dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 6
Pokaż wyniki od 101 do 110 z 110
  1. #101

    Domyślnie

    żeby lepiej zobrazować co to jest przebicie, weźcie sobie zróbcie formę 100cmx100cm i wlejcie do niej 5 cm wysokości betonu

    po wyschnięciu, przepraszam inżynierów, po 30 dniach wiązania betonu, połóżcie taflę która wyszła na piasku

    na tą taflę teraz połóżcie odważnik 200 kg

    wiecie co się z taflą zapewne stanie ? pęknie.

    a teraz odlejcie 15 cm wysoką tafle. połóżcie 200 kg na niej. co się stanie ? nie wiem, bardzo możliwe, że jej wysokość już zniesie to obciążenie. a od tego są wzory i jasno to określają.

  2. #102
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał zyhu Zobacz post
    Kolego kochany ale ja o tym od początku piszę, będąc atakowany przez inżynierów, co mają książki na półce o matulu ! ( mam nadzieje, że nie projektują nikomu domów )

    o ile nawet ! ława 150x30 by mnie nie zdziwiła, BETONOWA, choć fakt, byłaby sporawa
    o tyle ława 150x30 !! ŻELBETOWA... jest pod spodek ?

    tam są rzędy wielkości, powtarzam, rzędy wielkości różnicy na przebicie.

    więc albo ten budynek ma 4 kondygnacje, albo jest popełniony farmazon.

    bo o ile szerokość ławy jest podyktowana gruntem oraz wagą budynku ( sami wiemy że na śniegu lepiej mieć odpowiedni sprzęt, żeby nogi nie wpadały w niego ) o tyle wysokość ławy jest podyktowana wagą budynku. to na dzień dobry. i 30 cm betonowej to normalka, o tyle 30 cm żelbetowej.... to już dziwy
    Powoli, zgodziłem się z nazewnictwem nie z wszystkimi teoriami. O ławy pod spodkiem trzeba by pewnego profesora K. pytać może pamięta jakie robił. A może tam stopy były

  3. #103
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWY MISTRZ ZŁOTEJ PATELNIFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Chef Paul

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Florida
    Posty
    5.472

    Domyślnie

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    No w Polsce często odnosi się z pogardą do amerykańskiego budownictwa, bo przecież tornado to zdmuchnie i korniki zjedzą.

    https://ea.nebraska.gov/architect-or-engineer
    "Many small-scale, one-story building projects in Nebraska may be designed by persons who are not licensed as architects or professional engineers. The size limit on buildings that can be designed by non-licensed persons is based on three factors:

    1) The size of the project in square feet.

    2) The occupancy classification of the project as defined in the state building code.

    3) The occupant load of the project as calculated in the state building code. "

    "International Building Code Classification Group Residential (R-3) – Less than 10,000 sq. ft. structures"
    "IBC Group Residential (R-1, R-2, R-4) – Less than 4,000 sq. ft. structures
    The following types of residential structures, if 4,000 sq. ft. or larger must be designed by an architect and/or professional engineer.

    Hotels, motels, boarding houses or any transient sleeping structures
    Permanent dwelling units such as apartment houses, dormitories, fraternities and sororities, monasteries, convents, vacation timeshare properties, and non-transient hotels and motels
    Residential care and assisted living facilities designed for more than five but no more than 16 occupants, excluding staff.
    Multiple-Unit residences with five or more dwellings"

    Więc bez uprawnień można tam zbudować budynek mieszkalny do około 1000m2, max 4 lokale.
    Lub hotel, motel itp do 370m2.

    Podobnie jest w większości stanów.
    Coś jednak pominąłeś.
    Jakakolwiek konstrukcja budowlana na stałe związana z gruntem (nawet płot czy buda na kosiarkę), do rozpoczęcia realizacji musi posiadać "permit" (to taki odpoeiednik PnB) zgodnie ze stanowymi przepisami budowlanymi.
    Twój projekt jest pod tym względem sprawdzany przez inżynierów z odpowiedniego wydziału budownistwa.
    Projekt możesz mieć z dowolnego miejsca, musi on jednak spełniać, wymagane prawem, stanowe przepisy budowlane a nadzór i odbiory są sprawowane właśnie przez te lokalne wydziały architektury.
    Reasumując: nie możesz zbudować sobie czegoś co tam sobie nagryzmoliłeś na kartce papieru, jeżeli Twój "projekt" nie spełnia wymaganych przepisów (w niektórych stanach bardzo restrykcyjnych) ... nie możesz nawet na dowolny kolor pomalować zewnętrznych ścian swego domku bez uzyskania stosownego pozwolenia.
    unde venis et quo tendis

  4. #104

    Domyślnie

    Jak ława która leży na gruncie rodzimym ma się przebić. Jeżeli tak będziemy myśleć to lepiej z domu nie wychodzić bo wszystko się może zdążyć.

  5. #105

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekwit Zobacz post
    Jak ława która leży na gruncie rodzimym ma się przebić. Jeżeli tak będziemy myśleć to lepiej z domu nie wychodzić bo wszystko się może zdążyć.
    odsyłam do literatury

  6. #106

    Domyślnie

    Cytat Napisał zyhu Zobacz post
    odsyłam do literatury
    Beton idealnie działa na ściskanie więc jeżeli leży na nośnym gruncie to jest niezniszczalny. A tak przy okazji wiesz jakie są fundamenty w budowlach we Francji ?

  7. #107

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekwit Zobacz post
    Beton idealnie działa na ściskanie więc jeżeli leży na nośnym gruncie to jest niezniszczalny. A tak przy okazji wiesz jakie są fundamenty w budowlach we Francji ?
    dlatego to wszystko się liczy. pod uwagę bierzesz:

    1. nośność i warunki geologiczne gruntów
    2. układ budynku, konstrukcję i jego wagę

    tu masz przykład obliczenia wytrzymałości ławy na przebicie czyli

    potrzebne są dane z badań geotechnicznych, przyjęte naciski na ławę i jej szerokość



    jak widać, tutaj ława ma spooooooro zapasu no i tak konstruktorzy sobie poczyniają ale nie dziwie się im. heniek z żubrek wiele rzeczy spieprzy

  8. #108

    Domyślnie

    jakie są te fundamenty we Francji ? pytam bo nie wiem a jestem ciekawy.

  9. #109
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chef Paul Zobacz post
    Coś jednak pominąłeś.
    Jakakolwiek konstrukcja budowlana na stałe związana z gruntem (nawet płot czy buda na kosiarkę), do rozpoczęcia realizacji musi posiadać "permit" (to taki odpoeiednik PnB) zgodnie ze stanowymi przepisami budowlanymi.
    Twój projekt jest pod tym względem sprawdzany przez inżynierów z odpowiedniego wydziału budownistwa.
    Projekt możesz mieć z dowolnego miejsca, musi on jednak spełniać, wymagane prawem, stanowe przepisy budowlane a nadzór i odbiory są sprawowane właśnie przez te lokalne wydziały architektury.
    Reasumując: nie możesz zbudować sobie czegoś co tam sobie nagryzmoliłeś na kartce papieru, jeżeli Twój "projekt" nie spełnia wymaganych przepisów (w niektórych stanach bardzo restrykcyjnych) ... nie możesz nawet na dowolny kolor pomalować zewnętrznych ścian swego domku bez uzyskania stosownego pozwolenia.
    Nic nie pominąłem, odnosiłem się tylko do etapu projektowania budynku.
    Oczywiste jest że budynek musi spełniać wszelkie wymagania techniczne, wytrzymałościowe, być zgodnym z kodeksem budowlanym. No i musi być zgłoszony.
    Ale wymagania są jasno określone, są dostępne źródła jasno i przejrzyście opisujące typowe parametry konstrukcji i dostosowanie konstrukcji do nich jest na poziomie osoby z wykształceniem na poziomie technikum.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  10. #110
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jebadeon

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-125
    Posty
    202

    Domyślnie

    Za dużo polityki.

Strona 6 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony