrza. W praktyce oznacza to, iż materiał o oporze dyfuzyjnym Sd=0,02 m tworzy opór dla pary wodnej taki jak 2 cm warstwa powietrza. Na krajowym rynku wartość paroprzepuszczalności jest niestety wielokrotnie podawana w jednostkach względnych [g/m2/24h] - stwarza to szum informacyjny. Należy mieć także na uwadze to, iż wartość paroprzepuszczalności badanej w tej samej normie badawczej może się różnić ze względu na użycie różnych metod badawczych. Tak więc podanie wartości parametru Sd jest gwarantem rzetelności informacji handlowej. Jaka ta wartość być powinna? Sd na poziomie 0,04 m (ok. 1000 g/m2/24h - Lyssysystem 23°C/85%) jest uważane za dolny próg wysokiej paroprzepuszczalności. W praktyce rynek oferuje membrany dachowe o wartości Sd ok. 0,02 m. Czy powinien być większy? Czy może w ogóle być większy? Film funkcyjny produkowany przez kilka fabryk na świecie jest używany przez większość producentów membran dachowych. Technologia nie stworzyła jeszcze filmu funkcyjnego o znacznie niższym oporze dyfuzyjnym, który byłby akceptowany cenowo przez rynek. Dlatego też membrany dachowe produkowane warstwowo w oparciu o włókniny polipropylenowe i film funkcyjny posiadają porównywalny parametr Sd, czyli porównywalny poziom paroprzepuszczalności, chyba że posiadają film funkcyjny o niższych parametrach niż przyjęte standardy.

    Norma 52 625
    Temperatura badania 23°C. Wilgotność względna powietrza 50%, Uzyskana paroprzepuszczalność WDD 1300g/m2/24h

    Norma 52 625
    Temperatura badania 38°C, Wilgotność względna powietrza 85%, Uzyskana paroprzepuszczalność WDD 3000g/m2/24h

    Pamiętaj:
    Współczynnik oporu dyfuzyjnego jest parametrem bezwzględnym, odzwierciedlającym poziom paroprzepuszczalności. Wartość współczynnika oporu dyfuzyjnego powinna wynosić ok. 0,02m (z tolerancją do kilku tysięcznych metra), co jest równoważne paroprzepuszczalności ok. 1800 g/m2/24h (Lyssystem 23°C/85%) i 3000 g/m2/24h (DIN 52615 38oC/85%) - zależnie od przyjętej normy i metody badawczej.

    To z jednej ze stron producenta folii dachowych. Warto się z tymi informacjami zapoznać.

  5. #45
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pasco

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    915
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Ja mimo wszystko obcinam koszty i będę kładł folię dachową. Zastanawiam się tylko jaką. W rozmowie z przedstawicielem jednej z firm, podkreślał on bardzo, że należy bardzo zwracać uwagę na to, żeby folia była zabezpieczona przed dopływem promieni słonecznych, nawet od spodu. Zalecał wręcz zakrycie od spodu (czyli od strony pomieszczeń) czarną folią, jeżeli nie wykonuję od razu ocieplenia.

  6. #46

    Domyślnie

    moim zdaniem te folie są po to by odprowadzić wilgoć z ton wody władowanych przy budowie, następnie się samoutylizują ( niech mnie któś poprawi, jak głupoty gadam!!)

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał bonbon
    moim zdaniem te folie są po to by odprowadzić wilgoć z ton wody władowanych przy budowie, następnie się samoutylizują ( niech mnie któś poprawi, jak głupoty gadam!!)
    Jakby one były tylko po to, to chyba by było lepiej nic nie kłaść - wilgoć szybciej by wyszła

  8. #48
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pasco

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    915
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Z jednej strony folia powinna pozwalać na odparowanie wody "konstrukcyjnej", a z drugiej blokować dopływ wody nawiewanej pod dachówkę do warstwy ocieplenia.

  9. #49

    Domyślnie

    Mario,
    jeszcze jedno pytanie do Ciebie: jak długo kładli u ciebie dachówki, tzn. jak długo folia wystawiona była na działanie słońca?
    Wlazł kotek na płotek ale spadł...

  10. #50

    Domyślnie

    Dla wszystkich zastanawiających się czy dawać folie czu deskować i papę proponuje przegladnac dotychczasowe posty na tym forum. Czy ktos znajdzie choć jedną negatywną opinię na temat deskowania + pokrycie papą? Myślę że takich postów nie ma i nie będzie. Jest to rozwiązanie typu " położyć , zapomnieć no i spac spokojnie".
    Zastosowanie papy na deskowaniu ma jeszcze jedną rewelacyjną i niedocenioną zaletę - na poddaszu jest znacznie ciszej szczególnie podczas dużych wiatrów. Folia natomiast łopoce na wietrze - i to może być jedną z przyczyn że po czasie dzieją się z nią różne zjawiska.

  11. #51

    Domyślnie

    mam folie i też szczerze mówiąc uwazam ,że to gówniane rozwiązanie...
    żałuje , że nie deskowałem...
    po przykryciu dachówka widac od spodu jak w wielu miejscach jest ponaciagana...
    cały czas łopocze przy wietrze i moim zdaniem po paru latach bedzie sie rozłazić...
    zrobiłem jeszcze dodatkowo jednego babola---impregnowałem końcowe krokwie drewnochronem i w paru miejscach pochlapałem folię--
    drewnochron ją zżarł -

  12. #52
    Guest

    Domyślnie

    Katerhasser sorki że długo nie odpowiadałem ale "się urlopowałem"
    Dachówkę kładli około tygodnia. Dodam jeszcze że pogoda była wtedy bardzo, ale to bardzo mało słoneczna. Poza tym powtarzam jeszcze raz: od strony północnej folia jest ok. Widać więc że to nie błędy wykonawcze. Gdyby tak było to powinna się rozpadać wszędzie a nie tylko od nasłonecznionej strony południowej. Pozdro

  13. #53

    Domyślnie

    Folia paroprzepuszczalna ma jedna powierzchnie matowa, jakby pokryta materialem z dziorkami, a druga ciemna i gladka, z nadrukiem.
    Czy ta gladka strona powinna isc do gory i jest ona wodonieprzepuszczalna ?

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ryszard1
    Folia paroprzepuszczalna ma jedna powierzchnie matowa, jakby pokryta materialem z dziorkami, a druga ciemna i gladka, z nadrukiem.
    Czy ta gladka strona powinna isc do gory i jest ona wodonieprzepuszczalna ?
    Folia paroprzepuszczalna ma zawsze tylko na jednej stronie napis - logo producenta. Ten napis ma być widoczny z zewnątrz czyli ma być od góry.

  15. #55

    Domyślnie

    Dziekuje za szybka odpowiedz.
    Mam jeszcze jedno pytanie : widzialem folie paroprzepuszczalna zlozona z kilu warstw przezroczystej foli z siatka w srodku. Czy jest ona lepsza/mocniejsza od tej nieprzezroczystej, ktora strona w niej jest strona gorna, nieprzepuszczalna dla wody ?

  16. #56
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    stander

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    596
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Mam przed sobą próbki Doerkena. Wydaje mi się, że ta przezroczysta z siatką to raczej nie jest paroprzepuszczalna, ale paroizolacyjna - stosowana od wewnątrz na ocieplenie poddaszy.
    SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO DOMU!

  17. #57

    Domyślnie

    Przeglądałam to co napisaliście na temat foli i chciałabym się upewnić, że dobrze zrobię ocieplenie u siebie. Czyli od wewnątrz:
    1. płyty gipsowo-kartonowe
    2. folia budowlana
    3. wełna mineralna
    i co dalej?

  18. #58

    Domyślnie

    1. płyty gipsowo-kartonowe
    2. folia paroizolacyjna
    3. wełna mineralna
    4. folia paroprzepuszczalna
    5. łaty kontrłaty pokrycie dachowe

  19. #59

    Domyślnie

    Moja ekipa próbuje mi wmówić, że folia budowlana będzie lepsza od paroizolacyjnej, a ja niestety na wszystkim się nie znam i już byłam skłonna im uwierzyć.
    Dach mam deskowany, opapowany i przykryty blachą LNDAB, tak więc po wełnie chyba juz nic nie musze dawać, tylko pozostawić pustą przestrzeń...
    Proszę poprawcie mnie jeśli nie mam racji.
    A tak wogóle to powoli przestaję to wszysko obejmowć, na budowie mam tynkarzy, intalatorów, szczęście, że elektrycy skończyli...uff

  20. #60

    Domyślnie

    W Twoim przypadku
    1. płyty gipsowo-kartonowe
    2. folia paroizolacyjna
    3. wełna mineralna
    4. deski
    5. papa
    5. blacha

Strona 3 z 18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony