dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzesiek8803

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Górno
    Kod pocztowy
    26-008
    Posty
    13

    Domyślnie Antena DVB-T na dużą ilość telewizorow

    Proszę o radę. Jestem w trakcie budowy domu pod działalność agroturystyczna. Mam problem jak rozwiązać problem z telewizorami. W budynku bedzie 10 pokoi i w kazdym bedzie telewizor. Nie bardzo wiem jak poprowadzic przewody.
    Planowalem zrobic jedna skrzynke na korytarzu na srodku budynku i do niej poprowadzic kabele tv z kazdego z 9 pokoi i doprowadzic do niej kabel biegnący od anteny z dachu budynku. Czy to bedzie dobre rozwiazanie? Czy moze lepiej wyciagnac wszystkie kable jak najblizej anteny na dach? A moze w kazdym pokoju montowac rozgaleznik podwojny i zrobic wszystkie tv na jednym (lub na dwóch) obwodzie (taki układ pozwoliłby zaoszczędzić sporo kabla tv) Elektryke mam juz zrobiana a kable pod tv chcialem zrobic samodzielnie. Elektrycy ktorzy robili mi instalacje nie bardzo sie znali na obwodach tv. Mowili mi ze prawdopodobnie jedna antena na tyle telewizorow nie wysyarczy ale nie byli pewni i nie chcieli sie tego podjąć. wymiary budynku 13x 10 m parter pietro i poddasze. Czy odległość anteny od rozgaleznika ma jakies znaczenie? Prosze o pomoc. Mieszkam na wsi na wzniesieniu po wejściu na dach widac nadajnik dvbt. Odleglosc domu od nadajnika okolo 10 km

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.320

    Domyślnie

    Tylko DVBT i nic więcej?
    Bo jeżeli u siebie w pokoju lub w sali TV, świetlicy planujesz także SAT to nic innego jak Multiswitch np 5 /10 lub 5 / 12

    https://allegro.pl/oferta/multiswitc...2-3585a1624ba1

    Kabel z każdego pokoju i gniazdka ciągniesz do skrzynki zbiorczej na poddaszu itp. pomieszczeniu gdzie montujesz wspomniany switch a do niego podłączasz SAT,oraz R i TV DVBT.
    Oczywiście w ścianach porządne kable a na zewnątrz kabel żelowany.

    W innym przypadku na piechotę stosując wzmacniacz i rozgałęźniki dla uzyskania 9 wyjść.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 10-01-2020 o 14:11
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Do autora pytania - czy wiesz jak masz wykonać okablowanie domu ? Na razie dowiedziałeś się o multiswitchu, rozgałęźniku wzmacniaczu itp A czy wiesz co to jest "porządny "kabel ?
    Otóż - anteny zwykle są przy kominie i z poddasza spod komina prowadzisz gwiaździście przewód antenowy do każdego punktu, w którym ma być odbiór. Przewód ma być klasy RG6 tj markowy miedziany (= Cu, nie CCA lau CCS) o średnicy żyły 1,02 mm. Przewód ma być w peszlu 16x12, na poddaszu po drewnianych belkach niepalny PVC 320 N, a pod tynkiem może być PP, on nie ma określenia ...N. Do punktu pod kominem trzeba też doprowadzić przewód uziemienia LgY 4 lub 16 w zależności od istnienia instalacji odgromowej. Montaż anten, wzmacniacza itd zostaw instalatorowi anten, Równolegle z przewodem antenowym prowadzimy skrętkę U/UTP kat 5e lub lepiej kat 6.Może być w tej samym peszlu. W ten sposób mamy w każdym pokoju punkt sieci komputerowej. Oczywiście przy kominie musi być docelowo osprzęt tej sieci i doprowadzony sygnał Internetu, ale to osobna sprawa.
    A ogólnie do forumowiczów pytających - "zawodowi" forumowicze, liderzy forum itp odpowiadający w każdym dziale na każdy temat udzielają Wam niepełnych lub wręcz nieprawdziwych informacji. Ten temat to typowy przykład. Im się zdaje,że coś tam wiedzą. Racja - coś tam wiedzą, ale tylko coś.
    "Połowiczna wiedza jest gorsza od niewiedzy" - Enrico Fermi

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    domsat strzelasz sobie w kolano Ciekawe czym zasili swoje zabawki instalator anten Jeszcze kilka uwag by się znalazło
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.320

    Domyślnie

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    Otóż - anteny zwykle są przy kominie i z poddasza spod komina prowadzisz gwiaździście przewód antenowy do każdego punktu, w którym ma być odbiór. Przewód ma być klasy RG6 tj markowy miedziany (= Cu, nie CCA lau CCS) o średnicy żyły 1,02 mm. Przewód ma być w peszlu 16x12, na poddaszu po drewnianych belkach niepalny PVC 320 N, a pod tynkiem może być PP, on nie ma określenia ...N. Do punktu pod kominem trzeba też doprowadzić przewód uziemienia LgY 4 lub 16 w zależności od istnienia instalacji odgromowej. Montaż anten, wzmacniacza itd zostaw instalatorowi anten, Równolegle z przewodem antenowym prowadzimy skrętkę U/UTP kat 5e lub lepiej kat 6.Może być w tej samym peszlu. W ten sposób mamy w każdym pokoju punkt sieci komputerowej. Oczywiście przy kominie musi być docelowo osprzęt tej sieci i doprowadzony sygnał Internetu, ale to osobna sprawa.
    domsat@ Zrozum....pytający budując dom o ile zdecydował się na taką inwestycję jest człowiekiem ogarniętym posiadającym pewien zasób wiedzy.
    Nie żądał na forum projektu instalacji z konkretnymi danymi a tylko i wyłącznie rozwiania swoich wątpliwości.

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    A ogólnie do forumowiczów pytających - "zawodowi" forumowicze, liderzy forum itp odpowiadający w każdym dziale na każdy temat udzielają Wam niepełnych lub wręcz nieprawdziwych informacji. Ten temat to typowy przykład. Im się zdaje,że coś tam wiedzą. Racja - coś tam wiedzą, ale tylko coś.
    "Połowiczna wiedza jest gorsza od niewiedzy" - Enrico Fermi
    Ten Enrico to jakiś Twój idol..... bo pobieżnie prześledziłem kilka Twoich ostatnich wypowiedzi i w większości identyczny wpis o zawodowych forumowiczach oraz o wiedzy połowicznej czytałem bodajże ze cztery razy.

    Moze to nie jest miejsce na takie sprawy ale odnosząc się przytoczę jedną z nich:

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    Forumowicze - zgodzicie się ze mną, że kol. XXXX doskonale wpisuje się w takie hasło:
    " Nie dyskutuj z (tu wpisz dowolne określenie osoby niepełnosprawnej intelektualnie), bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem "
    Radzę nie korzystać z jego pseudo porad. Mam sporo wiedzy i mógłbym niejednej osobie udzielić rzetelnych rad, ale ten forumowicz włazi w każdy temat i mędrkuje i klepie swoje androny.
    Ja mogę zrozumieć że posiadasz sporą wiedzę w jakiejś dziedzinie i możliwe że przez te 85 wpisów czujesz się jeszcze niedowartościowany ale ostanie zdanie wypisz wymaluj pasuje mi dla Ciebie.

    Skup się na jednym przypadku ( pytaniu forumowicza ) i rozwiąż go od A do Z.
    Mówię Ci: Satysfakcja Gwarantowana
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 12-01-2020 o 10:29
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony