dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 75
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie Nowoczesne budownictwo z zachodu

    Rozmawiałem niedawno z dalekim kuzynem co stawia domy w Danii. Jak zobaczył moją budowę to tylko pokiwał głową z lekkim politowaniem że to jest miniona epoka. Mówi że teraz tam stawia się domy zupełnie inaczej.
    Oprócz płyty fundamentowej, zero betonu. Nawet wieńców. Dach kotwi się przewiercając szpilki przez ścianę aż do fundamentu. Ściany jedna warstwowa ytong 40cm w środku mięki jak plastelina, taka ściana podobno super izolacyjna.
    Żadnych tynków, ytonga jedziesz szkifierką oscylacyjną papierem, na to jakiś super klej gładź że przejdziesz raz i starczy. Na to kleisz coś ala fizelinę, jedna warstwa farby i gładziutkie ściany gotowe.
    Dom stawia w 3 miesiące do zamieszkania.

    Co myślicie? Faktycznie polskie budownictwo jest tak bardzo do tyłu?
    Ostatnio edytowane przez Janekk1234 ; 10-01-2020 o 17:15

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.168
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    W Holandii mają inny klimat.
    Jest dużo cieplej, wiec przegrody nie muszą być idealnie izolowane.
    Na dodatek to zwykle domy pod najem, wiec najemca będzie się martwił rachunkami.

    Ytong 40 cm był swego czasu promowany w Pl, ale realia wymagań technicznych zepchnęły go w niebyt.

    Polscy emigranci bardzo skutecznie wyleczyli mnie z jakichkolwiek kompleksów budowlanych, opisując stan techniczny lokali w których przyszło im mieszkać lub jakie budował im deweloper. To nie problem budować szybko i byle jak.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    boorys

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Kety
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    346

    Domyślnie

    To ciekawe, bo w Nederlandach stawia się raczej ściany warstwowe. Oporowy mur z cegły to tutaj standard i tradycja. A nowe bloki stawiają m.in. z żelbetowych prefabrykatów. Pewnie próbują czegoś nowego, ale z pewnością ytong nie jest tutaj standardem. Na mury nośne raczej silka. Gdzieś tam ktoś postawił z ytonga i tyle. Tak samo jak można spotkać budynki ocieplone styropianem od zewnątrz, ale to rzadkość. Zwykle ociepla się między murami. Poza tym, jak ktoś zauważył, całkiem inny klimat. Praktycznie nie ma mrozów, a śnieg topnieje nim dotknie asfaltu. W Polsce się tak nie da. Poza tym, w Polsce mamy budowlankę na znacznie wyższym poziomie.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.168
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Polecam przejrzeć budowlane fora niderlandzkie (bo już nie ma Holandii )
    Tutaj para chce budować dom:
    https://translate.googleusercontent....gn=partnersite

    Ściana dwuwarstwowa + detale na froncie z drewnianą okładziną zamiast tynku.

    Komentarze we wątku sa dokładnie takie same jak na naszym forum. Łącznie z tym, że architekt może projektuje ładnie, ale bez szacunku dla portfela inwestora
    Ha, ha! maja nawet temat o zużyciu gazu, jak u nas
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 10-01-2020 o 21:05

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    boorys

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Kety
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    346

    Domyślnie

    Plan domu z tamtego forum nawet nie przypomina typowego holenderskiego domku. Jak jest kasa można wszystko. Ale w każdym państwie są przyjęte jakieś standardy i wg nich buduje większość. Ja nie widziałem wielu domów ze ścianami dwuwarstwowymi w Nederlandach. Ale sporadycznie można zobaczyć takie projekty. Wg mnie są ładniejsze, ale ja nie jestem Holendrem.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.168
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Pokazałam projekt "nowoczesny" a nie "tradycyjny", bo daleki kuzyn Janka sugerował, że jesteśmy zacofani.
    A ten dom niczym się nie różni konstrukcyjnie od analogicznych nowoczesnych domów z Polski.

    Współcześnie, z tego co czytam to niderlandzkie forum nie robi się ścian trójwarstwowych, tylko dwuwarstwowe z licówkami ceglanymi.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 10-01-2020 o 21:19

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.168
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    poczytałam sobie inne teksty i zdziwił mnie jeden "w NL prawie wszystkie ściany nośne 9 cm". U nas nad silką 18 cm ludzie deliberują, czy starczy. W Pl chyba domy są przekombinowane pod względem nośności konstrukcyjnej?

    A tu klasyczny problem, co lepsze silikaty czy gazobeton (stanęło na betonowych bloczkach-pustakach):
    https://translate.googleusercontent....gn=partnersite
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 10-01-2020 o 21:18

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Chciałem sprostować kuzyn w Danii buduje. Nie w Holandii.
    Patrząc na moją chatę i jak mu powiedziałem że to koło 400tys mnie wyszło to stwierdził że to dużo, że można było spokojnie 150 z tego urwać. Że mnie wykonawcy porobili...
    No ja nie wiem...
    Ostatnio edytowane przez Janekk1234 ; 10-01-2020 o 23:04

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Chciałem sprostować kuzyn w Danii buduje. Nie w Holandii.
    .
    Umarłem

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Umarłem
    Myślisz że różnica budowy w obu krajach znacząco się różni?
    Myślałem że są bardzo podobne, nie wiem czemu, dlatego dodałem tą Holandię żeby poszerzyć spectrum wypowiadających sie bo rynku bud. Danii może nikt nie znać...

  11. #11

    Domyślnie

    W krajach, gdzie jest droga robocizna (droższa od materiałów) robi się szybko ale niekoniecznie jest to zrobione tak dobrze jak u nas metodą tradycyjną.
    Pewnie gdy u nas ceny robocizny będą rosnąć to trendy budowy w 3mc zagoszczą i u nas.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Chciałem sprostować kuzyn w Danii buduje. Nie w Holandii.
    Patrząc na moją chatę i jak mu powiedziałem że to koło 400tys mnie wyszło to stwierdził że to dużo, że można było spokojnie 150 z tego urwać. Że mnie wykonawcy porobili...
    No ja nie wiem...
    Znajomy startuje z budową. Może Twój kuzyn przyjedzie i "urwie 150tys zł"
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Ale kotwienie dachu szpilami do fundamentu zamiast wieńca ścian kolankowych itd, to są rozwiązania przydatne. Może u nas za bardzo bunkry robią.

  14. #14

    Domyślnie

    Wali po oczach polaczkowaty kompleks niższości od twojego kuzyna. Koniecznie chciał błysnąć jakich to oni w EUROPIE nowoczesnych technologi nie mają, a TY w tym polako-cebulako-grodzie budujesz nie dosyć że drogo to jeszcze żle. Paradne.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Ale kotwienie dachu szpilami do fundamentu zamiast wieńca ścian kolankowych itd, to są rozwiązania przydatne. Może u nas za bardzo bunkry robią.
    Wieniec na ścianie kolankowej ma sporo innych funkcji poza tym że trzyma dach aby nie odfrunął ( w pionie), trzyma go np również w poziomie czego kotwa do fundamentu nie załatwi. Takie pisanie dla pisania że tam Panie "to taka technologie ze wam słoma z botów wystaje."

    Pokaż taki ich projekt podyskutujemy bo u nas też różne dziwne kwiatki można zobaczyć na budowach co wcale nie oznacza że wszyscy tak budują

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Ale kotwienie dachu szpilami do fundamentu zamiast wieńca ścian kolankowych itd, to są rozwiązania przydatne. Może u nas za bardzo bunkry robią.
    Przewiercić się ze 4m do fundamentu to niby proste i fajne rozwiązanie? Przez tę czterometrową dziurkę wpuszcza się kotwę chemiczną?
    Czy to od razu się te pręty montuje, na etapie fundamentów i poszczególne bloczki nawierca i męczy z klejem co warstwę?

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.919

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Rozmawiałem niedawno z dalekim kuzynem co stawia domy w Danii. Jak zobaczył moją budowę to tylko pokiwał głową z lekkim politowaniem że to jest miniona epoka. Mówi że teraz tam stawia się domy zupełnie inaczej.
    Oprócz płyty fundamentowej, zero betonu. Nawet wieńców. Dach kotwi się przewiercając szpilki przez ścianę aż do fundamentu. Ściany jedna warstwowa ytong 40cm w środku mięki jak plastelina, taka ściana podobno super izolacyjna.
    Żadnych tynków, ytonga jedziesz szkifierką oscylacyjną papierem, na to jakiś super klej gładź że przejdziesz raz i starczy. Na to kleisz coś ala fizelinę, jedna warstwa farby i gładziutkie ściany gotowe.
    Dom stawia w 3 miesiące do zamieszkania.

    Co myślicie? Faktycznie polskie budownictwo jest tak bardzo do tyłu?
    Myślę, że polskie budownictwo nie jest do tyłu.
    Ten dach w Danii to jest płaski czy stromy? W jakiej konstrukcji? Drewnianej?
    W jakiej nowoczesnej duńskiej technologii wykonuje sie stropy?

    Ytong 40cm i w środku jest miękki jak plastelina? Te bloczki Ytong to są produkowane jako miękkie a później są utwardzane na zewnątrz?
    Czy może odwrotnie - są twarde a później zmiękczane do konsystencji plasteliny?
    Coś kuzyn źle przekazał.

    W Polsce wykonuje się też ściany z bloków styropianowych. Taka ściana jest super ciepła.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Myślę, że polskie budownictwo nie jest do tyłu.
    Nie myśl - to Ci nie wychodzi.

    Ze wszystkim, oprócz nienawiści jesteśmy do tyłu.
    W tyle z nauką, kształceniem, technologią, zarobkami i - generalnie - jakością życia.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Superior Zobacz post
    Nie myśl - to Ci nie wychodzi.

    Ze wszystkim, oprócz nienawiści jesteśmy do tyłu.
    W tyle z ... jakością życia.
    Ale to pisz za siebie a nie ogólnie To, że ktoś jeździ o 5 lat młodszym autem i zamiast xiaomi stać go na iphona nie oznacza, że jakość życia ma lepszą
    Kiedyś żałowałem, że nie mieszkam w USA, teraz to mam mieszane uczucia - trzęsienia ziemi, huragany, strzelaniny i gangi - no też tam raju na ziemi nie ma.
    Podobnie w innych europejskich krajach, w których ideologia multikulti się rozprzestrzeniła - niby wszystko fajnie, ale jednak człowiek nie do końca dobrze się tam czuje.

    Ja uważam, że w Polsce budują solidnie, może nawet za bardzo solidnie, jednak jak wszystko ma to swoje wady i zalety. Przy aktualnej cenie robocizny pewnie powoli się to zacznie zmieniać. Myślę, że w przyszłości dom będzie robiony automatycznie przez roboty w fabryce a potem (ewentualnie przez ludzi) składany na miejscu budowy.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.919

    Domyślnie

    Cytat Napisał Superior Zobacz post
    Nie myśl - to Ci nie wychodzi.

    Ze wszystkim, oprócz nienawiści jesteśmy do tyłu.
    W tyle z nauką, kształceniem, technologią, zarobkami i - generalnie - jakością życia.
    Spokojnie mogę myśleć. Możliwe, że myślę lepiej i skuteczniej niż ty.
    Co do tzw. nienawiści to twój wpis dobrze się wpisuje w to co innym zarzucasz.
    Polska i Polacy nie mają się czego wstydzić. Nie przodujemy ale też nie jesteśmy na szarym końcu.
    To co wypisujesz to jest myślenie życzeniowe i nie ma nic do tematu "nowoczesne budownictwo z zachodu".

    PS Żyjesz i pracujesz poza Polską?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony