dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 76 z 76
  1. #61
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.321

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Na zasilaniu pompa pompujie w grzejniki tyle ile jej się ustawi a na powrocie trzeba regulować ......i
    [email protected]o pisałem o tym dwa posty wcześniej
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  2. #62
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    [email protected]o pisałem o tym dwa posty wcześniej
    Właśnie mnie naprowadziles tylko nie wiem czego wcześniej tego nie skojarzylem bo mam identyczną instalacjie u szfagra stara instalacjia pompa była na powrocie za dużo było by demolki więc tam została i była dolozona podlogowka identyczny rozdzielacz jak u autora tylko bez zwrotnych zaworów i teraz kojarzę ze szwagier zgłaszał drobny problem ze na początku gdy grzejie i się rozgrzewa podlogowka słabiej grzeją grzejniki ale podlogowka mimo braku zaworów zwrotnych działa jak trzeba.

  3. #63

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Na zasilaniu pompa pompujie w grzejniki tyle ile jej się ustawi a na powrocie trzeba regulować biegami o tej podlogowej i
    czy ty myślisz zanim coś napiszesz?

  4. #64
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    czy ty myślisz zanim coś napiszesz?
    Możesz rozjaśnić
    Czego nie rozumiesz
    Mając pompe na powrocie np.Na 3biegu gdy ustawimy ta od podlogowki na 3biegu to w grzejniki pójdzie mniej ,gdy damy na 1 pójdzie więcej w grzejniki
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 12-02-2020 o 18:00

  5. #65

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Możesz rozjaśnić
    Czego nie rozumiesz
    Mając pompe na powrocie np.Na 3biegu gdy ustawimy ta od podlogowki na 3biegu to w grzejniki pójdzie mniej gdy damy na 1 pójdzie więcej w grzejniki
    - Pompa kotłowa powinna być na zasilaniu.
    - Pisał, że:
    "Narazie zmniejszyłem temperaturę zaworze zasilanie leci 40 stopni a powrót 30 jest ok? "

    nadal uważasz, że musi dodawać zawory zwrotne?
    Może warto by ogrzewanie pochodziło ze dwa dni bez kręcenia i wkręcania?

  6. #66
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    - Pompa kotłowa powinna być na zasilaniu.
    - Pisał, że:
    "Narazie zmniejszyłem temperaturę zaworze zasilanie leci 40 stopni a powrót 30 jest ok? "

    nadal uważasz, że musi dodawać zawory zwrotne?
    Może warto by ogrzewanie pochodziło ze dwa dni bez kręcenia i wkręcania?
    Gdy mamy więcej jak jedną pompę w instalacji to nigdy nie powinny być szeregowo a tu są ale jeśli kotlowa będzie zawsze na 3 a podłogowa na1moze problemu nie będzie
    Jeśli chodzi o zawory zwrotne to bym się wstrzymał i zgodził żeby narazie dac instalacji popracować.
    Gdyby autor zaraz na początku wkleił zdjęcia również kotłowni i pieca a najlepiej szkic odreczny jak to wszystko jest połączone nie było by tyle wątpliwości.

  7. #67

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Jeśli chodzi o zawory zwrotne to bym się wstrzymał i zgodził żeby narazie dac instalacji popracować.
    .

    łaskawco, jakże jesteśmy wdzięczni

  8. #68
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    [QUOTE=Mareks77;7908447]
    Raczej nie wysysa ona tylko wody z powrotu i nie wpycha do zasilania!!!!!

    Więc twierdzisz tak samo jak ja do tej pory uważałem jeśli proponujesz tam dac zawor zwrotny w celu nie zaciągania wody z powrotu to wytłumacz którędy taka sama ilość wody jaka została zaciagnieta powrotem opuszcza obieg podlogowki czy może faktycznie rurą powrotną płynie woda w dwuch kierunkach.
    Niech mi ktoś narysujie szkic ze strzałkami jak przepływa woda podczas tego zaciągania powrotem.
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 12-02-2020 o 20:52

  9. #69
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.321

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    czy może faktycznie rurą powrotną płynie woda w dwuch kierunkach.
    Niech mi ktoś narysujie szkic ze strzałkami jak przepływa woda podczas tego zaciągania powrotem.
    Ale kto w ogóle wspominał o jakimkolwiek zaciąganiu powrotem.
    Po pierwsze to Twoja teoria nie jest możliwa ze względu na sam zawór trójdrogowy i jego zasadę działania.

    Jeśli zawór był sprawny to chwilowe zaciągnięcie wody o temperaturze 60*C z zasilania lub z powrotu grzejników spowodowało by zamknięcie zaworu i nie pobieranie medium z zasilania, , a więc pompa tylko i wyłącznie powoduje mieszanie wody w obiegu podłogówki bez pobierania wody zarówno z zasilania jak i z powrotu.
    Taki układ zaworu zaprzecza więc kierunkom przepływu na Twoim rysunku ponieważ według niego woda zasilaniem podłogówki płynie w przeciwną stronę.
    Po drugie to przepływom takim zaprzeczają odczyty z termometrów zasilania 60*C i powrotu 20*C

    Jedynym wytłumaczeniem takich temperatur i ich rozbieżności jest brak działania pompy w mieszaczu.
    Do podłogówki napływało tyle ile pozwolił obwód grzejników.
    Prędkość przepływu była żadna więc i różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem spora.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #70
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Ale kto w ogóle wspominał o jakimkolwiek zaciąganiu powrotem.
    Po pierwsze to Twoja teoria nie jest możliwa ze względu na sam zawór trójdrogowy i jego zasadę działania.

    Jeśli zawór był sprawny to chwilowe zaciągnięcie wody o temperaturze 60*C z zasilania lub z powrotu grzejników spowodowało by zamknięcie zaworu i nie pobieranie medium z zasilania, , a więc pompa tylko i wyłącznie powoduje mieszanie wody w obiegu podłogówki bez pobierania wody zarówno z zasilania jak i z powrotu.
    Taki układ zaworu zaprzecza więc kierunkom przepływu na Twoim rysunku ponieważ według niego woda zasilaniem podłogówki płynie w przeciwną stronę.
    Po drugie to przepływom takim zaprzeczają odczyty z termometrów zasilania 60*C i powrotu 20*C

    Jedynym wytłumaczeniem takich temperatur i ich rozbieżności jest brak działania pompy w mieszaczu.
    Do podłogówki napływało tyle ile pozwolił obwód grzejników.
    Prędkość przepływu była żadna więc i różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem spora.
    Ale ja nie twierdze ze moj rysunek jest poprawny szkic pokazuję jak by musiala plynac woda aby byl potrzebny zawor i skoro twierdzisz ze woda nie jest zaciągania powrotem to dlaczego proponujesz tam wstawić zawór zwrotny.

  11. #71
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.321

    Domyślnie

    romano78@...zgadzasz się że w tym przypadku możemy mówić o szeregowym połączeniu dwóch pomp.
    Jedyne co to przy pewnych parametrach zawór trójdrogowy jest otwarty a pomiędzy pompami mamy wpięty tylko powrót z grzejników.
    Co się stanie jeśli pompa mieszacza będzie miała równą lub większą moc od pompy obiegowej?

    Czy czasem grzejniki nie będą zasilane lub w skrajnym wypadku woda popłynie w nich w drugą stronę.
    Wypisz wymaluj sytuacja u Twojego szwagra o którym wspominasz.
    Brak zaworu zwrotnego lub i regulacji pomp.

    Cytat Napisał Ewel222 Zobacz post
    Górna ma 40 dolna 30 ale kaloryfery się robią raz zimne raz ciepłe a na piecu ponad 60
    Przecież to przypadek o którym piszę. Tylko zawór trójdrogowy pracuje i powoduje ciągłą zmianę na grzejnikach.

    Fotkę instalacji widziałeś.
    Schemat jej sam zamieszczasz.
    Nie twierdzę że sytuacja zasysania czy też zaciągania z powrotu w ogóle nie może zaistnieć bo przy pewnych parametrach i stanie zaworu mieszającego jest możliwa,.........ba powiem nawet że Twój schemat obrazuje typowe zaciąganie z powrotu i wtedy woda na zasilaniu podłogówki płynie w drugą stronę.
    Tylko jest jedno ale....... sytuacja jest możliwa przy temperaturach zasilania rzędu 40 - 50*C kiedy to na powrocie podłogówki mamy te 30*C a zawór trójdrogowy jest otwarty w połowie, natomiast jeśli na zasilaniu było 60*C gdzie zawór pracuje jako zamknięty mieszając praktycznie tylko zawartość podłogówki oraz z temperaturami odczytywanymi przez pytającego jest i była raczej mało prawdopodobna.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 13-02-2020 o 10:06
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  12. #72
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    [QUOTE=Mareks77;7908820]romano78@...zgadzasz się że w tym przypadku możemy mówić o szeregowym połączeniu dwóch pomp.
    Jedyne co to przy pewnych parametrach zawór trójdrogowy jest otwarty a pomiędzy pompami mamy wpięty tylko powrót z grzejników.
    Co się stanie jeśli pompa mieszacza będzie miała równą lub większą moc od pompy obiegowej?

    Pompy pracują szeregowo to oczywiste
    Ale moim zdaniem nie ma mowy o odwracaniu się kierunku wody w pewnym położeniu zaworu jedyne co to pompa kotlowa pcha mniej lub więcej w grzejniki zależnie od położenia zaworu trojdroznego i biegu na pompce podlogowki i to się dzieje u szfagra nie ma żadnego odwracania się kierunku przepływu wody.

  13. #73

    Domyślnie

    Witam, zostały zamontowane zawory klepkowe na powrocie z grzejników i na powrocie z podłogówki pompa za piecem na 3 biegu, w podłogowe na 2 na piecu 70 stopni i wszystko śmiga jak szalone. Temat zakończony

  14. #74
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ewel222 Zobacz post
    Witam, zostały zamontowane zawory klepkowe na powrocie z grzejników i na powrocie z podłogówki pompa za piecem na 3 biegu, w podłogowe na 2 na piecu 70 stopni i wszystko śmiga jak szalone. Temat zakończony
    A jak wczesniej pompka kotlowa była na 3 a podlogowa na2 to nie smigalo testowales to bo może śmiga tylko dzięki zmianie biegu na pompce.

  15. #75

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    A jak wczesniej pompka kotlowa była na 3 a podlogowa na2 to nie smigalo testowales to bo może śmiga tylko dzięki zmianie biegu na pompce.
    Oczywiście ze testowałem
    Pompa od pieca była na 3 a od podłogówki na 1. I nic to nie dało kaloryfery ciepłe do czasu jak się podłogówka nie zaczela nagrzewać a teraz po zamontowaniu zaworów klapkowych kaloryfery cieple powrót od nich tez, a podłogówka zasilanie ciepłe a powrót zimny póki się nie nagrzeje. I to mi sie podoba dzięki za rady.

  16. #76
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Mozyn90

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    33

    Domyślnie

    Hej. Jaka wartość ma mieć pompa obiegowa. U mnie jest tak jak na zdjeciu. Czy to ustawia się automatycznie. Przy tych ustawieniach pompa jest dosyć głośna, dodam że mam wszystko w podłogówce piwnice ,parter i pietro. Żadnych dodatkowych pomp obiegowych w instalacji tylko ta w jednostce wewnętrznej

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony