dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 72
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225
    Poza tym tak mnie ciekawi w jaki sposób odsunięcie bednarki otoku 1m od budynku redukuje napięcie krokowe?
    Niemcy napisali, w książce Blitzplaner.
    Ich zapytaj na stronie www.dehn-international.com
    Albo bezpośrednio https://www.dehn-international.com/en/contact
    Lub : [email protected]
    Natomiast ta sprawa została wyjaśniona w dalszej części opracowania, w rozdziale 5.7 str. 156 (Poradnik Ochrony odgromowej (pierwsze wydanie polskie)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Poradnik ochrony odgromowej.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	37,0 KB
ID:	458684

    Mozna jeszcze zadać pytanie do doradców regionalnych https://www.dehn.pl/pl/wsparcie-techniczne
    Naprawdę polecam, nie gryzą.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  2. #42

    Domyślnie

    Ciekawy temat.
    U mnie wykonawca niestety nie dostosował się do tej odległości i otok leży pewnie ok. 40 cm od ścian piwnicy.

  3. #43
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Szukając informacji na ten temat podczasu budowy odniosłem wrażenie, że większośc tych wykładni to takie dość mocne teoretyzowanie, bo ciężko przewidzieć zachowanie takiej ochrony przy uderzeniu pioruna.

    Niestety zadniedbałem temat przy wylewaniu płyty, więc nie mam w płycie ani pod nią kraty. Zrobiłem otok z miedzi w odległości większej niż okap i kostka dookoła domu. Dodatkowo dospawałem się do zbrojenia płyty - po wybudowaniu nic innego nie pozostało. Ale zastanawia mnie inna rzecz. Czy ktokolwiek prowadził badania jak taki uziom w praktyce odprowadza ładunki wyładowań atmosferycznych? Jak jego konstrukcja wpływa na ochronę?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar
    Dodatkowo dospawałem się do zbrojenia płyty - po wybudowaniu nic innego nie pozostało.
    Po co i czemu ma to służyć?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #45
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Do jakiegokolwiek wyrównania potencjału płyty z ziemią. Dom na płycie nie styka się w żadnym punkcie z gruntem.
    W najlepszym przypadku do zapobieganiu przeskoków wtórnych w przypadku zadziałania instalacji odgromowej.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #46

    Domyślnie

    No proszę - wyrównywanie potencjałów. To które z nich niesie zagrożenie tym innym (wyższym od ziemi) ponencjałem?
    Ale ... kto bogatemu zabroni?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #47
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytując dr Musiała:
    Z kolei w betonowej płycie fundamentowej nad warstwami izolacyjnymi powinna być wykonana krata wyrównawcza o okach nie większych niż 20×20 m, wielokrotnie połączona z uziomem(rys. 1. Połączenie tej kraty z uziomem przez główną szynę wyrównawczą, jest oczywiście niezbędne, ale nie jest wystarczające dla celów ochrony odgromowej. Duże indukcyjne spadki napięciana długich połączeniach kraty z uziomem mogłyby wywoływać iskry wtórne w warstwie termoizolacji, perforując ją. Aby temu zapobiec, po obwodzie budynku wykonuje się dodatkowe połączeniakraty wyrównawczej z uziomem, najlepiej z podziałką odpowiadającą odstępom między przewodami odprowadzającymi piorunochronu.

    Czyli według Ciebie cały budynek może zostać odizolowany od uziomu? A instalacje plus odgromówka mają mieć ten sam potencjał?
    Nie mam kraty i pewnie to połączenie wiele nie zmieni, ale nie sądzę by w czymkolwiek zaszkodziło. Zbrojenie płyty jakby nie było styka się praktycznie w całości - tak samo zbrojenie wszystkich słupów w płycie. Nie są to połączenia spawane i na pewno będą miały pewną rezystancję, ale w takiej sytuacji lepiej mieć to niż nic. Łącząc w ten sposób ma połączone GSW ze zbrojeniem płyty.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  8. #48

    Domyślnie

    I gdzie masz tutaj połączenie uziomu fundamentowego z otokowym?
    Po drugie, rzeczywiście masz budynek o pełnej termoizolacji? Bo o tym tutaj doktor pisze, prawda?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #49
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jeśli płyta jest w pełnej izolacji to czy możemy mówić o jakikolwiek uziomie fundamentowym?

    Tak, płyta jest w pełni izolowana warstwo 10cm XPS od gruntu.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  10. #50

    Domyślnie

    Czyli nie pozostało Ci nic innego, tylko wykonać roboty budowlano-montażowe, od fundamentu począwszy, zgodnie z projektem. Dobrym projektem.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #51
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    A tłumaczenie? |Czekam na nie z niecierpliwością
    Poza tym tak mnie ciekawi w jaki sposób odsunięcie bednarki otoku 1m od budynku redukuje napięcie krokowe?
    Po co Ci tłumaczenie, przecież wiadomo że z tego i tak nic nie wyniknie. Elpapiotr generalnie nie ma własnego zdania a tym bardziej nie odpowie na żadne pytanie ot taki jego urok. Zamieszczanie różnych publikacji wymieszanych między sobą do niczego nie prowadzi bo o to chodzi by nie prowadziło. Wystarczy przeczytać początek opracowania (wprowadzenie) P. Musiała by coś tam zaświtało. Czesi piszą też o odwodnieniu budynku inni o 1m w trakcie wykonania uziemienia starego budynku też z powodu takiego by nie odkopywać fundamentów i ich nie naruszyć itd.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  12. #52

    Domyślnie

    Remiks też nie ma własnego zdania, ale taki już urok Remiksa, niestety.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  13. #53
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Czyli nie pozostało Ci nic innego, tylko wykonać roboty budowlano-montażowe, od fundamentu począwszy, zgodnie z projektem. Dobrym projektem.

    Patrząc na projekty i wykonawstwo to zastanawiam się czy są w ogóle dobre projekty, że o wykonawstwie nie wspomnę.
    90% osób które budowało dom zapytane o pomiary instalacji pytają jakie pomiary...

  14. #54
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Patrząc na projekty i wykonawstwo to zastanawiam się czy są w ogóle dobre projekty, że o wykonawstwie nie wspomnę.
    90% osób które budowało dom zapytane o pomiary instalacji pytają jakie pomiary...
    Pytałeś tych co mają odebrane budowy bo jeśli tak to chyba nie wiedzą o co pytałeś. Pomiary nawet jeśli są "sztuką" muszą być dołączone do dziennika budowy z zawiadomieniem o zakończeniu budowy.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  15. #55

    Domyślnie

    Panowie, ten otok, o którym kilka postów wcześniej była mowa, to ma być odsunięty o 1m od:
    - gołej ściany, bez styropianu
    - ściany że styropianem, już na gotowo

    ?

  16. #56
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Pytałeś tych co mają odebrane budowy bo jeśli tak to chyba nie wiedzą o co pytałeś. Pomiary nawet jeśli są "sztuką" muszą być dołączone do dziennika budowy z zawiadomieniem o zakończeniu budowy.
    Oczywiście, że tych co odebrali. Sęk w tym że w praktyce wygląda to tak. Elektryk pisze oświadczenie dla ZE, w którym oświadcza, że przeprowadzono pomiary, instalacja wykonana zgodnie z projektem, ble ble, a protokoły pomiarow zostały przekazane inwestorowi. Inwestor się cieszy, że ma papier, nie pyta nawet o protokoły. Potem do odbioru wystarczy to samo oświadczenie, a niektóre nadzory honorują umowę z ZE - gdyż skoro jest umowa, to musiały być i pomiary. Nikt nie załącza protokołów do dziennika budowy. Miałem przygotowane ale nikt nawet o nie nie pytał.

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    . Pomiary nawet jeśli są "sztuką" muszą być dołączone do dziennika budowy z zawiadomieniem o zakończeniu budowy.
    U mnie żadnych protokołów z pomiarów nie dołączono do DB bo nie było takiej potrzeby.

  18. #58
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    toto303

    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Skąd
    Jastrzębie-Zdrój
    Posty
    6

    Domyślnie

    Temat zaczął się bardzo obiecująco, ale 2 ostatnie strony dyskusji trochę odbiegły od głównego wątku.

    Proszę o sprecyzowanie albo rozwianie kilku wątpliwości. Po przeczytaniu wielu wątków na forum, komentarzy pod różnymi filmami na youtube, artykułów w internecie w kwestii uziemienia domu jednorodzinnego posadowionego na izolowanej z XPS płycie fundamentowej (długość jednej ze ścian ponad 10m) wiele razy rzucane było hasło: uziom parafundamentowy i odsyłanie do publikacji dr. Musiała, którą oczywiście mam zapisaną na komputerze, i którą kilkukrotnie czytałem.
    Reasumując uziom parafundamentowy wg dr. Musiała to:

    -uziom kratowy pod spodnią warstwą izolacji, o okach kraty nie większych niż 10x10m
    -krata wyrównawcza w izolowanej płycie fundamentowej, o okach kraty nie większych niż 20x20m

    Uziom kratowy połączony z kratą wyrównawczą w kilku miejscach po obwodzie budynku, nie tylko przez główną szynę wyrównawczą.

    Przewody odprowadzające piorunochronu połączone bezpośrednio do uziomu kratowego po obwodzie budynku co 10, 15 lub 20m w zależności od wybranego poziomu ochrony odgromowej. Odległość połączenia odgromówki od łączeń uziomu z kratą wyrównawczą płyty min. 3m?

    Krata wyrównawcza ułożona po obwodzie w żelbetonowej płycie fundamentowej wykonana z bednarki czarnej. Gdzieś wyczytałem, że połączona trwale co 1-2 m ze zbrojeniem płyty. Zgadza się?

    Uziom kratowy wykonany ze stali nierdzewnej. I tutaj największy mój dylemat - w opracowaniu dr. Musiała na zdjęciu (Rys. 17) widać, że uziom ten położony jest na płasko na podbudowie z piasku/pospółki bezpośrednio pod warstwą izolacji termicznej (XPS). Czy rzeczywiście ta lokalizacja jest właściwa, czy jednak wskazanym by było umieszczenie uziomu kratowego pod podbudową z piasku/pospółki bezpośrednio na gruncie rodzimym albo delikatnie wkopany w niego? W moim przypadku w glinę. Przecież bezpośrednio pod izolacją termiczną płyty na podbudowie z piasku, dodatkowo przy wykonanym drenażu będzie sucho jak pieprz, czy może jednak się mylę w tej kwestii? Proszę o rozwianie moich wątpliwości.

    W temacie uziomu parafundamentowego wiele już napisano, ale jak widać do tej pory nigdzie nie wyczerpano tematu do końca.
    Ostatnio edytowane przez toto303 ; 22-02-2022 o 16:01

  19. #59

    Domyślnie

    Nie, kolego. Dr Musiał pisze, że ma być ułożone poniżej wszelkich izolacyjnych warstw bądź powłok. Ile poniżej? Myślę, żeby z każdej strony ta bednarka była "opatulona" sporą warstwą rodzimego gruntu.
    Co do
    Gdzieś wyczytałem, że połączona trwale co 1-2 m ze zbrojeniem płyty. Zgadza się?
    cytatu, po co? Nie wystarczy łączenie uziomu i kraty wyrównawczej (patrz rys. następny, 18
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 22-02-2022 o 19:49
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  20. #60
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał toto303 Zobacz post
    Uziom kratowy wykonany ze stali nierdzewnej. I tutaj największy mój dylemat - w opracowaniu dr. Musiała na zdjęciu (Rys. 17) widać, że uziom ten położony jest na płasko na podbudowie z piasku/pospółki bezpośrednio pod warstwą izolacji termicznej (XPS). Czy rzeczywiście ta lokalizacja jest właściwa, czy jednak wskazanym by było umieszczenie uziomu kratowego pod podbudową z piasku/pospółki bezpośrednio na gruncie rodzimym albo delikatnie wkopany w niego? W moim przypadku w glinę. Przecież bezpośrednio pod izolacją termiczną płyty na podbudowie z piasku, dodatkowo przy wykonanym drenażu będzie sucho jak pieprz, czy może jednak się mylę w tej kwestii? Proszę o rozwianie moich wątpliwości.

    W temacie uziomu parafundamentowego wiele już napisano, ale jak widać do tej pory nigdzie nie wyczerpano tematu do końca.
    Pokaż projekt płyty, warstwy, podbudowa. Rys 17 przedstawia płytę pod pewnie wielokondygnacyjny budynek zagłębiony sporo w gruncie. Są też budynki z płytą na gruncie i to z kilkoma rozwiązaniami, P. Musiał pisze w "gruncie" a nie w podbudowie i wspomina też o czymś innym. Rozwiązanie proponowane przez elpapiotr "opatulenie" ma pewną wadę, naruszenie gruntu rodzimego pod płytą powoduje konieczność jego odpowiedniego zagęszczenia po umieszczeniu bednarki. W wypadku gliny próba zagęszczania skończy się jej uplastycznieniem.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony