dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Gdzie sprawdzić czy działka jest budowlana?

    Gdzie najłatwiej i najszybciej sprawdzić czy działka jest budowlana? Niestety brak jest w gminie planu zagospodarowania przestrzennego.

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli nie ma planu to niestety raczej nie sprawdzisz

  3. #3

    Domyślnie

    Czyli mam czekać na warunki zabudowy? Jak w takim razie mam kupić działkę? Zwodzic właściela prze kilka miesięcy?

  4. #4

    Domyślnie

    cześć. wystąp o warunki zabudowy to jedyny sprawdzony sposób, aby je uzyskać nie musisz być właścicielem. cześć

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mikołaj:)
    Czyli mam czekać na warunki zabudowy? Jak w takim razie mam kupić działkę? Zwodzic właściela prze kilka miesięcy?
    stary to ty kupujesz podobno budowlaną i to właściciel powinien ci udowodnić że tak jest w istocie!!!!

    ty dla pewności najwyżej to sprawdzasz.

    no chyba że to Ty znalazłeś TO SWOJE MIEJSCE a jemu to wisi.
    w przeciwnym razie jego ponaglenia są nie na miejscu.

    ponadto znając wymagane do wydania Warunków przesłanki (znajdziesz jak przeszukasz to forum) sam określisz czy wogóle masz szanse na Warunki umożliwiające budowę. (o ile pamiętam to coś tam jest o zabudowanych sąsiednich działkach itp.)
    ...kiedyś zbuduję DOM

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Jacek69

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    987
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    38

    Domyślnie Re: Gdzie sprawdzić czy działka jest budowlana?

    Cytat Napisał Mikołaj:)
    Gdzie najłatwiej i najszybciej sprawdzić czy działka jest budowlana? Niestety brak jest w gminie planu zagospodarowania przestrzennego.
    Wypis z rejestru gruntów (może uzyskać tylko właściciel) wskazuje jaką masz działkę: rolną czy budowlaną ...

  7. #7

    Domyślnie

    Wypis z rejestru gruntów b. często jest średnio aktualny, delikatnie mówiąc. Ja kończę budową, bynajmniej nie samowolę budowlaną, a nadal w rejestrze jest to ziemia rolna. Zgadzam się z Kortezjanem, że warunki zabudowy to jedyny w miarę pewny sposób (a poza kwestią czy działka budowlana czy niebudowlana uzyskasz w ten sposób informację co konkretnie możesz wybudować, np. może się okazać, że tylko płaski dach, a takiego możesz nie lubić ). Sposób mniej pewny to sprawdzić w gminie jak było w planie zagospodarowania który wygasł i porozmawiać z ludźmi od planowania czy mają być jakieś zmiany - to oczywiście nie daje żadnej gwarancji.
    Z właścicielem możesz spróbować się umówić, że część kasy dostaje od razu, a część kiedy będą warunki zabudowy na dom. Można to zapisać w akcie notarialnym wraz z poddaniem się egzekucji, więc ryzyko sprzedającego nie jest wielkie. Twoje jest większe, chyba że na początek płacisz mu tylko tyle co za ziemię rolną.
    Tomasz M.

  8. #8

    Domyślnie

    Problem trochę dziwny
    Jaką działkę chce ci sprzedać sprzedający? Jeśli budowlaną to musi posiadać albo aktualną decyzję o warunkach zabudowy albo aktualny wypis z planu zagospodarowania przestrzennego, który to stwierdza. Jeśli nie ma ani jednego ani drugiego, to skąd on sam może wiedzieć, że wogóle posiada działkę budowlaną?

    No więc ty jako kupujący masz od sprzedającego dostać dokumenty (przynajmniej do wglądu), które stwierdzają, że działka jest budowlana.
    Zresztą bez nich nie da się chyba sporządzić aktu notarialnego, jeśli zależy ci aby był w nim zapis o tym, że kupujesz działkę budowlaną.

  9. #9

    Domyślnie Re: Gdzie sprawdzić czy działka jest budowlana?

    Cytat Napisał Jacek69
    Cytat Napisał Mikołaj:)
    Gdzie najłatwiej i najszybciej sprawdzić czy działka jest budowlana? Niestety brak jest w gminie planu zagospodarowania przestrzennego.
    Wypis z rejestru gruntów (może uzyskać tylko właściciel) wskazuje jaką masz działkę: rolną czy budowlaną ...

    rejestr nie określa czy na działce możesz budować ale sposób użytkowania gruntu.

    ja mam działkę z aktualnym planem, ale nieodrolniłem jeszcze nic i w rejestrze ciagle jest ziemia rolna, chociaż plan daje mi możliwość budowania.

    jednym zdaniem rejestr gruntu ma sie nijak do możliwości budowy,
    o tym decyduje Plan a jak go nie ma to Warunki.

    REJESTR to rejestr a nie PLAN
    ...kiedyś zbuduję DOM

  10. #10

    Domyślnie

    Sytuacjaa wygląda nastepująco. Znalazłem działkę która jest dosyć długa (klasa ziemi V lub VI). Na jednym jej końcu stoi budynek. Drugi koniec kilka lat temu kupił jakiś człowiek i postawił tam mały domek. W środku jest wolna przestrzeń której kawałek chciałem kupić. Cała działka ma dostęp do drogi i mediów. Idę więc do właścielki i pytam czy ta część jest budowlana. Ona na to "tak sprawdzałam w gminie". No to ja aby potwierdzić idę do gminy i pytam. Facet - "prawie jestem pewien że jest budowlana". No tak, ale prawie to nie napewno. Pytam wiec jak to sprawdzić - "Wsytąpić o warunki zabudowy - 3-4 miesiące" Ale ja niechcę tyle czekać. Warunki mi narazie nie potrzebne, wystarczy zapewnienie że jest budowlana na 100%. Pytam w geodezji "ja tylko robie mapki - nic innego niewiem, wszytko powinni wiedzieć w gminie". Tak więc jestem odsyłany od gminy do starostwa i odwrotnie.[/b]

  11. #11

    Domyślnie

    No to jednak musisz przycisnąć gminę. W moim przypadku było tak, że pracownik gminy pokazał mi ichnią wielką mapę, na której działka była zaszeregowana jako grunty budowlane i udzielił informacji, że dla tej działki nie jest jeszcze uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego ale, jako, że minęła już faza protestów mogę się wtedy i wtedy spodziewać uchwalenia planu.

    Wydaje mi się, że nawet nie musisz występować z żadnym wnioskiem na piśmie, tylko dopytać w gminie, czy uchwalony jest plan zagospodarowania przestrzennego, dla działki, która cię interesuje. Jeśli tak to po sprawie. Jeśli nie to pytaj na jakim etapie jest uchwalanie planu i jakie są realne szanse jego uchwalenia - takiej informacji nikt nie udzieli ci i tak na piśmie ale od urzędników którzy się tą sprawą zajmują można się sporo dowiedzieć.

  12. #12

    Domyślnie

    Jak chcesz mieć 100% pewności, a nie ma aktualnego planu zagospodarowania, to pozostaje wystąpić o warunki zabudowy. Żaden urzędnik nie da Ci takiej pewności w inny sposób, bo po prostu nie może i nie ma co narzekać na odsyłanie przez jednego do drugiego.
    Z właścicielką spisz notarialnie umowę zobowiązującą do kupna pod warunkiem, że dostaniesz warunki na dom i zapłać jej zadatek. Nieruchomości nie kupuje się jak w supermarkecie, obie strony muszą liczyć się z tym, że czasem trzeba poczekać.
    Tomasz M.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony