dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 22
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 429
  1. #121
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    Pokaż mi lokatę na 4%, chętnie skorzystam...
    https://www.bankier.pl/oszczedzanie/...aty-3-miesiace
    https://jakoszczedzacpieniadze.pl/ra...lokaty-bankowe
    https://www.najlepszekonto.pl/rankin...t-porownywarka


    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    Po drugie błędnie rozumujesz, bo od 4800 musisz odjąć kwotą jaką bym płacił za prąd, czyli rocznie mogę przekazać na lokatę jakieś 1200zł to po 6 latach na Twoje lokacie zarobiłbym ~360zł, tak na nową oponę do auta wystarczy.
    Czemu zignorowałeś pozostałe zarzuty co do założeń? Czemu akurat 3600 miałby Cię kosztować prąd? To niby za ile? Za 5000kWh?
    3800zł/kWp razem z kosztami kredytu na pięć lat... To pokaż mi takiego sprzedawcę PV i taki bank.
    Czemu koszt prądu w kolejnych latach to 0? Przecież to nie jest off-grid i rachunki będziesz płacił.

  2. #122
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czemu koszt prądu w kolejnych latach to 0? Przecież to nie jest off-grid i rachunki będziesz płacił.
    Takie to jest liczenie nie uwzględniając wszystkich aktualnych danych. Abo trzeba płaci zużywasz czy nie. Zresztą nie wiadomo co będzie za kilka lat jeszcze będzie trzeba dopłacać za oddawana moc.

  3. #123
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Abonament to w moim przypadku niecałe 147zl za 13 miesięcy. Gdy płaciłem za prąd normalnie, ponad połowa z 3 tysięcy rocznie to były dodatki.
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  4. #124

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Abonament to w moim przypadku niecałe 147zl za 13 miesięcy. Gdy płaciłem za prąd normalnie, ponad połowa z 3 tysięcy rocznie to były dodatki.
    Na czym tak zaoszczędzileś na tych oplatach? Które pozycje co i ile?
    Dzięki

  5. #125

    Domyślnie

    Już kiedyś mieliśmy podobną dyskusję. Widzę, że nadal uważasz, że każdy jest (lub powinien być) tak "ogarnięty" jak Ty. Po raz n-ty muszę Ci napisać, że tak nie jest. Większość ludzi (i tutaj sobie wybierz): nie zna się, nie chce się znać, ma ciekawsze rzeczy do roboty, jest leniwa i tak można ciągnąć... Na marginesie, ponieważ nie dysponuję Twoim modelem w excelu - czy w tych wyliczeniach że z 40 000 zł po 25 latach zostaje Ci ponad 20 kpln uwzględniłeś:
    1) że co roku (właściwie co miesiąc) dysponujesz coraz mniejszą kwotą ze względu na płacone rachunki
    2) ryzyko, że oprocentowanie spadnie
    3) że lokaty na tak wysoki procent są zazwyczaj tylko dla nowych klientów (bądź nowych środków)
    4) że lokaty są zazwyczaj na 3 m-ce - w połączeniu z punktem wyżej oznacza to, że już po roku-dwóch oszczędzania maleją Ci opcje załapania się na taką lokatę
    5) że części środków nie możesz inwestować ze względu na bieżące rachunki do opłacenia i te środki nie pracują (w skali 25 lat takie "drobiazgi" mają duże znaczenie - patrz procent składany)
    6) czas, który musisz poświęcić na obsługę tych lokat. Z mojego doświadczenia mogę tylko napisać, że dla ludzi nie związanych z tą działką jest to strasznie absorbujące, męczące i frustrujące doświadczenie.

    Mam wrażenie, że bardzo lubisz np. uwypuklać niekorzystne dla PV zmiany w prawie, a jakoś zapominasz o tym co napisałem wyżej. Mam nieodparte wrażenie, że we wszystkich Twoich wyliczeniach/wywodach dotyczących braku opłacalności PV brakuje takiego stwierdzenia: "w mojej - na marginesie wpominając - bardzo specyficznej sytuacji, w której mało kto ma szansę się znaleźć, PV się nie opłaca". Wtedy wszystko by się zgadzało. Ty jednak wolisz iść inną drogą. Nie potępiam tak do końca - w końcu każdy z nas czasem bawi się w trolla

    A'propos niekorzystnych zmian, jak dotąd były to m.in.: ulga termomodernizacyjna, program Mój Prąd... oh wait!

    Reasumując, każdy ma swoje racje. Tyle, że to, że ja akurat mam jakąś tam wiedzę o finansach pozwala mi spojrzeć bardzo krytycznie na Twoje argumenty, wiedząc, że przeciętny Kowalski nie skorzysta ani z tych lokat (albo skorzysta, ale z takich z oprocentowaniem 2,2% do góra 3% co w korelacji z inflacją znacznie ograniczy zyski) ani z takich stawek za prąd jakie masz Ty. Ty wiesz swoje, ja wiem swoje, inni wiedzą swoje. I chyba tak zostanie na zawsze, nie?
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  6. #126

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    A'propos niekorzystnych zmian, jak dotąd były to m.in.: ulga termomodernizacyjna, program Mój Prąd... oh wait!
    No i jest bal i realnie niewiele to dało Kowalskiemu.
    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    że przeciętny Kowalski nie skorzysta ani z tych lokat (albo skorzysta, ale z takich z oprocentowaniem 2,2% do góra 3% co w korelacji z inflacją znacznie ograniczy zyski) ani z takich stawek za prąd jakie masz Ty. Ty wiesz swoje, ja wiem swoje, inni wiedzą swoje. I chyba tak zostanie na zawsze, nie?
    Kowalski bierze kredyt na 5% i używa kreatywnej matematyki, żeby udowodnić, że mu się PV "zwróci".
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  7. #127
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Jakoś nie widzę analiz typu "kiedy zwróci się ogrodzenie" czy "okres zwrotu wiaty czy garażu". Sam analizowałem swoja sytuacja zanim podjąłem decyzję o założeniu paneli i doszedłem do wniosku że to może się mi opłacić. Nikt z nas nie wie jakie pomysły będą mieli rządzący za rok czy dwa tu widzę największe ryzyko inwestowania w PV. A to czy zwrot tej inwestycji wyjdzie na zero po 5 czy 6 latach lub trochę dłużej nie ma wielkiego znaczenia.

  8. #128

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    No i jest bal i realnie niewiele to dało Kowalskiemu.
    Widać znamy innych Kowalskich. Jeśli 5000 zł oraz 17,75% (a od nowego roku 17%) od pozostałej ceny instalacji w kieszeni nazywasz "niewiele", to ok. Dla mnie to nie jest niewiele, a dużo. To tak samo jak ze zwrotem z inwestycji. Dla jednego 10 lat jest akceptowalne, dla drugiego więcej niż 2 lata to niewyobrażalne wręcz ryzyko i głupota. Ciężko dyskutować, jeśli w grę wchodzi uznaniowość. Natomiast jeśli coś mnie kosztowało wcześniej 20 kpln, a teraz to kosztuje 7,5 kpln mniej, to dla mnie osobiście jest to znacząca różnica.
    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Kowalski bierze kredyt na 5% i używa kreatywnej matematyki, żeby udowodnić, że mu się PV "zwróci".
    Można i tak. Traktuję to w podobnych kategoriach jak wypowiedzi Kaizena dot. ceny prądu jakie ma.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  9. #129

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Jakoś nie widzę analiz typu "kiedy zwróci się ogrodzenie" czy "okres zwrotu wiaty czy garażu". Sam analizowałem swoja sytuacja zanim podjąłem decyzję o założeniu paneli i doszedłem do wniosku że to może się mi opłacić. Nikt z nas nie wie jakie pomysły będą mieli rządzący za rok czy dwa tu widzę największe ryzyko inwestowania w PV. A to czy zwrot tej inwestycji wyjdzie na zero po 5 czy 6 latach lub trochę dłużej nie ma wielkiego znaczenia.
    No bez przesady. Główne funkcjonalności ogrodzenia czy wiaty/garażu oraz PV są lekko rozbieżne. Brak psich odchodów na moim trawniku oraz komfort w wnoszeniu zakupów zimą oraz wsiadanie do ciepłego samochodu rano jest przynajmniej dla mnie bezcenny. Te inwestycje zwróciły się od razu (lub pierwszej zimy). Jednak zakładanie PV należałoby poprzedzić analizą, czy to ma w ogóle sens. Chyba, że ktoś to traktuje w kategoriach "bo chcę" albo żeby sąsiadowi gul skoczył.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  10. #130
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubek86 Zobacz post
    Na czym tak zaoszczędzileś na tych oplatach? Które pozycje co i ile?
    Dzięki
    na niczym nie zaoszczędziłem . Takie są opłaty jeśli nie pobierzesz od ZE ich prądu . Mnie w magazynie na kolejny rok zostało wtedy 45 kWh .
    Kiedyś mając instalację pokrywającą całe roczne zużycie , opłat było 250 zł , po zeszłorocznych zawirowaniach z cenami prądu , nierząd obniżył akcyzę oraz opłatę przejściową od każdej MWh z 20 do 5zł i te opłaty dla prosumenta przy zerowym poborze nieswojej energii wynoszą właśnie okolice 150zl/rok .
    Zużyłem zza licznika ze swojego magazynu 3,8MWh , a ogólnie w rok ~5Mwh
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  11. #131

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Widać znamy innych Kowalskich. Jeśli 5000 zł oraz 17,75% (a od nowego roku 17%) od pozostałej ceny instalacji w kieszeni nazywasz "niewiele", to ok. Dla mnie to nie jest niewiele, a dużo. To tak samo jak ze zwrotem z inwestycji. Dla jednego 10 lat jest akceptowalne, dla drugiego więcej niż 2 lata to niewyobrażalne wręcz ryzyko i głupota. Ciężko dyskutować, jeśli w grę wchodzi uznaniowość. Natomiast jeśli coś mnie kosztowało wcześniej 20 kpln, a teraz to kosztuje 7,5 kpln mniej, to dla mnie osobiście jest to znacząca różnica.

    Można i tak. Traktuję to w podobnych kategoriach jak wypowiedzi Kaizena dot. ceny prądu jakie ma.
    Masz układy w URE? Wiesz o ile "podskoczy " prąd?
    Jasne popatrz do innego wątku za ile ktoś zrobił PV. Mam prąd prąd średni po 40gr/kWh. Bez spiny. Taryfa G12W. Nie grzeje prądem. Ja pójdę w pompę będzie ok. 35gr. Policz sobie ;zwrot" przy tych cenach instalacji.
    No i żeby nie było to mam PV i nie tylko sobie robiłem, ale w cenach takich żeby to się rzeczywiście opłaciło.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  12. #132
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Już kiedyś mieliśmy podobną dyskusję. Widzę, że nadal uważasz, że każdy jest (lub powinien być) tak "ogarnięty" jak Ty. Po raz n-ty muszę Ci napisać, że tak nie jest. Większość ludzi (i tutaj sobie wybierz): nie zna się, nie chce się znać, ma ciekawsze rzeczy do roboty, jest leniwa i tak można ciągnąć... Na marginesie, ponieważ nie dysponuję Twoim modelem w excelu - czy w tych wyliczeniach że z 40 000 zł po 25 latach zostaje Ci ponad 20 kpln uwzględniłeś:
    1) że co roku (właściwie co miesiąc) dysponujesz coraz mniejszą kwotą ze względu na płacone rachunki
    2) ryzyko, że oprocentowanie spadnie
    3) że lokaty na tak wysoki procent są zazwyczaj tylko dla nowych klientów (bądź nowych środków)
    4) że lokaty są zazwyczaj na 3 m-ce - w połączeniu z punktem wyżej oznacza to, że już po roku-dwóch oszczędzania maleją Ci opcje załapania się na taką lokatę
    5) że części środków nie możesz inwestować ze względu na bieżące rachunki do opłacenia i te środki nie pracują (w skali 25 lat takie "drobiazgi" mają duże znaczenie - patrz procent składany)
    6) czas, który musisz poświęcić na obsługę tych lokat. Z mojego doświadczenia mogę tylko napisać, że dla ludzi nie związanych z tą działką jest to strasznie absorbujące, męczące i frustrujące doświadczenie.

    Mam wrażenie, że bardzo lubisz np. uwypuklać niekorzystne dla PV zmiany w prawie, a jakoś zapominasz o tym co napisałem wyżej. Mam nieodparte wrażenie, że we wszystkich Twoich wyliczeniach/wywodach dotyczących braku opłacalności PV brakuje takiego stwierdzenia: "w mojej - na marginesie wpominając - bardzo specyficznej sytuacji, w której mało kto ma szansę się znaleźć, PV się nie opłaca". Wtedy wszystko by się zgadzało. Ty jednak wolisz iść inną drogą. Nie potępiam tak do końca - w końcu każdy z nas czasem bawi się w trolla

    A'propos niekorzystnych zmian, jak dotąd były to m.in.: ulga termomodernizacyjna, program Mój Prąd... oh wait!

    Reasumując, każdy ma swoje racje. Tyle, że to, że ja akurat mam jakąś tam wiedzę o finansach pozwala mi spojrzeć bardzo krytycznie na Twoje argumenty, wiedząc, że przeciętny Kowalski nie skorzysta ani z tych lokat (albo skorzysta, ale z takich z oprocentowaniem 2,2% do góra 3% co w korelacji z inflacją znacznie ograniczy zyski) ani z takich stawek za prąd jakie masz Ty. Ty wiesz swoje, ja wiem swoje, inni wiedzą swoje. I chyba tak zostanie na zawsze, nie?
    a inflacja
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  13. #133
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Traktuję to w podobnych kategoriach jak wypowiedzi Kaizena dot. ceny prądu jakie ma.

    podpisuję się pod tym rękami i nogami
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  14. #134

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Masz układy w URE? Wiesz o ile "podskoczy " prąd?
    Jasne popatrz do innego wątku za ile ktoś zrobił PV. Mam prąd prąd średni po 40gr/kWh. Bez spiny. Taryfa G12W. Nie grzeje prądem. Ja pójdę w pompę będzie ok. 35gr. Policz sobie ;zwrot" przy tych cenach instalacji.
    No i żeby nie było to mam PV i nie tylko sobie robiłem, ale w cenach takich żeby to się rzeczywiście opłaciło.
    Nie rozumiem. Jak prąd podskoczy, to PV jeszcze szybciej się zwróci - a czy podskoczy, tego nie wiem, mogę tylko przypuszczać. Poza tym pisałem o zmianie prawa, a nie zmianie taryfy. Ja w Energa nie mam szansy na taką cenę za kWh. Trochę bez sensu dyskusja, ja o jabłkach, Ty o gruszkach. Piszę o tym, co weszło w tym roku i jaki to ma wpływ na cenę (a pośrednio na zwrot z intalacji). Ty mi natomiast piszesz, że to realnie niewiele dało Kowalskiemu. No to mamy inną matematykę, bo tak jak pisałem, z instalacji na którą wcześniej wydałeś 20 kpln teraz masz 7,5 kpln mniej. To jest niewiele? Serio?

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    a inflacja
    Tojuż zupełnie inna para kaloszy. Zostawiam to innym do liczenia i udowadniania na siłę, że jak zwykle w Polsce nic się nie opłaca. #niedasię
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  15. #135
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    o raz n-ty muszę Ci napisać, że tak nie jest. Większość ludzi (i tutaj sobie wybierz): nie zna się, nie chce się znać, ma ciekawsze rzeczy do roboty, jest leniwa i tak można ciągnąć...
    I to jest odpowiedź na pytanie:
    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Najwyraźniej jednak coraz większej ilości osób się opłaca.
    Tylko, że PV też trzeba się zająć, policzyć, wniosek o dopłatę przygotować, PITa wypełnić. Łatwiej znaleźć i założyć lokatę, więc argument chybiony.

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    1) że co roku (właściwie co miesiąc) dysponujesz coraz mniejszą kwotą ze względu na płacone rachunki
    Nie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    2) ryzyko, że oprocentowanie spadnie
    Założysz się, że będzie nie wyższe, niż 4 procent średnio w 25 lat? Ja założę się o 0,7 przyzwoitej Whiskey, że przez 25 lat średnio oprocentowanie będzie większe. Dziesięć lat temu dla przykładu mBank miał lokaty na 5,55% a 19 lat temu na eMax było 16,5%.

    Ale tego nie uwzględniłem.

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Mam wrażenie, że bardzo lubisz np. uwypuklać niekorzystne dla PV zmiany w prawie, a jakoś zapominasz o tym co napisałem wyżej.
    Ależ skąd. W ogóle tego nie uwzględniłem. Nie uwzględniłem też utraty sprawności paneli, kosztów ubezpieczenia, napraw, czasu poświęconego na optymalizację wykorzystania prądu (żeby nie tracić 20% potrącenia), kosztów i zachodu na wypełnienie wniosku o dofinansowanie, PITa i innych rzeczy. I tak dałem dużo forów PV.

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    A'propos niekorzystnych zmian, jak dotąd były to m.in.: ulga termomodernizacyjna, program Mój Prąd... oh wait!
    I że niby ci, co wcześniej zamontowali PV skorzystali z tego? Nie, bo nawet dopłaty za Mój Prąd nie dostaniesz na rozbudowanie PV. Dobrze że o tym wspominasz - bo jak np. Czyste Powietrze (czy podobny program) obejmie dopłatami instalację PV na takich zasadach, jak inne wydatki obecnie to dopiero będzie śmiech. Zamontuję PV za 1K zł/kWp a nie 4K zł (wtedy z pewnością się opłaci). Dobrze, że o tym wspomniałeś, bo ja zapomniałem.

    Ale nie raz i nie dwa pojawiały się pomysły innych zmian w prawie, jak np. opłata prosumencka stała czy możliwość odłączania PV gdy tylko operator zechce (czyli pewnie gdy produkcja jest największa i mu utrudnia bilansowanie).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 12-12-2019 o 08:43

  16. #136

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Nie rozumiem. Jak prąd podskoczy, to PV jeszcze szybciej się zwróci - a czy podskoczy, tego nie wiem, mogę tylko przypuszczać. Poza tym pisałem o zmianie prawa, a nie zmianie taryfy. Ja w Energa nie mam szansy na taką cenę za kWh. Trochę bez sensu dyskusja, ja o jabłkach, Ty o gruszkach. Piszę o tym, co weszło w tym roku i jaki to ma wpływ na cenę (a pośrednio na zwrot z intalacji). Ty mi natomiast piszesz, że to realnie niewiele dało Kowalskiemu. No to mamy inną matematykę, bo tak jak pisałem, z instalacji na którą wcześniej wydałeś 20 kpln teraz masz 7,5 kpln mniej. To jest niewiele? Serio?
    Dasz radę. Jest taka taryfa G12(w/r) i nic trudnego taką średnią cenę za kWh. Luzik. No mi to dało, bo sam robiłem i tym co robią sami też dało. Jak przez firmę to 7,5 zeżarł bal. Niestety. Tak mamy ja inną matematykę. Ja mam tą realną, a nie kreatywną tak jak Ty.
    Jaka zmiana prawa? No czyją korzyść?
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  17. #137
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    No i jest bal i realnie niewiele to dało Kowalskiemu.
    Niewiele dało ?
    Zejście z ceną instalacji z 19700 do 12040 to "niewiele" ?

    W mojej dzielnicy, wzdłuż trasy dojazdowej do mojego domu od jakiegoś roku leżały sobie na dachach dwie instalacje.
    Moja po roku była trzecia, teraz po 1,5miesiąca od założenia mojej widać już 6.
    Kiedy byłem w BOK, na 4 osoby poprzedzające mnie w kolejce, 2 załatwiały sprawy związane z PV.
    I oby tak dalej.

  18. #138
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaizen
    Założysz się, że będzie nie wyższe, niż 4 procent średnio w 25 lat? Ja założę się o 0,7 przyzwoitej Whiskey, że przez 25 lat średnio oprocentowanie będzie większe. Dziesięć lat temu dla przykładu mBank miał lokaty na 5,55% a 19 lat temu na eMax było 16,5%.
    znowu moja , mojsza , jest najmojsza . Podajesz tylko argumenty udowadniające swoją tezę . 16 - 19 % to Skok'i czy AmberGold ?



    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  19. #139

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    podpisuję się pod tym rękami i nogami
    Widać masz G11. Nie ma co się dziwić. Wiem. że średnio 40gr/kWh to dla niektórych kosmos, ale to nie jest takie trudne.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  20. #140
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaizen
    Tylko, że PV też trzeba się zająć, policzyć, wniosek o dopłatę przygotować, PITa wypełnić.
    to już robienie zakupów bywa bardziej męczące
    Cytat Napisał kaizen
    więc argument chybiony.
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

Strona 7 z 22

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony