dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 57
  1. #1

    Domyślnie Z ekogroszku na pellet czy czy gaz?

    Witajcie,

    Mieszkam w piętnastoletnim domu ok 160m2 powierzchni grzewczej. Ściany z Ytonga 32cm jednak nieocieplone, wentylacja grawitacyjna, okna dwuszybowe. Poddasze użytkowe ocieplone wełną mineralną, strop drewniany. Cały parter jest ogrzewany podłogówką, na poddaszu mam grzejniki. W tym momencie CO oparte jest o wysłużony, piętnastoletni kocioł na ekogroszek z podajnikiem tłokowym (25kW, raczej przewymiarowany). Sprawność tego kotła i całego procesu stoi na fatalnym poziomie. Kocioł dokłada ekogroszku tłokiem od boku, także dość sporymi porcjami. Obecnie przy lekkiej zimie przez większość czasu kocioł chodzi na podtrzymaniu i kisi żar produkując spore ilości sadzy, którą regularnie wybieram. Przy takich warunkach atmosferycznych powinienem prawdopodobnie wygaszać kocioł po nocy i rozpalać na nowo wieczorem, jednak z powodu charakteru mojej pracy zdarza mi się wracać późno lub wyruszać bardzo wcześnie i nie byłoby to komfortowe. Zeszłej zimy zeszło mi 3,5t ekogroszku, tej zużyję prawdopodobnie koło 3t, jednak myślę, że nowszy kocioł z palnikiem retortowym i nieprzewymiarowany pozwoliłby zminimalizować to zużycie, także mimo niezbyt dobrze zaizolowanego budynku nie ma dramatu z zapotrzebowaniem na energię.

    Jako, że tak czy siak muszę zmodernizować tą wysłużoną instalację, rozważam zmianę paliwa na inne. Warto zaznaczyć, że komfort użytkowania ma dla mnie znaczenie priorytetowe, koszty ogrzewania oczywiście są istotne, ale jestem skłonny zapłacić więcej aby nie musieć babrać się z brudnym węglem i móc zostawić dom na dłużej bez obsługi. Rozważam prostą wymianę kotła na kocioł na pellet albo podłączenie domu do gazociągu (ok 20m od kotłowni) i wymianę kotła na kondensacyjny. Za pierwszym rozwiązaniem przemawia prostota tej inwestycji, zakładam, że musiałbym jedynie wymienić kocioł i zmodernizować węzeł cieplny. Pellet zapewni mi też mniej obsługi niż ekogroszek (mniej popiołu, rzadsze czyszczenie, większy zasobnik) i możliwość obsługi zdalnej bądź zostawienie domu samego sobie na dłużej dzięki automatycznemu rozpalaniu. Jednak wciąż będę musiał co jakiś czas wykonać pewną pracę i składować opał. Drugi pomysł jest zdecydowanie większą inwestycją zarówno pod względem czasu jak i pieniędzy, jednak zapewni mi największy komfort i spokój.

    Chętnie poznam opinię innych. Co byście wybrali na moim miejscu i dlaczego? Czy ktoś na podstawie powyższych danych o domu i obecnym zużyciu węgla mógłby mnie uświadomić jaka byłaby rozbieżność w koszcie ogrzewania pelletem i gazem?

  2. #2

    Domyślnie

    masz mozliwosc podpiecia gazu z sieci i zastanawiasz sie nad pelletem ktorego i tak pewnie zakaża w niedlugiej przyszlosci ?

  3. #3

    Domyślnie

    Gaz.
    Nie ma nad czym się zastanawiać.
    Szczególnie że spalasz tylko 3,5t węgla, to za gaz zapłacisz nie więcej jak 3,5tys na rok, a być może nawet poniżej 3 tys.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 17-02-2020 o 13:22
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    dokładnie jak koledzy piszą. Jak masz gaz to się nawet nad innym paliwem nie zastanawiaj.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Kotłownia na peleciaku to koszty w zasadzie takie jak przy PC , więc nie tędy droga . Mam peleciaka montowanego prawie 9 lat temu(wtedy był inny stosunek cen jednego do drugiego) i czekam na dobrą okazję by go zmienić właśnie na PC .

    Gazu też mogą zakazać. Trend zakazu kopcenia takiego czy innego rozlewa się coraz bardziej https://gramwzielone.pl/dom-energoos...ch-i-olejowych


    Jeśli masz blisko rurę z gazem to inwestycja w pierwszej fazie wyjdzie taniej niż w PC , ale rachunki pozostaną na tym samym poziomie, montując PC masz wiekszy wkład na start,a e pozniej jest wiele taniej, także trzeba przemyśleć.

    Przede wszystkim warto ocieplić dół !
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 17-02-2020 o 14:15
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał pralat Zobacz post
    Rozważam prostą wymianę kotła na kocioł na pellet albo podłączenie domu do gazociągu (ok 20m od kotłowni) i wymianę kotła na kondensacyjny.
    . Drugi pomysł jest zdecydowanie większą inwestycją zarówno pod względem czasu jak i pieniędzy, jednak zapewni mi największy komfort i spokój.
    Dlaczego większą inwestycją? Zależy od tego, jaki"gazownik"kupisz. Do tego sprzęgło, pompka, jakiś zaworek. Na oko 8 tys.

  7. #7

    Domyślnie

    Ja za doprowadzenie gazu z drogi do kotłowni, kotłownia z instalacją kotła, kocioł, sterowniki itp. dałem niecałe 10tyś.
    Dom z poddaszem użytkowym 100m2, porotherm 25cm + 15cm białego 038, podłoga 15cm, dach 25cm wełny, okna 3 szybowe, dół podłogówka a góra grzejniki, kocioł 2F De Dietrich Lumea Mpx 20/24, gaz 100%... Bez WM, reku, COP, Pv, PC, solarów, FW itp. itd. i innych skrótów ble ble ble

  8. #8

    Domyślnie

    Palić barlinkiem po 1000zł/t.
    Wyjdzie drożej od gazu.
    Dwóch moich znajomych w zeszłym roku instalowało gaz.
    Kondensaty plus zbiorniki na CWU.
    Oboje zapłacili po 14tys.
    Gaz przy działce.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 17-02-2020 o 16:37
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Palić barlinkiem po 1000zł/t.
    Wyjdzie drożej od gazu.
    Dwóch moich znajomych w zeszłym roku instalowało gaz.
    Kondensaty plus zbiorniki na CWU.
    Oboje zapłacili po 14tys.
    Gaz przy działce.
    można kupić i po 1200 by udowodnić, że się pelet nie opłaca . Mnie schodzi 3-3,5t na sezon CO+CWU, metraż podobny pralat'a.
    Można po 650/700 tak jak kupuję i wielu innych użytkowników peleciaków z forum.
    14 kafli to już bardzo drogo dołożyłbym z 6 tysi i PC z COP ~3 , oczywiście można ją też kupić za 25/30 kafli albo gruntówkę za 40+ tylko po co ?
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    można kupić i po 1200 by udowodnić, że się pelet nie opłaca . Mnie schodzi 3-3,5t na sezon CO+CWU, metraż podobny pralat'a.
    Można po 650/700 tak jak kupuję i wielu innych użytkowników peleciaków z forum.
    14 kafli to już bardzo drogo dołożyłbym z 6 tysi i PC z COP ~3 , oczywiście można ją też kupić za 25/30 kafli albo gruntówkę za 40+ tylko po co ?
    Można i za 400zł coś kupić jeśli na siłę chce się udowodnić że tanio.
    Nie wiemy po ile ma pellet, więc zakładam cenę barlinka.
    Tego dowiozą.
    Jeśli ma taniej, to tylko się cieszyć.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  11. #11

    Domyślnie

    Pellet w lokalnym składzie mam po ~850zł. Jestem jednak zdumiony, w jakim błędzie byłem co do kosztu podłączenia gazu spoza działki wraz z kotłownią i kotłem. Jeśli to faktycznie da się zrobić w granicach 10-12 tys. zł to nie ma o czym mówić.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cena nie najgorsza, jest szansa,że poza okresem grzewczym kupisz 50/100zł taniej, tak jest u mnie np w maju to własnie nawet stówkę taniej, w lipcu juz tylko 50, a sierpień cena już zimowa i pod koniec to czasem trzeba sie zapisać w kolejkę przy cenie 750. Zimą na przełomie roku to czasem jak jest popyt to i 800wołają , ale ja wtedy nie zamawiam .

    Co masz na myśli z tym gazem ? Tanio ? Pamiętaj o kosztach początkowych i pózniejszych
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  13. #13

    Domyślnie

    Mam na myśli to, że spodziewałem się, że ciągnięcie gazu z ulicy, zakładanie szafki, dostosowanie kotłowni i kocioł to raczej 20tys. niż 10tys. O jakich konkretnie kosztach późniejszych mówisz? Masz na myśli opłatę za gaz i za roczny przegląd kotła?

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    O rachunkach.
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  15. #15

    Domyślnie

    Jak dużo wyższy Twoim zdaniem byłby roczny koszt grzania gazem niż pelletem? klaudiusz_x wyżej oszacował koszt gazu na 3-3,5 tys. zł. To przy mojej lokalnej cenie pelletu ok 4t, co jest realne jeśli spalam teraz 3-3,5 tony groszku, który niby ma 27MJ/kg. Niech byłoby 4tys. zł za gaz na rok, potem zbiję ten koszt ocieplając budynek. A jak pisałem w pierwszym poście, jestem skłonny dopłacić trochę do komfortu użytkowania i choć pellet jest już dużym przeskokiem względem eko-groszku, to gaz jest już całkowicie bezobsługowy i bezbrudowy.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    O rachunkach.
    O jakich rachunkach piszesz? Myślę, że będzie płacił max 3 tyś rocznie. za bezobsługowe ogrzewanie i komfort.
    A w ogóle nie ma o czym gadać. Sam Kościół na pellet to pewnie z 10tyś a gdzie reszta, inna kotłownia, paliwo gdzieś trzeba dać itp itd.
    Dom z poddaszem użytkowym 100m2, porotherm 25cm + 15cm białego 038, podłoga 15cm, dach 25cm wełny, okna 3 szybowe, dół podłogówka a góra grzejniki, kocioł 2F De Dietrich Lumea Mpx 20/24, gaz 100%... Bez WM, reku, COP, Pv, PC, solarów, FW itp. itd. i innych skrótów ble ble ble

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał pralat Zobacz post
    Pellet w lokalnym składzie mam po ~850zł. Jestem jednak zdumiony, w jakim błędzie byłem co do kosztu podłączenia gazu spoza działki wraz z kotłownią i kotłem. Jeśli to faktycznie da się zrobić w granicach 10-12 tys. zł to nie ma o czym mówić.
    Nie wiem skąd jesteś, ale sprawdź w okolicy na olx - u mnie jeszcze rok temu pellet był po ok. 850 zł na składach, ale potem jeden z moich klientów poszukał i znalazł stolarnię w której porządny pellet jest po 720 zł workowany lub 530-590 zł / tonę w bigbagu - ceny z dowozem.

    Sprawdziłem ten pellet u siebie i nie odbiega kalorycznością oraz ilością popiołu od tych najdroższych.

    Na pellet trzeba jednak mieć miejsce do przechowywania w budynku bo nałapie wilgoci i będzie kłopot.

    Co do gazu - tłokowiec ma niska sprawność przy takim domu - pewnie z 60%, spala 3-3,5 tony więc z grubsza można oszacować koszty ogrzewania gazem na ok. 4-5 tys zł za sezon.


    Widziałem u sąsiada jaka była rewolucja na podjeździe i budynku gdy gaz podłączał do istniejącego domu i sam bym w to nie poszedł.

    Jeśli masz do 200 km od Katowic to wziąłbym mocno pod uwagę tą ekipę:

    https://www.youtube.com/watch?v=CIlpJtAZDqU
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  18. #18
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Drewno + kocioł na "zgazowanie drewna" + Bufor ... Palisz krótko w wysokich temperaturach spalania [ czyste spalanie biomasy] ładujesz bufor , potem śpiesz a ciepło z bufora kierowane jest ile i gdzie potrzeba. Pellet to tylko drewno... ale 2-3 razy droższe.
    Darek B

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał stingeros Zobacz post
    O jakich rachunkach piszesz? Myślę, że będzie płacił max 3 tyś rocznie. za bezobsługowe ogrzewanie i komfort.
    A w ogóle nie ma o czym gadać. Sam Kościół na pellet to pewnie z 10tyś a gdzie reszta, inna kotłownia, paliwo gdzieś trzeba dać itp itd.
    o rachunkach za gaz , przy PC podziel je /3. Peleciak to raczej minimum 12, teraz piszą, że taka Laguna kosztuje kołó 15 kafli, ja 9 lat temu dałem ponad dychę, ale mogłem jeszcze wtedy odliczyć ulę budowlaną, także tragedii nie było, wyszedł niewiele drożej niż ekogroch.

    PC tez bezobsługowa i nie ma stresu, że pierdyknie albo jakiś czad poleci. Jak nie będzie prądu gazem tez nie pogrzejesz .
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 18-02-2020 o 16:27
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Kocioł na pellety już niebawem będzie dostępny za 9 tys z hakiem marki Skam, ale bez prądu też nie podziała
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony