dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 145
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    inski

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Stare Jabłonki
    Kod pocztowy
    14-133
    Posty
    52

    Domyślnie Pomoc w doborze kotła na pellet dom 350 m2 koniec lat 80

    Witam wszystkich użytkowników.
    To pierwszy mój post na tym forum, szukałem podobnych tematów, ale jak wiadomo każdy dom i instalacja co jest inna. Dom 350 m2, koniec lat 80-tych, ściana pustak żużlobetonowy 30 cm i 12 cm styropianu grafitowego 0032, dach wełna 15 cm, sufity wełna 25 cm, strop nad piwnicą 12 cm grafitu, okna 2 szybowe Drutex . Podane grubości ocieplenia elewacji, stropu styropianem i dachu wełną będę robił na jeień 2019 r. Teraz palę śmieciuchem tekli 48 kw. Stara instalacja rury stalowe, 21 grzejników płytowych typu purmo. Zbiornik cwu 500 l (działalność agroturystyczna latem wynajmuję 4 pokoje. 4 osoby w rodzinie plus latem trzeba przyjąć średnio 10 osób w pokojach). Obecnie zużywam ok 40 mp drewna bukowego. W obliczeniach na „ciepło właściwe” wyszedł mi kocioł 30 – 34 kw. Szukam kotła na pellet plus zawór 4-drogowy z siłownikiem, czujnik pogodowy, pompa kotłowa na powrocie, do grzejników zamontuję termostaty grzejnikowe
    Na chwilę obecną w grę wchodzą takie kotły:
    Tekla DRACO D BIO 30 kw – podobno pali każdy pellet
    Slimko 30 kW – bardzo chwalony na forach
    GALMET GENESIS PLUS KPP 34 kW – pali każdy pellet, najtańszy ze wszystkich
    Kostrzewa EEI Pellets 32kW – palnik ze zmienną geometrią pali wszystko najdroższy
    Dziękuję za każdą radę, nie mam doświadczenia w tych sprawach, a chce wybrać dobrze, żebym mógł cieszyć się nowym kotłem i bezawaryjnym działaniem przez lata.
    Pozdrawiam wszystkich.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Bierz Kotlospawa, masz dobry serwis i dużo pomocy na forum.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Te wyliczenia to przed ociepleniem czy po?Bo wg. tego co podajesz to wygląda ,że ponad 100w na metr a takie mają budynki bez ocieplenia.Kostrzewa może i zmieli wszystko ale w tanim pelecie jest więcej popiołu a tam w minibio wymiennik poziomy w drugim modelu ciulowe czyszczenie i zmienna geometria tutaj nic nie pomoże A pomyślałeś o PP kanałowej latem schłodzi zimą ogrzeje cenowo podobnie i też z dofinansowaniem . Wciskasz guzik ustawiasz temp.i pracuje bez twojej ingerencji oraz zaangażowania jak chcesz to programujesz wg. tego kiedy chcesz.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  4. #4
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    A Ile masz tego popiołu w pelecie nawet tym najtańszym ,że trzeba go często czyścić?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Tu nie chodzi o popiół tylko związki lotne, które dużo łatwiej niż przy węglu osadzają się na ściankach wymiennika.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    inski

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Stare Jabłonki
    Kod pocztowy
    14-133
    Posty
    52

    Domyślnie

    Kolego Barliniak, te wyliczenia to po dociepleniu, doradca z Kotłospawa twierdzi, że 25 kw spokojnie wyda, ale w obliczeniach wychodzi min 30. A czy mogę prosić o wyjaśnienie co to PP kanałowe?
    Ostatnio edytowane przez inski ; 20-05-2019 o 17:10

  7. #7
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Cytat Napisał eliks Zobacz post
    Tu nie chodzi o popiół tylko związki lotne, które dużo łatwiej niż przy węglu osadzają się na ściankach wymiennika.
    Smoła?

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    inski

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Stare Jabłonki
    Kod pocztowy
    14-133
    Posty
    52

    Domyślnie

    Panowie, a taki sprytny piecyk, który potrafi pracować na 3 kw gdy potrzeba, a jeśli trzeba to np na 30 kw to jest do znalezienia, czy to jedynie marzenia?

  9. #9
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    W praktyce nie występuje oprócz gazowego, olejowego(2 tych dwóch pierwszych przypadkach nie jestem do końca przekonany) i elektrycznego.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    inski

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Stare Jabłonki
    Kod pocztowy
    14-133
    Posty
    52

    Domyślnie

    Ten Galmet wydaje się spoko. Dobra cena, sprawność 97%, podobno sterownik skonstruowany specjalnie dla niego. Waham się między nim, a Kotłospawem. Serwisant z Galmeta tłumaczył mi, że jak się używa czujnika pogodowego, to panel pkojowy jest zbędny, gdyż piec reaguje bezpośrednio na zmiany temperatur na zewnątrz i zbędne są nastawy wewnątrz, zwłaszcza jak się ma termostaty przy grzejnikach. Odradzał również sondę lambda, bo poprawnie działa tylko przez kilka, kilkanaście godzin, później ulega zakopceniu i przekłamuje odczyty.

  11. #11
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Sprawność 97% to na papierze i gołej blasze jak nie okopcony sadzą i popiołem.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    inski

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Stare Jabłonki
    Kod pocztowy
    14-133
    Posty
    52

    Domyślnie

    Dostałem informację, że certyfikat uzyskany w niezależnym instytucie.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post
    A Ile masz tego popiołu w pelecie nawet tym najtańszym ,że trzeba go często czyścić?
    Mtadeusz nie miałem na myśli ,że wyrzucasz ten popiół łopatami bo jest słabszy tylko ,że przy wymienniku poziomym zaraz spaliny idą do góry z temperaturą a co za tym idzie w komin zamiast w obieg grzewczy i przez to 2-3 razy częściej trzeba czyścić aby utrzymać "porządek" w piecu.No chyba ,że ci nie zależy na spalaniu i masz to gdzieś.Mam porównanie po 3 sezonach także jest różnica ,ale dostawca mnie uprzedzał przed zakupem ,że jest większa ilość popiołu. Wziąłem na próbę 3t i przy moim piecu średnio się to sprawdza dla mnie gra nie warta świeczki.Nie będę się kłócił o 300 stówki na sezon więcej wolę mniej zaglądać do pieca
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Cytat Napisał inski Zobacz post
    Ten Galmet wydaje się spoko. Dobra cena, sprawność 97%, podobno sterownik skonstruowany specjalnie dla niego. Waham się między nim, a Kotłospawem. Serwisant z Galmeta tłumaczył mi, że jak się używa czujnika pogodowego, to panel pkojowy jest zbędny, gdyż piec reaguje bezpośrednio na zmiany temperatur na zewnątrz i zbędne są nastawy wewnątrz, zwłaszcza jak się ma termostaty przy grzejnikach. Odradzał również sondę lambda, bo poprawnie działa tylko przez kilka, kilkanaście godzin, później ulega zakopceniu i przekłamuje odczyty.
    No tylko ten serwisant zapomniał Ci dodać ,że pogodówka spradza się najlepiej przy ogrzewaniu podłogowym.Co za tłuki aby tylko sprzedać i niech klient się martwi przecież nie odda klocka który waży 300kg Sprawność 97% tylko przy pierwszym odpale jak nowy na badaniu później licz 90-80 lub mniej to zależy jak go będziesz utrzymywał w czystości.Pod względem czyszczenia średnio ten galmet wypada.Zobacz na przekrój kociołka i wyobraź sobie czyszczenie to może przejrzysz na oczy bo sprzedawcy bazują na niewiedzy klientów.Co do PP to powietrzna pompa zwana klimatyzacją chodziło mi tu o kanałówkę ,ale bez wizytacji i rekonesansu u Ciebie w domu się nie obędzie.Doradztwo jest darmowe i nie zobowiązuje do zakupu.Także poszukaj kogoś w okolicy u siebie. Możesz przecież to rozłożyć na etapy instalując czy to kasety na pokój czy też jedna kaseta na dwa pokoje lub kanałowa klima z rozprowadzeniem na każde pomieszczenie.Takie rozwiązanie masz w sklepach np. w Lidlu PS. u mnie 10 kW nie ma co robić z 70 a jest przewidziany na 140 czyli połowę tego co Ty masz także ten gość z Kotłospawu celuje dobrze.
    Ostatnio edytowane przez Barliniak ; 20-05-2019 o 20:45
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  15. #15

    Domyślnie

    Wychodzi tak duża moc, bo jest duże przewymiarowanie na cwu. Policz jeszcze raz dla wariantu tylko 4 osoby (bo tak jest zimą). Kociło powyżej 25kW to duży problem. I formalny (wyższe wymagania na pomieszczenie) i cenowy.
    Paweł

  16. #16
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Na CWU możesz niedodawać na ciepłowłaściwe.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    inski

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Stare Jabłonki
    Kod pocztowy
    14-133
    Posty
    52

    Domyślnie

    Korekta wyliczeń w ciepło właściwe. Źle wpisałem powierzchnię budynku 350 m2 z poddaszem liczyło mi ponad 450 m2 teraz mierzone po obrysie wyszło 351 m2 razem z poddaszem, Przy 4 osobach do cwu wychodzi moc kotła 22-24 kw. Jakieś sprawdzone modele w tej mocy?

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post
    Smoła?
    Smoła to nie przy pellecie. Barliniak Ci to wytłumaczył

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    inski

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Stare Jabłonki
    Kod pocztowy
    14-133
    Posty
    52

    Domyślnie

    Jeszcze takie cudo wpadło w oko: SAS BIO EFEKT 23 kW. Miał ktoś dosiadczenia z tym produktem?
    Tak naprawdę chodzi tylko o 3 cechy w jednym kotle:
    1. Łatwość czyszczenia
    2. Trwały i wydajny palnik
    3. Sterowanie potrafiące wycisnąć z palnika wszystko co najlepsze
    Całe życie paliłem śmieciuchem, nie znam się na kotłach peletowych, nie mam czasu studiować literatury na ten temat (jeżeli takowa istnieje). Proszę więc o podzielenie się Waszym doświadczeniem w tym temacie.
    Czy istnieje kocioł spełniający chociaż w 70-80% powyższe kryteria, cena w tym przypadku niech pozostanie w drugim planie i tak muszę brać kredyt...

  20. #20
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    A palnik samoczyszczący czy obrotowy?
    Obrotowy się zapycha.

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony