dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 30
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 584
  1. #241

    Domyślnie

    To Cię "pocieszę", woda jeszcze podejdzie wyżej pewnie.

  2. #242
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    To Cię "pocieszę", woda jeszcze podejdzie wyżej pewnie.
    Jak popada to pewnie tak. Miałem to kopać w poniedziałek, ale pogoda pokazuje deszcze od niedzieli, wiec trzeba było sie z tym śpieszyć przed opadami, bo jak nie teraz to dwa tygodnie po deszczach bym mógł kopać. W środę o 15 dzwoniłem po koparkach czy któryś by nie przyjechał i jeden akurat wczoraj mógł, ale dziś już nie. Idę coś popracować.

  3. #243

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Jak popada to pewnie tak. Miałem to kopać w poniedziałek, ale pogoda pokazuje deszcze od niedzieli, wiec trzeba było sie z tym śpieszyć przed opadami, bo jak nie teraz to dwa tygodnie po deszczach bym mógł kopać. W środę o 15 dzwoniłem po koparkach czy któryś by nie przyjechał i jeden akurat wczoraj mógł, ale dziś już nie. Idę coś popracować.
    Bardziej chodziło mi o to, że w momencie kopania woda jest na jakimś poziomie, by po pewnym czasie jeszcze podejść, bo wody gruntowe napierają.

  4. #244
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Niestety ale plan z wylaniem betonu nie powiódł się. Brakło mi jednej dniówki pracy. Dopiero skończyłem wiązać belki w wykopie, a muszę jeszcze zrobić szalunek bo wykop jest nierówny. Z racji tej że wody gruntowe są wysokie to mam wykopane na -75cm w najniższym miejscu, czyli po stronie garażu, a że humusu jest ściągnięte ok.30cm to muszę jakby podnieść poziom aby weszło chociaż 45cm betonu. Za chwile to będę robił. Jestem zawiedziony ze mi się nie udało tego dziś wylać. Jak przyszło co do czego to nie mogłem liczyć na pomoc braci bo dwóch pracuję, dwóch dziećmi się zajmuje, a jeden jedzie na wesele. I jak na złość nie miał kto mi pomóc na szybko. Jakby mi pomogli od rana od 7 to byśmy to skończyli spokojnie tak aby o 11 mógł przyjechać beton, a tak to lipa. Najgorsze jest to ze zapowiadają deszcze. Co prawda mam dość twardą glinę , ale nie wiem czy to wytrzyma. Wszystko zależy ile będzie padać. Jak skończy padać to się oceni jak to wygląda i co dalej, ale czarno to widzę. Kurde, a miałem tyle stresu o to betonowanie, że nie mogłem spokojnie spać w nocy. Do tej pory mi w żołądku miesza jak o tym pomyślę. Muszę też odpocząć, bo padnę z przemęczenia.
    Wczoraj robiłem fotkę z górki humusu wykopu pod ławy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201009_125533.jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	97,8 KB
ID:	448984, potem zrobię fotkę z zbrojeniem, ale teraz pokażę jeszcze jeden narożnik jak łączyłem belki Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201010_075914.jpg
Wyświetleń:	73
Rozmiar:	99,5 KB
ID:	448985. Myślałem że to wiązanie w narożnikach pójdzie szybciej, ale najgorzej jak mam trzy miejsca gdzie łączą się trzy ściany. Trochę z tym roboty było.

  5. #245
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Sam teraz widzisz, ile to czasu zajmuje i jak wiele rzeczy się wykrzacza.

  6. #246
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Sam teraz widzisz, ile to czasu zajmuje i jak wiele rzeczy się wykrzacza.
    No tak, ale miałem takie ciśnienie że masakra, a jak widziałem jak upływają godzina za godziną to byłem kłębkiem nerwów, nawet mi się gorzej robiło pod presją czasu. Nie jest to trudna robota, tylko czasochłonna. Zanim się zrobiło wykopki to działka była fajnie ogarnięta, w miarę równa, a tak to kopara mi to rozjechała. Zaś będę miał co równać w wolnych chwilach. Najgorzej będzie wyjść z ziemi, potem jakoś to pójdzie, choć lekko nie będzie.

  7. #247
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Dziś już przestało padać więc popołudniu przed 17 poszedłem do wykopu. Wodę na bieżąco staram się wypompowywać bo inaczej miałbym istny basen. Jedynie co mogę teraz zrobić to wyciągnąć zbrojenie z wykopu, aby go potem poprawić. Więc zacząłem od jednego narożnika, podnoszę, podkładam kawałki drewna i obcinaczkami obcinam druciki. Najpierw podnoszę jeden narożnik, a postanowiłem podnieść w ten sposób całe zbrojenie i tak mi to wygląda Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201015_175509.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	94,1 KB
ID:	449173 a tu jedna belka z odciętymi łączeniami Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201015_175452.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	94,7 KB
ID:	449175. Oczywiście sporo gliny się osunęło więc było bardzo ciężko wyciągnąć zbrojenie, dobrze że dłużej z tym nie czekałem, bo jakby się tego więcej osunęło to ręcznie bym tego nie wyciągnął. Dobrze że w kręgosłupie nic nie łupnęło. Jak będzie padać to deszcze zmyje błoto z prętów które się nagromadziło. W piątek i sobotę ma padać i dopiero od niedzieli ma przestać, więc w niedzielę poobcina się resztę drucików i będzie można pomału wyciągać belki z wykopu na zewnątrz. łazić się po tym nie da, wiec jak to podeschnie w przyszłym tygodniu to będzie można to poprawiać. Nie ma innej rady. Siłą rzeczy mam więcej czasu na przemyślenia.
    Pierwsze moje przemyślenie i rada dla innych, to jak dajecie zbrojenie do wykopanych dołków, to chyba najlepiej jest je położyć sobie najpierw na jakiś deseczkach, potem je powiązać a następnie powkładać do środka. Druga rada to nie spieszyć się na siłę szczególnie jeżeli nie ma się pewności że uda się przygotować wszystko do zalania, aby potem nie było tak nerwowo jak u mnie, a przez to więcej roboty bo trzeba to wyciągać i poprawiać. Lepiej poczekać na suchsze dni bo praca w tym bagnie jest niezbyt fajna. Niepotrzebnie się na to napaliłem, to była chwila gdy postanowiłem to zrobić, wiedziałem że mają przyjść deszcze i chciałem przed nimi to wylać. Myślałem że zdążę, ale okazało się że jest z tym znacznie więcej roboty czasochłonnej i nie miał mi kto pomóc na szybko. Trochę też dałem ciała bo za płytko kazałem kopać o 10cm. Nie wiem jak to zrobiłem a potem musiałem ręcznie pogłębiać. To też mi zabrało sporo czasu.
    Teraz mam sporo wody w wykopie, wiadomo że większość jest przez deszcze, ale mimo wszystko jest to problem. Chyba będę musiał zrobić gdzieś jakby ujście tej wody i z tego miejsca pompować by łatwiej osuszyć. Plan mam taki że to co się słabo trzyma poszerzyć trochę i tak to wylać, wejdzie trochę więcej betonu, ale trudno, lub zrobić szalunki i w nich to wylać, ale to oznacza jeszcze więcej roboty i koszt szalunków choć wyjdzie mniejszy koszt betonu niż w poszerzenia. Wszystko dopiero się okaże w przyszłym tygodniu jak to będzie. Przy tym jak mam tak wysokie wody gruntowe najlepszym rozwiązaniem byłaby płyta fundamentowa. Ale trudno i teraz trzeba robić już (nie)zwykłe fundamenty.
    Ostatnio edytowane przez kamilb1987b ; 15-10-2020 o 20:18

  8. #248
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Jeżeli glina się uplastyczniła to będziesz musiał pogłębić wykop aż do stabilnego gruntu
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  9. #249
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    Jeżeli glina się uplastyczniła to będziesz musiał pogłębić wykop aż do stabilnego gruntu
    Tak właśnie się stało.Najgorsze jest to że wody gruntowe są wysokie. Już teraz wody było parę centymetrów. jak pogłębię to będzie więcej wody, ale trzeba ją jakoś odprowadzić. Trudny to jest grunt.

  10. #250
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Wizualnie na obrazkach fajnie i łatwo to wyglądało, czyli działka Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	001.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	85,2 KB
ID:	449207 ściągnięcie humusu Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	002.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	71,9 KB
ID:	449208 oraz wykop rowków pod ławy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	003.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	70,3 KB
ID:	449209. te etapy mam za sobą choć nie tak ładne i kolorowe jak na obrazkach. Następnie miało być zalanie betonem Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	004.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	68,6 KB
ID:	449210 ale nie zdążyłem się wyrobić i trochę z betonem trzeba poczekać. Na szczęście prognoza pogody na najbliższe 10 dni wygląda obiecująco, ma być w miarę ciepło (kolo środy nawet 17st na plusie) więc będzie można wykop poprawić. Poprawię wykop, wsadzę i poskręcam zbrojenie i dopiero wtedy będę umawiał się z betonem. Nie będę robił drugi raz tego samego błędu, czyli nie będę umawiał betonu, jeżeli to nie jest gotowe i jeżeli nie wiem czy zdążę. Trzeba do tego podejść na spokojnie bo co jak co ale fundament to jest najważniejsza rzecz w domu. W tym przypadku pośpiech jest złym doradcą.

  11. #251
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Jeżeli masz glinę to nie powinieneś mieć wód gruntowych wysoko, po prostu grunt przepuszczalny z wierzchu zalewa wykop.

    Ja z tego powodu wstrzymałem się o myśleniu o budowie fundamentu w tym roku.

    Jedyne co możesz kombinować teraz to zrobić najpierw rowy w około terenu budowy, potem przy każdym wykopie fundamentu wykopać dół głębszy o minimum pół metra, z możliwością wsadzenia tam pompy. Potem usuwasz uplastycznioną glinę i zasypujesz piachem z cementem, ubijasz skoczkiem. Albo jak masz gest to chudym betonem.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  12. #252
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar micbarpia
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    386

    Domyślnie

    Witam, zajrzałęm tu i moge tylko Ci poradzic z wlasnego doswiadczenia... unikaj presji czasu... to ona wykancza, powoduje kupe bledow, niedorobek itd, jesli sie juz uparles ze wszystko sam (znam ten bol choc widze teraz wiecej tego minusow) to zrob sobie te przyjemnosc i unikaj presji czasu gdzie tylko mozesz bo inaczej sie zajedziesz psychicznie... a od tego zaczna sie wszystkie inne problemy!!!

  13. #253
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Wizualnie na obrazkach fajnie i łatwo to wyglądało, czyli działka Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	001.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	85,2 KB
ID:	449207 ściągnięcie humusu Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	002.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	71,9 KB
ID:	449208 oraz wykop rowków pod ławy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	003.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	70,3 KB
ID:	449209. te etapy mam za sobą choć nie tak ładne i kolorowe jak na obrazkach. Następnie miało być zalanie betonem Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	004.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	68,6 KB
ID:	449210 ale nie zdążyłem się wyrobić i trochę z betonem trzeba poczekać. Na szczęście prognoza pogody na najbliższe 10 dni wygląda obiecująco, ma być w miarę ciepło (kolo środy nawet 17st na plusie) więc będzie można wykop poprawić. Poprawię wykop, wsadzę i poskręcam zbrojenie i dopiero wtedy będę umawiał się z betonem. Nie będę robił drugi raz tego samego błędu, czyli nie będę umawiał betonu, jeżeli to nie jest gotowe i jeżeli nie wiem czy zdążę. Trzeba do tego podejść na spokojnie bo co jak co ale fundament to jest najważniejsza rzecz w domu. W tym przypadku pośpiech jest złym doradcą.
    Brat mi radził że jak wyleje się i wyrówna ławę to trzeba byłoby powkładać kilka prętów w pionie ponad ławę aby tym wzmocnić połączenie ławy z ścianą fundamentową. Waszym zdaniem dobrze mi radzi? Tak jak już wspominałem to ścianę fundamentową będę robił z pustaków szalunkowych, pod ściany nośne domu będzie to pustak o szerokości 25cm a pod ściany garażu i wew nośną 20cm. Pustaki już są u mnie na placu, 6 palet i jedna mniejsza. Jeszcze chciałem pustak o szer.40cm ale producent od którego z składu to mi idzie nie ma takich, ma 36cm ale ten wymiar mi nie pasuje, więc będę musiał to zaszalować.
    W takim razie najpierw pierwsza warstwa Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	005.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	71,2 KB
ID:	449211 potem druga Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	006.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	71,9 KB
ID:	449213, zaszalowanie jednej ściany, wsadzenie zbrojenia i wylanie betonu Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	007.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	72,0 KB
ID:	449215. Potem jak będzie można to zrobi się izolację poziomą , czyli 3 razy się pomaluje ściany dysperbitem Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	008.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	71,7 KB
ID:	449216 a potem zrobi izolację poziomą z papy w dwóch warstwach Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	009.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	71,1 KB
ID:	449217 do tego lepiej użyć grubszej papy aby była mocniejsza.

  14. #254
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał micbarpia Zobacz post
    Witam, zajrzałęm tu i moge tylko Ci poradzic z wlasnego doswiadczenia... unikaj presji czasu... to ona wykancza, powoduje kupe bledow, niedorobek itd, jesli sie juz uparles ze wszystko sam (znam ten bol choc widze teraz wiecej tego minusow) to zrob sobie te przyjemnosc i unikaj presji czasu gdzie tylko mozesz bo inaczej sie zajedziesz psychicznie... a od tego zaczna sie wszystkie inne problemy!!!
    I własnie tak miałem jak piszesz, chciałem na szybko wylać ten beton, zasuwałem jak najszybciej mogłem, ale jak widziałem jak czas ucieka to źle to znosiłem. W piątek spać nie mogłem spokojnie bo tylko myślałem o tym że nie zdążę. Dopiero w niedzielę popołudniu się uspokoiłem gdy już się pogodziłem z tym ze nie zdążyłem. To nie jest tak że się uparłem na to że wszystko sam zrobię, tylko jak się pyta kogoś czy ma czas pomóc to nikt nie ma czasu. Dzwonię po paru firmach czy pomogą mi postawić konstrukcję domu i najwcześniej na wiosnę może ktoś się znajdzie. Jeden mówił że i w przyszłym roku czasu nie ma. Ja tam nie wymagam firm typowo od domów szkieletowych, nawet ekipa co dachy robi mi wystarczy, ale nikt nie ma czasu. Nawet kaparkowego ledwo mi się udało załatwić. Miałem szczęście że akurat miał jeden dzień okienko. Do konstrukcji może uda się że ktoś mi pomoże, zobaczy się jeszcze.

  15. #255
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    Jeżeli masz glinę to nie powinieneś mieć wód gruntowych wysoko, po prostu grunt przepuszczalny z wierzchu zalewa wykop.

    Ja z tego powodu wstrzymałem się o myśleniu o budowie fundamentu w tym roku.

    Jedyne co możesz kombinować teraz to zrobić najpierw rowy w około terenu budowy, potem przy każdym wykopie fundamentu wykopać dół głębszy o minimum pół metra, z możliwością wsadzenia tam pompy. Potem usuwasz uplastycznioną glinę i zasypujesz piachem z cementem, ubijasz skoczkiem. Albo jak masz gest to chudym betonem.
    Ale mam wysoko i nic nie poradzę. Mówię o wodzie jeszcze sprzed opadach. Chcesz abym wykopał jeszcze jeden rów wokół tego co już mam? O chudym betonie to nie myślałem, ale myślałem o tym aby na spód sypnąć jakimś kamieniem (lub może wysiewka) i to zagęścić zamiast chudziaka. W przyszłym tygodniu jak będę to wybierać to się zobaczy co będzie trzeba zrobić, aby było dobrze.

  16. #256
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Brat mi radził że jak wyleje się i wyrówna ławę to trzeba byłoby powkładać kilka prętów w pionie ponad ławę aby tym wzmocnić połączenie ławy z ścianą fundamentową. Waszym zdaniem dobrze mi radzi? Tak jak już wspominałem to ścianę fundamentową będę robił z pustaków szalunkowych, pod ściany nośne domu będzie to pustak o szerokości 25cm a pod ściany garażu i wew nośną 20cm. Pustaki już są u mnie na placu, 6 palet i jedna mniejsza. Jeszcze chciałem pustak o szer.40cm ale producent od którego z składu to mi idzie nie ma takich, ma 36cm ale ten wymiar mi nie pasuje, więc będę musiał to zaszalować.
    W takim razie najpierw pierwsza warstwa Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	005.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	71,2 KB
ID:	449211 potem druga Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	006.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	71,9 KB
ID:	449213, zaszalowanie jednej ściany, wsadzenie zbrojenia i wylanie betonu Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	007.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	72,0 KB
ID:	449215. Potem jak będzie można to zrobi się izolację poziomą , czyli 3 razy się pomaluje ściany dysperbitem Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	008.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	71,7 KB
ID:	449216 a potem zrobi izolację poziomą z papy w dwóch warstwach Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	009.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	71,1 KB
ID:	449217 do tego lepiej użyć grubszej papy aby była mocniejsza.
    W garażu będzie wylewka więc tam wrzucę starą dachówkę z rozbiórki która leży na kupce od ponad roku i to się zagęści Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	010.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	77,5 KB
ID:	449236 a w części domu sypnie proszkiem od pigeona Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	011.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	77,4 KB
ID:	449237 swoją droga ciekawe kiedy przyjedzie, już powinien być a tu ciągle nie ma, kiedyś dojedzie. Potem przyjdzie czas na podwalinę Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	012.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	78,3 KB
ID:	449238 w konstrukcji drewnianej będzie to jeden z ważniejszych elementów na którym wszystko będzie leżeć. jak fundament nie wyjdzie mi równo co do milimetra to jeszcze na podwalinie będzie można coś wyrównać. Zastanawiam się z czego ją zrobić, w składzie drewna gdzie będę się zaopatrywać w C24 mają kantówki z iglaka impregnowanego o gr.45mm i może być z tego. Ale wtedy będzie to musiało być w dwóch kawałkach bo one mają długość 6metrów. Najlepiej będzie to zrobić z LVLu z steico bo wtedy podwalina będzie w całości po długości i może być grubsza czyli 63mm. Oczywiście cena LVLu jest jej jedynym minusem, bo wyjdzie 2,5razy drożej niż c24, można byłoby wziąć jeszcze KVH ale LVL jest mocniejsze. Dom mimo konstrukcji szkieletowej to w całości może ważyć 15-20ton, więc podwalina tez musi być mocna na ściskanie. LVLu nie trzeba dawać impregnowanego i takiego też nie ma. Potem już z LVLu zrobi się oczep Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	014.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	79,9 KB
ID:	449228. Tu zatrzymam się na chwilę bo to ważny moment, czyli zamocowanie tego. Myślałem o tym aby najpierw skręcić podwaliny z oczepem jakby etapami, czyli te najdłuższe w literę L pod kątem prostym takim kątownikiem https://dmxsystem.com/pl/group/lbz tym najwyższym. W tym potem zrobi się dziurę aż w fundamencie aby skręcić podwalinę z fundamentem. Myślę że co 125cm dam kotwę do betonu. Jak będą poskręcane oczep z podwaliną w eLki to się tu trochę usztywni, będzie to taka długa kształtka. W rogach się skręci oczepy ale nie dokręci na gotowo aby można było powsadzać belki stropowe Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	015.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	84,8 KB
ID:	449231. Główne belki stropowe będą miały długość 806cm. Ta długość nie jest przypadkowa, a steico ponoć je robi na wymiar co do milimetra. Szerokość konstrukcji domu wynosi 813,8cm, oczep będzie z LVLu o gr.39mm postawionym w pionie więc 813,8cm-(39mmx2) to się równa właśnie 806cm. Więc jak się ułoży belki stropowe, poskręca z oczepem i podwaliną to się zrobi dobra konstrukcja stropowa która będzie można wypoziomować i wtedy na gotowo poskręcać do fundamentów. Muszę zrobić to idealnie równe bo od tego będzie zależeć jak będzie przebiegać reszta prac i finalnie kręcenie OSB do konstrukcji. Jak się coś zrobi krzywo to potem z OSB będzie problem. ale to się ustawi do niwelatora aby wyszło równo, ewentualnie +/- 2mm na całej długości. Jak już to będzie wypoziomowane to do dolnej stopki belki dwuteowej przymocuję siatkę na krety tego typu https://ogrodzenia24.eu/siatka-przec...-m-p-1069.html czyli siatka ma 2m szerokości, a ja ją potnę na szerokości 62cm aby potem jak będę wdmuchiwać izolację w strop to żeby spoczęła na siatce, a nie na proszku od pigeona. Nie będę robił wylewki więc nie ma na czym leżeć ta izolacja. Myślałem na tym aby może robić sznurkowanie jak pod wełnę na poddaszu i na to dać jakąś włókninę, ale lepiej dać siatkę. Fajniejsza byłaby siatka stalowa ale pewnie znacznie droższa oraz cięższa i trudniejsza do położenia. Najlepiej byłoby nie dawać na belki płyt OSB, czyli na stropie mocować ściany itd, ale te ściany chciałem skręcać własnie na stropie który musi mieć podłogę. Wtedy z worka można byłoby wrzucić izolację w granulacie i potem przykręcić podłogę, ale trudniej by się stawiało na tym ściany.

  17. #257
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Na podwalinę wystarczy deska calówka ale zaimpregnowana porządnie przez ciebie. Pod nią oczywiście papa. Nie możesz dać tam nieimpregnowanej bo mogą się robale zainteresować po jakimś czasie.

    Cały dół konstrukcji musi być pomalowany lepikiem po położeniu wiatroizolacji. Żeby był jak najbardziej szczelny przed wilgocią, wiatrem i robalami.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  18. #258
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Nie będę robił wiatroizolacji, bo będę kręcił osb do konstrukcji a dom ocieplał styropianem, więc w tym przypadki osb będzie wiatroizolacją.
    Jak gadałem z gościem od produktów steico to mówił że można zastosować LVL jako podwalinę i jej się nie impregnuje. LVL jest drewnem idealnym pozbawionym niedoskonałości zwykłego drewna i nie musi być impregnowane. Deska calowa według mnie nie może być bo jest za cienka i za słaba. Ją przecież trzeba przykręcić do betonu a do niej belki stropowe. Wkręt ma trzymać w desce o gr.25mm? Stopki w belce dwuteowej mają grubość 39mm więc wkręt musiałby mieć wtedy długość 6cm i trzymałoby w desce na 2cm, to stanowczo za mało. 4,5cm to takie minimum z minimum a najlepiej 6cm. LVl nie wpije impregnatu, no chyba że pomaluje się go lepikiem, ale nie wiem czy mu nie zaszkodzi. Z zewnątrz na fundament i spód konstrukcji planuje przykleić taką folię jak do izolacji przeciwwodnej aby woda się tam nie dostała. Robaki tez się nie dostaną bo niby którędy?

  19. #259
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Tak to mniej więcej widzę Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	szczegół 02.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	80,6 KB
ID:	449261

  20. #260
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Przecież LVL to grubsza sklejka. Nie ma drewna idealnego chyba że jakieś azjatyckie.
    Jeżeli nie montujesz oczepu do fundamentu to daj normalne drewno C24 45mm impregnowane. A jak chcesz dom na lata to dla świętego spokoju potraktuj cały dom roztworem boraksu albo innym cudem.

    OSB nie jest wiatroizolacją. Ani nie jest wodoodporne. Prędzej styropian by był bo bardziej wodoodporny (jak u mnie, ale ja mam całe płaty 6x1m). Jaką będziesz miał fasadę?

    Pamiętaj że styropian spowoduje że ściany nie będą dźwiękoszczelne. Z perspektywy czasu trochę mi to przeszkadza w czasie burzy bo bardzo mocno słychać wiatr.
    Ja bym zastosował na twoim miejscu albo PUR otwartokkmórkowy albo wełnę drzewną. Oba są odporne na wilgoć i oba będą bardziej dźwiękoszczelne. Co więcej uszczelnianie styropianu w szkielecie to niezła zabawa, mi poszły ogromne ilości pianki.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

Strona 13 z 30

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony