dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11

Temat: geodeci

  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    krystyna

    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    1

    Domyślnie

    uważajcie na geodetów!Mój budynek źle wytyczyli i po zrobieniu fundamentów trrzeba było je rozebrać.Dobrze że to były tylko fundamenty!

  2. #2

    Domyślnie

    Zadam może naiwne pytanie, ale gdzie żle wytyczyli?
    Na mapie czy też juz na gruncie?


  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    sanipro

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    784

    Domyślnie

    Przyznaję rację o kontrolowaniu geodety, jednak błędy usytuowania budynku nie zawsze są zawinione przez geodetę. Wytyczenie podstawowe budynku może polegać na wbiciu palików w narożach realizowanego domu. Jednak wbite paliki najczęściej ulegają zniszczeniu podczas wykonywania robót ziemnych, a wykonawca swoje będy zwala na geodetę. Starzy geodeci wbijali tzw. "kołki świadki", co umożliwiało skontrolować wykonawcę.
    Geodeta może przy pierwotnym wytyczaniu budynku wykonać tak zwane "ławy drutowe". Polegają one na wykonaniu drewnianych ławic ( 2 paliki połączone poziomą deską) z wbitym do deski gwoździem, określającym oś przebiegu poszczególnych ścian. Wtedy pomiędzy wbitymi gwoździami prowadzimy druty ( stąd nazwa - ławy drutowe) wyznaczające linie przebiegu ścian. Takie wytyczenie budynku jest trwałe aż do zakończenia budowy. Na przecięciu rozciągniętych drutów przywiązujemy pion, który określi nam dokładne położenie naroża budynku. Drut zwijamy podczas wykonywania robót ziemnych i rozciągamy ponownie po zakończeniu robót ziemnych.
    Geodeta musi dokonać potwierdzenia w dzienniku budowy wytyczenia budynku w terenie.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    sanipro

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    784

    Domyślnie

    Po zakończeniu budowy geodeta musi namierzyć wykonany budynek, nanieść go na mapy zasobu geodezyjnego i sporządzić mapy z naniesionym budynkiem, wymagane dla przekazania budynku do użytkowania. Przy namierzaniu budynku geodeta powinien również nanieść na mapy wykonane przyłącza do budynku: wodne, kanalizacyjne, gazowe i energetyczne. Wymienione sieci mogą zostać namierzone podczas wykonywania poszczególnych przyłączy do budynku. Wszelkie pomiary na budowie uprawniony geodeta potwierdza wpisem w dzienniku budowy.

  5. #5

    Domyślnie

    Jaki madry wyklad, tylko czemu u mnie nie bylo geodety?

    Zrobiono cos wbrew przepisom?
    Mistrz nad mistrzami, czyli majster murarzy wytyczyl nasz dom
    na gruncie i zrobil fundamenty.
    Niech mi ktos wyjasni, czy to zle?

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    On 2002-10-27 16:46, Gajka wrote:
    Jaki madry wyklad, tylko czemu u mnie nie bylo geodety?

    Zrobiono cos wbrew przepisom?
    Mistrz nad mistrzami, czyli majster murarzy wytyczyl nasz dom
    na gruncie i zrobil fundamenty.
    Niech mi ktos wyjasni, czy to zle?
    A co zrobiłaś z dziennikiem budowy?
    Na makulaturę?

  7. #7

    Domyślnie

    Anonimku, tak ważną księgę na makulaturę?

    Wpis wprowadził kierownik budowy.
    Stąd moje zdziwienie w poprzednim wpisie.
    Pozdrowki

  8. #8

    Domyślnie

    coś niedouczony ten kierownik, uprawnienia do wytyczenia budynku ma tylko geodeta...

  9. #9

    Domyślnie

    Ha, może i niedouczony ten mój kierownik budowy.

    Pewnie dlatego od 20 lat prosperuje na rynku budowlanym,
    zatrudniając 100 pracowników, budując, szkoły, szpitale,
    biurowce, domy ...etc.

    Ta, to wszystko z niewiedzy.


  10. #10

    Domyślnie

    Gajka, to wcale nie jest śmieszne, uprawnienia ma tylko geodeta (no chyba, że Twój kierownik ma uprawnienia geodety !) i gmina nie odbierze Ci budynku, jeśli wpisy w dzienniku budowy nie będą zgodne z Prawem Budowlanym...

  11. #11

    Domyślnie

    On 2002-10-30 08:37, Alanta wrote:
    Gajka, to wcale nie jest śmieszne, uprawnienia ma tylko geodeta (no chyba, że Twój kierownik ma uprawnienia geodety !) i gmina nie odbierze Ci budynku, jeśli wpisy w dzienniku budowy nie będą zgodne z Prawem Budowlanym...

    Wiem. Zapewniam Cię, że wszystko jest robione zgodnie ze sztuka budowlaną.
    Pozdrówki.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony