dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 33
  1. #1

    Domyślnie Czy budować kominy wentylacyjne

    Witam wszystkich!

    Otóż zastanawiam się czy w ogóle wybudować komin w nowym domu. Ale najpierw opowiem jak to wygląda u moich rodziców - otóż u nich jest komin w kuchni i jeden w łazience i zawsze jesienią oba kominy są zatykane różnymi szmatami by zimno nie wchodziło do domu, a dodatkowo w łazience na okres grzewczy jest włączane urządzenie tzw. "osuszacz powietrza", który skrapla tą całą wilgoć. Natomiast latem wszystkie kominy są odetkane. Poza tym zawsze lubiliśmy wietrzyć dom i wpuszczać świeże powietrze.


    I teraz ja się zastanawiam czy w ogóle mi będą potrzebne kominy wentylacyjne. O ile w kuchni totalnie nie widzę takiej potrzeby, to jedynym miejscem gdzie jeszcze może być ten komin jest łazienka. Ale tutaj mam inne pomysły:
    -czy zamiast komina w łazience nie lepiej zrobić dziurę w ścianie 5x5cm i wypchać ją tak, żeby wilgoć wychodziła z domu a jednocześnie nie wiało zimnem zimą?
    -czy jeśli zdecyduje się na kominy w łazienkach to też muszę je zatykać na zimę szmatami? Czym wy zatykacie kominy na zimę? Bo jeśli się nie zatka to w łazience będzie 5 stopni a rachunek za ogrzewanie 2x wyższy

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja nie mam żadnego komina w domu. Za wentylację odpowiada rekuperacja, płyta w kuchni jest indukcyjna, a komin od kotła gazowego mam wypuszczony przez ścianę.

    Czy w ogóle jesteś w stanie spełnić WT2021 bez rekuperacji?

  3. #3

    Domyślnie

    a od okapu i wentylacji kanalizy?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    a od okapu i wentylacji kanalizy?
    nie mam okapu. WM załatwia wentylację kuchni a nie smażę codziennie ton ryb, by mieć problem z zapachami. Miał być pochłaniacz, ale do teraz nie został kupiony, bo jakoś nie jest sprzętem pilnej potrzeby.

    kanaliza jest przez ścianę.
    W dachu nie ma żadnego otworu.

  5. #5

    Domyślnie

    a to ci dopiero, a ja mimo ze mam w projekcie wentylacje mechaniczna to projektant nad okapem wyrysowal komin wentylacyjny z pustakow wentylacyjnych i mam wywiew nad dach. No ja czytalem, ze mimo ze masz went mechaniczna do okapu potrzebny jest osobny kanal wywiewny zeby smrody i tluszcz (czy cos co spotyka się jak myję się okap, taki osad) nie osadzal sie na kanalach wen mechanicznej, sa tez okapy z zamknietym obiegiem.

  6. #6

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o okap to u rodziców mamy okap i powiem tak - w ogóle się nie sprawdza i nawet go nie używamy. A to dlatego, bo jeśli piecze się coś co śmierdzi to i tak zapach roznosi się na cały dom. Ale nasze rozwiązanie jest proste - mamy obok domu blaszany garaż na jakieś tam narzędzia itd i tam właśnie mamy dojście prądu i butle z gazem i tam mamy taką dodatkową kuchnię do pieczenia np: ryb czy innych rzeczy, których nie chcemy smażyć w domu i po problemie...

    Jeśli chodzi o kanalize to też mam dziurę przez ścianę - wystarczy malutka dziurka, zasłonić ją jakąś kratką i tyle.

    zeusik6 - osobny kanał wentylacyjny potrzebujesz do każdej łazienki, każdego okapu, wszystko osobno - w teorii.

    Mi projektant wyrysował że powinienem mieć 10 osobnych kanałów łącznie - jako 3 kominy. (łazienka 1, kuchnia 1, dodatkowy wc 1 i 2 na piec gazowy) x2 bo piętro też będzie takie samo. A np: piec będzie na cały dom, więc 4 kanały nie wiem po co, 2 mogły by być w razie co.

    Wiecie może czy są jakieś wymogi prawne odnośnie wentylacji, kominów? W sensie że muszą być, bo też nie jestem pewny ale w Hiszpani widziałem że tam za wentylacje robi się po prostu dziurę w ścianie zamiast komina (widziałem to na jakiś filmie na YT, bo sam tam nie byłem haha). I to się nazywa "wywiewka wentylacyjna"

    A co robicie zimą z wentylacją, też zatykacie, czy macie jakiś inny sposób żeby nie było zimno? Bo rekuperacja dużo prądu ponoć bierze?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Degmin49 Zobacz post
    A co robicie zimą z wentylacją, też zatykacie, czy macie jakiś inny sposób żeby nie było zimno? Bo rekuperacja dużo prądu ponoć bierze?
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132520

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    a to ci dopiero, a ja mimo ze mam w projekcie wentylacje mechaniczna to projektant nad okapem wyrysowal komin wentylacyjny z pustakow wentylacyjnych i mam wywiew nad dach.
    ponieważ nie mam kuchenki gazowej, nie mam problemów z tłustym osadem. To właśnie powód dla którego nawet pochłaniacza nie mam.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Degmin49 Zobacz post
    A co robicie zimą z wentylacją, też zatykacie, czy macie jakiś inny sposób żeby nie było zimno? Bo rekuperacja dużo prądu ponoć bierze?
    Ty tak na poważnie pytasz czy trolujesz?

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    ponieważ nie mam kuchenki gazowej, nie mam problemów z tłustym osadem. To właśnie powód dla którego nawet pochłaniacza nie mam.
    Tłuszcz to jedno, a co z zapachami choćby gotowanych kartofli?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Tłuszcz to jedno, a co z zapachami choćby gotowanych kartofli?
    nie mam problemu z odczuwaniem zapachu gotowanych kartofli. Nie paruję ziemniaków dla świniaków

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Masz filtry stożkowe na WM w kuchni?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Masz filtry stożkowe na WM w kuchni?
    nie

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    a to ci dopiero, a ja mimo ze mam w projekcie wentylacje mechaniczna to projektant nad okapem wyrysowal komin wentylacyjny z pustakow wentylacyjnych i mam wywiew nad dach. No ja czytalem, ze mimo ze masz went mechaniczna do okapu potrzebny jest osobny kanal wywiewny zeby smrody i tluszcz (czy cos co spotyka się jak myję się okap, taki osad) nie osadzal sie na kanalach wen mechanicznej, sa tez okapy z zamknietym obiegiem.
    Mam wentylacje mechaniczną bez komina wentylacyjnego w kuchni i zapachy z kuchni mi w ogóle nie przeszkadzają. Zamontowany mamy okap z pochłaniaczem węglowym i to jest moim zdaniem zupełnie wystarczające. Z tego co wiem (ale specem nie jestem) używanie wentylacji grawitacyjnej w kuchni w domu z WM to błąd.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    a to ci dopiero, a ja mimo ze mam w projekcie wentylacje mechaniczna to projektant nad okapem wyrysowal komin wentylacyjny z pustakow wentylacyjnych i mam wywiew nad dach. No ja czytalem, ze mimo ze masz went mechaniczna do okapu potrzebny jest osobny kanal wywiewny zeby smrody i tluszcz (czy cos co spotyka się jak myję się okap, taki osad) nie osadzal sie na kanalach wen mechanicznej, sa tez okapy z zamknietym obiegiem.
    Projektant musi się dokształcić, bo z wiedzą stanął +10 lat xD
    Rozwiązaniem na zapachy (jak ktoś wrażliwy) - filtr węglowy w pochłaniaczu (zamiast okapu) + filtr założony w anemostat.


    Cytat Napisał Degmin49 Zobacz post
    Wiecie może czy są jakieś wymogi prawne odnośnie wentylacji, kominów? W sensie że muszą być, bo też nie jestem pewny ale w Hiszpani widziałem że tam za wentylacje robi się po prostu dziurę w ścianie zamiast komina (widziałem to na jakiś filmie na YT, bo sam tam nie byłem haha). I to się nazywa "wywiewka wentylacyjna"

    A co robicie zimą z wentylacją, też zatykacie, czy macie jakiś inny sposób żeby nie było zimno? Bo rekuperacja dużo prądu ponoć bierze?
    Są. Sprawdź rozporządzenie WT
    By nie wtykać szmat w kominy wentylacyjne i nie tracić "ton" ciepła wymyślili rekuperację. Będzie sprawna (w odróżnieniu od zatkanej WG)
    Prądu bierze tyle na ile ustawisz moc + rodzaj wybranego modelu. Pytanie czy dużo prądu biorą dwie lub trzy żarówki LED? Jak za dużo, to nie buduj domu xD
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 15-11-2023 o 10:13
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    By nie wtykać szmat w kominy wentylacyjne i nie tracić "ton" ciepła wymyślili rekuperację. Będzie sprawna (w odróżnieniu od zatkanej WG)
    Prądu bierze tyle na ile ustawisz moc + rodzaj wybranego modelu. Pytanie czy dużo prądu biorą dwie lub trzy żarówki LED? Jak za dużo, to nie buduj domu xD
    Rekuperacja to dość spory jedrorazowy koszt. Jeśli chodzi o zatykanie zimą WG szmatami to pomyślałem, czy nie istnieje jakiś tani i lepszy sposób na poradzenie sobie z tym problemem. Jeśli rekuperacja to jedyna alternatywa to dzięki za info.

  17. #17

    Domyślnie

    Kaizen - Mam jedną uwagę, w swojej szczegółowej analizie porównywałeś wszystko z swojej perspektywy.
    A moją jest taka: Czy w ogóle potrzebna jest jakakolwiek wentylacja, skoro mamy przecież okna?
    Jeśli ktoś zimą zatyka szmatami WG to tak jakby jej na ten okres w ogóle nie miał, dlatego napisałem wyżej "czy w ogóle potrzebna jest jakakolwiek wentylacja".

    I teraz patrzą czysto praktycznie, ja np: zawsze codziennie otwieram okna i wietrze pokój sypialny i łazienkę + czasami cały dom. A latem to wszystkie okna zawsze mam uchylone 24/7. Więc z tej perspektywy zastanawiam się, czy jakakolwiek wentylacja coś daję, skoro i tak wietrze cały dom?

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał Degmin49 Zobacz post
    Kaizen - Mam jedną uwagę, w swojej szczegółowej analizie porównywałeś wszystko z swojej perspektywy.
    A moją jest taka: Czy w ogóle potrzebna jest jakakolwiek wentylacja, skoro mamy przecież okna?
    Jeśli ktoś zimą zatyka szmatami WG to tak jakby jej na ten okres w ogóle nie miał, dlatego napisałem wyżej "czy w ogóle potrzebna jest jakakolwiek wentylacja".

    I teraz patrzą czysto praktycznie, ja np: zawsze codziennie otwieram okna i wietrze pokój sypialny i łazienkę + czasami cały dom. A latem to wszystkie okna zawsze mam uchylone 24/7. Więc z tej perspektywy zastanawiam się, czy jakakolwiek wentylacja coś daję, skoro i tak wietrze cały dom?
    Zacznij od kierownika budowy albo architekta adaptującego czy możesz wcielić swój genialny pomysł w życie
    Według przepisów w domu musi być wymieniana określona ilość m3 powietrza na godzinę. Niech to będzie np 50m3 w łazience. Zrób prosty test i wymień tyle powietrza przy -10stC
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Zacznij od kierownika budowy albo architekta adaptującego czy możesz wcielić swój genialny pomysł w życie
    Według przepisów w domu musi być wymieniana określona ilość m3 powietrza na godzinę. Niech to będzie np 50m3 w łazience. Zrób prosty test i wymień tyle powietrza przy -10stC
    Znam kilka domów, gdzie w ogóle nie wentylacji. W każdym z nich spokojnie dało się wytrzymać godziny bez wietrzenia. Na czym polega myk?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Znam kilka domów, gdzie w ogóle nie wentylacji. W każdym z nich spokojnie dało się wytrzymać godziny bez wietrzenia. Na czym polega myk?
    zapewne na tym, ze okna i drzwi wejsciowe byly nieszczelne lub mialy wywietrzniki, wiec pizgało, że nie ma przebacz.
    Fizyki nie oszukasz i stezenie co2 ma wplyw ogromny na zdrowie. Sa tez tacy, ktorzy twierdza ze do oddychania niezbedny jest tlen i brak wentylacji to grzyb, wilgoc i plesn, ale kto by im tam wierzyl

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony