dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 34
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kamsku85

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Legnica
    Kod pocztowy
    59-220
    Posty
    20

    Domyślnie Prośba o poradę - nowy dom - styropian 20 + 5 ?

    Witam wszystkich.

    Przeszukałem forum, ale chyba nie ma odpowiedzi na moje pytanie.

    Otóż buduję dom energooszczędny, ściany z pustaka ceramicznego szlifowanego i murowanego na klej, 25 cm gruba ściana.

    Kupiłem styropian grafitowy 031 o grubości 20 cm i teraz tak się zastanawiam nad takim rozwiązaniem, aby zrobić izolację ze styropianu 20 cm na klej + kołki, a na ten styropian nakleić jeszcze 5 cm grafitowego aby zlikwidować mostki na łączeniach i na listwie startowej .

    Co sądzicie o tym pomyśle ? Są tu jacyś fachowcy w tym temacie ?
    Ostatnio edytowane przez kamsku85 ; 11-01-2020 o 07:49

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Można ograniczyć koszty robocizny, dotyczy podwójnego klejenia styro. i pomijając fakt że nie powinno się tak wykonywać ocieplenia.
    Lepiej zastosować styro. 25cm gr, a pod kołki nawierca się ślepe otwory na 2cm głębokie, o średnicy talerzyka. Służy do tego specjalny frez z tworzywa sztucznego. Po zakołkowaniu wkleja się styropianowe zaślepiające krążki.
    Listwy startowe, to już przeżytek. Ociepl ścianę fundamentową od ław w górę, lub buduj dom na płycie fundamentowej.

    Budowa domu pasywnego, to temat rzeka.
    https://forum.muratordom.pl/forumdis...owa-%C5%BCycie
    Ostatnio edytowane przez cezary.pl ; 03-01-2020 o 19:42 Powód: dopisek
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie powinno się kleić styropianu na styropian.

  4. #4

    Domyślnie

    Sposób na mostki był dość prosty. Trzeba było kupić styropian z frezem bo wtedy nie masz pionowych i poziomych mostków na łączeniach. Jeśli chodzi o kołki to specjalny frez robisz głębiej i zatykasz zaślepkami że styropianu gr. 3cm. Jak zastosujesz to wszystko to jest miód malina.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kamsku85

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Legnica
    Kod pocztowy
    59-220
    Posty
    20

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim.
    Uzgodniłem z hurtownią, że za dopłatą niecałych 400 zł dostarczą mi ten sam styropian ale z frezem, a także kołki z zaślepkami. Zostanę przy 20 cm Styropianu grafit 0,031. Rozmawiałem z projektantem budynku i także potwierdził, że taki styropian w takiej grubości wystarczy.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamsku85 Zobacz post
    Dziękuję wszystkim.
    Uzgodniłem z hurtownią, że za dopłatą niecałych 400 zł dostarczą mi ten sam styropian ale z frezem, a także kołki z zaślepkami. Zostanę przy 20 cm Styropianu grafit 0,031. Rozmawiałem z projektantem budynku i także potwierdził, że taki styropian w takiej grubości wystarczy.
    bez sensu z tym frezem. generuje sie mnostwo dodatkowego odpadu - wiec od razu z automatu potrzebujesz go wiecej.. a te frezy do siebie nie pasuja.
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał fighter1983 Zobacz post
    bez sensu z tym frezem. generuje sie mnostwo dodatkowego odpadu - wiec od razu z automatu potrzebujesz go wiecej.. a te frezy do siebie nie pasuja.
    Reklamujesz się w sygnaturce jako systemy dociepleń itp itp a odradzasz coś co jest lepsze. Standardowo jak większość firm budowlanych "byle nam było prościej wykonać". To chyba u mnie na domu była jakaś magia bo kładło się ekstra szybko i wszystko do siebie pasowało. Zamówiłem styro tyle co było potrzeba a odpadów było kilka worków czyli standard. Gdzie trzeba było przyciąć to przyciąłem tego przeskoczyć się nie da. W sumie jedna z przyjemniejszych prac w budowie domu zwłaszcza jak jest ciepło na dworze.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kamsku85

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Legnica
    Kod pocztowy
    59-220
    Posty
    20

    Domyślnie

    Rozmawiałem z ekipą, twierdzą, że jak nie mamy ścian szczytowych, w sensie wysokich ścian, to nie musimy kołkować styropianu, że wystarczy lepszy grunt i lepszy klej do styropianu. Co o tym sądzicie ?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamsku85 Zobacz post
    Rozmawiałem z ekipą, twierdzą, że jak nie mamy ścian szczytowych, w sensie wysokich ścian, to nie musimy kołkować styropianu, że wystarczy lepszy grunt i lepszy klej do styropianu. Co o tym sądzicie ?
    Powiem ci tak. W Polsce kołkowanie to jest "dupochron" firm budowlanych żeby w razie fuszerki nie odpadło ze ściany. Na zachodzie absolutnie nie można kołkować. Jakby jakaś firma tak wykonała to by ją wyrzucili w momencie.
    Jak się pytałem przy mojej budowie teścia, który od lat pracuje w firmie budowlanej o różne rzeczy podczas różnych prac to najczęściej padało zdanie " zawsze się tak robiło" hehe super argument ale żeby powiedział po co i dlaczego to już nikt nie wiedział.
    P.s Ja kołkowałem bo wszyscy tak robili.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ja mam parterówke że szczytami, nie kołkowałem, ale kleiłem klejem w pianie.
    Swoją drogą, to przy 20cm styropianu temu domu do pasywności będzie daleko...
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 09-01-2020 o 14:47
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał stingeros Zobacz post
    Reklamujesz się w sygnaturce jako systemy dociepleń itp itp a odradzasz coś co jest lepsze. Standardowo jak większość firm budowlanych "byle nam było prościej wykonać". To chyba u mnie na domu była jakaś magia bo kładło się ekstra szybko i wszystko do siebie pasowało. Zamówiłem styro tyle co było potrzeba a odpadów było kilka worków czyli standard. Gdzie trzeba było przyciąć to przyciąłem tego przeskoczyć się nie da. W sumie jedna z przyjemniejszych prac w budowie domu zwłaszcza jak jest ciepło na dworze.
    jest to Twoja opinia.
    odnosnie jak wiekszosc i "byle nam było prosciej wykonac" no to niestety nie .. tu sie grubo pomyliles. zupelnie inne podejscie do sprawy mamy.
    realizujemy czasami rzeczy irracjonalne, czasami nieoplacalne, ale realizujemy, bo nie "na skroty i nie bo sie nie oplaca"
    Moj znajomy klient ostatnio slyszal moja rozmowe z klientem przez telefon, jakis wlasnie taki trudny temat, zupelnie nieoplacalny, zabierajacy mnostwo czasu, trudny - z punktu widzenia prowadzenia biznesu - zupelnie bez sensu.
    Skonczylem ta rozmowe i zapytal mnie czy ja czesto trzymam sie zasady "Bog honor ojczyzna" bo z tego co slyszal to dla niego jedyne uzasadnienie zeby sie tego podejmowac.
    i tak to wyglada.
    zatem prosze Pana : gratuluje idealnego styropianu i super klejenia frezow ktore dobrze sie zlozyly, nie powstaly szczeliny i ze udalo sie generowac malo strat, nie mniej jednak nadal podtrzymuje, ze styropian frezowany ma tak malo zalet a tak duzo wad, ze jest po prostu rozwiazaniem bez sensu.
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.386
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał stingeros Zobacz post
    To chyba u mnie na domu była jakaś magia bo kładło się ekstra szybko i wszystko do siebie pasowało.
    Nie było żadnych szczelin? Nie pianowałeś? A jeżeli pianowałeś, to jak wciskałeś pianę za frez? Bo jak nie wcisnąłeś, to zamiast zmniejszyć mostek frezem go zwiększyłeś w porównaniu do zapianowanej szczeliny między płytami bez frezu.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie było żadnych szczelin? Nie pianowałeś? A jeżeli pianowałeś, to jak wciskałeś pianę za frez? Bo jak nie wcisnąłeś, to zamiast zmniejszyć mostek frezem go zwiększyłeś w porównaniu do zapianowanej szczeliny między płytami bez frezu.
    Dobra już dobra. Dżizus. Co człowiek zrobi inaczej to od razu fala hejtu. A może ja mam super a Wy macie be. ... Pianki poszło znikomo. Na frezach na pewno nie dawałem. Nawet teść był zaskoczony tym, że płyty z frezami są proste. Oczywiście styropian trochę poleżał pod przykryciem z dala od UV. Jak ktoś daje świeży na elewację to potem robią się szpary ale oczywiście Wy to na pewno już wszystko wiecie

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.386
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał stingeros Zobacz post
    Jak ktoś daje świeży na elewację to potem robią się szpary ale oczywiście Wy to na pewno już wszystko wiecie
    Jak fabryka świeży tnie, to się krzywi. To przed pocięciem musi poleżakować. Potem to już po ptakach, jak kupiłeś świeżo cięty.
    Wiadomo, że piany poszło mało - bo nie wciśniesz za frez, więc o połowę mniej.

    Gdzie widzisz hejt? Konkretna, merytoryczna argumentacja.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak fabryka świeży tnie, to się krzywi. To przed pocięciem musi poleżakować. Potem to już po ptakach, jak kupiłeś świeżo cięty.
    Wiadomo, że piany poszło mało - bo nie wciśniesz za frez, więc o połowę mniej.

    Gdzie widzisz hejt? Konkretna, merytoryczna argumentacja.
    Najważniejsze, że robiłem sam więc wiem jak było. Pomału, równiutko, dokładnie żeby wszystko było tip top. Większość firm niestety robi po łebkach. Tylko byle kolejna płyta next next next. Oni mieszkać tam nie będą więc dobra jest hehe.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kamsku85

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Legnica
    Kod pocztowy
    59-220
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ja mam parterówke że szczytami, nie kołkowałem, ale kleiłem klejem w pianie.
    Swoją drogą, to przy 20cm styropianu temu domu do pasywności będzie daleko...
    To ile według Ciebie musi być dobrego styropianu na budynku by był pasywny ? 75 cm ?

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Na scianach 30cm jakieś, optymalnie z gazobetonem wtedy. Oczywiście ściany to tylko fragment układanki.
    Jakie masz zaprojektowane ocieplenie w całym domu ? Jakie rozwiązania, wpływające na pasywność ?

    Jakie obciążenie cieplne i roczne zapotrzebowanie na ciepło wyliczył konstruktor ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kamsku85

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Legnica
    Kod pocztowy
    59-220
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Na scianach 30cm jakieś, optymalnie z gazobetonem wtedy. Oczywiście ściany to tylko fragment układanki.
    Jakie masz zaprojektowane ocieplenie w całym domu ? Jakie rozwiązania, wpływające na pasywność ?

    Jakie obciążenie cieplne i roczne zapotrzebowanie na ciepło wyliczył konstruktor ?
    Jest tak:

    - fundamenty ocieplone styroduurem XPS 15 cm grafitowy najniższa dostępna lambda
    - ściany zewnętrzne pustak ceramiczny 25 cm grubości szlifowany murowany na klej cienkowarstwowo
    - podłoga na gruncie 17 cm styropian grafitowy podłogowy
    - ocieplenie poddasza wełna 30 cm na skosach oraz na suficie poddasza
    - dodatkowa izolacja poddasza dzięki folii 3mm z pęcherzykami odpowiadającej 10 cm wełny
    - okna montowane w warstwie ocieplenia ciepły montaż, wskaźnik UW=0,7
    - okna dachowe 3 szybowe + ciepłe kołnierze
    - rekuperacja z odzyskiem wilgoci
    - ogrzewanie podłogowe co 10 cm w całym domu włącznie z garażem
    - styropian elewacja grafit austrotherm lambda 0,31 + klej z włóknem + siatka z włókna 165 g/mkw
    - styrodur XPS na fundamentach "wyciągnięty" ponad łączenie ściany z fundamentem celem usunięcia mostka termicznego na łączeniu ściany z fundamentem
    - pierwsza warstwa muru zrobiona z pustaków izolacyjnych Isomur

    Parametry budynku :

    - obciążenie cieplne 13,33 kW
    - współczynnik przenikania ścian UW=0,12

  19. #19

    Domyślnie

    Dom pasywny i zwykle fundamenty?
    Folia z pecherzykami zastępująca 10 cm welny? To z jakiejś ulotki produktów?
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kamsku85

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Legnica
    Kod pocztowy
    59-220
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał ig0r- Zobacz post
    Dom pasywny i zwykle fundamenty?
    Folia z pecherzykami zastępująca 10 cm welny? To z jakiejś ulotki produktów?
    Warunki glebowe nie pozwoliły na dom na płycie.

    Folia to nowość i pewnie zaleje mnie zaraz hejt.....

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony