dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tomek1990

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-727
    Posty
    18

    Domyślnie Dobudówka do istniejącego domu ( pytanie )

    Witam. Interesuje mnie dobudówka do istniejącego domu która miałaby max 30m2. Czytałem, że takie dobudówki można robić bez zgłoszenia i pozwolenia, ale jak to naprawdę jest ? Przecież chyba nie można samodzielnie tego wszystkiego zrobić i dołączyć do istniejącego domu ? ( nie ma sąsiadów obok w tym miejscu ). Dlaczego dobudówka ? Mam na dole jedno pomieszczenie około 12m2 ( wolne ) i wpadłem na pomysł aby dostawić jakieś 30m2 tak aby np. zrobić tam salon z aneksem a w miejscu tego wolnego pomieszczenia łazienkę i po prostu wynajmować. W miejscu gdzie mieszkam jest dużo chętnych ludzi na wynajem, a że obok domu mam sporo miejsca, to nie byłby to głupi pomysł ( inwestycja ). Zresztą nie ważne. Ważne jest to od czego zacząć chcąc to " dobudować ". Czytałem w internecie trochę, ale już sam się gubię w tym wszystkim. Do tych 30m2 musi być projekt czy jak ? Bo czytałem taki przepis :

    " Do domu można dobudować 35 m kw. bez pozwolenia oraz zgłoszenia (zgodnie z art. 29.2), lecz na działce nie może znaleźć się więcej niż dwa obiekty na każde 500 m². W przypadku rozbudowy wiaty powierzchnia bez pozwolenia i zgłoszenia wzrasta do 50 m² i dwóch obiektów na każde 1000 m² działki. "

    Może ktoś wytłumaczyć od czego w ogóle zacząć ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    to jest rozbudowa domu.
    musisz mieć najpierw MPZP aby wiedzieć czy rozbudowa go nie naruszy. Jaki jest obszar oddziaływania? Jak duża jest działka, bo ta dobudowa dotyczy 35m2 na każde 500m2.
    Musisz zgłosić rozbudowę załączając jej plan.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 05-01-2024 o 12:24

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tomek1990

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-727
    Posty
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    to jest rozbudowa domu.
    musisz mieć najpierw MPZP aby wiedzieć czy rozbudowa go nie naruszy. Jaki jest obszar oddziaływania? Jak duża jest działka, bo ta dobudowa dotyczy 35m2 na każde 500m2.
    Musisz zgłosić rozbudowę załączając jej plan.

    To nie bardzo rozumiem w takim razie o co chodzi z tym przepisem, który wstawiłem powyżej. Kiedy w takim razie nie trzeba nic zgłaszać ? Mowa cały czas o tym przepisie, który wkleiłem powyżej. Pytam, bo ponoć to wszystko miało być uproszczone.

    Generalnie piszesz o planie i masz na myśli tutaj plan zrobiony np. przez architekta tak ?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek1990 Zobacz post
    To nie bardzo rozumiem w takim razie o co chodzi z tym przepisem, który wstawiłem powyżej. Kiedy w takim razie nie trzeba nic zgłaszać ? Mowa cały czas o tym przepisie, który wkleiłem powyżej. Pytam, bo ponoć to wszystko miało być uproszczone.

    Generalnie piszesz o planie i masz na myśli tutaj plan zrobiony np. przez architekta tak ?
    Przepisów nigdy nie rozpatrujesz jako oderwanego od reszty jednego przepisu, tylko w kontekście całej ustawy oraz ustaw towarzyszących.

    Nie, nie mam na myśli PROJEKTU ARCHITEKTONICZNEGO, tylko plan - czyli na mapce do celów projektowych naniesione co, gdzie i jak duże budujesz. I to zgłaszasz w urzędzie.
    Tylko zanim wrysujesz i zaniesiesz zgłoszenie do urzędu, musisz sprawdzić czy nie naruszasz przepisów MPZP (np. pow. biologicznie czynna, pow. zabudowy) oraz obszaru oddziaływania z sąsiednią działką
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 07-01-2024 o 19:22

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tomek1990

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-727
    Posty
    18

    Domyślnie

    Generalnie trochę mi się to wszystko myli, ale dlatego, że nigdy nic nie budowałem, a kupiłem gotowe.

    Rozumiem, że pierwszą podstawową rzeczą jest sprawdzenie czy nie naruszam przepisów MPZP. Tylko tego właśnie nie rozumiem do końca. Rozumiem, że MPZP może być dostępne dla mojej działki, a nie musi z tego co czytałem ? Przykładowo jak wchodzę w internet i szukam MPZP dla swojej działki, to pokazuje mi się, że raport jest dostępny i można go kupić.

    Ale teraz moje pytanie brzmi. Jak sprawdzić czy nie naruszam przepisów MPZP nie mając np. wcześniej uzyskanej mapki do celów projektowych ? Chyba z góry muszę im " pokazać " co chcę budować i gdzie.

    Czyli ja to rozumiałbym tak, że muszę mieć najpierw mapkę do celów projektowych + projekt i dopiero zgłosić aby uzyskać pozwolenie ? Bo to sprawdzenie czy nie naruszam przepisów MPZP, to ktoś musi przyjechać i coś " sprawdzić " ?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Bez pozwolenia a na zgłoszenie możesz dobudowac :

    15) przydomowych:
    a) ganków,
    b) oranżerii (ogrodów zimowych)
    - o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;

    To że to nie wymaga POZWOLENIA nie oznacza że nie potrzebujesz jak pisze Elfir żadnych dokumentów.

    Jeżeli chcesz dobudować pokój to podchodzi pod rozbudowe i wg mnie potrzebujesz nie tylko zgłoszenie a pozwolenie na budowę, co przy rozbudowie wymaga inwentaryzacji tego co masz oraz opini technicznej czy to co maz nadaje sie do rozbudowy- to wydaje konstruktor.

    A co do pytania "Pytam, bo ponoć to wszystko miało być uproszczone." -naprawdę uwierzyłeś ?
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  7. #7

    Domyślnie

    Chodzi o to, że jak masz juz dom 4metry od działki (co jest minimem wg przepisow) to nie mozesz dobudowac sobie bez pozwolenia bo bedzie to sprzeczne z przepisami, np. w miejscowym planie masz % dzialki ktora musi byc biologicznie czynna, dodajac taki budynek gdy np masz malutka dzialke i rozlegly dom mozesz to tez naruszyc.

    Jest to uproszczone, ale nadal musisz zachowac miejscowy plan zagospodarowania i limity ustawione w nim jak i prawie.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jeśli dla twojej działki nie ma uchwalonego MPZP musisz wystąpić do gminy o wydanie warunków zabudowy.

    jedynym ułatwieniem dla ciebie jest brak pozwolenia na budowę i posiadania kierbuda (o ile dobrze interpretuję przepisy) o ile rozbudowa będzie miała do 35m2. Natomiast nie jestem pewna czy starczy plan czy musisz mieć projekt budowlany wykonany przez architekta. Prawdopodobnie to będzie określone na formularzu zgłoszenia rozbudowy.
    Na pewno musisz mieć geodetę, który naniesie zmiany po budowie do zaktualizowania map geodezyjnych.
    Ale nie możesz budować sobie co chcesz, gdzie chcesz. Bo ta rozbudowa musi być zgodna z prawem miejscowym oraz prawem budowlanym.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 08-01-2024 o 12:38

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tomek1990

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-727
    Posty
    18

    Domyślnie

    Co do tego MPZP to chyba dla mojej działki jest uchwalone, bo jak np. wejdę na stronkę internetową gdzie wysyłają odpłatnie cały raport, to jest napisane " raport dla Twojej działki jest dostępny ". Wiem, że można to sprawdzić bezpłatnie, tylko pracuje obecnie po 12h i brak mi siły aby za coś się zabierać po robocie. W weekend bardziej się tym wszystkim zainteresuje aby też już tutaj tak nie spamować.

    Trochę myli mi się jedynie kolejność kroków jakie muszę podjąć, także może ktoś mi jeszcze napisać krok po kroku czynności związane z planem postawienia tej dobudówki ?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek1990 Zobacz post
    Co do tego MPZP to chyba dla mojej działki jest uchwalone,
    MPZP jest bezpłatnie dostępny na stronie gminy.

    Pierwszy krok to po prostu ściągnij sobie formularz zgłoszenia rozbudowy ze strony gminy lub powiatu (zależy kto u ciebie wydaje zgodę). Tam będzie opisane jakie dokumenty musisz przygotować.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony