dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 77
  1. #41
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ok, jeśli budujesz dom o powierzchni 300 m2 to te ceny są możliwe.
    wybudowałem dom o wymiarach 15mx8m 2pietra tzn parter i pietro .Piętro mieszkalne parter pod firme.
    Takie są ceny w większych miastach i nic nie zrobisz. Zawsze możesz próbować ogarniać samodzielnie jeżeli nie pracujesz . Nigdy PC ani CO w tym podłogówki kaloryferów itp nie montowałem podobnie jak i wentylacji mechanicznej . Może bym to zrobił dobrze a może bym się wpakował w jeszcze większe koszta. Tak jak napisałem są w domu instalacje bez których spokojnie można żyć jak wentylacja mechaniczna i są źródła ciepła które się nie zwracają. W moim przypadku wentylacje mechaniczną z rekuperacją + pompa ciepła z instalacja co ( kaloryfery podłogówka i wszystko co z tym związane) wyceniono na 70 k pln. Na chwile obecną w miesiącach zimnych na ogrzewanie zużywam okolice 1200kWh /miesiąc pisze o samym grzaniu bo "zycie" to okolice 300kWh . Grzeje tylko na piętrze mieszkalnym bo dolne ma ciepło technologiczne pochodzące z działalności firmy. Nawet niech grzeje 6 miesięcy w co wątpię w taryfie g11/c11. 1200x6x0,54=3888zł Za te 70000k/3888 PLN mogę grzać prądem przez 18 lat. Mając taryfe nocną pewnie wyszło by z 30 Biorąc pod uwagę że PC + rekuperator też zużywają prąd to pewnie i przez 33 lata. Gdzie tu rentowność takiego rozwiązania ? Wiecznie żył nie będę, dzieci ze mną życ do końca swojego życia też nie będą, pewnie wcześniej czy później wybudują swoje domy . Nie widze sensu pchania się w takie rozwiązania.

    W dodatku przy budowie jest tak że zawsze wychodzą jakies ukryte dodatkowe koszta - przerabiam to przez ostatnie 5 lat.
    Ostatnio edytowane przez Karasso ; 22-01-2020 o 17:55

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    I naprawdę myślisz że w takim stanie ktoś wybuduje domek 75m2 za 150-160 tyś? To super biere 4 szt...
    Tu masz odpowiedź


    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Wszystko fajnie, tylko zakładasz że wentylacja grawitacyjna jest tak samo wydajna jak mechaniczna. A nie jest i nigdy nie będzie, chyba że otworzysz okna.
    Liczyłem tylko odzysk ciepła zimą. Fakt, powinienem założyć większe oszczędności na WM. Bo ustawiam harmonogram - nie ma nikogo w domu na minimum, jesteśmy w salonie na średnie obroty, w nocy na maksa (bo największe wyzwanie dla wentylacji to utrzymać CO2 w ryzach w sypialni rodziców przez całą noc). A przy
    WG nie zrobię harmonogramu - i jak nikogo nie ma, to wentyluje za bardzo. A jak jest mróz, to i w nocy za bardzo.

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Prawda jest taka, że jak masz grawitacyjną to się kisisz w zaduchu, ale strat nie ma dużych
    Rozmawiamy o działającej wentylacji. Jak nie działa, to bez znaczenia, jaka jest (ale znowu - WM łatwiej wyłączyć czy to czasowo, czy na stałe, więc jak ktoś chce iść w tę stronę, to też więcej zaoszczędzi na WM).


    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Przy mechanicznej wymiana powietrza jest znacznie większa - przynajmniej kilkukrotnie.
    To jakaś prawda objawiona, czy Ty tak lubisz? Ja ustawiam tak, żeby CO2 i wilgotność utrzymać na takim poziomie, jak chcę.

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Nawet z dużą sprawnością odzysku, wiele nie przyoszczędzisz bo dochodzi sprawa prądu dla reku i filtrów.
    Przecież uwzględniłem i wyszło mi 500zł rocznie. Kliknąłeś?

  3. #43
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Kilka uwag:
    1. Ktoś kto proponował Ci ogrzewanie przy pomocy PC i planował zastosowanie kaloryferów, nie bardzo wiedział jak powinna działać PC.
    2. Dodawanie instalacji CO do ceny PC jest bez sensu, chyba że do wyceny innego systemu ogrzewania również dodasz cenę instalacji CO i wtedy porównasz ceny obu systemów. Również rekuperacja powinna być wyceniana bez uwzględniania ceny kominów wentylacyjnych niezbędnych dla wentylacji grawitacyjnej a zbędnych przy wentylacji mechanicznej.
    3. Obliczanie opłacalności czegokolwiek na 20-30 lat w przód jest też bez sensu. Nie masz żadnych danych dotyczących przyszłych cen EE jak i swoich zarobków.
    AD 1 proponowano mi rozwiązanie pompa ciepła powietrze - woda
    AD2 Obecnie mam piece powierzchniowo akumulacyjne . Kupujesz stawiasz pod oknem włączasz do gniazdka koniec. To jest cały kompletny system ogrzewania NIECENTRALNEGO więc porównuje do całego kompletnego systemu ogrzewania opartego na PC powietrze woda.
    AD 3 za to można oszacować - Biorąc pod uwagę że prąd to "medium polityczne" to o jego nagły wzrost ceny się nie boje. A jak cena prądu pójdzie w górę to cena wszystkiego też pójdzie do góry w tym cena rekuperatorów ,pomp ciepła, robocizny.

    Absolutnie nie mam zamiaru nikogo przekonywać że pompa ciepła czy rekuperacja są złe bo nie są. Natomiast są rozwiązaniami drogimi które nie są nie zbędne w domu które spokojnie można pominąć robiąc wycenę domu i zastąpić czymś innym dużo tańszym w zakupie a droższym w eksploatacji której koszt też należałoby oszacować. Jeżeli masz określony budżet na dom bierzesz kalkulator w dłoń i liczysz . Jeżeli jest nie wielki rezygnujesz z rekuperacji, pomp ciepła, paneli , 3 szybowych okien itp.
    Ostatnio edytowane przez Karasso ; 22-01-2020 o 19:07

  4. #44
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Kilka uwag:
    1. Ktoś kto proponował Ci ogrzewanie przy pomocy PC i planował zastosowanie kaloryferów, nie bardzo wiedział jak powinna działać PC.
    2. Dodawanie instalacji CO do ceny PC jest bez sensu, chyba że do wyceny innego systemu ogrzewania również dodasz cenę instalacji CO i wtedy porównasz ceny obu systemów. Również rekuperacja powinna być wyceniana bez uwzględniania ceny kominów wentylacyjnych niezbędnych dla wentylacji grawitacyjnej a zbędnych przy wentylacji mechanicznej.
    3. Obliczanie opłacalności czegokolwiek na 20-30 lat w przód jest też bez sensu. Nie masz żadnych danych dotyczących przyszłych cen EE jak i swoich zarobków.
    Ja to rozumiem zupełnie inaczej. Gdybym nie obliczał inwestycji w pompe ciepła na długie lata to dla mnie tym bardziej stawała by się nie opłacalna. Po to są inwestycje żeby najpierw się zwracały a póżniej przynosiły korzyści. Po obliczeniach Karasso widzimy, że możemy grzać dom konwektorami z Casto.... za 150 zł na sztukę a zaoszczędzone pieniądze zainwestować. Ja absolutnie nie jestem przeciwnikiem pomp ciepła tym bardziej, że ich ceny spadają. Ale inwestycja w samo urządzenie koło 20tys to przesada tym bardziej, że cały czas mówimy o małym domku. Gdyby pompa 5kw kosztowała 5tys to biore w ciemno ale niestety taka pompa kosztuje przynajmniej 13-14tys więc jest relatywnie dużo droższa od pompy dwukrotnie większej.

  5. #45
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Czy amator czy nie amator tego nie wiem. Jak widać miałem odczynienia z samymi amatorami
    Piszesz o grzaniu klimą? Nigdy na takie rozwiązanie w domu bym się nie zdecydował - awaryjne, przeglądy , głośne, wysusza powietrze. Jak budowałem grzanie klimą nie było popularne a zimy były jeszcze mroźne .

    Zainwestowałeś w dom ok. A nie lepiej byłoby zamiast 300k wydać 200k a 100k zainwestować np w inna nieruchomość którą wynajmując sprawiłbyś że na tą chwile by Ci się sama spłacała i która na starość oprócz mikro emerytury przyniosłaby Ci dochód w postaci dodatkowej kasy za wynajem. ? To się nazywa planowanie długofalowe.

    Wracając do tematu w którym chodzi o koszta budowy domu. Urządzenia o których dyskutujemy nie są must have w każdym domu

  6. #46
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Pompy powietrze-powietrze tyle właśnie kosztują, albo nawet mniej.
    Jeśli chodzi o powietrze-powietrze to nie musisz mi mówić. Mogę sobie taką sprawić po cenach "hurtowych" z montażem za dobrą butle. Cały czas jednak mówimy o ogrzewaniu podłogowym i pompie powietrze-woda. A te kosztują tyle ile kosztują /

  7. #47
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Panie Karasso Pan ma te grzejniki powierzchniowo akumulacyjne jakiej firmy? Coś o nich czytałem ale z tego co pamietam to chyba tanie one nie są... Tzn porównujac do konwektorów.

  8. #48
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czyli, jeśli dobrze rozumiem, nie da się lub jeśli nawet się uda to gównianej jakości. To samo próbuje powiedzieć, więc po co ta cała dyskusja?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Rozmawiamy o działającej wentylacji. Jak nie działa, to bez znaczenia, jaka jest (ale znowu - WM łatwiej wyłączyć czy to czasowo, czy na stałe, więc jak ktoś chce iść w tę stronę, to też więcej zaoszczędzi na WM).
    Przecież uwzględniłem i wyszło mi 500zł rocznie. Kliknąłeś?
    A widziałeś kiedyś wentylację grawitacją wymieniająca 300m3 powietrza na godzinę w domu 100m2? Bo ja nie. Więc teoria teorią, a w praktyce grawitacyjna działa kilkakrotnie słabiej niż mechaniczna. I co za tym idzie straty też nie są takie jak zakładasz.

    @Karasso
    Wolę teraz wydać 20 tyś na pompę i przez następne 10-15 lat 1000 zł na sezon na ogrzewanie niż 3 tyś teraz na system grzewczy i co roku 4 tysie na rachunki. Ale co kto woli... Za 70 tyś oczywiście, że bym się nie zdecydował na pompę, ale nawet najbardziej przegięte wyceny nie były takie....
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    A widziałeś kiedyś wentylację grawitacją wymieniająca 300m3 powietrza na godzinę w domu 100m2?
    Nie wiem. Nigdy nie mierzyłem. W bloku zimą musiałem uzupełniać uszczelki w oknach, bo wentylator w łazience kręcił się głośniej, niż po podaniu napięcia.
    A Ty jakie przepływy w domach znasz? To błędne założenie, że CO trzeba utrzymać poniżej 1000ppm? A jeszcze lepiej <800ppm?

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Wolę teraz wydać 20 tyś na pompę i przez następne 10-15 lat 1000 zł na sezon na ogrzewanie niż 3 tyś teraz na system grzewczy i co roku 4 tysie na rachunki. Ale co kto woli...
    Skąd te ceny?
    Kompletny system na PC to 40k zł i więcej, na kablach z 10k.
    I zapomniałeś o przeglądach gwarancyjnych. I to bardzo, bardzo optymistyczne założenie, że średni COP wyjdzie 4 na CO i CWU i nie będzie żadnych dodatkowych kosztów przez 10-15 lat.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 23-01-2020 o 05:46

  10. #50
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post

    @Karasso
    Wolę teraz wydać 20 tyś na pompę i przez następne 10-15 lat 1000 zł na sezon na ogrzewanie niż 3 tyś teraz na system grzewczy i co roku 4 tysie na rachunki. Ale co kto woli... Za 70 tyś oczywiście, że bym się nie zdecydował na pompę, ale nawet najbardziej przegięte wyceny nie były takie....
    jeżeli ktoś Ci pompe ciepła w tym CO i CWU zoorganizuje w 20k PLN to brac i się cieszyc.
    Dyskutujemy czy PC + wentylacja mechaniczna która na starcie kosztować bedzie w okolicach 70k Zł pod warunkiem kupna za gotówkę bo jak bierzesz na to kredyt to wyjdzie ze 100k pln ( 40k pln PC + CO , 30k PLN wentylacja mechaniczna z rekuperacją) + 500zł opłat rocznych za grzanie jest rentownym rozwiązaniem kontra grzejniki elektryczne + bojler która na starcie kosztują z 6-7k PLN + 3,5k PLN rocznie. Mi wystarczy wziąć do ręki kalkulator i sprawdzić. Inni natomiast wolą chwalic się że płacą 500zł w sezonie za prąd nie chwaląc się kosztami inwestycji początkowej.
    Tak czytam to forum i widzę że jest tu sporo bajkopisarzy więc proponuje zrobić listę wykonawców którzy zrobią kompletne ogrzewanie na PC za te 20 k PLN czy kompletny system wentylacji mechanicznej za 10k pln - przyda się nam wszystkim ( chodzi o konkretnych zewnętrznych wykonawców nie robotę samodzielną) i sam na pewno z chęcią skorzystam

  11. #51
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A Ty jakie przepływy w domach znasz? To błędne założenie, że CO trzeba utrzymać poniżej 1000ppm? A jeszcze lepiej <800ppm?
    Nie wiem, nie mierzę CO2. Podam taki przykład - puszczam reku na 50% (150m3/h). Na każdym z 6 anemostatów wywiewnych, po przyłożeniu reki czuję wyraźny ciąg powietrza.
    A teraz weź jakikolwiek projekt domu z wentylacją grawitacyjną. Będziesz tam miał 3 max, 4 kominy wentylacyjne. Potem idź do domu zbudowanego wg takiego projektu, przyłóż rękę do tej kratki i powiedz czy czujesz to samo co przy anemostacie.

    Dodam, że w parterówce z ocieplonym stropem (a nie połaciami dachu) wentylacja grawitacyjna nie ma prawa dobrze działać nawet w zimie. Bo bo niby jak ma się unosić ciepłe powietrze do góry, skoro z kratki pod sufitem zaraz wpada do zimnego komina na poddaszu i się schładza? Chyba że ktoś się bawi w ocieplanie kominów wentylacyjnych, ale ile osób tak robi?


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Skąd te ceny?
    Kompletny system na PC to 40k zł i więcej, na kablach z 10k.
    I zapomniałeś o przeglądach gwarancyjnych. I to bardzo, bardzo optymistyczne założenie, że średni COP wyjdzie 4 na CO i CWU i nie będzie żadnych dodatkowych kosztów przez 10-15 lat.
    Kompletny system z podłogówką i pompą ciepła to 30 tys.: 22 pompa i 8 podłogówka - nie kiwając przy tym nawet palcem. U mnie trochę mniej, bo miałem dopłatę. Jak się samemu zrobi podłogówkę (teraz bym zrobił, w sumie to nic wielkiego) to z 8 robi się 4. Ale załóżmy, że system kosztuje 30.
    Rozumiem, że te 10 tys za kable to tez z robotą elektryka, który wszystko ułoży, podłączy i skonfiguruje.

    Co do COP - bardzo realnie mam do tej pory lekko pow. 4 na ogrzewaniu. Nawet jak przyjdzie jak co roku 2 tygodnie cięższych mrozów, to nie sądzę, żeby sumarycznie jakoś specjalnie spadł. Te mityczne przeglądy to 100 zł + VAT na rok. Awaryjność - firma od pompy zamontowała ich ok 1000. Mówili, ze raz mieli przypadek, że musieli pompę wymienić - zepsuła się prawie zaraz po zamontowaniu. Poza tym zero poważnych awarii, czasem jakiś czujnik, wężyk itp bzdury - groszowe sprawy.

    Wiem, ze dałem za system 20 tys więcej niż za kable. I za te 20 tyś mógłbym grzać ileś tam lat, może i nawet jest to na granicy spięcia ekonomicznego. Ale nie chcę bawić się w tanie taryfy, nagrzewać domu nocą żeby przez resztę dnia było ciepło itp. Mam bezobsługowy system, którym grzeje ile chcę i kiedy chcę za grosze i musiałbym się bardzo postarać, żeby mieć jakiś zauważalny w budżecie rachunek. Nie wiem jakie będą ceny prądu w przyszłości i nie mam zamiaru się tym stresować montując ogrzewanie na kable. Bo niby kable nie są drogie w eksploatacji, a dziwnym trafem w obydwu domach z takim ogrzewaniem jakie znam, jakoś nagle stwierdzili, że 18-19 stopni to jest idealna temperatura w domu. A ja lubię łazić po domu w gaciach i ma być 22 stopnie i już...
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karasso Zobacz post
    Dyskutujemy czy PC + wentylacja mechaniczna która na starcie kosztować bedzie w okolicach 70k Zł pod warunkiem kupna za gotówkę bo jak bierzesz na to kredyt to wyjdzie ze 100k pln ( 40k pln PC + CO , 30k PLN wentylacja mechaniczna z rekuperacją) + 500zł opłat rocznych za grzanie jest rentownym rozwiązaniem kontra grzejniki elektryczne + bojler która na starcie kosztują z 6-7k PLN + 3,5k PLN rocznie.
    1. Do sporo większego domu oferty na rekuperację miałem poniżej 20K (materiał, rekuperator z robocizną), więc nie przesadzaj.
    2. Nie porównuj kaloryferów z podłogówką. To różny komfort, różne marnowanie miejsca.
    3. Jak PC pozwala zaoszczędzić 3000 zl rocznie (i do tego zwiększa komfort i oszczędza miejsce) to zaczyna mieć sens - bo zdąży się zamortyzować i "zarobi" na wymianę czy większą naprawę zanim się rozsypie.

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Nie wiem, nie mierzę CO2.
    Ja tak. I tak dostrajam swoją WM.

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    A teraz weź jakikolwiek projekt domu z wentylacją grawitacyjną. Będziesz tam miał 3 max, 4 kominy wentylacyjne. Potem idź do domu zbudowanego wg takiego projektu, przyłóż rękę do tej kratki i powiedz czy czujesz to samo co przy anemostacie.
    https://youtu.be/gu8RC8uGlPY
    To WG w moim starym mieszkaniu. W domu z WM na najwyższych obrotach nie mam takiego cugu na anemostatach. A ustawiam ile potrzebuję.

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Dodam, że w parterówce z ocieplonym stropem (a nie połaciami dachu) wentylacja grawitacyjna nie ma prawa dobrze działać nawet w zimie.
    Jakoś nie mam problemu z brakiem ciągu w kominku przy zimnym kominie. Nie tylko w mrozy.. Nie ma prawa? Dobrze, że o tym nie wie.


    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Kompletny system z podłogówką i pompą ciepła to 30 tys.: 22 pompa i 8 podłogówka - nie kiwając przy tym nawet palcem.
    Wrzuć namiary - niejeden się ucieszy.


    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Rozumiem, że te 10 tys za kable to tez z robotą elektryka, który wszystko ułoży, podłączy i skonfiguruje.
    Tak. Same kable ze 3,5K, bojler z tysiąc, z 1,5k sterowniki. Reszta robocizna i akcesoria.


    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Co do COP - bardzo realnie mam do tej pory lekko pow. 4 na ogrzewaniu.
    CO i CWU? Wg ciepłomierza i podlicznika prądu?


    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Te mityczne przeglądy to 100 zł + VAT na rok.
    Taniej, niż 350 zl/r nikt tu się jeszcze nie chwalił. Gratulacje.

    Ceny przeglądów:

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    U mnie przegląd pc panasonic, lg, mitsubishi, raz w roku 300zł netto.


    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Pompy ciepła ____________________590,40 zł

    koszty obejmują usługę oraz dojazd do 30km. [...]Oczywiście wszystkie materiały eksploatacyjne płatne są dodatkowo wg zużycia.
    Tutaj jest fajne zestawienie

    Buderus pompy ciepła powietrzne i gruntowe 1 raz w roku
    Nibe pompy ciepła powietrzne i gruntowe 1 raz w roku,
    Mitsubishi pompy ciepła powietrzne 2 razy w roku,
    Samsung pompy ciepła powietrzne 1 raz w roku,
    Dimplex pompy ciepła powietrzne 1 raz w roku,
    Danfoss pompy ciepła powietrzne i gruntowe 1 raz w roku,
    Panasonic pompy ciepła powietrzne 1 raz w roku,
    Atlantic pompy ciepła powietrzne 1 raz w roku,
    NTS pompy ciepła powietrzne i gruntowe 1 raz w roku.

    Cena przeglądu gwarancyjnego 350 zł /netto


    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Ale nie chcę bawić się w tanie taryfy, nagrzewać domu nocą żeby przez resztę dnia było ciepło itp.
    Kliknij na ostatni link w sygnaturce i przeczytaj ostatni w tej chwili post. Masz jakieś pomiary potwierdzające Twoją teorię a negujące te pomiary?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 23-01-2020 o 11:14

  14. #54
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Za mojego Samsunga (PC PW) dałem z montażem i "kotłownią" 22.500 plus 6tys podlogowka. Wynegocjowalem darmowe przeglądy w okresie gwarancji czyli przez 5 lat. To bylo dwa lata temu ale w tej branzy ceny niewiele skoczyly bo jest ogromna konkurencja.
    Tak czy siak żadnego domu nie postawi sie ekipami ani za 170 ani 250tyś nawet jak ma 75m2.

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    To bylo dwa lata temu ale w tej branzy ceny niewiele skoczyly bo jest ogromna konkurencja.
    Chyba w innej rzeczywistości żyjesz. Ceny wszystkiego szaleją. Prac budowlanych jeszcze bardziej, niż ziemniaków czy pietruszki. To, na co można dostać dopłatę z Czystego Powietrza - jeszcze bardziej. A firmy nie wyrabiają nawet ceniąc się nieprzeciętnie.

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Jeżeli odnosisz się do mojego wpisu to znaczy że zupełnie go nie zrozumiałeś.
    Za prąd rocznie place mniej niż 200 zl (opłaty stale) pozostałe 300 to oplata za śmieci i podatek od nieruchomości.
    Rozumiem, że w tym domu sam mieszkasz? 300zł rocznie za śmieci? Gdzie tak jest?
    Zainwestowałeś 150k w rzeczy zmniejszające koszty eksploatacyjne, ok. Nie wiem czy na kredo czy cash. Może jakbym miał kredo to też bym instalował wszystkie dobrodziejstwa nowoczesnego świata. Jednak niektórzy poszli w drugą stronę czyli zapłacili ogólnie mało a będą płacić potem więcej. Kiedyś w końcu wszyscy się zrównamy w poniesionych kosztach. Normalka. I wcale to nie jest nic złego.
    Dom z poddaszem użytkowym 100m2, porotherm 25cm + 15cm białego 038, podłoga 15cm, dach 25cm wełny, okna 3 szybowe, dół podłogówka a góra grzejniki, kocioł 2F De Dietrich Lumea Mpx 20/24, gaz 100%... Bez WM, reku, COP, Pv, PC, solarów, FW itp. itd. i innych skrótów ble ble ble

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał stingeros Zobacz post
    Rozumiem, że w tym domu sam mieszkasz? 300zł rocznie za śmieci? Gdzie tak jest?
    W Warszawie uchwała XV/730/220 cena za śmieci to 65zł/mies od gospodarstwa niezależnie od ilosci osób. Tylko pozazdrościć stawek.

  18. #58
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karasso Zobacz post
    jeżeli ktoś Ci pompe ciepła w tym CO i CWU zoorganizuje w 20k PLN to brac i się cieszyc.
    Dyskutujemy czy PC + wentylacja mechaniczna która na starcie kosztować bedzie w okolicach 70k Zł pod warunkiem kupna za gotówkę bo jak bierzesz na to kredyt to wyjdzie ze 100k pln ( 40k pln PC + CO , 30k PLN wentylacja mechaniczna z rekuperacją) + 500zł opłat rocznych za grzanie jest rentownym rozwiązaniem kontra grzejniki elektryczne + bojler która na starcie kosztują z 6-7k PLN + 3,5k PLN rocznie. Mi wystarczy wziąć do ręki kalkulator i sprawdzić. Inni natomiast wolą chwalic się że płacą 500zł w sezonie za prąd nie chwaląc się kosztami inwestycji początkowej.
    Tak czytam to forum i widzę że jest tu sporo bajkopisarzy więc proponuje zrobić listę wykonawców którzy zrobią kompletne ogrzewanie na PC za te 20 k PLN czy kompletny system wentylacji mechanicznej za 10k pln - przyda się nam wszystkim ( chodzi o konkretnych zewnętrznych wykonawców nie robotę samodzielną) i sam na pewno z chęcią skorzystam
    Dyskusja o pompie i wentylacji za 70 tyś nie ma sensu, to to kosztuje połowę tego.
    Nigdzie nie pisałem o kompletnym systemie za 20 tyś - najtańsza oferta jaką miałem to była pompa Samsunga + wyposażenie kotłowni + montaż za 22 tyś. Do tego oczywiście trzeba doliczyć podłogówkę. Czyli za pełen system ok 30 tys. chyba że ktoś sam zrobi podłogówkę to będzie trochę taniej. Rekuperacja wyniosła mnie 10 tyś i dwa dni pracy. Tu rzeczywiście wykonawcy jadą po bandzie i kroją klientów jak się da, dlatego nawet nie szukałem wykonawcy bo po co. Jeden weekend poświęcony i 5 koła w kieszeni.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  19. #59

    Domyślnie

    Jesli chodzi o reku nie zawsze jest tak cacy a nawet przeważnie jest dużo gorzej. U nas sa dwa betonowe stropy, WM nie byla przewidziana w projekcie i zrobienie 11 otworow w zbrojonym monolicie to nie jest coś co Kowalski może zrobić sam w pol dniowki. Ekipa miala specjalną otwornicę a i tak ten cud techniki za kilkanaście tyś zl jeden otwor wiercił z 10-15minut. Ponadto w stropodachu było tak ciasno że instalatorzy mieli przede wszystkim problem zeby tam wejsc a drugi żeby cokolwek tam wsunać (długie rury wentylacyjne). Skasowali za to wtedy 7tyś z materialem i na chwile obecną moge powiedzzieć że to bylo za pol darmo. Dwa dni roboty dwoch osob plus specjalistyczny sprzęt. Sam bym to kół i montował dobry tydzień od rana do wieczora. Wiecej zarobie w tym czasie.
    Ostatnio edytowane przez cactus ; 23-01-2020 o 14:00

  20. #60
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ja tak. I tak dostrajam swoją WM.

    https://youtu.be/gu8RC8uGlPY
    To WG w moim starym mieszkaniu. W domu z WM na najwyższych obrotach nie mam takiego cugu na anemostatach. A ustawiam ile potrzebuję.
    Przypadek jeden na tysiąc, ja jeszcze nie widziałem tak działającej WG. Standard w blokach jest taki, że dobrze jeśli jakaś jest....

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakoś nie mam problemu z brakiem ciągu w kominku przy zimnym kominie. Nie tylko w mrozy.. Nie ma prawa? Dobrze, że o tym nie wie.
    Jest mała różnica między spalinami z kominka o temperaturze kilkuset stopni a powietrzem wentylacyjnym o temp. 20 stopni....

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wrzuć namiary - niejeden się ucieszy.
    GHS z Gliwic

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    CO i CWU? Wg ciepłomierza i podlicznika prądu?
    Na razie CO, jeszcze nie mieszkam wiec CWU prawie nie używam.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Taniej, niż 350 zl/r nikt tu się jeszcze nie chwalił. Gratulacje.
    Parę postów wyżej ktoś pisze że ma za darmo. Nawet jeśli miałbym płacić te 300zł na rok - zwraca się to po miesiącu grzania....

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Kliknij na ostatni link w sygnaturce i przeczytaj ostatni w tej chwili post. Masz jakieś pomiary potwierdzające Twoją teorię a negujące te pomiary?
    Nie mam pomiarów. Natomiast przed wyborem sposobu ogrzewania rozważałem różne opcje. I spotkałem wiele opinii że grzanie tylko w taniej strefie to jednak nie to. Że ten stopień różnicy to jednak dużo i ma znaczenie. Może słusznie, a może nie. Ale przekonałbym się się dopiero jak zrobię, a wtedy już byłoby po ptakach... Dlatego nie planowałem grzania taryfowego. Może spróbuje, chociaż nie wiem czy ma to sens. Obecnie pompa zżera mi w G11 prądu za 100 zł miesięcznie, więc ile mogę zaoszczędzić, 20 zł na paczkę fajek?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony