dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rutino78
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Jastrzębie-Zdrój
    Posty
    1.013

    Domyślnie Jaką wybrać pompę (powietrze-woda) o mocy ok. 9kW?

    Dzień dobry
    Mieszkamy już ósmy rok, nasz dziennik budowy zarósł mchem i czas na pewne zmiany.
    Mój kocioł na "ekogroszek" ma poważne problemy kardiologiczne. Założyłem mu stenty, ale wskazania są raczej w kierunku eutanazji. Coraz gorzej psychicznie znoszę jego obecność pod moim dachem. Dotąd myślałem w kierunku gazu, ale jego nadal brak, będzie ale kiedyś. Konsekwencją tego myślenia w kierunku gazu jest fotowoltaika o mocy 4,34kWp, czyli policzona raczej pod bytowe potrzeby. powinna być trochę większa, by choć w części pokryć zużycie PC. Zobaczymy, pod mój inwerter może będzie się dało dołożyć kilka paneli, a zawsze można wrócić do tematu. dachu mam sporo, idealnie na południe.
    Z OZC wynika (tym razem podszedłem do sprawy naukowo i mam obliczenia) że potrzebuję 9kW. W domu jest wyłącznie podłogówka, CWU dla czterech osób.
    Im więcej czytam o pompach tym mniej wiem. Podobno popularny jest Panasonic, a droższy Daikin jest lepszy.
    Nie ukrywam że cena zakupu jest ważna. Mimo miejskiej dotacji 8000zł.
    Dowiedziałem się że niektóre czynniki grzewcze wymagają przeglądu, ale pompa i tak ma chyba przegląd.
    I niepokoi mnie jeszcze jedna rzecz. Czy zdarzyło się, że komuś skradziono jednostkę zewnętrzną? Bo na chłopski rozum to kilka śrub i cenna rzecz znika. Czy wystarczy to ująć w ubezpieczeniu domu i po temacie.
    jakie pompy polecacie?
    Kolejne pytanie to czy warto pchać się w taryfę nocną. Akumulacja podłogówki na pewno na to pozwala. Zwłaszcza że dzienny prąd w jakiejś mierze zrobi mi fotowoltaika.

    nasz dziennik, jakby ktoś był ciekaw
    https://forum.muratordom.pl/showthre...%B3wka-L-amp-M (początkowo konto prowadziła żona)

  2. #2

    Domyślnie

    Jak masz gleboka kieszen to se kup Daikina bedziesz sie lepiej czul roznic raczej nie zauważysz.(popularnosc nie bierze sie z niczego).
    Z ozc wynika Ci zetakie masz obciazenie budynku czyli przy -20co godzine potrzebujesz 9kw mocy? Jaki masz dom ile metrow jak ocieplony?
    Jesli pompa ma czynnik niezaleznie jaki ktorego ekwiwalent co2 wynosi iles tam kilo to pompa wymaha dodatkowego przegladu przez udt platnego co jakis czas .Nowe czynniki maja mniejszy ten ekwiwalent wiec stosunkowo wieksze pompy sie na niego nie łapią.
    Jesli twoje panele pokrywaja w 100% zapoyrzebowanie to zadnych taryf jak mniej to juz trzeba liczyc czy warto jak nie ma Pv to napewno warto.
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony