dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 30
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Wszystko jest zgodnie z założeniami
    Dziwne. Ja mam dwie sypialnie obok siebie. Obydwie mają identyczne okna na zachód. Jedna ma jednak 3 ściany wewnętrzne, a druga jest w rogu bryły i ma dwie ściany zewnętrzne. I różnica taka, że ta północna ma 609W mocy podłogówki i rozstaw 20cm a ta z jedną zewnętrzną 461W i rozstaw co 30cm. Przepływy też różne. Różne obciążenia na m2 (a muszą być różne) to i rozstawy i przepływy powinny być różne nawet, przy tej samej powierzchni.

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PodłogówkaSypialnie.jpg
Wyświetleń:	1273
Rozmiar:	81,7 KB
ID:	438518  

  2. #22
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tilnen

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    127

    Domyślnie

    Dzięki za liczne odpowiedzi!
    Asolt ma zasadniczo racje - roznica w cenie prądu miedzy NC a NO nie będzie duża, ale jakas tam będzie rzędu parudziesięciu złotych na rok. A jeśli zawory NC i NO kosztuja tyle samo to....po co przepłacać? Wole paredziesiat zlotych wydac na dobry browarek. Mi wychodzi ze sensowniej jest wybrac NO przy dobrze wykonanej instalacji.
    Asolt nie jest tak, że cały zuzyty prad wroci jako ciepło. Owszem jakas tam czesc zalezna od sprawnosci napędu wroci ale spora część zostanie zamieniona na energie mechaniczna do pokonania oporu sprężyny w zaworze - a to nie wroci w formie ciepła.
    Dodatkowy argument przy NO jest taki ze przy braku prądu, mozemy wylaczyc automatyke i jechac na samym piecu (dluzej UPS pociagnie bo nie trzeba utrzymywac automatyki i zaworow zasilonych).

    Jeszcze skomentuję tutaj jakiś głos ze zawór 230v pobierajacy 200ma ma moc 46W...owszem ale to jest moc pozorna ale w zwiazku z tym ze mamy prad zmienny moc czynna moze byc zupelnie inna i zalezy od charakterystyki danego odbiornika...i ostatecznie moze to byc deklarowane przez producenta 2W. A zeby to zmierzyc trzeba miec dobry miernik RMS a nie najtanszy chłam z Alledrogo za 15 złotych. Nie jestem ekspertem w tych sprawach bo z zawodu jestem informatykiem ale skonczylem dobra uczelnie i troszke tam tej upierdliwej elektroniki było...

    Co do sterowania podłogówką to muszę skomentować. Początkowo sam po lekturze (głownie tego forum) byłem przekonany do podłogówki bez sterowania. Ale im bardziej zaczałem rozmyślać tym bardziej miałęm wątpliwości a wizyta w domu kolegi z pracy i rozmowa z nim to rozwiała. Obliczenia i projekt są ok dla pewnych przyjętych założeń. A co jeśli córka będzie chora i będzie chciała mieć cieplej w pokoju? A co jeśli akurat będzie "piździło" w zimową mroźną noc nie od północy jak zakłąda projekt a od zachodu? A co jesli chce jednak zaoszczędzić ten niewielki procent gazu i nie grzać w nocy? Nigdy nie macie tych dni kiedy temperatura w domu jest jak zwyke a Wam marzna nogi i rece i chcecie dogrzac? A co jesli dzieci wyjada na ferie a nam z zona zachce sie pobaraszkowac na golasa w sypialni? Farelką bede dogrzewał? Dodam, że nie wyobrażam sobie, że będę spedzał godziny na kręceniu rotametrami i ustawianiu odpowiednich przepływów....bo córce pusciłem więcej ciepła niż zwykle to teraz mam za zimno w innej części domu. Chce miec pstryczek guziczek i sobie móc podnieć/obnizyc temperaturę. Co do bezwładności będę miał jak najcienszą warstwę wylewki anhydrytowej F5, a sterowanie chce miec PWM zeby wahania temperatury byłty jak najmniejsze.

    Komentujac robienie podłogówki "na pałę" co 10cm. Wszystko drożej: wiecej rurek, wieksze rozdizelacze, wieksze szafki, wydajniejsza pompa obiegowa bo wieksze opory (albo wieksza ich ilosc = wieksze zuzycie pradu), wiecej napedow do zaworow, większe listwy sterujace (lub ich wieksza ilosc), drozsza robocizna...to nie sa suma sumarum male pieniadze. Ale owszem robiac projekt poprosze o zrobienie go dla temperatury 22 stopnie (gdzie planuje 20-21) zeby miec ten niewielki margines bledu. Nie chce robic na "styk" zeby potem nie było że musie walic wodę o temperaturze 50oC aby osiagnac odpowiednia temperature w pomieszczeniach.

    Ktos by powiedział ze powinienem zamontowac sobie kaloryfery przy takich zalozeniach. Z tym, że przy piecu kondensacyjnym jest to nieekonomiczne (za wysoka temperatura zasilania), dwa nie podobaja mi sie kaloryfery to jak dezorganizuja przestrzen, trzy lubie cieplo pod stopami (ktore zapewnia komfort w nizszej temperaturze) i nie znosze chodzic w kapciach, cztery jak mi sie krowa ocieli to wymienie w przyszosci piec gazowy na pompe ciepla.

    Wybaczcie duze braki polskich znakow, ale na swieta mi "alt" wysiadł i dziala w "kratke"

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał tilnen Zobacz post
    A co jesli dzieci wyjada na ferie a nam z zona zachce sie pobaraszkowac na golasa w sypialni ?
    Jeżeli posiadanie zaworów może pozytywnie wpłynąć na Twoje pożycie z żoną to rzeczywiście powinieneś je kupić i zamontować.
    Ostatnio edytowane przez tomraider ; 26-12-2019 o 22:17

  4. #24
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tilnen

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    127

    Domyślnie

    [QUOTE=tomraider;7888586]
    Cytat Napisał tilnen
    A co jesli dzieci wyjada na ferie a nam z zona zachce sie pobaraszkowac na golasa w sypialni? /QUOTE]

    Jeżeli posiadanie zaworów może pozytywnie wpłynąć na pożycie z żoną to rzeczywiście powinieneś je kupić i zamontować.
    Otóż to, jestem do tego przekonany w 100%

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał tilnen Zobacz post
    Dzięki za liczne odpowiedzi!
    Asolt ma zasadniczo racje - roznica w cenie prądu miedzy NC a NO nie będzie duża, ale jakas tam będzie rzędu parudziesięciu złotych na rok. A jeśli zawory NC i NO kosztuja tyle samo to....po co przepłacać? Wole paredziesiat zlotych wydac na dobry browarek. Mi wychodzi ze sensowniej jest wybrac NO przy dobrze wykonanej instalacji.
    Asolt nie jest tak, że cały zuzyty prad wroci jako ciepło. Owszem jakas tam czesc zalezna od sprawnosci napędu wroci ale spora część zostanie zamieniona na energie mechaniczna do pokonania oporu sprężyny w zaworze - a to nie wroci w formie ciepła.
    .......
    Komentujac robienie podłogówki "na pałę" co 10cm. Wszystko drożej: wiecej rurek, wieksze rozdizelacze, wieksze szafki, wydajniejsza pompa obiegowa bo wieksze opory (albo wieksza ich ilosc = wieksze zuzycie pradu), wiecej napedow do zaworow, większe listwy sterujace (lub ich wieksza ilosc), drozsza robocizna...to nie sa suma sumarum male pieniadze. Ale owszem robiac projekt poprosze o zrobienie go dla temperatury 22 stopnie (gdzie planuje 20-21) zeby miec ten niewielki margines bledu. Nie chce robic na "styk" zeby potem nie było że musie walic wodę o temperaturze 50oC aby osiagnac odpowiednia temperature w pomieszczeniach.

    .....
    Siłownik nie bez powodu jest ciepły, energia mechaniczna pozostaje tylko po ostatnim wyłaczeniu/załaczeniu. Mozna z duzą dokladnoscią przyjac ze zdecydowana wiekszosc pobranej energii zamieni sie w ciepło. To jest bezdyskusyjne.

    Odnosnie zwiekszenia temperatury w pomieszczeniu to te 50 oC jako Tz podałes tak na pałę. Byc moze masz dom nieocieplony to moze tak, ale przy domu aktualnie spełniajacym WT2017 zapomnij o tych 50 oC, to moze byc 36, moze 38 a moze i 40 oC (dla temperatur bliskich temp. obliczeniowej) ale na pewno nie bedzie 50 oC.
    Wracajac do temp. pomieszczen ok 22 oC to temperatura odczuwalna to ok 23,5-24 oC. Wielu moich klientów taką temperaturę sobie planowało i tak im to liczyłem, jak przyszło do zamieszkania to wiekszosc obnizyło do 21 oC albo i nawet nizej. Na moje pytanie dlaczego taka obnizka temperatury najczestszą odpowiedzia było "za ciepło"
    Jezeli chidzi o pstryczek to w przypadku obnizenia temperatury ani anhydryt ani jego cienka wartswa nic nie pomoze. Stała czasowa budynku czy tez pomieszczenia nie pozwoli na szybkie schłodzienie, chyba ze właczysz klimatyzator lub otworzysz okno. Przy sterowaniu strefowym ciągłym bezwładnosc podłogówki nie ma nic do rzeczy
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 26-12-2019 o 22:31

  6. #26

    Domyślnie

    [QUOTE=tilnen;7888587]
    Cytat Napisał tomraider Zobacz post

    Otóż to, jestem do tego przekonany w 100%
    No patrz Pan, ile to okazji na szybkie co nie co przepadło w młodych latach z powodu braku rozdzielacza podłogówki z zaworami w aucie który jeżdziłem po dyskotekach. Kto by pomyślał?

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tilnen Zobacz post
    Asolt nie jest tak, że cały zuzyty prad wroci jako ciepło. Owszem jakas tam czesc zalezna od sprawnosci napędu wroci ale spora część zostanie zamieniona na energie mechaniczna do pokonania oporu sprężyny w zaworze - a to nie wroci w formie ciepła.
    To na co zostanie zamieniona ta mechaniczna? Finalnie praktycznie cały prąd zużywany w domu jest zamieniany na ciepło. Niewiele na promieniowanie elektromagnetyczne czy inne. Kwestia tylko, czy grzeje tam, co chcemy. Bo dostarczanie ciepła więcej, niż chcemy np. do pomieszczenia technicznego czy korytarza to są straty.

    Cytat Napisał tilnen Zobacz post
    Jeszcze skomentuję tutaj jakiś głos ze zawór 230v pobierajacy 200ma ma moc 46W...owszem ale to jest moc pozorna ale w zwiazku z tym ze mamy prad zmienny moc czynna moze byc zupelnie inna i zalezy od charakterystyki danego odbiornika...i ostatecznie moze to byc deklarowane przez producenta 2W.
    Jakież to warunki muszą być spełnione, żeby z mocy pozornej 46W wyszła moc czynna 2W?

    Cytat Napisał tilnen Zobacz post
    A co jeśli córka będzie chora i będzie chciała mieć cieplej w pokoju?
    Odkręcisz jej rotametr trzy obroty albo wszystkie pozostałe skręcisz o pół obrotu. Może być potrzeba tez podniesienia krzywej grzewczej.

    Cytat Napisał tilnen Zobacz post
    A co jeśli akurat będzie "piździło" w zimową mroźną noc nie od północy jak zakłąda projekt a od zachodu?
    Nic. Powietrze ma taką samą temperaturę z każdej strony. Za to słoneczko działa z każdej strony z inną mocą.

    Cytat Napisał tilnen Zobacz post
    A co jesli chce jednak zaoszczędzić ten niewielki procent gazu i nie grzać w nocy?
    Nie zaoszczędzisz. Niejeden się bawił, żaden nie doświadczył oszczędności.
    Podłogówka jest tak bezwładna, że zapomnij o zmianie temperatury w ciągu doby. Jak dziecko wyjedzie na studia i będzie przyjeżdżało na weekend, to może mieć sens zakręcanie pokoju na trzy dni (żeby zdążył się nagrzać trzeba ze dwa dni wcześniej włączyć ogrzewanie).

    Cytat Napisał tilnen Zobacz post
    Nigdy nie macie tych dni kiedy temperatura w domu jest jak zwyke a Wam marzna nogi i rece i chcecie dogrzac?
    Jak się przytrafi, to trzeba odpalić coś innego. Bo zanim podłoga się zagrzeje, to pójdziesz spać albo do innego pokoju.

    Cytat Napisał tilnen Zobacz post
    A co jesli dzieci wyjada na ferie a nam z zona zachce sie pobaraszkowac na golasa w sypialni? Farelką bede dogrzewał?
    Dobry pomysł z tą farelką. Tym bardziej, że potem trzeba ochłonąć - a przy rozpalonej podłogówce najcieplej będziecie mieli nad ranem. A otwieranie okna w sezonie grzewczym przy rozpalonych ciałach to średni pomysł. Chyba, że morsujecie.

    Cytat Napisał tilnen Zobacz post
    Dodam, że nie wyobrażam sobie, że będę spedzał godziny na kręceniu rotametrami i ustawianiu odpowiednich przepływów....bo córce pusciłem więcej ciepła niż zwykle to teraz mam za zimno w innej części domu. Chce miec pstryczek guziczek i sobie móc podnieć/obnizyc temperaturę.
    To będziesz musiał mieć zawyżoną temperaturę zasilania, żeby sterowniki pokojowe miały z czego "zbijać". A to przy kotle kondensacyjnym i pompie ciepła oznacza spadek sprawności.
    Nie chce robic na "styk" zeby potem nie było że musie walic wodę o temperaturze 50oC aby osiagnac odpowiednia temperature w pomieszczeniach.

    Cytat Napisał tilnen Zobacz post
    Wybaczcie duze braki polskich znakow, ale na swieta mi "alt" wysiadł i dziala w "kratke"
    To wciskaj shift+` i dopiero literkę.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakież to warunki muszą być spełnione, żeby z mocy pozornej 46W wyszła moc czynna 2W?

    .
    Jezeli chodzi o moc pozorną to podajemy ją w [VA], jezeli piszemy o [W] to zawsze chodzi o moc czynną.

  9. #29

    Domyślnie

    Piękna dyskusja. A jaka jest odpowiedź na pytanie pod względem technicznym? Np. niektóre terminale do regulatorów (made in china) mają ograniczenie tylko do zaworów NC..

  10. #30
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Piotr1961c

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Wyszków
    Kod pocztowy
    07-200
    Posty
    1

    Red face

    Cytat Napisał tilnen Zobacz post
    Cześć,

    Zastanawiam się nad wyborem siłowników do zaworów na listwy do podłogówki. Najcześciej stosuje się NC. Ale jakby pomyśleć to:

    1) w sezonie grzewczym dobrze wykonana podłogówka będzie miała pętle częściej otwarte niż zamknięte. Ekonomiczniej więc z punktu widzenia poboru prądu zastosować zawory NO.
    2) poza sezonem grzewczym się nie grzeje, można listwy sterujące wyłączyć z prądu = brak prądu na zaworze a więc stosując NO pozostaną poza sezonem otwarte co nie jest problemem bo i tak nie grzeje. Zreszta w ogole zastoswany zawor nie ma poza sezonem znaczenie. Piec nie dostanie sygnału z automatyki żeby grzać CO. A więc zastosowanie NO w niczym tutaj też nie koliduje.
    3) jeśli przyjdzie poza sezonem potrzeba okazjonalnego dogrzania, mogę sobie na pewien czas włączyć listwy. W związku z tym, że piec będzie wyposażony w pogodówkę, zastosuje na podstawie krzywej grzewczej niższą temperaturę zasilania a więc mimo relatywnie niskiego zapotrzebowania na ciepło pętle podogówki nadal będą dłużej otwarte niż zamknięte. Zresztą i tak w okresie przejściowym zamierzam korzystać z kominka z DGP a łazienki będą miały drabinki wyposażone w grzałki elektryczne (głownie do suszenia reczników ale dogrzać cośtam będzie można).


    Biorąc powyższe pod uwagę chyba bardziej dla podłogówki (powtarzam dobrze wykonanej a nie takiej co rurki co 10cm wszędzie) ekonimicznie jest zastosować zawory NO - dobrze myślę? I proszę darować komentarze, że ogrzewanie podłogowe nie potrzebuje żadnego sterowania Z całą świadomością minusów (i plusów) chcę je mieć.
    Chyba nawet nie chodzi o oszczędności z siłownika i zaworów ale z możliwości grzania piecem podczas braku prądu. Wtedy mały agregat wystarczy na lodówkę światło żeby się nie zabić i pompkę CO

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony