dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 62
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie nadmuchowe w domu jednorodzinnym.

    Witam Forumowiczów...

    Poszukuję konkretnych informacji i opini od osób użytkowujących w swoich domach system ogrzewania nadmuchowego w różnych konfiguracjach (klimatyzacja, rekuperator itd).
    A gdyby znalazł się ktoś z Krakowa lub okolic i był tak miły, żeby pokazać jak takie coś wygląda w praktyce to byłbym dozgonnie wdzięczny

    Od razu napiszę, że nie interesują mnie teoretyczne wywody i opinie ludzi, którym się "wydaje" a na oczy czegoś takiego nie widziały i takich osób proszę o nie spamowanie tego wątku.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał alesniak Zobacz post
    Witam Forumowiczów...

    Poszukuję konkretnych informacji i opini od osób użytkowujących w swoich domach system ogrzewania nadmuchowego w różnych konfiguracjach (klimatyzacja, rekuperator itd).
    A gdyby znalazł się ktoś z Krakowa lub okolic i był tak miły, żeby pokazać jak takie coś wygląda w praktyce to byłbym dozgonnie wdzięczny

    Od razu napiszę, że nie interesują mnie teoretyczne wywody i opinie ludzi, którym się "wydaje" a na oczy czegoś takiego nie widziały i takich osób proszę o nie spamowanie tego wątku.
    przyłaczam sie- rowniez okolice Krakowa

  3. #3

    Domyślnie

    Witam, napisałem taki oto liścik pewnemu panu z forum, bo prosił o opinie na temat ogrzewania Polski Komfort. Zamieszczam jego treść na forum, może zawarte w nim informacje się komuś przydadzą.

    Na początku zaznaczę, że dom ma powierzchnie 140 m2, ściany 36 cm solbet klasa 500 plus 10 cm styropian, dach 25 cm wełny. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem od Polskiego Komfortu. Dom znajduje się w północno-wschodnich okolicach Warszawy (tutaj jest z reguły zimniej niż w Warszawie, czy jej południowo- zachodnich okolicach).
    1. Całkowite zużycie energii: od listopada 2011 do listopada 2013: 9008 kWh; od listopada 2012 do listopada 2013: 10279 kWh. Z tego, co widzę zużycie za bieżący rok (sezon) będzie mieściło się gdzieś pośrodku, czyli można przyjąć około 10000 kWh. Można więc przyjąć, że zużywam rocznie około 10000 kWh, co daje kwotę około 6000 PLN. Jest to jednak całkowite zużycie energii, czyli łącznie z oświetleniem, grzaniem wody (przez kilka miesięcy, bo przez większość roku grzeją kolektory słoneczne), pracą urządzeń (łącznie z kuchenką, bo nie zakładałem gazu i wszystko jest u nas na prąd). Poza sezonem miesięcznie zużywam około 250 kWh miesięcznie. Więc 12x250 daje nam 3000. Roczne 10000 minus 3000 daje nam 7000. Odjąłbym od tego jeszcze 1000 kWh bo teoretycznie zakładam, że tyle zużyję dodatkowo zimą na grzanie wody i dłużej pracujące oświetlenie. Wynika z tych obliczeń, że samo ogrzewanie, biorąc średnią z trzech lat to około 6000 kWh, czyli koszt około 3600 PLN za sezon grzewczy. Temperatura w domu to 20 stopni podczas naszej obecności i 19 gdy nas nie ma i w nocy.
    2. Pompa ciepła powietrze-powietrze z funkcją klimatyzacji 10 kW; wspomagająca nagrzewnica elektryczna (włącza się podczas bardzo dużych mrozów, poniżej -15); nawilżacz powietrza, rekuperator Carrier. System jest jednostrefowy czyli jest jedna temperatura dla całego domu.
    3. Jak wyżej wspomniałem, rolę ogrzewania wspomagającego pełni wmontowana w system nagrzewnica elektryczna (opcjonalnie Polski Komfort daje piec gazowy nadmuchowy).
    4. Cena całego systemu, czyli kanały i wszystkie urządzenia grzewczo-wentylacyjne wraz z montażem, to bodajże 55 tyś (tyle kosztowało to ustrojstwo w 2009 roku).
    5. Wady: System jest głośny. To znaczy, że jest wyraźnie słyszalna praca wentylatora nadmuchowego w domu, jak również w niektórych pomieszczeniach praca agregatu zewnętrznego. Pewnie ten problem da się zminimalizować umieszczając urządzenie w odpowiednich miejscach. Ale i tak nie wierzę, że w domu jednorodzinnym ogrzewanie będzie niesłyszalne. To da się osiągnąć w dużych budynkach. W małych szum raczej zawsze będzie słyszalny. Oczywiście my się do tego przyzwyczailiśmy i obecnie nam to nie przeszkadza, ale pierwszy sezon był ciężki. Kolejna wada, to brak możliwości grzania wody. Trzeba mieć oddzielne urządzenia do cwu. Ostatnie zastrzeżenie to cena systemu i eksploatacji. Wydaje mi się, że w chwili obecnej, za tą samą cenę albo nawet niższą miałbym pompę ciepła gruntową łącznie z montażem ogrzewania podłogowego. I jestem niemal pewny, że taki system w eksploatacji byłby znacząco tańszy.
    6. Zalety: Bezobsługowość systemu, raz ustawione ogrzewanie działa bez konieczności pilnowania czegokolwiek. Oczywiście raz na kilka miesięcy trzeba wyczyścić filtr i raz na kilka sezonów wezwać PK, żeby przejrzeli urządzenia ( ja jeszcze tego nie robiłem, ale przed kolejnym sezonem na pewno ich wezwę). Kolejna sprawa to bardzo wysoka jakość powietrza w domu. Tu nie ma mowy o zaduchu, jakimś niemiłym zapaszku i nieświeżości. Nawilżacz dba o ustawioną wilgotność i naprawdę uważam, że jakość powietrza to jeden z największych plusów tego sytemu. Kolejny plus to klimatyzacja. W wypadku dużych upałów zawsze można sobie domek schłodzić. Myślę, że nie najdroższa jest też eksploatacja. Chyba poza wspomnianym przypadkiem pompy gruntowej żadne inne ogrzewanie nie da takiego komfortu temperatury i obsługi za taką cenę. Plusem jest także możliwość rozłożenia kosztów ogrzewania na cały rok. Ja każdego miesiąca wpłacam na konto dostawcy energii elektrycznej około 500 PLN i problem ogrzewania mam z głowy. To tak jak bym płacił czynsz za mieszkanie o mniejszym o połowę metrażu w Warszawie. A przecież inne opłaty za dom w porównaniu z tą kwotą są już zupełnie symboliczne. Niektórzy uważają, że w domu czuć wyraźny ruch powietrza i to powoduje ciągłe przemieszczanie się kurzu. Oba zarzutu są według mnie nieprawdziwe. Ruch powietrza czuć tylko w pobliżu kratek. Jeśli chodzi o kurz, to zbiera się znacznie wolniej niż to miało miejsce w mieszkaniu w bloku. Po to są filtry w systemie, żeby powietrze było czyste.
    7. Tak, myślę że jestem zadowolony z PK. Kiedyś na początku czekałem chyba rok na dostawę sterownika do rekuperatora i to było takie potknięcie. Poza tym wszystko przebiegało jak należy.
    na początku był chaos... i do dziś nic się nie zmieniło...

  4. #4

    Domyślnie

    Na co należy zwrócić uwagę podczas budowy domu. Kanały idą w podłodze, więc o projekt kanałów dobrze jest się postarać na etapie wylewania fundamentów. Wówczas przejścia w ścianach fundamentowych da się zrobić taniej i prościej.
    My jesteśmy obecnie na etapie budowy - Tak jak przedmówca warszawa północno-wschodnia. Na obecną chwilę na Plus Polskiego Komfortu mogę napisać, ze projekt robili nam z dnia na dzień w trybie expressowym (mieliśmy już ścianki fundamentowe) bez dodatkowych dopłat. Firma rzeczowa, pomocna, z możliwością kontaktu 24 na dobę. Przyjeżdżają na plac budowy i dokładnie tłumaczą jak wszystko ma być przygotowane ( jest to mało popularna metoda i przyznam że budowlańcy wariują )
    Koszt systemu mamy większy, ale i dom ma znacznie większy metraż. Piec gazowy. Na razie tyle. Jak już wszystko będzie funkcjonować napiszę więcej.

  5. #5

    Domyślnie

    Witam,

    Chciałem się również podzielić opinią na temat ogrzewania nadmuchowego z firmy polski komfort. Sam wcześniej nie znalazłem w sieci opinii ani negatywnych, ani pozytywnych na temat tej firmy. Dlatego myślę, że moja opinia może się okazać przydatna dla potencjalnych kupców ww. systemu.
    Od kilku m-cy użytkuję system oparty na pompie ciepła powietrze-powietrze wspomagany grzałkami elektrycznymi.
    Najpierw chciałbym pochwalić kontakt z firmą – szybko był projekt instalacji, i sama instalacja przebiegła sprawnie, w terminie. Także później firma szybko reaguje na maile, telefony, itd.
    Dlaczego zdecydowałem się na zakup tego systemu ?
    Ponieważ, miał on szybko dawać ciepło, koszty ogrzewania miały być niskie. A latem miał on spełniać funkcję klimatyzacji.
    Zacznę od instalacji systemu:
    Proszę zwrócić uwagę, że firma PK nie kopie/muruje kanałów pod swoje instalacje i nie ociepla kanałów na poddaszu. A to oznacza, że do kosztów płaconych dla PK musicie doliczyć koszt wymurowania kanałów na parterze i ocieplenia kanałów na poddaszu. W moim przypadku (dom ok. 250m2) dodatkowe koszty wyniosły ok. 10000 zł.
    Użytkowanie systemu:
    System sprawnie działa od temperatury +5 stopni wzwyż.
    Gdy temperatura spadnie poniżej 5 stopni, zaczynają na zmianę włączać się grzałki i pompa. System ma duży problem aby osiągnąć w domu 21-22 stopnie C. Podgrzewanie pomieszczeń trwa b. długo – inaczej niż firma PK pisze na swoich stronach. Podniesienie temperatury o jeden stopień zajmuje mi ok. 1,5 godziny, biorąc pod uwagę, że system średnio na godzine zużywa ok. 8kW, na samo podniesienie temperatury po powrocie o 3 stopnie do domu potrzebujemy ok. 24 kW, czyli ok. 15 zł. Na dobę (mam założony podlicznik), system zużywa średnio ok. 60 kW (przy temperaturze zewnętrznej ok. 0 stopni). Jak temperatura spadła do -6, -8 stopnie, zużycie dobowe wzrosło do 80 kW. Średnio zimą za prąd za używanie systemu zapłacę więc ok. 1100 zł/m-c. Czyli ok. 7000 zł na rok, jest to co najmniej 2 razy więcej niż przy pompie gruntowej. Na stronie PK znajdziemy informacje, że użytkowanie systemu jest nieznacznie droższe od pompy gruntowej, a instalacja tańsza. W moim przypadku (sąsiad ma podobny dom i pompę gruntową Nibe), koszt wykonania instalacji z odwiertami był podobny tzn. ok. 100 000 zł.
    Inne uwagi:
    - pompa co ok. 1,5 godziny odmraża się i wówczas z kanałów przez kilka minut wieje zimnym powietrzem – efekt podobny do tego, jakby się roszczelniło okno. Bardzo nieprzyjemny efekt gdy chce się dogrzać dom, to trwa bardzo powoli, a na dodatek co 1,5 godziny pomieszczenia są schładzane
    - hałas: w pomieszczeniach obok kotłowni oraz dla sąsiadów powstaje hałas, ponieważ pompa powietrzna pracuje ok. 10-12 godzin na dobę i wentylator zewnętrzny może być uciążliwy dla
    niektórych sąsiadów. Poza tym jak pracuje tylko jedna strefa powstaje u nas świst powietrza przy wyjściach z kanałów
    - po wyłączeniu systemu odwrotnie do tradycyjnych systemów (grzejniki, ogrzewanie podłogowe) źródło ciepła natychmiast znika, a to oznacza, że pomieszczenia szybciej się schładzają
    - system nie rozprowadzi ciepła z kominka - nadmuchiwane powietrze przy włączonej wentylacji jest ok. 2,3 stopni niższe, niż w pomieszczeniu gdzie jest kominek, a to oznacza że powietrzem o temperaturze 20 stopni nie ogrzejemy innych pomieszczeń

    Podsumowanie systemu opartego na pompie powietrze-powietrze:
    1. Działanie systemu
    Bardzo wolne nagrzewanie, duże zużycie prądu, hałas
    2. Koszty
    B.porówynywalne do pompy ciepła gruntowej przy instalacji, znacznie wyższe przy eksploatacji

    Obecnie rozmawiam z firma pk na temat wymiany pieca opartego na pompie na piec bazujący na gazie.
    Jeżeli się to uda, to mogę później napisać opinię o systemie opartym na gazie. Dam znać jak się sprawa dalej
    potoczyła, jak firma podeszła do rozwiązania mojego problemu.

    Reasumując, nie polecam systemu opartego na pompie Carrier powietrze-powietrze. Jest to rozwiązanie wg. mnie do cieplejszego klimatu.
    A u mnie jest niewydajne (nie dogrzewa pomieszczeń) i drogie w użytkowaniu.

    Sama natomiast firma robi wrażenie profesjonalnej i być może inne rozwiązania montowane przez tą firmę sprawują się lepiej, o czym
    może niedługo się przekonam.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    No to faktycznie masz nie wesoło, ja też mam ogrzewanie nadmuchowe oparte na pompie powietrze-powietrze, ale innej firmy, i nie mam takich problemów, dom nagrzewa się w miarę szybko, w czasie odszraniania u mnie nadmuch się wyłącza. Zużycie prądu na dobę przy 0 stopni to ok 18 kwh, a przy -24 stopniach dalej w domu mam utrzymaną zadaną temperaturę, i grzałki u mnie są wyłączone na bezpieczniku, i jeszcze nigdy ich nie musiałem uruchamiać. A klimatyzacja latem jest niezastąpiona.

    Tylko że ja mam dom szkieletowy i 136 m2 użytkowej. Z moich obserwacji i rozmów z innymi użytkownikami, ten system sprawdza sie bardzo dobrze tylko w domach bez akumulacji czyli właśnie szkieletowym.
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  7. #7

    Domyślnie

    Nie mam co prawda instalacji od PK, ale mam PC p-p z ogrzewaniem nadmuchowym i WG.
    Moja PC ma wyższą sprawność niż ta sprzedawana przez PK, np działa spokojnie do -10 (-15). Grzałka się jeszcze nie włączyła.
    Czy na drugi raz zrobiłbym ten system? Nie. A oto powody:
    - praca jednostki zewnętrznej - słychać ją w pomieszczeniu obok w ciągu dnia, w nocy słychać w całym domu jak się rozmraża.
    - koszty, koszty i jeszcze raz koszty. Są wysokie, około 30-50 zł dziennie na dom 200 m2, spadną z czasem bo to pierwszy sezon i jeszcze muszę poprawić docieplenie stropu, temp. 19 C
    - osiągnięcie zadanej temperatury - trwa b długo, bo PC to jednostki niskotemperaturowe, u mnie nadmuch temp. do 40 C, w przypadku gazu 60 C, więc szybciej
    - po osiągnięciu zadanej temperatury pompa albo przestaje dmuchać albo już tylko mieli powietrze, ale uczucie "ciepła" w domu szybko znika
    - system dobiera sobie powietrze z zewnątrz (podobnie jest w instalacjach PK), co ja na razie przykręciłem kryzą, bo smrodzą mi sąsiedzi z kominów i dopiero miałbym zimno w domu gdybym dobierał mroźne powietrze z zew. (nie mam reku)
    - zapachy z kuchni od razu wędrują do salonu i dalej (mimo, że kuchnia zamknięta)
    Zalety
    - powietrze w domu się miesza, więc temperatury wszędzie podobne, rozpalenie kominka powoduje, że powietrze rozchodzi się po całym domu.
    - opcja klimy, ale jeszcze nie włączyłem
    - filtr elektrostatyczny
    - opcje nawilżaczy i lampy UV
    Chyb tylko tyle bo nic innego nie przychodzi mi do głowy.

    Co do opowieści instalatorów, tu głównie bajery sprzedaje PK. To system sam w sobie jest drogi, a jak ktoś muruje w ścianach i podłodze to już masakra cenowa. Ja mam kanały na poddaszu więc ocieplenie ich było w cenie ocieplenia stropu. Nawilżenie powietrza przez nawilżacz wpięty w kanały do 45%, wyżej się nie da, co nie jest wielkim osiągnięciem i w moim przypadku i tak potrzebuję nawilżacza. W systemie jest wbudowany filtr, to na plus. Urządzenia, czy to piec, czy PC są drogie. Znajomy ma hybrydę, czyli piec gazowy i PC z PK - wszystko jest fajnie dopóki w domu ma być 21 C, powyżej piec zużywa straszne ilości gazu. Nikt nie mówi o jednostce nawiewnej, ale ona ma kilkaset W. Jeżeli chcemy mieć różną temp. w różnych pomieszczeniach, koszty są absurdalne.
    Ciężko tak napisać wszystko naraz ale chętnie odpowiem na pytania
    Co wziąłbym dziś? Podłogówkę z WM. Bo jest to ogrzewanie akumulacyjne, czyli uczucie ciepła w pomieszczeniu zupełnie inne niż u mnie. Różna temp w różnych pomieszczeniach nie generuje dodatkowych kosztów. WM zapewni i tak lepsze powietrze niż ogrzewanie nadmuchowe. Wyjdzie taniej, ciszej, bardziej komfortowo. A i jeszcze jedno PK sprzedaje swój system oparty na kanałach QuietR, bo ma ma kiepskie jednostki nawiewne (głośnie), a koszt tych kanałów jest b. wysoki. Serwis PK droogi, polecam dogadać się na lewo z serwisantem.
    Ostatnio edytowane przez kotylozaur ; 27-01-2015 o 19:14
    C114a po adaptacji

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    No i kolejna opinia, niezbyt pozytywna w domu murowanym, tak jak już pisałem, ogrzewanie nadmuchowe tylko do domów szkieletowych, niskoakumulacyjnych, co do hałasu pompy, to jak do podłogówki dasz PC powietrzne, to też będziesz miał ten sam hałas, koszty faktycznie masz wysokie, u mnie jak chce podnieść temperaturę z 22 do 24 do trwa to około 1,5 godziny przy 0 stopni na zewnątrz, i nie ma żadnego problemu z osiągnięciem takiej temperatury.
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  9. #9
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Systemy oparte na wentylatorach zawsze generują pewien hałas , ważny jest odpowiedni dobór kanałów dystrybucji gorącego powietrza oraz wentylatorów .
    Oglądałem ostatnio instalacje gdzie wentylator tłoczył powietrza w kanałach ze stali ocynkowanej ... gładka powierzchnia ścianek.... w takim przypadku to musi hałasować.
    Pompa ciepła a koszty... temat rzeka ..
    Darek B

  10. #10

    Domyślnie

    Grzałki są po to był włączyć się kiedy PC ma zbyt mała wydajność, nie są w pompie a w jednostce nadmuchowej. Nie rozumiem zaskoczenia.
    Pewnie że "kanadyjczyki" są lepszymi domami do tego typu ogrzewania, szkoda, że firmy sprzedające te systemy tego nie podkreślają . Biznes is biznes
    Ostatnio edytowane przez kotylozaur ; 28-01-2015 o 09:29
    C114a po adaptacji

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Co masz za PC P/P ze ma "grzalki" ?
    Nie w PC ale w kanale nadmuchowym, taka nagrzewnica 6kW, to nic innego jak grzałka
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Systemy oparte na wentylatorach zawsze generują pewien hałas , ważny jest odpowiedni dobór kanałów dystrybucji gorącego powietrza oraz wentylatorów .
    Oglądałem ostatnio instalacje gdzie wentylator tłoczył powietrza w kanałach ze stali ocynkowanej ... gładka powierzchnia ścianek.... w takim przypadku to musi hałasować.
    Pompa ciepła a koszty... temat rzeka ..
    Też mam część kanałów z takiej blachy, i faktycznie przenosi hałas ale nie jest to u mnie jakoś strasznie odczuwalne, U mnie to była "świadoma" decyzja czyli cena. ale dziś wolałbym climaver na całej instalacji. jak kiedyś będę remont robił to wymienię.
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Ja nie rozumiem niezrozumienia zaskoczenia?

    Mam osobiscie PC P/P ktora nie posiada grzalek... i nie spotkalem sie z pompa P/P ktora takie ma w jednostce nadmuchowej.

    Dlatego chcialem sie zapoznac.

    Majac jednak do czynienia z jednostka kanalowa grzalki moga byc umieszczone w kanale nadmuchowym tak jak 1igor1 napisal.
    Bo to był skrót myślowy
    C114a po adaptacji

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lorak86

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Małogoszcz
    Kod pocztowy
    28-366
    Posty
    60

    Domyślnie

    Panowie czy ktoś może się wypowiedzieć na temat kosztów eksploatacji ogrzewania nadmuchowego?
    Chciałem zainstalować coś takiego u siebie na piecu gazowym nadmuchowym kondensacyjnym i połączyć z rekuperatorem (z odzyskiem ciepła).

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    W murowanym czy w szkielecie?
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lorak86

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Małogoszcz
    Kod pocztowy
    28-366
    Posty
    60

    Domyślnie

    Dom murowany z poddaszem użytkowym. Około 130m2
    Myślałem o takim połączeniu:
    Rekuperator - > piec gazowy nadmuchowy - > komora grzejąca w kominku -> rurami do pomieszczeń

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    witam
    buduję teraz dom 230 m3 . Bądzie ogrzewany PC PW i podłogówka . Ale teraz zamontowałem tak na szybko klimatyzator w salonie na parterze .
    Zadałem 20 *C . Układ domu pozwolił rozprowadzić ciepło po całym domu( brak drzwi).
    W czasie ostatnich mrozów temperatur była utrzymywana w całym budynku .

    Budynek ma 20 cm grafitowego styropianu na ścianach i 40 cm wełny w dachu.

    klimatyzator M mocy pobieranej max 1,9 kW ,

    Dodatkowo mogę włączyć funkcję osuszania na czas prac wykończeniowych

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    w murowanym to kiepskie rozwiązanie, nadmuchowe ogrzewanie świetnie się sprawdza w domu z małą akumulacją, czyli w szkielecie, w murowanym będzie słaby komfort cieplny, lepiej 100% podłogówki
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lorak86

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Małogoszcz
    Kod pocztowy
    28-366
    Posty
    60

    Domyślnie

    Czyli w domu murowanym nie ma sensu inwestować w nadmuchowe ogrzewanie?
    Kilka osób ( np. Falkon) pisało, że ma murowany i działa wyśmienicie.

    Chciałbym pójść do kogoś do domu - murowanego - kto ma już przynajmniej sezon za sobą i zobaczyć jak to działa.

    Naprawdę w wojewódzkie Świętokrzyskim nikt nie ma domu murowanego ogrzewanego nadmuchem?

    PS. Zauważ że były tylko 2 czy 3 złe opinie o tym ogrzewaniu w domu murowany i zawsze polegały one na pompie P/P. Ja będę miał kocioł gazowy. Nawet jeden znajomy mi powiedział, że był w domu z ogrzewanie nadmuchowym z Pompy i źle to działało.
    Ostatnio edytowane przez lorak86 ; 25-01-2016 o 20:10

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    ja byłem w kilku jak wybierałem system, na 3 dwóch było nie do końca zadowolonych, ja sobie chwalę. Ale pamiętaj że ze ścian murowanych będzie bił chłód i dla odczucia komfortu będziesz musiał grzać wyżej, co będzie się przekładało na wyższe rachunki. po za tym posadzki też będziesz miał zapewne betonowe czyli też chłód. tak jak pisałem gdybym ja stawiał dom murowany to tylko 100% podłogówki, i klimatyzatory w sypialniach i salonie, latem do chłodzenia, w zimie do wspomagania grzania.
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony