dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Kabel przyłączeniowy wlz

    Dzien dobry.
    Mam skrzynke przylaczeniowa, w scianie ogrodzenia.
    Do rozdzielni w budynku mam 20 metrow.
    Z tego wzgledu, ze buduje brame wjazdowa, i przebudowywuje zabytkowe mury i studnie, ktora jest tuz obok i brukuje podjazdy chcialbym polozyc przyszlosciowo kabel przylaczeniowy w ziemi, od tej skrzynki do budynku, ktory zasili kiedys ten budynek.
    Obecnie jest to magazyn budowlany, ale w przyszlosci bedzie tam 7 klimatyzowanych mieszkan (agroturystyka, plyta elektryczna, tv i klima w kazdym apartamencie), kotlownia z pompa ciepla, i jakas ogolna kuchnia w ktorej mozna przygotowac sniadania (ekspres do kawy piekarnik i tyle).
    Obecnie budynek jest zasilony prowizorycznie napowietrznie, wlasnie z tej skrzynki do budynku.
    Mozliwe do uzyskania warunki zasilania w przyszlosci beda zalezne od koncowego projektu, ale kabel z odpowiednim zapasem chcialbym ulozyc teraz, aby nie przebudowywac za kilka lat podworza.
    Przejazd i brama jest mi potrzebna do dalszej uzytkowanej czesci dzialki.
    Myslalem o przewodzie YKY 5x25mm2 w niebieskim peszlu 60mm. Czy mozna to wstepnie oszacowac, czy taki przewod bedzie wystaraczjacy, a moze za duzy?
    Bede wdzieczny za porade.
    Szukam tez kogos, kto ogrania projekty i realizacje takich przedsiewziec, (okolice Ziebic, Grodkowa itp)
    Adam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.319
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Nie ma czegoś takiego, jak za duży kabel jeśli chodzi o przekrój żyły (co najwyżej może być za drogi).
    "Za duży" może być ratunkiem np. gdy napięcie zrośnie powyżej normy przez PV i Twoja PV będzie "pchała" prąd do sieci dzięki "zbyt grubemu" kablowi, gdy sąsiadom wyłączą się falowniki bo będziesz miał mniejszy "wzrost" napięcia między falownikiem a siecią, niż oni.
    A jaki przekrój jest minimalny, to zależy od pobieranej mocy i odległości do odbiornika - klik. Standardem w domach jest 10mm2 a 16mm2 w miedzi jest już "na wypasie" jak nie trzeba ciągnąć setek metrów.
    Natomiast czy potrzebujesz 4x czy 5x zależy od układu sieci. Jeżeli masz TN-C to potrzebne będą cztery żyły.

    Nie dawaj przewodu w arocie, bo pozbawisz go chłodzenia gruntem a do tego jak dostanie się tam woda, to nie wsiąknie.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen
    Natomiast czy potrzebujesz 4x czy 5x zależy od układu sieci. Jeżeli masz TN-C to potrzebne będą cztery żyły.
    No chyba Cię całkiem Bóg opuścił!
    Moze 6-żyłowy, tak dla pewności?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Złącze pomiarowe pomniejszone.jpg
Wyświetleń:	116
Rozmiar:	75,0 KB
ID:	458728
    Powyżej - układ sieci TN. Dostawca - TAURON. Część dostępna dla Odbiorcy, ale RBK i pozostałe będzie zaplombowane.
    Teraz mi pokaż, do czego tę piątą żyłę "przyczepisz"
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 25-02-2022 o 14:53
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    No chyba Cię całkiem Bóg opuścił!
    Moze 6-żyłowy, tak dla pewności?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Złącze pomiarowe pomniejszone.jpg
Wyświetleń:	116
Rozmiar:	75,0 KB
ID:	458728
    Powyżej - układ sieci TN. Dostawca - TAURON. Część dostępna dla Odbiorcy, ale RBK i pozostałe będzie zaplombowane.
    Teraz mi pokaż, do czego tę piłątą żyłę "przyczepisz"
    Buduję się na terenie, gdzie prąd dostarcza Tauron. W warunkach napisali mi o kablu 4-zylowym.
    No i co z tego. Kiedy szukałem elektryka, to każdy potencjalny wykonawca (A było ich kilkunastu) upierał się, że tylko kabel 5-zyłowy oraz tylko miedziany. Nic z tym nie mogłem zrobić, na wszelkie moje sugestie i pytania odpowiedz była zawsze taka sama: 4-żyłowe kable są niedostępne, tylko miedź, aluminium gruby i nie da się to wpiac do złącza.

    No to WLZ poszedł jako 5-żyłowy miedziany. Co zrobisz, jak nic nie zrobisz, bo każdy potencjalny wykonawca robi tak, a nie inaczej?
    Wolna żyła jest podobno wpieta jako "zero robocze" (Jeśli dobrze zrozumiałem mojego elektryka)

  5. #5

    Domyślnie

    Bo to byli durnie, nie elektrycy.
    W TAURON obowiązują standardy techniczne, i ci co robią źle, są ... jak wyżej :
    Czytaj
    https://www.tauron-dystrybucja.pl/us...w-technicznych
    i Standard techniczny nr 2/2014 - budowa przyłączy napowietrznych i kablowych w sieci dystrybucyjnej nN TAURON Dystrybucja S.A. (wersja druga)
    Strona 29.
    Jak byk stoi, że
    12.6. Uziemienie doprowadzone do zestawu złączowego lub złączowo – pomiarowego nie może być wykorzystane przez Odbiorcę jako uziemienie robocze lub ochronne jego instalacji wewnętrznej.
    12.7. Miejsce rozdziału przewodu PEN na PE i N należy lokalizować w instalacji Odbiorcy. Miejsce to należy uziemić. Uziemienie to stanowi element instalacji Odbiorcy.
    A te durnie dalej swoje, niedouczone jełopy.
    Cytat Napisał Lukasz11
    Wolna żyła jest podobno wpieta jako "zero robocze" (Jeśli dobrze zrozumiałem mojego elektryka)
    No przecież lać i płakać nie dać. Pomiajm fakt własnego uziemienia Odbiorcy, GSW itd
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 25-02-2022 o 14:54
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  6. #6

    Domyślnie

    Może masz rację. Nie wiem.
    Elektrycy w większości pokazywali mi papiery na swoje uprawnienia.
    Niektórzy chcieli robić rozdział PEN w złączu lub w rozdzielnica w domu. Elektryk, którego wybrałem zrobił w rozdzielnicy.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Może masz rację. Nie wiem.
    Elektrycy w większości pokazywali mi papiery na swoje uprawnienia.
    Niektórzy chcieli robić rozdział PEN w złączu lub w rozdzielnica w domu. Elektryk, którego wybrałem zrobił w rozdzielnicy.
    No i ... gdzie wpiął tę piątą żyłę od strony zasilania i w rozdzielnicy domowej?
    PS. "Papiery" to oni w czipsach znaleźli, możesz im powtórzyć.
    PS. 2 Realizowałem teraz zasilanie do zespołów domków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej (fotka jednego złącza powyżej)
    "Elektrycy" jednogo domku chcieli usunąć istniejący kabel i położyć kabel 5x25 Cu.
    Jak im pokazałem i zapytałem, gdzie wpakują tą piątą żyłę, to ... szczęki opadły.
    Zrezygnowali. Pozostał YAKXS 4x16.
    A z kierownikiem tej budowy była wojna u uziomy tych budynków. Też niedouczony.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 25-02-2022 o 14:41
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Tauron od kilku lat zmądrzał ale były czasy że wydawał warunki i w nich było 5x plus bednarka (przynajmniej w pewnych regionach) i tak wychował sobie takich właśnie "elektryków". W komisjach egzaminacyjnych też zasiadają pracownicy ZE i tak to się powiela. A do czego podłączony był piąty ano do zuga żo zmostkowanego z niebieskim a bednarka do uziemienia roboczego sieci.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks
    Tauron od kilku lat zmądrzał ale były czasy że wydawał warunki i w nich było 5x
    To niestety było (i jest) następstwo kulawego
    Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (paragraf 183 p. 1 podp 2)
    Dz.U. 2002 Nr 75 poz. 690
    To do tej pory funkcjonuje, i kolejne akty zmieniające tego nie naprawiły.
    Można prześledzić : https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/Do...WDU20020750690
    12 aktów zmieniających, a na temat podanego punktu paragrafu ani słowa.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 25-02-2022 o 19:40
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony