dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Buderus GB022 dwa osobne obiegi

    Witam,
    Jestem początkujący na forum i chciałbym sprawdzić czy moje założenia są ok czyli potrzebuję po prostu pomocy.
    Mam dom ogrzewany gazem ziemnym. kocioł Buderus GB022 ze sterownikiem RC35.
    Instalacja na etapie budowy domu została przygotowana po podłączenia dwóch obiegów osobno (piętro + parter) i teraz chciałbym ją rozbudować.
    Chodzi mi o to żeby móc osobno sterować temperaturą na piętrze i na parterze.
    Dobrałem takie materiały, które muszę zakupić:
    1. Sprzęgło hydrauliczne (np. Buderus WHY 80/60)
    2. Drugi sterownik RC25 na piętro
    3. Dwa moduły MM10 do sterowania siłownikiem na zaworze mieszającym
    3. 2x pompa obiegowa, 2x zawór mieszający, 2x siłownik (najlepiej cały zestaw) 2 x czujnik temp na zasilaniu każdego z obiegów, 2x zawór zwrotny na zasilaniu
    4. elementy drobne jak zawory odcinające, rurki, łączniki itp.

    Opierałem się głównie na schemacie, który Buderus dołącza do kotła GB072:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie.JPG
Wyświetleń:	106
Rozmiar:	75,2 KB
ID:	440690

    Mam jednak kilka wątpliwości:
    1. Czy kocioł GB 022 ma również zabudowany sterownik BC20 tak jak GB072? Zakładam, że dobrze odczytuję ten schemat i BC20 to sterownik na kotle...
    2. Na schemacie powyżej jest TW i FV. Pierwszy to czujnik temperatury, drugi ti czujnik temperatury obiegu zasilającego. Poza tym na schemacie jest termometr tarczowy. Po co ich aż tyle? Rozumiem, że FV powinien byc podłączony do sterownika żeby mógł regulować otwarciem zaworu mieszającego + czujnik na zasilaniu żebym widział temp wody... Czy potrzebuję jeszcze jakieś czujniki?
    3. Do czego służy czujnik na sprzęgle oznaczany jako FK?
    4. Jak rozumiem RC35 steruje temperaturą zasilania dla swojego obiegu poprzez mieszanie ciepłej wody ze sprzęgła z powrotem z podłogówki. Czy równocześnie steruje temp wody, która jest na zasilaniu do sprzęgła? Tzn. czy podwyższa ją w zależności od ilości energii, którą trzeba dostarczyć do układu czy jest zawsze taka sama, np.50st.C

    Będę wdzięczny za pomoc wszystkich osób, które mają większe doświadczenie...nie miałem zbyt dużo czasu żeby wgryźć się w temat a infolinia Buderusa to porażka jeśli chodzi o wsparcie produktowe tzn. nikt nie wie co z czy ma współpracować.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Niestety Buderus pod tym względem wychodzi dość drogo.
    Z czujnikamui w instrukcji jest trochę namieszane.
    Pod tym kątem prześledź instrukcję Buderus MM10

    https://www.buderus.com/ocsmedia/opt...6720813619.pdf

    FV jest czujnikiem temperatury zasilania czyli czynnika idącego już do podłogówki.
    TW jest czujnikiem temperatury ale na sprzęgle
    Oprócz tego istnieje jeszcze tylko termostat zabezpieczający ustawiony na maksymalną temperaturę na zasilaniu podłogi.

    Sam moduł MM10 oraz grupy pompowe z siłownikiem to koszt ok 2tyś.

    Radzę podliczyć wszystkie koszty oraz rozważyć ofertę TECH-a lub SALUS-a oraz inwestycję w listwę sterującą elektrozaworami i regulatory pokojowe bezprzewodowe, lub nawet tani budżetowy zestaw:

    https://allegro.pl/oferta/sterowanie...66fdd6604cf017

    Przykładowy steruje 3 pomieszczeniami ale równie dobrze można konfigurować w inny dowolny sposób
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedź.
    A tak na marginesie to mój dom powstał wg projektu OPAŁEK ale lustrzane odbicie
    Widzę w stopce, że u kolegi jest też opałek
    Właśnie rozważam TechSterowniki.
    rzeczywiście chyba będzie lepiej zastosować ich sterownik do sterowania dwoma mieszaczami + zostawić RC35 żeby zmieniał temperaturę na zasilaniu sprzęgła wg temperatury na zewnątrz. Zależy mi żeby utrzymywać się w zakresie kondensacji i odzyskiwać maks energii...
    Muszę jeszcze poczytać w temacie ale dzięki za podpowiedź
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez mic7894 ; 11-02-2020 o 20:50

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Do kotła zastosuj podstawowy sterownik pogodowy tak aby sterować temperaturą zasilania według krzywej grzewczej w zależności od temperatury zewnętrznej. Do tego zestawu elektrozawory z termostatami pokojowymi sterowanymi radiowo aby nie ryć ścian.

    Mieszaczy przy 100% podłogówki nie stosował bym wogóle.
    Po co kocioł ma produkować wysoką temperaturę na zasilaniu jeżeli dla podłogówki nie będzie to przydatne.
    Podłączenie kotła bezpośrednie poprzez sprzęgło o ile obiegów jest sporo a przepływ całkowity i opory hydrauliczne przekraczają parametry pompy w kotle.
    Do tego tylko jedna lub dwie dodatkowe pompy dla oddzielnych obwodów oraz elektrozawory na poszczególnych pętlach.

    Buderus niestety wychodzi tu drogo.
    U mnie Vaillant i jeden moduł VR61/4 załatwia całość czyli dwa oddzielne obiegi parteru i poddasza.
    Regulator dodatkowy zakładałem właśnie ze względu na kominek.

    Z kondensacją jest różnie i w zależności od producenta i zakresu mocy maksymalne uzyski wcale nie następują przy minimalnych temperaturach.
    U mnie przyładowaniu zasobnika i temperaturach 50 - 60*C kondensat leje się strumieniami, natomiast podczas normalnego cyklu grzania o temperaturze 35*C słychać tylko kapanie.
    Tu wszystko jest uzależnione od samej instalacji oraz parametrów komina
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 11-02-2020 o 22:15
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    OK.
    A co myślisz żeby:
    1. Zostawić RC35 jako regulator temperatury zasilania wg krzywej i temperatury zewnętrznej
    2. Dodać sprzęgło i dwie pompy
    3. Do każdej pompy podłączyć regulator pokojowy dwustanowy. Po osiągnięciu zadanej temp pomieszczenia pompa zostanie wyłączona.
    Układ bardzo prosty ale skuteczny.
    RC35 z czujnikiem T na dworze zapewni zasilanie o odpowiedniej temp (zawsze mogę zmienić krzywą) a regulatory pokojowe będą odłączać pompy po osiągnięciu wymaganej temperatury i będą sterować obniżeniem w nocy.
    Będzie ok?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Będzie tanio i wraz ze sprzęgłem będzie OK ale regulatory pokojowe mogły by mieć dodatkowy styk w którym wyłączenie obydwu będzie powodować zakończenie cyklu grzania w kotle. Tak czy inaczej nastąpi to samoczynnie gdyż nie działające obie pompy obwodowe spowodują przez sprzęgło wzrost temperatury powrotu i jego zrównanie się z zasilaniem i tym samym identyczny efekt, ale problem nastąpi w drugą stronę...... dom schładza się powoli więc gdy obie pompy będą jeszcze wyłączone to przez mały obwód pierwotny kocioł - sprzęgło mogą pojawiać się puste starty kotła bliskie taktowaniu.
    Dlatego aby kocioł wystartował tylko wtedy gdy chociaż jeden obwód jest otwarty spróbuj uzależnić kocioł także od regulatorów pokojowych sterujących pompami.
    Może to być dodatkowy styk lub dodatkowy element w formie przekaźnika zwierający styk kotła wraz z którąkolwiek z pomp.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 12-02-2020 o 13:42
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony