dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 8 z 11
Pokaż wyniki od 141 do 160 z 203
  1. #141
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    keldorn

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Jankowice
    Kod pocztowy
    43-215
    Posty
    105
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    No i tu właśnie jest kwestia czy warto robić wszystkie gniazdka na przewodach 2.5, wiadomo że w miejscach takich jak kuchnia i pomieszczenie gospodarcze lub na zewnątrz domu gdzie możemy podłączać różne mocne maszyny to tak, ale w Sypialni czy pokojach to już wydaje mi się że nie koniecznie

  2. #142

    Domyślnie

    Naprawdę zamierzasz dziadować i dawać cienkie przewody do gniazdek? I może jeszcze wszystko wpiąć w jedną RCD 4P?

    Rozdzielasz po to żeby wkładając wtyczkę do gniazdka nie zgasło Ci światło nad głową.

  3. #143

    Domyślnie

    Cytat Napisał keldorn Zobacz post
    No i tu właśnie jest kwestia czy warto robić wszystkie gniazdka na przewodach 2.5
    Oczywiscie ze warto. Nigdy nie wiesz co Ci sie zachce w przyszlosci podlaczac w sypialni czy tam pokoju. Jezeli liczysz na oszczednosci to nie beda one jakies ogromne robiac Twoim sposobem a pozniej juz bardzo ciezko to poprawic. Ja ze swojej strony proponuje Ci zrobic tak jak wyzej opisalem. Moim zdaniem jest to takie minimum zeby instalacja byla w miare ok. Wiadomo ze mozna puscic wszystko na 2 bezpiecznikach jak i robic oddzielny obwod do kazdego gniazdka tylko czy to nie przesada? We wszystkim trzeba miec umiar.

  4. #144
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    keldorn

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Jankowice
    Kod pocztowy
    43-215
    Posty
    105
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    JA tutaj patrzę bardziej pod względem czasowym niż na zaoszczędzeniu 200zł, robię to sam a czasu mam bardzo mało także szukam rozwiązań które można wykonać w jak najszybszym czasie robienie jednego pokoju na 1,5 całego wydawało mi się opcja najszybszą, nie znam się fachowo na elektryce ale znam ja w praktyce, w praktycznie każdym domu które były budowane 20 lat temu są przewody 1,5 do gniazdek sam w takim mieszkam i naprawdę podłączałem do gniazdek wszystko co się dało i nigdy nie wybiło mi bezpiecznika, także nie wierze że podłączenie czajnika i czegoś jeszcze może spowodować coś, bo naprawdę używałem na 1 obwodzie znacznie więcej urządzeń i to o wielkiej mocy, dlatego się zastanawiam czy dawanie 2,5 nie jest przesadzone do zwykłego pokoju, zastanowię się jeszcze nad tym jak robić, wtedy przykładowo ciągnę sobie przewód 2,5 w podłodze i wychodzę do gniazdek, a 1,5 np jadę nad sufitem ciągle i tylko schodzę do łączników? czy lepiej też podłogą jechać?, z tego co żauważyłem jak ktoś ciągnie przewody w suficie to daje je do peszli lub rurek ma to związek z tym że leżą one w wełnie ? nie bardzo rozumiem też taka praktykę

  5. #145

    Domyślnie

    Cytat Napisał keldorn Zobacz post
    JA tutaj patrzę bardziej pod względem czasowym niż na zaoszczędzeniu 200zł, robię to sam a czasu mam bardzo mało także szukam rozwiązań które można wykonać w jak najszybszym czasie robienie jednego pokoju na 1,5 całego wydawało mi się opcja najszybszą, nie znam się fachowo na elektryce ale znam ja w praktyce, w praktycznie każdym domu które były budowane 20 lat temu są przewody 1,5 do gniazdek sam w takim mieszkam i naprawdę podłączałem do gniazdek wszystko co się dało i nigdy nie wybiło mi bezpiecznika, także nie wierze że podłączenie czajnika i czegoś jeszcze może spowodować coś, bo naprawdę używałem na 1 obwodzie znacznie więcej urządzeń i to o wielkiej mocy, dlatego się zastanawiam czy dawanie 2,5 nie jest przesadzone do zwykłego pokoju, zastanowię się jeszcze nad tym jak robić, wtedy przykładowo ciągnę sobie przewód 2,5 w podłodze i wychodzę do gniazdek, a 1,5 np jadę nad sufitem ciągle i tylko schodzę do łączników? czy lepiej też podłogą jechać?, z tego co żauważyłem jak ktoś ciągnie przewody w suficie to daje je do peszli lub rurek ma to związek z tym że leżą one w wełnie ? nie bardzo rozumiem też taka praktykę
    Z takim podejściem to może za elektrykę lepiej się nie bierz. Wiesz, że za słabe (cienkie) przewody się grzeją? To prowadzi do pożaru.

  6. #146

    Domyślnie

    Tu nie chodzi o to ze na cienkim kablu Ci bezpiecznik wybije bo na 1.5 nawet jak podlaczysz duzo urzadzen i zabezpieczysz to np 16tka to nie wybije ale kabel bedzie sie nadmiernie grzal. Jezeli robisz sam to pamietaj ze pod tym ktos z uprawnieniamu musi sie podpisac. Jak zobaczy takie cienkie przewody i jakies dziwne rozwiazania to mozesz zapomniec zevsie podlozy.

  7. #147
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    keldorn

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Jankowice
    Kod pocztowy
    43-215
    Posty
    105
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Marek.M - Wiesz to z tego że przeczytałeś o tym gdzieś czy praktyki? / Pokaż mi dom który ma 15-20 lat i jest na przewodach 2,5, widocznie gdzieś co chwile pożar będzie, przez wiele lat pracowałem w dyskotece gdzie zajmowałem się oświetleniem, większość obwodów była na przewodach 1,5 a nie wspomnę o jakiej mocy urządzenia podłącza się w takim miejscu dodatkowo wszystko było na jednej różnicówce, dlatego zastanawiam się po prostu czy nowe instalacje nie są przesadzone, mogę ci dać setki przykładów podłączeń na przewodach 1,5mm gdzie naprawdę było tylko urządzeń na tym jednym obwodzie że głowa boli, nie wiem co musiałbyś podłaczyć do takiego obwodu żeby przewody się grzały chyba ze w swojej sypialni podłączysz jakies maszyny i nie wiadomo co, jeśli masz obwód na 1 pokój czyli w tym przypadku sypialnia, to co tam masz podłączone dwa źródła światła, telewizor, dwa głośniki, ładowarkę do komórki to ile to masz 600W? / oczywiście jak najbardziej rozumiem dawanie przewodu 2,5 do kuchni lub na zewnątrz domu gdzie można podłączać różne urządzenia ale to co piszesz o grzaniu się przewodów w pokoju jest dla mnie śmieszne.

  8. #148
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    keldorn

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Jankowice
    Kod pocztowy
    43-215
    Posty
    105
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dulin7 - właśnie dlatego z racji odbioru zastanawiam się nad 2,5 / ale nie przesadzajmy będę miał w sypialni 2 lampy, 2 gniazdka przy łóżku i 4 do telewizora, nie ma tu mowy o jakimś przegrzewaniu przewodów z takiego poboru mocy

  9. #149

    Domyślnie

    keldorn Twoja sprawa jak zrobisz, obyś tylko Ty ewentualnie poniósł konsekwencje. Pamiętaj, że nawet zwykłe urządzenia, te które mało prądu biorą, mogą zaszwankować i wtedy grubszy przewód wytrzyma dłużej. Daj 2,5 na gniazdka i 1,5 na oświetlenie jak mówią normy. Poważnie uważasz, że domy 15-20 letnie nie mają przewodów 2,5mm?

  10. #150

    Domyślnie

    Z takim podejściem, że w starych domach na przewodnie 1.5mm2 nie wybijało bezpieczników powinieneś pomyśleć o zajęciu się elektryką profesjonalnie i zarobkowo

    Zabezpieczasz obwód. Biorąc pod uwagę dopuszczalne obciążenie kabla. Albo robisz żeby tylko zrobić. Możesz wszystko podpiąć pod jeden C63 i wtedy na pewno nic nie wybije. Twój wybór.

  11. #151
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    keldorn

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Jankowice
    Kod pocztowy
    43-215
    Posty
    105
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Kiedyś się budowało z tego co szło w ogóle dostać i mało kto się zastanawiał czy będzie to 2,5 czy 1,5 z tego co mówiłem z starszymi elektrykami którzy nie wykonywali już nowych instalacji to większości przypadków instalacje były na 1,5, i trochę ze śmiechem podchodzą do tego co robi się teraz, głównie właśnie na temat grubości przewodów oraz ilości różnicówek w małych domach, ja nie twierdzę że mam rację tylko po prostu to są moje przemyślenia na zasadzie wieloletnich obserwacji i użytkowania takich instalacji, ale faktycznie może lepiej dać zapobiegawczo to 2,5 i sie już wiecej nad tym nie zastanawiać.

  12. #152
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    keldorn

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Jankowice
    Kod pocztowy
    43-215
    Posty
    105
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    AGB - myślisz że tylko kiedyś robiono takie instalacje??, tak samo dużo osób robi teraz na 1,5 i daja tam C16 i są to już nowe instalacje.

  13. #153

    Domyślnie

    Cytat Napisał keldorn Zobacz post
    AGB - myślisz że tylko kiedyś robiono takie instalacje??, tak samo dużo osób robi teraz na 1,5 i daja tam C16 i są to już nowe instalacje.
    Chcesz mi powiedzieć, że ludzie sobie sami coś takiego fundują? Czy malarze-elektrycy im nieświadomie robią?

  14. #154
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    keldorn

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Jankowice
    Kod pocztowy
    43-215
    Posty
    105
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    JA ci tylko mówię jak ludzie robią, sam znam elektryka co twierdzi że dawanie przewodów 2,5 np do Sypialni jest kompletnie bezsensu, stąd moja dyskusja na ten temat.

  15. #155

    Domyślnie

    No jest bez sensu. Jak będziesz chciał wywiercić dziurę pod karnisz w sypialni z odkurzaczem, to pociągniesz przedłużacz z kuchni. Gorzej jak Ci tam też da 1.5mm2, bo przecież czajnik to 2kW.

  16. #156
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    keldorn

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Jankowice
    Kod pocztowy
    43-215
    Posty
    105
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Chodziło mi o zwykłe pokoje, wiadomo że w kuchni to musi być 2,5, i kto w tych czasach używa przewodowych wiertarek i odkurzaczy

  17. #157

    Domyślnie

    Chciales oszczedzic czas na robociznie a dyskusja zeszla na grubosci kabli. Najwieksze oszczednosci na czasie pracy da Ci rezygnacja z bruzdowania. Samo ciagniecie kabla to juz bajka. Przytaczajac jakies stare instalacje i twierdzac ze dzialaja starasz sie znalezc poparcie dla Twojej troche dziwnej koncepcji. Jezeli nie przeszkadza Ci ze razem z pradem w gniazdkach nie bedziesz mial tez swiatla i usterki bedziesz szukal przy latarce, albo ze pokoj bedziesz mial na bezpieczniku 10A i w koncu jak znajdziesz elektryka ktory podlozy sie pod taka instalacje to rob tak jak piszesz. W zasadzie to po co kuchnie robic na 2.5? Skoro dyskoteka dawala rade i stare domy tez daja rade? Malo tego ja bym poszedl o krok dalej i instalacje zrobil Na aluminiowych przewodach miekkie to latwiej sie uklada tansze...... to tak juz pol zartem pol serio.
    Instalacja elektryczna to nie zarty, sam napisales ze na elektryce srednio sie znasz, w takim wypadku albo zatrudniasz elektryka albo robisz sam pod okiem elektryka i stosujac sie do ogolnie przyjetych norm i zasad.

  18. #158
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Miror

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    49
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ja zrobiłem w mieszkaniu gniazda kuchni na jednym przewodzie 3x2,5 i teraz jak włączysz piekarnik, zmywarkę, czajnik, to wybija bezpiecznik 16 A.
    Na tym lepiej nie oszczędzaj daj przewody jak książka pisze koszt nie jest wysoki a będzie spokój na lata. Zrób instalację bez puszkową i oszczędzisz czasu.

  19. #159

    Domyślnie

    Cytat Napisał Miror Zobacz post
    Ja zrobiłem w mieszkaniu gniazda kuchni na jednym przewodzie 3x2,5 i teraz jak włączysz piekarnik, zmywarkę, czajnik, to wybija bezpiecznik 16 A.
    Na tym lepiej nie oszczędzaj daj przewody jak książka pisze koszt nie jest wysoki a będzie spokój na lata. Zrób instalację bez puszkową i oszczędzisz czasu.
    Bo odbiorniki o mocy powyżej 2kW zasila się z osobnych obwodów.

  20. #160
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    keldorn

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Jankowice
    Kod pocztowy
    43-215
    Posty
    105
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    W załączniku przesyłam postęp w pracach w środku domu, niedawno skończyliśmy murować ścianki działowe, przez weekend zabrałem się za wiercenie otworów na puszki elektryczne, uznałem że osadzę je na równo ze ścianą a potem w razie czego dam dłuższe śrubki jakby te były zbyt krótkie, zastanawiam się jeszcze czy najpierw robić wylewki czy tynki ale o tym zdecyduje już dostępność wykonawców a przede wszystkim temperatury,

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wew1.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	95,7 KB
ID:	451877
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wew2.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	94,4 KB
ID:	451878
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wew4.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	94,1 KB
ID:	451879
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wew5.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	96,6 KB
ID:	451880

Strona 8 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony