dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Gruntowa z poziomym na mały dom - czy to się robi?

    cześć
    takie pytanie do znawców tematu a takich tu przecież nie brakuje:
    nowy mały dom parterowy z płaskim dachem, pow. uzytk. 86mkw, dobrze ocieplony (płyta, xps 20, boki 20 strop gęstożebrowy też OK ocieplony) czy do takiego budynku stosuje się gruntówkę z poziomym kolektorem czy to jest przerost formy i jeśli już pompa to pw? Są wogóle takie małe gruntówki jak to musiała by być moc, 8-9 kw to chyba za dużo a mniejszych jakos nie widze? Za rok, dwa planuje rozpocząć budowę, działkę już mam ok 800mkw gaz jest w ulicy ale rozważam wszystkie media: gaz, kable no i pompę. Bardzo kuszą mnie kable bo to i tanio w montażu i prosto ale boje się kosztów za prąd później, choć znów niektórzy twierdzą że przy takim małym kable OK a pompa to raczej do większego kopciuch (kominek też) odpadają, kotłowni nie będzie, tzn. będzie pomieszczenie ok. 4mkw gazu też chyba bym raczej nie chciał (marzy mi się bez żadnych kominów) zostały kabel albo pompa. Robota raczej 100% we własnym zakresie.Coś doradzicie?
    Dodam jeszcze że na pewno będą dwie klimy (fuji 2,6kw) które mam obecnie w mieszkaniu i na pewno zabiorę ze sobą tym bardziej ze montaż całość we własnym zakresie (sprzęt i wiedza jest) tak że sporo ogrzewania w umiarkowanych temp. na zewnątrz będzie z klimy choć uważam że jest to mało komfortowe grzanie ale na pewno opłacalne
    Ostatnio edytowane przez jarokar ; 09-12-2019 o 11:15

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    [robić się zrobi... ale musisz pomyśleć czy chcesz wydać tyle kasy

    i to nie ważne czy grunt czy pw

    sprawdź najpierw jakie masz zapotrzebowanie

    a co do małych gruntowych. Jest kilka pomp 4kw (biawar czy nibe)
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Do takiego małego domu, to gruntowa wydaje się przerostem formy nad treścią, ale jak to mówią kto bogatemu zabroni.

    Na YT poszukaj kanału KlimatyzacjaKatowice.pl, przerabiają po taniości klimatyzatory na powietrzne PC, skoro mówisz że wiedza i sprzęt jest to może pójdziesz w tą stronę?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  4. #4
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Dużo ludzi przerabia klimatyzatory na pompy ciepła to nie jest jakaś wiedza tajemna chociaż dużo by tego chciało .

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Do takiego małego domu, to gruntowa wydaje się przerostem formy nad treścią, ale jak to mówią kto bogatemu zabroni.

    Na YT poszukaj kanału KlimatyzacjaKatowice.pl, przerabiają po taniości klimatyzatory na powietrzne PC, skoro mówisz że wiedza i sprzęt jest to może pójdziesz w tą stronę?
    Jak możesz sam zrobić DZ to szukaj małej gruntówki ( może krajowej ), wyjdzie taniej , stabilna praca , mniej problemów , dużo lepszy COP .
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał okobar Zobacz post
    [robić się zrobi... ale musisz pomyśleć czy chcesz wydać tyle kasy

    i to nie ważne czy grunt czy pw

    sprawdź najpierw jakie masz zapotrzebowanie

    a co do małych gruntowych. Jest kilka pomp 4kw (biawar czy nibe)
    ale właśnie chodzi o to że kasy ma być jak najmniej na budowę (tylko proszę nie pisać tekstów typu - jak się nie ma miedzi to się.... dlatego tak bardzo kuszą mnie kable na ogrzewanie bo to dość tanio w wykonaniu i prosto co ma ogromne znaczenie dla samoroba. tylko zdaje sobie też sprawę że nic za darmo - przy budowie będzie tanio ale później może boleć...więc dumam na tą pompą. Ale ta nibe co zaproponowałeś to jakieś żarty chyba - jakbym mnie było stać na takie drogie oszczędzanie to bym tu doopy ludziom nie zawracał jak tu najtańsze ogrzewanie wybrać

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Do takiego małego domu, to gruntowa wydaje się przerostem formy nad treścią, ale jak to mówią kto bogatemu zabroni.

    Na YT poszukaj kanału KlimatyzacjaKatowice.pl, przerabiają po taniości klimatyzatory na powietrzne PC, skoro mówisz że wiedza i sprzęt jest to może pójdziesz w tą stronę?
    ciekawa opcja - musze to przemyśleć

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Jak możesz sam zrobić DZ to szukaj małej gruntówki ( może krajowej ), wyjdzie taniej , stabilna praca , mniej problemów , dużo lepszy COP .
    znam zalety gruntówki dlatego mi się to podoba tylko wiadomo że im mniejsze zapotrzebowanie dla domu tym mniej pompa opłacalna - z tymi małymi gruntówkami to masz jakiś konkret coś co mogło by konkurować z niedrogim małym monblokiem pw?

  9. #9

    Domyślnie

    Chciałem mieć gruntowkę mam Panasonica. Pewie kiedyś wymienię ale póki co mam dom ok 115m2 użytkowej a rachunek za co ok 600-700pln. Pewnie byłby mniejszy jakbym lepiej dopasowal typ i moc. Masz Pw od 3kw. Jesteś w stanie zejść z kosztem grzania co i cwu poniżej 1000pln albo nawet nizej. Szczególnie jak dorzucisz parę paneli pv.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarokar Zobacz post
    znam zalety gruntówki dlatego mi się to podoba tylko wiadomo że im mniejsze zapotrzebowanie dla domu tym mniej pompa opłacalna - z tymi małymi gruntówkami to masz jakiś konkret coś co mogło by konkurować z niedrogim małym monblokiem pw?
    Może Ecopol PSPC -0,6 5,9 kW , A-Pic 05 HGW 5 kW
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Za kasy wydaną dolne źródło gruntówki masz 2 kW fotowoltaiki a to wystarczy na koszty grzania pompą powietrzną i jeszcze zostanie.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarokar Zobacz post
    dlatego tak bardzo kuszą mnie kable na ogrzewanie bo to dość tanio w wykonaniu i prosto co ma ogromne znaczenie dla samoroba. tylko zdaje sobie też sprawę że nic za darmo - przy budowie będzie tanio ale później może boleć...więc dumam na tą pompą.
    Jeśli, tak jak piszesz masz dwie klimy, to pewnie z 70% sezonu na tych klimach oblecisz. Pozostałe 30% na kablach cię raczej nie zabije. Bedzie tanio w zakupie, w miarę niedrogo w eksploatacji tylko niestety ze wszystkimi minusami ogrzewania nadmuchowego. No i jeszcze coś do CWU musisz ogarnąć ....
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony