dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie Jakie ogrzewanie w budowanym domu?

    Witam,
    Przed rozpoczęciem budowy domu byłem zdecydowany na gaz+piec kondensacyjny oraz wentylację mechaniczną z rekuperacją.
    Jednak teraz poczytałem trochę o pompach ciepła, fotowoltaice i rekuperacji i sam nie wiem co robić.
    Projekt domu Itamon (z delikatnymi przeróbkami), gaz po granicy działki u sąsiada (ok. 20m doprowadzenia do domu), grunt to czysta glina, planowana wszędzie podłogówka, brak kominka, 5 mieszkańców. Fotowoltaika umieszczona byłaby na budynku gospodarczym (prostokątna połać dachu 60m^2 o kącie nachylenia 40 stopni od strony południowej).
    Charakterystyka energetyczna budynku: https://i.ibb.co/XsPC6TL/IMG-20190522-224049.jpg
    Zastanawiam się, czy zostać przy
    1. gaz+piec kondensacyjny oraz rekuperacja,
    czy "iść na całość" i wziąć:
    2. gruntowa pompa ciepła+ fotowoltaika + rekuperacja.
    Zrobiłem bardzo zgrubną różnicę kosztów:
    1. przyłącze i piec 10000PLN + rekuperacja 20000PLN = 30000PLN;
    2. pompa 40000PLN + fotowoltaika 25000PLN + rekuperacja 20000PLN - przyłącze gazowe 5000PLN - kominy 5000PLN = 75000PLN.
    Różnica w kosztach to 45000PLN. Przy założeniu, że moc fotowoltaiki będzie dobrana odpowiednio byłbym w stanie grzać CO, CWU i mieć prąd "prawie za darmo". Przy założeniu, że w tej konstelacji zużywałbym prądu (na CO, CWU i prąd) za ok. 6000PLN/rocznie dodatkowe koszty zwróciłyby się po ok. 8 latach.
    W urzędzie gminy dowiem się czy są jakieś dofinansowania, na razie nie wiem.
    Wiem, że do pompy dochodzą jakieś przeglądy, fotowoltaika traci powoli sprawność, rekuperacja może zamarzać obniżając sprawność, itd. (trochę poczytałem forum).
    Proszę o pomoc co robić, czy moje obliczenia są poprawne? Gdzie jest haczyk? Co robić, w którą stronę iść?
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez konrad_gom ; 23-05-2019 o 23:00 Powód: dodane jedno zdanie.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał konrad_gom Zobacz post
    Witam,
    Przed rozpoczęciem budowy domu byłem zdecydowany na gaz+piec kondensacyjny oraz wentylację mechaniczną z rekuperacją.
    Jednak teraz poczytałem trochę o pompach ciepła, fotowoltaice i rekuperacji i sam nie wiem co robić.
    Projekt domu Itamon (z delikatnymi przeróbkami), Ep=68,5 [kWh/(m^2/rok)], gaz po granicy działki u sąsiada (ok. 20m doprowadzenia do domu), grunt to czysta glina, planowana wszędzie podłogówka, brak kominka, 5 mieszkańców. Ep budynku powinno być niższe, bo w projekcie jest mało styropianu na podłodze, elewacji oraz stropie, dam więcej. Fotowoltaika umieszczona byłaby na budynku gospodarczym (prostokątna połać dachu 60m^2 o kącie nachylenia 40 stopni od strony południowej).
    Zastanawiam się, czy zostać przy
    1. gaz+piec kondensacyjny oraz rekuperacja,
    czy "iść na całość" i wziąć:
    2. gruntowa pompa ciepła+ fotowoltaika + rekuperacja.
    Zrobiłem bardzo zgrubną różnicę kosztów:
    1. przyłącze i piec 10000PLN + rekuperacja 20000PLN = 30000PLN;
    2. pompa 40000PLN + fotowoltaika 25000PLN + rekuperacja 20000PLN - przyłącze gazowe 5000PLN - kominy 5000PLN = 75000PLN.
    Różnica w kosztach to 45000PLN. Przy założeniu, że moc fotowoltaiki będzie dobrana odpowiednio byłbym w stanie grzać CO, CWU i mieć prąd "prawie za darmo". Przy założeniu, że w tej konstelacji zużywałbym prądu (na CO, CWU i prąd) za ok. 6000PLN/rocznie dodatkowe koszty zwróciłyby się po ok. 8 latach.
    W urzędzie gminy dowiem się czy są jakieś dofinansowania, na razie nie wiem.
    Wiem, że do pompy dochodzą jakieś przeglądy, fotowoltaika traci powoli sprawność, rekuperacja może zamarzać obniżając sprawność, itd. (trochę poczytałem forum).
    Proszę o pomoc co robić, czy moje obliczenia są poprawne? Gdzie jest haczyk? Co robić, w którą stronę iść?
    Pozdrawiam
    Przede wszystkim nie brac do obliczen kosztów rekuperacji , ona i tak byc powinna. Ale zeby dokladnie oszacowac koszty ogrzewania i moc urzadzen grzewczych trzeba wykonac dokladne i rzetelne obliczenia OZC, to jest podstawa wszystkich innych obliczen.

  3. #3

    Domyślnie

    Ok, rozumiem. Ale załóżmy, że Ep będzie +/- właśnie takie jak podałem. Czy dobry tok rozumowania przyjąłem?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał konrad_gom Zobacz post
    Ok, rozumiem. Ale załóżmy, że Ep będzie +/- właśnie takie jak podałem. Czy dobry tok rozumowania przyjąłem?
    Ep nic nam nie mówi o izolacyjnosci budynku, podaj Eu lub zapotrzebowanie na ciepło i projektowe obciazenie cieplne budynku.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Ep nic nam nie mówi o izolacyjnosci budynku, podaj Eu lub zapotrzebowanie na ciepło i projektowe obciazenie cieplne budynku.
    https://i.ibb.co/XsPC6TL/IMG-20190522-224049.jpg

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grzesio1712

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-232
    Posty
    322

    Domyślnie

    konrad_gom nie przejmuj się. Arturo (tfu, Master of Puppets) ma taki styl bycia.

    Sam też stoję przed wyborem gaz czy prąd (pod różną postacią) i chętnie poobserwuję wątek.
    Ostatnio edytowane przez grzesio1712 ; 23-05-2019 o 06:59

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał konrad_gom Zobacz post
    Nie bardzo rozumiem Twoją odpowiedź. Alrernatywa jest tylko w gotowym projekcie domu. Jak każdego szkoda? O co Ci chodzi z matematyką?
    Przetlumacze z Arturowego na nasze. Chodzi mu miedzy innymi o to ze zakladasz w opcjach pompe gruntową co jest błedem inwestycyjnym, podzielam to zdanie. Wg charakterystyki energetycznej masz dom o stosunkowo małym zapotrzebowaniu na ciepło. Pomijam kwestię rzetelnosci obliczen ozc dla tej charakterystyki (na ogól jej nie ma)
    W Twoim przypadku calkowicie wystarczająca bedzie pompa P-W, pompa wg Arturo ma byc jak najtaniej kupiona i zamontowana. Kazde przepłacenie nawet o 200-300 zł czyni Ciebie jeleniem. Oczywiscie cen wg Arturo nie ma nikt, ale dla niego nie jest to problemem. Wiecej zrozumiesz jezeli poczytasz posty uzytkownika Arturo72

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzesio1712 Zobacz post
    konrad_gom nie przejmuj się. Arturo (tfu, Master of Puppets) ma taki styl bycia.

    Sam też stoję przed wyborem gaz czy prąd (pod różną postacią) i chętnie poobserwuję wątek.
    Obserwacja niewiele daje jezeli nie ma sie dokladnego i rzetelnego ozc. Kazdy dom jest inny, inna jest tez oplacalnosc kazdego z mozliwych zródel ciepła

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grzesio1712

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-232
    Posty
    322

    Domyślnie

    asolt ja to wszystko wiem. Tylko nie wiem co lepsze... I nie mówię tu tylko o ekonomii w trakcie eksploatacji i inwestycji w konkretną instalację. Największe znaczenie dla mnie ma poziom bezobsługowości danego systemu.

    A czy przypadkiem Arturo nie sprzedaje tych pomp o właśnie 200-300 zł taniej?
    Ostatnio edytowane przez grzesio1712 ; 23-05-2019 o 08:07

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    zest

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    90-142
    Posty
    1

    Domyślnie

    Ja jak zabierałem się za wybieranie rodzaju ogrzewania to pomogli mi fachowcy. Sam tez nie byłem zdecydowany na jeden typ, ale na szczęście po dokładnej analizie rozłożenia pomieszczeń i wielkości budynku udało się wybrać rozwiązanie. Panowie wykonujący instalacje grzewcze na Śląsku zamontowali mi pompę ciepła, a w domu dodatkowo jeszcze kominek. Póki co takie rozwiązanie się sprawdza, zobaczymy jak to będzie po dłuższym czasie użytkowania.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Po pierwsze, to im mniejsze zapotrzebowanie budynku, tym mniejsze koszty ogrzewania - niezależnie od źródła. Zatem zrób wszytko aby obniżyć Ep, nie mam tu na myśli stosowanie drogich rozwiązań ale kupno lepszego styropianu, dołożenie kilku centymetrów, w skali wydatków na dom to mały % ale efekt pozostanie.
    Zdecydowanie polecam WM, przyczyn zadbaj o szczelność domu - poprany montaż okien i drzwi.
    Jak możesz to zainwestuj (najlepiej z dopłatą do fotowoltaiki), prąd będziesz zawsze potrzebował, możesz tym grzać wodę.
    Pozostaje ci wybór gaz czy PC:
    - porównaj koszty,
    - sprawdź czy agregat masz gdzie postawić, bo szumiący wentylator za oknem w sypialni to nie dla mnie.
    - ja uważam, że PC to fajne rozwiązanie tam gdzie nie ma gazu, bo przegrywa cenowo, za czasem piec gazowy można zastąpić piecem elektrycznym (za 3tys), reszta instalacji pozostanie bez zmian.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    Zatem zrób wszytko aby obniżyć Ep,
    Najłatwiej obniżyć EP montując kolektory (mnożnik 0) i kocioł na biomasę (mnożnik 0,2). Styropianu może w ogóle nie być, a EP godne podziwu wyjdzie.
    EP należy mieć w głębokim poważaniu, bo nic nie mówi o zapotrzebowaniu domu na energię użytkową. O tyle tylko należy go pilnować, żeby nie przekroczyć limitu. I to jest problem przy grzaniu prądem z COP=1. Dom pasywny grzany prądem (CO i CWU) ma problem z wykręcemiem EP na poziomie 95kWh/m2/r

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    oj tam, czepiasz się, chodziło o zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    oj tam, czepiasz się, chodziło o zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania
    Z tym też się nie zgadzam. Ma być dobrane optymalnie ocieplenie do instalacji grzewczej i kosztów kWh. Jak ktoś chce wydać kasę na PC to nie ma sensu przesadzać z kosztami ocieplenia domu czy sprawności rekuperatora. Jak ktoś grzeje kablami - wręcz przeciwnie.

    Tutaj ładnie wyjaśnione (przez nawiasy kwadratowe w linku muszę go wstawić w takiej formie, bo inaczej się rozjedzie - trzeba przekopiować do przeglądarki).
    Kod:
    https://www.bdb.com.pl/wyklady-praktycznej-fizyki-budowli-optymalizacja-ogrzewania-i-wentylacji-[13min]-wp112
    Inne części też warto obejrzeć.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał konrad_gom Zobacz post
    Witam,
    Przed rozpoczęciem budowy domu byłem zdecydowany na gaz+piec kondensacyjny oraz wentylację mechaniczną z rekuperacją.
    Jednak teraz poczytałem trochę o pompach ciepła, fotowoltaice i rekuperacji i sam nie wiem co robić.
    Projekt domu Itamon (z delikatnymi przeróbkami), Ep=68,5 [kWh/(m^2/rok)], gaz po granicy działki u sąsiada (ok. 20m doprowadzenia do domu), grunt to czysta glina, planowana wszędzie podłogówka, brak kominka, 5 mieszkańców. Ep budynku powinno być niższe, bo w projekcie jest mało styropianu na podłodze, elewacji oraz stropie, dam więcej. Fotowoltaika umieszczona byłaby na budynku gospodarczym (prostokątna połać dachu 60m^2 o kącie nachylenia 40 stopni od strony południowej).
    Zastanawiam się, czy zostać przy
    1. gaz+piec kondensacyjny oraz rekuperacja,
    czy "iść na całość" i wziąć:
    2. gruntowa pompa ciepła+ fotowoltaika + rekuperacja.
    Zrobiłem bardzo zgrubną różnicę kosztów:
    1. przyłącze i piec 10000PLN + rekuperacja 20000PLN = 30000PLN;
    2. pompa 40000PLN + fotowoltaika 25000PLN + rekuperacja 20000PLN - przyłącze gazowe 5000PLN - kominy 5000PLN = 75000PLN.
    Różnica w kosztach to 45000PLN. Przy założeniu, że moc fotowoltaiki będzie dobrana odpowiednio byłbym w stanie grzać CO, CWU i mieć prąd "prawie za darmo". Przy założeniu, że w tej konstelacji zużywałbym prądu (na CO, CWU i prąd) za ok. 6000PLN/rocznie dodatkowe koszty zwróciłyby się po ok. 8 latach.
    W urzędzie gminy dowiem się czy są jakieś dofinansowania, na razie nie wiem.
    Wiem, że do pompy dochodzą jakieś przeglądy, fotowoltaika traci powoli sprawność, rekuperacja może zamarzać obniżając sprawność, itd. (trochę poczytałem forum).
    Proszę o pomoc co robić, czy moje obliczenia są poprawne? Gdzie jest haczyk? Co robić, w którą stronę iść?
    Pozdrawiam
    Napisz o Eu bo Ep to sobie można.........
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Najłatwiej obniżyć EP montując kolektory (mnożnik 0) i kocioł na biomasę (mnożnik 0,2). Styropianu może w ogóle nie być, a EP godne podziwu wyjdzie.
    EP należy mieć w głębokim poważaniu, bo nic nie mówi o zapotrzebowaniu domu na energię użytkową. O tyle tylko należy go pilnować, żeby nie przekroczyć limitu. I to jest problem przy grzaniu prądem z COP=1. Dom pasywny grzany prądem (CO i CWU) ma problem z wykręcemiem EP na poziomie 95kWh/m2/r
    Jeżeli Ep to energia pierwotna to wręcz przeciwnie. Trzeba na to zwracać baczną uwagę.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    Po pierwsze, to im mniejsze zapotrzebowanie budynku, tym mniejsze koszty ogrzewania - niezależnie od źródła. Zatem zrób wszytko aby obniżyć Ep, nie mam tu na myśli stosowanie drogich rozwiązań ale kupno lepszego styropianu, dołożenie kilku centymetrów, w skali wydatków na dom to mały % ale efekt pozostanie.
    Zdecydowanie polecam WM, przyczyn zadbaj o szczelność domu - poprany montaż okien i drzwi.
    Jak możesz to zainwestuj (najlepiej z dopłatą do fotowoltaiki), prąd będziesz zawsze potrzebował, możesz tym grzać wodę.
    Pozostaje ci wybór gaz czy PC:
    - porównaj koszty,
    - sprawdź czy agregat masz gdzie postawić, bo szumiący wentylator za oknem w sypialni to nie dla mnie.
    - ja uważam, że PC to fajne rozwiązanie tam gdzie nie ma gazu, bo przegrywa cenowo, za czasem piec gazowy można zastąpić piecem elektrycznym (za 3tys), reszta instalacji pozostanie bez zmian.
    Dopłat na fotowoltaikę niestety nie ma w gminie. Czy inwestycja w fotowoltaikę nie byłaby bardziej opłacalna gdyby jeszcze doinwestować i zastosować pompę ciepła i wtedy mieć CO, CWU i prąd "prawie za darmo"? Po co mając fotowoltaikę ciągnąć do domu kolejne medium (gaz), płacić za przyłącze, a potem comiesięczne opłaty stałe?

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Napisz o Eu bo Ep to sobie można.........
    Poprawiłem w pierwszym poście, jest wstawiony link ze zdjęciem charakterystyki energetycznej.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Przetlumacze z Arturowego na nasze. Chodzi mu miedzy innymi o to ze zakladasz w opcjach pompe gruntową co jest błedem inwestycyjnym, podzielam to zdanie. Wg charakterystyki energetycznej masz dom o stosunkowo małym zapotrzebowaniu na ciepło. Pomijam kwestię rzetelnosci obliczen ozc dla tej charakterystyki (na ogól jej nie ma)
    W Twoim przypadku calkowicie wystarczająca bedzie pompa P-W, pompa wg Arturo ma byc jak najtaniej kupiona i zamontowana. Kazde przepłacenie nawet o 200-300 zł czyni Ciebie jeleniem. Oczywiscie cen wg Arturo nie ma nikt, ale dla niego nie jest to problemem. Wiecej zrozumiesz jezeli poczytasz posty uzytkownika Arturo72
    Ok, rozumiem, ale czy nie można pisać tak od razu...? Nie każdy jest obeznany w temacie...
    Jeśli moje założenie było błędne to dzięki za naprowadzenie za coś innego.
    OZC zlecę do wykonania tak czy siak.
    Jednak na tę chwilę chciałbym tylko się dowiedzieć, czy mój tok rozumowania i bardzo zgrubne obliczenia są w miarę poprawne. Jeśli przyjmiemy, że charakterystyka energetyczna z linku z pierwszego posta jest mniej więcej prawidłowa, to czy dodatkowe koszty za pompę P-W i fotowoltaikę (dodatkowe 40-50k PLN?) zwrócą się faktycznie po tych ok. 10 latach, a później można liczyć na "prawie darmowe" CO, CWU i prąd? Oczywiście również przy założeniu, że całość będzie działać bez poważnej usterki przez grube lata. Wiadomo, że po drodze będą jakieś przeglądy pompy, wymiana filtrów w rekuperatorze, opłaty stałe za prąd, lekki spadek sprawności paneli i coś tam pewnie jeszcze.
    Ostatnio edytowane przez konrad_gom ; 23-05-2019 o 23:34

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał konrad_gom Zobacz post
    Ok, rozumiem, ale czy nie można pisać tak od razu...? Nie każdy jest obeznany w temacie...
    Jeśli moje założenie było błędne to dzięki za naprowadzenie za coś innego.
    OZC zlecę do wykonania tak czy siak.
    Jednak na tę chwilę chciałbym tylko się dowiedzieć, czy mój tok rozumowania i bardzo zgrubne obliczenia są w miarę poprawne. Jeśli przyjmiemy, że charakterystyka energetyczna z linku z pierwszego posta jest mniej więcej prawidłowa, to czy dodatkowe koszty za pompę P-W i fotowoltaikę (dodatkowe 40-50k PLN?) zwrócą się faktycznie po tych ok. 10 latach, a później można liczyć na "prawie darmowe" CO, CWU i prąd? Oczywiście również przy założeniu, że całość będzie działać bez poważnej usterki przez grube lata. Wiadomo, że po drodze będą jakieś przeglądy pompy, wymiana filtrów w rekuperatorze, opłaty stałe za prąd, lekki spadek sprawności paneli i coś tam pewnie jeszcze.
    Czy mozna tak pisac od razu?, ale to nie do mnie takie pytanie.
    Nie wiem dlaczego uczepiiłes tego rekuperatora, kosztów wymiany filtrów. Rekuperacja to rzecz niezalezna od systemu grzewczego jaki byn onie był.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony