dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie klej a lita długa deska

    Temat dotyczy podłogi klejonej z deski litej sosnowej.

    Zalecenia dla róznych klejów podają maksymalną długość deski klejonej do podłoża na 2.2m.
    Wpisy sprzed kilku/nastu lat mówią o nieprzekraczaniu 1.4-1.5m. Jednak technologia klejenia elastycznie się zmienia.

    Proszę o opinie na temat dopuszczalnej (w praktyce) długości deski przy zastosowaniu wybranego kleju (np. Sika T54, Bona R848T, Uzin MK 200, czy inny polecany).

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał pru Zobacz post
    Temat dotyczy podłogi klejonej z deski litej sosnowej.

    Zalecenia dla róznych klejów podają maksymalną długość deski klejonej do podłoża na 2.2m.
    Wpisy sprzed kilku/nastu lat mówią o nieprzekraczaniu 1.4-1.5m. Jednak technologia klejenia elastycznie się zmienia.

    Proszę o opinie na temat dopuszczalnej (w praktyce) długości deski przy zastosowaniu wybranego kleju (np. Sika T54, Bona R848T, Uzin MK 200, czy inny polecany).
    proszę kleić klejem SIKA T 54 starając się aby deska była pokryta w 100% klejem. Jej wilgotnośc powinna mieścić się w zakresie 8-10% a podłoże cementowe 1,5%.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  3. #3

    Domyślnie

    Jarekkur, ale żeś Pan sieknął typową parkieciarską formułkę.
    Nie mój biznes, ale poza powyższym ważna jest też wytrzymałość podłoża.

  4. #4

    Domyślnie

    Parametry deski i podłoża to swoją drogą. Ale czy przy długości jednolitej deski np. 5.3m czy 4.8m nie odleci jak zacznie się kurczyć/rozciągać w sezonie? Np. Uzin jasno pisze, że powyżej 1.5m odcinków należy stosować ich matę (choć nie podają 'do' jakich długości deski). Sika T54 chyba podaje 2.2m. Nawet przy elastyczności kleju 500% są ograniczenia.
    Interesują mnie właśnie wymienione długości. Czy to jest osiągalne klejąc w jednym kawałku?

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Kilka podstawowych zasad przy klejeniu długich desek sosnowych do 6m.
    1 - Proste deski o średniej wilgotności około 9%
    2 - prosta wylewka o wilgotności <3% (beton)
    3 - Wytrzymałość powierzchniowa wylewki około 1,5MPa Pull-Off
    4 - klej średnio elastyczny o module Nmoment pow 1MPa
    5 - solidna spoina w granicach 80% złączonych powierzchni. !00% spoina to tylko teoria.
    6 - solidnie docisnąć sklejone deski.
    7 - do roboty......

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał Superior Zobacz post
    Jarekkur, ale żeś Pan sieknął typową parkieciarską formułkę.
    Nie mój biznes, ale poza powyższym ważna jest też wytrzymałość podłoża.
    Nie tylko. Jest więcej ważnych parametrów. Już mi tutaj robiono uwagi, gdy problem rozwijałem, abym się trzymał meritum. Trzymam się meritum to siekam formułki, mędrkuję. Też źle. Wytrzymałość podkładu podłogowe 25/30N/mm2. Na rozciąganie 1,5MPa, na ścinanie 1,5-2,0MPa. Klimat w pomieszczeniu przez cały rok 40-65%RH i 18-22C ciepła. Wystarczy, czy potrzeba więcej. Jestem gotowy. Proszę dać znać.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał Parkiet Zobacz post
    Kilka podstawowych zasad przy klejeniu długich desek sosnowych do 6m.
    1 - Proste deski o średniej wilgotności około 9%
    2 - prosta wylewka o wilgotności <3% (beton)
    3 - Wytrzymałość powierzchniowa wylewki około 1,5MPa Pull-Off
    4 - klej średnio elastyczny o module Nmoment pow 1MPa
    5 - solidna spoina w granicach 80% złączonych powierzchni. !00% spoina to tylko teoria.
    6 - solidnie docisnąć sklejone deski.
    7 - do roboty......
    Parkiet, właśnie pisałem, starać się wykleić w 100% spód deski, przy takim podejściu będzie to 70-80%. Zwiększona ilość kleju nawet do 2,0-2,2kg/m2. Wilgotność podkładu 3%? Ten parametr mówi raczej o 3% wago-suszarką-niedostępna lub trudno dostępna. Deska sosnowa nie ma tak wielkiego "parcia" ciśnienia pęcznienia jak np. dąb, Ja kleiłem deski długie na 3,5m szerokie 22cm i grube 2,5 cm dębowe, rustykalne, klejem elastycznym MS- 400 Renove. Wszystko musiało być pod kontrolą i zgodnie z wymaganiami drewna. Leży od 4 lat. Z praktyki wiem, że niektórym to nawet trudno 40% spoinę na spodzie deski.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał pru Zobacz post
    Parametry deski i podłoża to swoją drogą. Ale czy przy długości jednolitej deski np. 5.3m czy 4.8m nie odleci jak zacznie się kurczyć/rozciągać w sezonie? Np. Uzin jasno pisze, że powyżej 1.5m odcinków należy stosować ich matę (choć nie podają 'do' jakich długości deski). Sika T54 chyba podaje 2.2m. Nawet przy elastyczności kleju 500% są ograniczenia.
    Interesują mnie właśnie wymienione długości. Czy to jest osiągalne klejąc w jednym kawałku?
    tej długości deski są często przykrecane do legarów. co 60cm jednym wkrętem i lezą. schną, łódkują ale leżą. Deski się nie wydłużają co najwyżej wyginają, skręcają, łódkują. Ale wtedy gdy są zbyt suche lub zbyt mokre. Gdy wewnątrz jest zbyt sucho lub zbyt mokro. Teoretycznie: jeżeli deski mają 9% wilgotności w pomieszczeniu panuje stała wilgotność względna powietrza 55% i temp. 20C, a podłoże jest nośne i ma 1,5%CM lub DNS wilgoci resztkowej. Wtedy deski leżą nieruchomo i nic się z nimi nie dzieje. Ale to teoria. Dlatego przy bardzo podobnych warunkach otoczenia (zimą i latem), podłoża i desek, klej załatwia problem. Możesz wtedy spać spokojnie. Potrzeba do tego profesjonalizmu
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony