dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adamwit1986

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-200
    Posty
    10

    Domyślnie Piec gazowy 2F do samej podłogówki i CWU. Jak zrobić instalację ?

    Hej. Mam pytanie. W domu parterowym 120m2 robię właśnie ogrzewanie podłogowe i wodę. Piec gazowy 2 funkcyjny (jeszcze nie wiem jaki, ale chyba DeDietrich), będzie wisiał w łazience więc obieg CWU będzie miał z 2m do punktów odbioru i do kuchni (za ścianą) również z 2m więc tym się nie przejmuje. Robię w całym domu ogrzewanie podłogowe. Wyjdzie mi tam 14 obiegów po niecałe 100m (nie przekroczę nigdy 100m). Rurki PEX wavin 16mm, ocieplenie 5cm (to jest piętro ocieplonego ogromnego budynku) i folia na to. Z pieca do rozdzielacza PEX 25mm. Póki co spróbuję obwód bez dodatkowej pompki, ale będzie na nią miejsce w razie gdyby piec nie dał rady. Moje zasadnicze pytanie brzmi czy mogę zrobić instalację BEZPOŚREDNIO z pieca na podłogówkę bez żadnych dupsów typu sprzęgło, zawory itd ? Nie będę miał ANI JEDNEGO GRZEJNIKA. Chodzi o to czy i które piece mają możliwość podłączenia podłogówki bezpośrednio do wyjścia CO i ustawienia tego obwodu jako podłogowe w sterowniku. Czy lepiej wziąc coś bez super sterownika i tylko ustawić np 25c na podłogę i koniec. Nie ukrywam, że jest mało miejsca na mieszacze itd, a tym bardziej, że gdyby był zawór elektorniczny 3 drogowy to byłby na króciutkim obiegu. Interesuje mnie DeDietrich EVO lub MCR3 plus. Chciałbym to zrobić tak jak obecnie tj z pogodynką, ale i sterownikiem temp wewnętrznej. Na rozdzielaczu same rotametry, bez siłowników. U siebie w domu po 2 latach udało mi się idealnie poblokowac powroty i pogodynka+wewnętrzny idealnie równo nagrzewają pokoje (ale ja mam jeszcze grzejniki w 2 pomieszczeniach i zawór afriso). Jak dobrze kojarzę to w moim modulensie MCA25 mam możliwośc definiowania który obwód jest za co odpowiedzialny, ale w obecnym nie ma kasy i miejsca na modulensa.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Za cienka ta rura z kotła do rozdzielacza. Daj minimum 28 ale PERT lub Cu. lepiej 32. Pompa w kotle wystarczy, mieszacze nie potrzebne - o ile kocioł da radę wytworzyć wodę o temp. 27 stopni - nie znam się na kotłach gazowych.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    żadne dodatkowe pompy mieszacze i sprzęgła nie są potrzebne. conajwyżej może się okazać że pompa z kotła za słaba ale to wyjdzie w praniu dopiero , to dołożysz.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adamwit1986

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-200
    Posty
    10

    Domyślnie

    Dzięki za info. MCR jest w stanie dać temperaturę od 20C także luz. Evo również i modulację od 25% . Baxi ma modulacje od 14% ale wymiennik stalowy Bałem się, że będę musiał zrobić mikro obieg CO + zawór mieszający. W skrzynce rozdzielczej będę miał zapas miejsca na dodatkową pompkę gdyby tej z pieca zabrakło. Miedzią średnio mi się chce lecieć tam. Zwiększę w takim razie przekrój, aczkolwiek widzę, że w piecu przyłącza wcale większe nie są. Nie będę dyskutował tylko zrobie jak piszecie Na pewno będą mniejsze opory.

    P.S. Macie jakieś piece godne uwagi w cenie około 5k pln ?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    termet silver gold lub integra. mają mocne pompy, nisko modulują, mam dwa takie kociołki używam i polecam.

  6. #6

    Domyślnie

    Zgadzam się z przedmówca Jeżeli ma to pójść bezpośrednio z kotła to Termet DeDietrich porażka jeżeli chodzi o moc minimalna=będzie taktowal

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    ja tak polecam termety bo jak widze że ludzie kupują szwabskie sprzety m.in. o nazwie myśliwców co bombardowały stolicę nam, to mnie skręca. droższe, i wcale nie lepsze, a kasa poza kraj wędruje. bezsens.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jakie masz obciążenie cieplne? Problemem będzie, jak w okolicach zera będziesz miał znacznie niższe zapotrzebowanie, niż moc minimalna.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakie masz obciążenie cieplne? Problemem będzie, jak w okolicach zera będziesz miał znacznie niższe zapotrzebowanie, niż moc minimalna.
    a jakie ma wyjście ? jeśli chce kocioł gazowy to nie ma kotłów o niższej mocy niż te 2 czy 3 czy 4 kW
    będzie taktował ale przecież to nie tragedia .

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    a jakie ma wyjście ?
    Bufor(ek), jak koniecznie wodna podłogówka. Ale pytanie jest, czy będzie to problem?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    ja tak polecam termety bo jak widze że ludzie kupują szwabskie sprzety m.in. o nazwie myśliwców co bombardowały stolicę nam, to mnie skręca. droższe, i wcale nie lepsze, a kasa poza kraj wędruje. bezsens.
    Janek możesz mieć problem z zasilaniem tego Polskiego kotła, gaz w rurce pewnie od ruskich....
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bufor(ek), jak koniecznie wodna podłogówka. Ale pytanie jest, czy będzie to problem?
    po co bufor ? co miałby on dać ?

    taktowanie czasami nie jest żadnym ani problemem ani wadą.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adamwit1986

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-200
    Posty
    10

    Domyślnie

    DeDietrich ma 8L w sobie i ani grama więcej z buforu. Będzie odpalał częściej niestety. Nie ma gdzie upchać więcej wody. Tak samo jak nie będzie przeponówki kolejnej bo wg producenta na tej ilości wody, którą ja mam nie potrzeba więcej niż to co ma wbudowany zbiornik. Obecnie mam modulensa i jestem mega zadowolony z niego. Dom ma 200m, 2 kondygnacje i piwnice. W tym 4 grzejniki i reszta podłoga. Ocieplony niedawno, stary dom z pustaka. Średnio rocznie 3600zł z CWU (modulens ma zasobnik 100L). Obecny budynek ma samą podłogę i ocieplenie pianką, ściany 10cm grafit, podłoga od dołu ciepła przez innego lokatora Także nie powinien w ogóle jakoś często się odpalać. Tym bardziej, że podłoga ma dośc dużą zwłoczność więc moim zdaniem nie będzie takich częstych odpaleń

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    po co bufor ? co miałby on dać ?

    taktowanie czasami nie jest żadnym ani problemem ani wadą.
    Chyba tylko Ty uważasz, że 700 załączeń na dobę, to nie problem
    I bufor przed tym zabezpiecza.

    Cytat Napisał adamwit1986 Zobacz post
    DeDietrich ma 8L w sobie i ani grama więcej z buforu.
    A to nie jest zasobniczek CWU, a nie bufor do CO?

    OZC.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    700 załączeń na dobę to problem, ale po co dawać jakieś ekstremalne przykłady gdzie ewidentnie coś nie działa jak należy.
    jak kocioł przy ciepłej pogodzie włączy się i wyłączy 10 czy 20 razy na dobę to żaden problem. dodawanie buforu to tylko komplikacja systemu który ma być prosty. rozumiem bufor jak ktoś prądem grzeje w taniej nocnej taryfie, ale do kotła gazowego nie ma to sensu.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adamwit1986

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-200
    Posty
    10

    Domyślnie

    @kaizen ten zasobnik jest raczej do CO gdyż CWU wg schematu jest przepływowy przez wymiennik. Bufor mały, ale co zrobić. Poczytam jeszcze więcej co do termetów. Ludzie piszą, że co model to inne sterowanie i nic ze sobą nie pasuje. Na vaillanta narzekają. Co człowiek to opinia. Znajomy ma sauniera i śmiga. Na firmie mamy już 2go bo końca gwarancji nie wytrzymał. Takiego modulensa jak ja mam ma w sumie 3 moich znajomych bo kupiliśmy po 6500zł a jest wart prawie 2x tyle. Wszyscy mamy je 7 lat i odpukać bezproblemowo.

    Jakie tam jest sterowanie itd w tych goldach ? Bo widzę, że w tych tańszychdietrichach jest ubogie. Większośc kodami i coś na isense lepiej widac, ale nie steruje wszystkim. Ja w moim mam graficznie wszystko rozrysowane łącznie z rysowaniem krzywych grzewczych itd. Jak to w termecie wygląda ?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony