dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1

    Domyślnie Jak sterować podłogówką ze skrzynki rozdzielczej?

    Witam, mam pytanie - w róznych pomieszczeniach różnie mi grzeje podłogówka czyli w jednym bardziej w drugim słabiej,
    Prosiłbym o wytłumaczenie paru kwestii technicznych i do tego posłuże się zdjęciem z mojej instalacji:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200209_1114473.jpg
Wyświetleń:	1171
Rozmiar:	75,6 KB
ID:	440635

    Zółte strzałki pokazują siłowniki i mogę je kręcić w lewo gdzie jest na nich symbol minus i w prawo gdzie jest symbol plus - rozumiem, że aby mieć maksymalne grzanie muszą być maksymalnie przekręcone w stronę plusa ? Tak aby ten dzyndzel pod niebieskim kapturkiem był najbardziej wysunięty w górę ?

    Zółte strzałki obrazują rotametry i jak je kręce to te okrągi na sprężynkach powinny się zmieniać i iść albo w górę albo w dół, ale niestety nic się u mnie nie dzieje pozostają w tym samym miejscu... może kamień ? - jedynie rotametry albo się wysuwają w górę albo w dół z tych czerwonych plastików i tu pytanie aby mieć maksymalny przepływ czyli grzanie powinny być najbardziej wykręcone w górę jak w w sumie jest na zdjęciu czy w dół wkręcone maksymalnie w czerwone plastiki ?

    Czekam na odpowiedzi i pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez style ; 09-02-2020 o 17:59

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.330

    Domyślnie

    Dolne niebieskie kapturki umożliwiają przyciśnięcie i wsunięcie jak to określasz dzyndzla. Jego wsunięcie otwiera zawór który otwiera bądź zamyka dopływ wody w danej pętli.
    Kręcenie czerwonymi rotametrami powinno zmieniać prędkość przepływu wody w pętli. Jeśli kręcenie nie powoduje zmiany położenia czerwonego pływaka nad sprężynką to proponuje w skrajnych położeniach postukać w szkiełko rotametru tak aby pływak mógł pokonać opór ewentualnej blokady. Na rotametrach jest widoczny rdzawy nalot więc jest możliwe że zastały się one i zostały przez coś zablokowane. Wkręcenie niebieskiego kapturka powinno zablokować przepływ całkowicie a pływak rotametru powinien opaść całkowicie w pozycję zera.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 10-02-2020 o 08:10
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Ok, dzięki. Czyli powinienem wkręcić te niebieskie kapturki maksymalnie ? Bo w tej chwili mam je odkrecone, prawie tak, że jeden obrót i wypadają z gwintu na podłogę i dzyndzel jest maksymalnie w górze zaraz pod kapturkiem.

    I pytanie aby mieć maksymalny przepływ czyli grzanie rotametry powinny być najbardziej wykręcone w górę jak w w sumie jest na zdjęciu czy w dół wkręcone maksymalnie w czerwone plastiki ?
    Ostatnio edytowane przez style ; 09-02-2020 o 22:47

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.330

    Domyślnie

    Jeśli rotametry mają max na górze czyli jest tam np 5-tka to wkręcenie ich zgodnie z gwintem śruby powoduje otwieranie natomiast odkręcanie powoduje zamykanie, czyli odpowiednio większy lub mniejszy przepływ.
    Jednakże nie otwieraj wszystkich na max ponieważ nie jest wiadome jakie masz przepływy oraz jaka jest wydajność pompy a także dlatego że ich przepływ powinien być dobrany do długości poszczególnych pętli tak aby grzanie było równomierne.
    Jeśli obserwujesz różne grzanie podłogówki co prawda nie wiem jakim sposobem dokonujesz pomiaru ponieważ pomieszczenia mogą różnić się miedzy sobą zapotrzebowaniem na ciepło i dlatego powstaje różnica w temperaturze pomieszczenia, ale w jednym pomieszczeniu możesz spróbować odkręcić rotametry o jeden pełny obrót i obserwować zmiany.
    Pamiętaj że w zależności od wydajności pompy głównej zwiększanie na niektórych pętlach może powodować zmniejszanie się przepływu w następnych więc jeśli nie masz jednoznacznego odczytu to będzie bardzo trudne a reakcja oddalona w czasie przynajmniej o dobę.

    Plastikowe niebieskie kapturki wkręć powiedzmy do połowy.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 10-02-2020 o 07:05
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.496
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    ....

    Plastikowe niebieskie kapturki wkręć powiedzmy do połowy.
    Dlaczego do połowy, dlaczego chcesz aby zawory były czesciowo zamkniete? Co to przy regulacji hydraulicznej ma dac? One powinny byc praktycznie otwarte a regulacja powinna byc wykonana za pomocą rotametrów.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Dlaczego do połowy, dlaczego chcesz aby zawory były czesciowo zamkniete? Co to przy regulacji hydraulicznej ma dac? One powinny byc praktycznie otwarte a regulacja powinna byc wykonana za pomocą rotametrów.
    zgadza się. Najlepiej te niebieskie kapturki odkrecic całkowicie i tylko połozyć na gwincie coby "dzyndzle" sie nie zasyfiły.

    rotametry i jak je kręce to te okrągi na sprężynkach powinny się zmieniać i iść albo w górę albo w dół, ale niestety nic się u mnie nie dzieje pozostają w tym samym miejscu... może kamień ?
    raczej zapowietrzenie. Odpowietrzyj dokładnie podłogówkę, bo na zdjęciu widać, ze nie ma żadnego przepływu. A pompa to w ogóle działa?
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 10-02-2020 o 08:03


  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.330

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Dlaczego do połowy, dlaczego chcesz aby zawory były czesciowo zamkniete? Co to przy regulacji hydraulicznej ma dac? One powinny byc praktycznie otwarte a regulacja powinna byc wykonana za pomocą rotametrów.
    Nie demonizował bym że są one do połowy zamknięte bo z obserwacji wiem że jakakolwiek reakcja zaworu następuje dopiero po połowie wkręcania, dlatego też niczego to nie spowoduje.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.496
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Nie demonizował bym że są one do połowy zamknięte bo z obserwacji wiem że jakakolwiek reakcja zaworu następuje dopiero po połowie wkręcania, dlatego też niczego to nie spowoduje.
    Czemu ma słuzyc jakiekolwiek przykrecenie ttych zaworów? Nieistotne czy do polowy, 1/4 czy 1/3, po co je przykrecac?

  9. #9

    Domyślnie

    Zaworami można regulować przepływy w pętlach

  10. #10

    Domyślnie

    Jak piszę wyżej Asolt, niebieskie kapturki odkręcone na max i dopiero wówczas regulacja hydrauliczna przepływu na przepływomierzach - w myśl zasady, za gorące pomieszczenia pętle trochę dławimy (zmniejszamy przepływ), pomieszczenia chłodniejsze - zwiększamy przepływ na pętlach. O ile zmniejszyć i zwiększyć przepływ, bez projektu to wróżenie z fusów więc pozostaje metoda prób i błędów.

    Skoro zakręcenie niebieskiego kapturka do połowy gwintu nie daje reakcji zaworu termostatycznego to świadczy o jakości tego zaworu.
    http://pl.kan-therm.com/

  11. #11

    Domyślnie

    Dlaczego niby nie można regulować przepływów zaworami termostatycznymi a tylko rotametrami? Przecież na jedno wyjdzie.pomijając to, że zawory trudniej uszkodzić kręcąc nimi niż rotametry.

  12. #12

    Domyślnie

    to nie sa zawory termostatyczne, tylko zawory on/off. Na belkach do grzejników lub podłogówki nie ma zaworów termostatycznych.

    One służą tylko do zamknięcia lub otwarcia obwodu.


  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Ale czasem przy małych przepływach rzędu 1,0-1,5 l zaworami można uzyskać lepszą precyzję, rotamtrem krecąc można za szybko zamknać zawór a skala bedzie w takim miejscu, że nie bedzie widać ile w ogole zmienil sie przeplyw.....

  14. #14

    Domyślnie

    Zwał jak zwał. Pokrętłem tego zaworu można zdławić przepływ do żądanej wielkości a przecież o to chodzi w regulacji.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    ^^
    Ale czasem przy małych przepływach rzędu 1,0-1,5 l zaworami można uzyskać lepszą precyzję, rotamtrem krecąc można za szybko zamknać zawór a skala bedzie w takim miejscu, że nie bedzie widać ile w ogole zmienil sie przeplyw.....
    raczej odwrotnie. Rotametry maja inna charakterystykę niz zawory odcinające przystosowane do pracy on/off i siłowników. Rotametrami mozna regulować bardzo dokładnie i regulacja od zera do 5l/min jest płynne.


    Cytat Napisał Duży Boban
    Zwał jak zwał. Pokrętłem tego zaworu można zdławić przepływ do żądanej wielkości a przecież o to chodzi w regulacji.
    jak zwał tak zwał, ale każdy z tych zaworów służy do czego innego.


  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    raczej odwrotnie. Rotametry maja inna charakterystykę niz zawory odcinające przystosowane do pracy on/off i siłowników. Rotametrami mozna regulować bardzo dokładnie i regulacja od zera do 5l/min jest płynne.
    Masz rację kolego ale przy dużych przepływach, jak są małe przepływy to rotametrem można za szybko zamknąć lub za szybko otworzyć przepływ , a skala pozostanie np w pozycji bocznej i do konca nie widać ile na tej skali jest. Dolnymi zaworami moge sobie delikatnie przydławić przepływ i odrazu to widzę na rotamtrze. Jak takie sterowanie zaworami dolnymi jest wadliwe to powiedzcie co się zmienia w działaniu układu podłogówki i co bedzie nie tak....

  17. #17

    Domyślnie

    nie wiem jakie masz rotametry, ale moje maja skale z trzech stron, i ustawić 0,1 czy 0,2l/min to nie problem.


  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^ no a w moich jest z dwóch i jest problem dlatego łatwiej jest manewrować zaworami dolnymi ...

  19. #19

    Domyślnie

    to sobie domaluj kreski pisakiem do opisywania płyt CD i wtedy bedziesz miał 360st


  20. #20

    Domyślnie

    Panowie czy mogę uzyskać odpowiedź na dwa pytania z pierwszego postu. Czyli czy niebieskie kapturki mają być odkrecone czyli dzyndzel ma być maksymalnie ku górze czy maksymalnie wkrecone aby dzyndzel wszedł maksymalnie w dół w tą listwe? I drugie pytanie czy rotametry mają być maksymalnie wkrecone w dół w stronę czerwonego plastiku czy wkrecone czyli jak najdalej od czerwonych plastików mu górze? Proszę spojrzeć na zdjęcie w pierwszym poście. Chce uzyskać maksymalne grzanie...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony