dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 64
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post
    Jakurat tam jest kratka z dworu ale od ciebie nie oczekuję, żebyś to wiedział bo nie masz żadnego pojęcia o spalaniu a co dopiero o czystym spalaniu.
    No proszę – w końcu znowu najlepszy z najlepszych na FM-ie raczył swoje trzy grosze dorzucić cenne w temacie : #33.

  2. #42

    Domyślnie

    Ja ze swojej strony mogę polecić Ci węgiel orzech od Energo. Co prawda jest to węgiel zza wschodniej granicy ale naprawdę bardzo dobry. Paliłem nim jak miałem jeszcze miałowca. Nie kopci, wypalał się praktycznie w pył. Idealny do palenia metodą "od góry".
    https://energobielsk.pl/sklep/wegiel...orzech-drobny/

  3. #43

    Domyślnie

    Kupię parę worków na próbę.

    Nie napisałem tego co mnie zasadniczo martwi, albo nie mam tu wiedzy jeszcze. Mianowicie nie mam przekonania, że spalanie od góry będzie u mnie możliwe przy pełnym zasypie, lub raczej czy będzie to spalanie efektywne. Chodzi o cug. Otóż jak wczoraj paliłem metodą III (czytaj mój poprzedni wpis) czyli drewnem suchym, potem na żar parę łopat węgla i kosku, to chajcuje się to pierwszorzędnie. Dym czarny z komina szybko znika, grzejniki dostają ciepła szybko i przede wszystkim widać w kotle, że nie brakuje powietrza od dołu, bo ruszt jest stosunkowo odkryty. Gdy paliłem w sobotę metodą II, czyli ruszt zasypany węglem i rozpalanie od góry drewnem, to sytuacja wygląda inaczej. I tego dotyczy moja wątpliwość.
    Napisałem wcześniej że przy kilkunastu łopatach miarkownik ciągu potrafi temperaturę podnosić lub obniżać. Ale mam wrażenie, że ogólnie idzie za mało tego powietrza od spodu. Nie robiłem takiej próby, ale myślę, żegdyby rozpalał tak jak na filmikach, że parę szczepek się układa na powierzchni zasypu, to przypuszczam, że by się to nie rozpaliło. Dlatego w pierwszej fazie ładuje sporo drewna i hajcuję w ten sposób długi czas. To stymuluje cug i daje ciepło. Potem jak już jest gorąco, to węgiel sam wszystko ciągnie. Ale w tej sytuacji węgiel jest już cały zapalony i nie ma mowy o ekonomii w ramach górnego spalania. Nie stosuję w tych eksperymentach nawiewu, bo nie o to chodzi.

  4. #44

    Domyślnie

    A spróbuj na całym zasypie metodą od góry, zasyp węgiel, na to drewno i odpal. Załącz dmuchawę, niech dmuchawa pracuje do momentu aż węgiel się dobrze rozpali. Jak węgiel już się dobrze rozpali to i cug powinien być odpowiedni, wtedy wyłącz dmuchawę i podepnij miarkownik. Warunkiem jest suchy wegiel i drewno do rozpalenia.

  5. #45

    Domyślnie

    No tak właśnie robię, fakt że paliwo było słabe, z tą różnicą, że zasyp był do połowy. Być może 20-25cm grubości zasyp to za mało żeby paliło się po wierzchu, jara się cały. Tylko że przy całym zasypie cug będzie tylko gorszy. Ruszt jest do miału, z założenia nie jest zbyt przepustowy, bo nadmuch na miał jest od góry. No i też pewnie przy tej ilości węgla popiół nie ułatwia roboty. Dlatego wciąż się zastanawiam, czy jednak nie zamontować klapki miarkownika z kierwnicą na górnych drzwiczkach. Otwieranie górnych drzwiczek powoduje znaczącą różnicę wewnątrz kotła

  6. #46

    Domyślnie

    Nie no powietrze powinno być podawane dołem (powietrze pierwotne) i na górę (powietrze wtórne) do dopalenia gazów. U mnie w miałowcu dmuchawę miałem na górze kotła ale powietrze kanałem wędrowało pod ruszt, dodatkowo na tylnej ścianie kotła były kątowniki z otworami przez które część powietrza wędrowało nad zasyp.
    Ostatnio edytowane przez radik81 ; 10-02-2020 o 09:50

  7. #47

    Domyślnie

    W tej chwili u mnie jest tak, że dmuchawa jest tylko od góry, ale jej nie chcę używać do palenia węgla od góry. Więc otwieranie górnych drzwiczek powoduje nagłe podniesienie się płomieni nad węglem, przy zamkniętych jest tylko żar, nawet gdy klapka w drzwiczkach popielnika jest otwarta. Jednak jak palę drewnem, to przy zamkniętych drzwiczkach zasypowych pali się płomieniście to drewno, tylko że wolniej.
    Ostatnio edytowane przez karpusx ; 10-02-2020 o 09:48

  8. #48

    Domyślnie

    Zrób może parę fotek tego kotła, może będzie wtedy lepiej coś doradzić. Zastanawia mnie jeszcze ten ruszt a raczej blacha z otworami, przy paleniu drewnem jest OK bo z drewna jest mniej popiołu, przy węglu ruszt się zapycha z racji tego, że jest więcej popiołu.

  9. #49

  10. #50

    Domyślnie

    Powietrza do palenia doprowadzasz tymi dolnymi drzwiczkami? Rozumiem,
    że te drzwiczki na samej górze są do czyszczenia kotła.

  11. #51

    Domyślnie

    tak. ale jest to stare zdjęcie. w piątek na tych dolnych drzwiczkach zainstalowałem klapkę miarkownika, więc oczywiście same drzwiczki są zamknięte

  12. #52

    Domyślnie

    Jakiej średnicy są te otwory w ruszcie? Według mnie za mało powietrza przechodzi przez ruszt i tu jest problem. O ile przy drewnie jest OK tak z węglem może być problem bo popiół z węgla i żużel będzie zspychał te otwory. Można ten ruszt (blachę) wyjąć?

  13. #53

    Domyślnie

    Karpusx. Pierwotna opcja zmierzała do tego, że ten układ bez prądu ma działać ale sprawy poszły w tym kierunku, że bez prądu nie będzie to chodzić na stałe.

    Temperatura na kotle poszybowała na początku grzania pod 70C. Tymczasem woda dalej była zimna. - Gdzie : na rurze zasilającej; na pierwszym od kotła grzejniku czy na powrocie.
    Tak powinno być? - Nie zapominaj ile masz wody w instalacji.
    Czy następnym razem mam jechać dalej? - Tak ale po sprawdzeniu powyższego – tak jak o tym piszesz – pompkę powinieneś załączać po wyżej 70*C w czasie rozpalania – później sterownik będzie ją kontrolował i zrób taką próbę, że pompkę wyłączysz w czasie pracy jak grzejniki będą nagrzane – trzeba sprawdzić co się stanie jak prądu nie będzie.

    W odniesieniu do czystego spalania od góry – w związku z tym co dalej próbujesz forsować – metodą prób i błędów sam dojść tego wszystkiego musisz. Nic tak dobrze i dokładnie nie zostało opisane, pokazane, wytłumaczone i sfilmowane – jak palenie od góry właśnie – tak w kwestii rodzaju węgla, jego granulacji i sposobów rozpalania oraz ekonomi z tego płynącej – ja do tego co ode mnie dostałeś nic więcej dodać nie mogę – no może po za palnikiem z popiołu albo miału, bo tak samo powinno to działać lub stosowaniu wapna hydratyzowanego by czystość spalania węgla jeszcze bardziej poprawić. Pozdrawiam.

  14. #54
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Cytat Napisał karpusx Zobacz post
    W tej chwili u mnie jest tak, że dmuchawa jest tylko od góry, ale jej nie chcę używać do palenia węgla od góry. Więc otwieranie górnych drzwiczek powoduje nagłe podniesienie się płomieni nad węglem, przy zamkniętych jest tylko żar, nawet gdy klapka w drzwiczkach popielnika jest otwarta. Jednak jak palę drewnem, to przy zamkniętych drzwiczkach zasypowych pali się płomieniście to drewno, tylko że wolniej.
    Dobrze mówisz powietrze musisz podawać przez górne drzwiczki na węgiel od góry, czyli montuj tą klapkę z kierownicą w górne drzwiczki Na takie zasadzie działa np. https://www.youtube.com/watch?v=tw1-vhRx9HQ

    Masz za grubą warstwę paliwa powietrze od dołu na naturalnym ciągu i przez to coś podobnego do rusztu ci nie przejdzie.

    Doprowadziłeś do normalności tą instalację ???
    Ostatnio edytowane przez mtdeusz ; 10-02-2020 o 16:10

  15. #55

    Domyślnie

    Mtdeusz, instalację doprowadziłem do stanu działania, do normalności jeszcze trochę brakuje. Ale to są kolejne miesiące różnych modyfikacji. Kto wie czy nie opłaci mi się zamontować do tego kotła jakiegoś podajnika szufladowego, ale to nie temat na ten wątek.

    Zgodnie z tym https://czysteogrzewanie.pl/jak-pali...krok-po-kroku/ będę próbował zamontować drugą klapkę na drzwiczkach zasypowych. To co jest napisane w tym artykule jest zgodne z moim doświadczeniem, że w pierwszej fazie, rozpalania, to dodatkowe powietrze jest potrzebne, potem gdy mamy żar, można je zupełnie zamknąć. Musze chyba kupić jeszcze jeden miarkownik ciągu i zbudować taki system:

    1. Mechaniczny miarkownik ciągu do górnej klapki. Dlaczego? Dlatego, że on działa w pełni w funkcji temperatury, stopniowo. To jest pewnie jego zaletą i wadą, zależnie od zastosowań. W tym przypadku zaletą, gdyż, na początku grzania będzie otwarty, przyspieszy to rozpalanie. Wraz ze wzrostem temperatury liniowo klapka będzie się przymykać do pełnego zamknięcia np. na temp. dużo niższą niż zadana na kotle, np. 50C.

    2. Elektroniczny unister będzie sterować zero jedynkowo klapką DOLNĄ (tak on działa - klapka zupełnie otwarta lub zupełnie zamknięta) ale dopiero po osiągnięciu docelowej temperatury kotła 70C. I tutaj fajnie się sprawdzi, bo jak temp. spadnie do 68C to on już się w pełni otworzy i podniesie się temp do 70C. W tym czasie klapka GÓRNA będzie już cały czas od dwana (50C) zamknięta.

    Powinno to spełnić dokładnie to co w tym artykule napisano.

    Jeszcze jedno, dziś przywieziono mi 1.5T orzecha wysoko energetycznego. Pan który to przywiózł, jak zobaczył kotłownie i co jest grane, rzekł, że powinienem grubą kostkę tam wrzucać. Prawda to?
    Ostatnio edytowane przez karpusx ; 10-02-2020 o 21:32

  16. #56
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Wysokoenergetyczny będą problemy.
    Do kotła grubą kostkę czy do kotłowni ?

  17. #57

    Domyślnie

    Eee tam. Jeśli będzie za energetyczny, to kupie te kostke i orzecha dosypywać na wierzch czy coś. Gościowi chodziło o to żeby palić kostką, bo najdłużej pojedzie. Patrząc na te problemy z dolnym powietrzem, kostka - może i nie głupi pomysł.

  18. #58
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Jak będzie za bardzo energetyczny to ci się wszystko sklei w jedną bryłę i będzie chodził rozbijać łomem bo ci się nie będzie palić.

  19. #59

    Domyślnie

    Ja bym wyciął ten ruszt (blachę) i na jej miejsce zamontował ruszt żeliwny sztabkowy, są różne wymiary tak, że na pewno dopasujesz do swojego kotła. Jak nie chcesz inwestować w kocioł to można uspawać z żebrowanego drutu fi 14 taki ala ruszt i też trochę posłuży. Z tego co pisałeś to zamontowałeś w drzwiczkach popielnikowych klapkę którą "obsługuje" Unister. Ja jeszcze w drzwiczkach zasypowych (u Ciebie te środkowe) zamontowałbym rozetę (ewentualnie kierownicę powietrza wtórnego) którą byś dostarczał powietrze wtórne nad zasyp w celu dopalenia gazów. Taką rozetę dostaniesz na allegro, mogą ją wykonać w dowolnym wymiarze pod indywidualne zamówienie.

    https://allegro.pl/oferta/kierownica...ource=facebook

  20. #60

    Domyślnie

    Cześć,
    Kolejnych prób jeszcze nie robiłem. Chciałem tylko dodać, że wczoraj był kominiarz i sprawdzał wszystkie kominy w domu. Sprawdził ciąg komina od kotła i jest bardzo dobry. Niby do tego kotła powinien spokojnie wystarczyć.
    Jeśli chodzi o ruszt, to nie będę go wymieniać. Kątówką te otworki połączę w podłużne rowki - tak na początek. No i jedzie do mnie klapka z kierownicą na drzwiczki zasypowe.

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony