dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie CO i CWU z gazu + wspomaganie elektrykiem

    Witam. czytałem, czytałem i nic nie wyczytałem
    Mam oto taką sytuację. CO i CWU posiadam z kotła Buderus logamax plus GB152T (lodówka). Obecnie montowaną mam instalację fotowoltaiczną, Po auto konsumpcji i 20% zwrotu do PGE , zostanie mi do dyspozycji 2600 kWh / rok. Myślę o wykorzystaniu nadwyżki aby wspomóc kocioł gazowy.. Najprościej byłoby, aby w całości wspomagał grzanie CO i CWU, ale będzie to się wiązało z ogromnymi kosztami ( prawdopodobnie zakup drugiego dwufunkcyjnego kotła elektrycznego). Może macie jakieś inne doświadczenia, może ogrzewanie samego CO lub ogrzewanie CWU? Myślę również o dodatkowej instalacji PV, która dodatkowo wyprodukuje około 2800 kWh/rok. PC i onne instalacje nie wchodzą niestety w rachubę Nie wiem, czy to właściwa grupa, jeśli nie, to proszę administratora o przeniesienie do właściwej. Oczekując na pomocne informację życzę Wszystkim forumowiczom i administracji WESOŁYCH ŚWIĄT!
    stan prawie deweloperski
    "...każdy kilogram Obywatela z wyższym wykształceniem - szczególnym dobrem Narodu.."

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Są w miarę tanie pompy ciepła do c.w.u. ~7-8-9 tys. zł.
    Nadwyżka 2600kWh zostaje po zużyciu ee na bieżące domowe cele?

    Może klimatyzacja z funkcja grzania?

    Radosnych i rodzinnych Świąt !
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3

    Domyślnie

    2600 zostaje jako nadwyżka po odliczeniu 20% i odliczeniu zuzytej Energi. W grę wchodzi tylko wspomaganie elektryczne Co i CWU lub oddzielnie CO lub/i. CWU.

  4. #4

    Domyślnie

    2600 KWh to przeliczając na koszt gazu jakieś 500 zł nie wiem czy ma to sens ekonomiczny , chyba że montaż klimy żeby zagospodarować nadmiar energii.

  5. #5

    Domyślnie

    Czemu 2600kWh przeliczasz na gaz? 2600kWh to niektórzy wykorzystują przez rok w swoich mieszkaniach lub małych domkach. Taka ilość przekłada się na około 1500 zł za energię rocznie. Chyba że cos zle liczę...
    stan prawie deweloperski
    "...każdy kilogram Obywatela z wyższym wykształceniem - szczególnym dobrem Narodu.."

  6. #6

    Domyślnie

    Też bym szedł w klimę. Latem masz chłodzenie, zimą można grzać.
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  7. #7

    Domyślnie

    Mam splita 3,5 kv w salonie. Ale nie jest to komfortowe ogrzewanie. W planach mam rozbudowę PV i będę miał kolejne 2500kWh zapasu.
    stan prawie deweloperski
    "...każdy kilogram Obywatela z wyższym wykształceniem - szczególnym dobrem Narodu.."

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Są w miarę tanie pompy ciepła do c.w.u. ~7-8-9 tys. zł.
    Nadwyżka 2600kWh zostaje po zużyciu ee na bieżące domowe cele?

    Może klimatyzacja z funkcja grzania?

    Radosnych i rodzinnych Świąt !
    Pompę ciepła cwu jak piszesz można kupić już za 7 tys. Zwróci mu się to po 10 latach. Na ciepła wodę więcej niż 60zl miesięcznie nie wydaje przy rodzinie 4 osobowej. Można montować dla hobby.

  9. #9

    Domyślnie

    Najlepszym rozwiązaniem byłoby wspomaganie podgrzewania CO. Tylko w co zainwestować? Dodatkowy kocioł jednofunkcyjny?
    stan prawie deweloperski
    "...każdy kilogram Obywatela z wyższym wykształceniem - szczególnym dobrem Narodu.."

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Zbiornik c.w.u. + grzałka elektryczna
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał tkaczor123 Zobacz post
    Pompę ciepła cwu jak piszesz można kupić już za 7 tys. Zwróci mu się to po 10 latach. Na ciepła wodę więcej niż 60zl miesięcznie nie wydaje przy rodzinie 4 osobowej. Można montować dla hobby.
    Grzejesz gazem ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  12. #12

    Domyślnie

    A jakieś rozwiązanie z c.o.?
    stan prawie deweloperski
    "...każdy kilogram Obywatela z wyższym wykształceniem - szczególnym dobrem Narodu.."

  13. #13

    Domyślnie

    Tak grzeje gazem buderus lodówka
    stan prawie deweloperski
    "...każdy kilogram Obywatela z wyższym wykształceniem - szczególnym dobrem Narodu.."

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Grzejesz gazem ?
    grzałem i to prądem i to gazem.
    Aktualnie od półtora roku gaz.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Jak masz możliwość dodaj grzalke do zbiornika żeby zużyć nadprodukcje lepiej tak niż miałaby przepaść.

  16. #16

    Domyślnie

    Mój piec to lodówka.
    Nie mam możliwości dodania grzałki
    stan prawie deweloperski
    "...każdy kilogram Obywatela z wyższym wykształceniem - szczególnym dobrem Narodu.."

  17. #17
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Paqa3

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-215
    Posty
    1

    Domyślnie

    Jestem dokładnie w takiej samej sytuacji: gazowa "lodówka" plus nadmiar kWh z PV. Podjąłeś już może jakieś decyzje, wymyśliłeś coś ciekawego?

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Na wejściu zimnej wody do kotła (zasobnika), ale już za grupą bezpieczeństwa, zamontuj mały boilerek z grzałką (ze 40l za kilka stówek). Możesz ustawić tam np. ze 30oC, żeby tylko wstępnie podgrzewał wodę przed wejściem do właściwego zasobnika. Temperaturę dokładniej możesz określić szacując roczne zużycie cwu i wielkość nadprodukcji z PV, po miesiącu skorygujesz, bo przy większym chwilowym rozbiorze bojlerek nie zawsze zdąży podgrzać wodę do założonej temperatury. Możesz też grzać mocniej w miesiącach o największej nadprodukcji z PV, a potem wyłączyć. Albo użyć jakiejś elektroniki, która będzie go włączała w momencie oddawania energii do sieci i wtedy niech grzeje na maksa.
    Tańszego sposobu (pod kątem inwestycji) nie widzę.
    Ewentualny licznik energii do bojlerka (żeby panować nad sytuacją) kupisz poniżej stówki.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 27-07-2020 o 23:47

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony