dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 44
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Ale chyba do skrzynki a jak od skrzynki do domu poleci zacienkim to lipa
    Niby jaki będzie za cienki? 10mm2 przy miedzi? Cieńszego chyba nikt nie daje. A to ma obciążalność w ziemi ponad 80A.


    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    Co powiesz prokuratorowi jeśli kiedyś kogoś zabije, bo bezpiecznik nie zadziałał, a nie zadziałał bo dla większego zabezpieczenia było ok?
    Bezpiecznik dla większego zabezpieczenia? Możesz to napisać po polsku?
    Jak masz za małe zabezpieczenie to problem jest taki, że będzie je wybijało przy "normalnej" pracy - a nie że "nie zadziała".

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Mam Tauron i 25A na 17kW przyłącza.
    Niewiem jak masz i kiedy robiles i z jakiego rejonu ja zmienialem w lutym tamtego roku i dla 32A mogem wziasc najmniej 16,1kw
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	moc.jpg
Wyświetleń:	216
Rozmiar:	56,3 KB
ID:	441047
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Niby jaki będzie za cienki? 10mm2 przy miedzi? Cieńszego chyba nikt nie daje. A to ma obciążalność w ziemi ponad 80A.




    Bezpiecznik dla większego zabezpieczenia? Możesz to napisać po polsku?
    Jak masz za małe zabezpieczenie to problem jest taki, że będzie je wybijało przy "normalnej" pracy - a nie że "nie zadziała".
    Malo w zyciu widziałeś
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    Zrób to legalnie, a nie ze se wstawisz ile chcesz. Co powiesz prokuratorowi jeśli kiedyś kogoś zabije, bo bezpiecznik nie zadziałał, a nie zadziałał bo dla większego zabezpieczenia było ok? Jak ci się grzałki 9kw włącza to na moment (razem z pompą to możesz mieć mocy grzewczej blisko 20kw). Pompa weźmie wtedy 2-3kw, no może ciut więcej. Czyli ciągle masz zapas mocy. I ciągle możesz chwilowo przeciążyć moc bez większych perturbacji. Nie pchaj się w za duże zabezpieczenie bez realnej potrzeby.
    O czym Ty mowisz??
    Przecierz kolega sobie legalnie wystapi o zwiekszenie mocy i legalnie da sobie wieksze zabezpieczenia
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  5. #25
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    arturrob

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Konin
    Kod pocztowy
    62-510
    Posty
    20

    Domyślnie

    Witam
    Ja mam co prawda pompę gruntową 8kW - sprężarka podczas pracy wraz z pompami obiegowymi bierze 1.9 kW - to jest ok 3-4 A na fazę
    Moc przyłącza 10.5kW
    Zabezpieczenie przedlicznikowe mam C20 i nigdy nie zdarzyło mi się aby wybił bezpiecznik (dodam że wszystko na prąd tj indukcja, czajnik elektryczny itd..)
    Maśle ze zabezpieczenie C25 wystarczy i nie ma sensu go zwiększać do 32.
    Oczywiście zrobisz jak uważasz.
    DOM PARTEROWY 220m2 - grzane ok. 180m2 - ogrzewanie całość podłogówka za pomocą PC DANFOSS DHP8H + ogrzewane ściany pod oknami ,ocieplenie 20 cm styro posadzka, 15 cm styro grafitowy ściany 0,31 , strop 30 cm styropian + płyta warstwowa 18 mm (l-0,39) rekuperator BRINKT RENOVENT 400, cwu dla 4os.
    Od 2018 PV 8,4kWp (30x280) mono + falowanik Huawei SUN 2000

  6. #26

    Domyślnie

    Bezpiecznik dla większego zabezpieczenia? Możesz to napisać po polsku?
    Jak masz za małe zabezpieczenie to problem jest taki, że będzie je wybijało przy "normalnej" pracy - a nie że "nie zadziała".
    Kolego, jak wybija, to znaczy że albo projektant źle dobrał zabezpieczenie (charakterystykę, prąd) albo użytkownik wpiął sobie coś co nie powinno się znaleźć w tym miejscu (np. za duże potrzeby na moc, generowane piki, itd.), ostatecznie na lini jest miks różnych urządzeń. Niestety w naszym narodzie jest pogarda dla wiedzy elektrycznej, "bo to tylko dwa kabelki". Co do wielkości zabezpieczenia to słyszałeś o przetężeniach? Pętli zwarciowej? Możesz mniej więcej określić przy jakiej wielkości prądu zwarciowego zadziała bezzwłocznie zabezpieczenie 25A a przy jakiej 32A? Wielkości prądu bezpiecznika nie daje się "bo tak"! Niech kolega założyciel wątku poczyta sobie może więcej o potrzebach planowanej pompy. I niech ewentualne zmiany zatwierdza fachowiec, a nie grono anonimów z forum.
    Mam zbudowany dom Jantar II wersja odbicie lustrzane bez szczególnych zmian w architekturze. Zmieniłem wentylację grawitacyjną na rekuperację Zehnder QBasic, ogrzewam pompą ciepła PW Panasonic T-Cap 9kW. Nie mam kominów, izolacja 20cm styropiany oraz piana PUR.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    Kolego, jak wybija, to znaczy że albo projektant źle dobrał zabezpieczenie (charakterystykę, prąd) albo użytkownik wpiął sobie coś co nie powinno się znaleźć w tym miejscu (np. za duże potrzeby na moc, generowane piki, itd.), ostatecznie na lini jest miks różnych urządzeń. Niestety w naszym narodzie jest pogarda dla wiedzy elektrycznej, "bo to tylko dwa kabelki". Co do wielkości zabezpieczenia to słyszałeś o przetężeniach? Pętli zwarciowej? Możesz mniej więcej określić przy jakiej wielkości prądu zwarciowego zadziała bezzwłocznie zabezpieczenie 25A a przy jakiej 32A? Wielkości prądu bezpiecznika nie daje się "bo tak"! Niech kolega założyciel wątku poczyta sobie może więcej o potrzebach planowanej pompy. I niech ewentualne zmiany zatwierdza fachowiec, a nie grono anonimów z forum.
    No to moze jak masz taka wiedze to wytlumacz w czym szkodzi i co do tego ma prokurator jak legalnie w ZE sobie zwieksze moc i zabezpieczenia na wypadek jak bym chcial sobie kiedys dmuchawe do siana założyć a narazie jej nie mam bo nie jarzę
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  8. #28
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dar3k

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    131

    Domyślnie

    Moim zdaniem płacić za moc przyłączeniową w tym przypadku jest bezsensu
    Należy poprawnie wykonać instalację - równomiernie obciążyć, odpowiednio dobrać pompę - np. tak aby grzałki były potrzebne dopiero przy średniej dobowej poniżej -15, która w PL występuje w jedynie w ekstremalnych zimach.
    A płacić wysokie opłaty abonamentowe bo w razie co będzie potrzebne..
    Ja u siebie nie widziałem większego chwilowego zużycia jak 6,5kWh (w próbce 15 minut), a mam w domu również wszystko na prąd. Jest jeszcze coś takiego jak współczynnik równoczesności i zdrowy rozsądek - tzn. jak będziesz miał przyłącze, z zab. 25A (różny OSD, różna moc), to wiedząc, że na dworze jest -20 i pompa nie daje rady potrzebuje grzałki nie będziesz równocześnie prał, piekł ciast, suszył włosów, odkurzał itd...
    Policz najpierw zapotrzebowanie domu na energię (OZC), później dobierz pompę i pomyśl o równomiernym obciążeniu faz przez urządzenia, a 3 fazowym z zab. 25A wszystko zasilisz
    Projekt indywidualny 125m2 dom + 45m2 garaż 100% podłogowe, ściana 0,12 (Silka 18 + 24 grafit 0,031), strop 0,09 (celuloza 38cm), podłoga 0,2 (15cm styropian + wylewka cementowa 7cm), Pompa ciepła Dimplex LAW-9IMR -> zużycie i temperatury

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał dar3k Zobacz post
    Moim zdaniem płacić za moc przyłączeniową w tym przypadku jest bezsensu
    Należy poprawnie wykonać instalację - równomiernie obciążyć, odpowiednio dobrać pompę - np. tak aby grzałki były potrzebne dopiero przy średniej dobowej poniżej -15, która w PL występuje w jedynie w ekstremalnych zimach.
    A płacić wysokie opłaty abonamentowe bo w razie co będzie potrzebne..
    Ja u siebie nie widziałem większego chwilowego zużycia jak 6,5kWh (w próbce 15 minut), a mam w domu również wszystko na prąd. Jest jeszcze coś takiego jak współczynnik równoczesności i zdrowy rozsądek - tzn. jak będziesz miał przyłącze, z zab. 25A (różny OSD, różna moc), to wiedząc, że na dworze jest -20 i pompa nie daje rady potrzebuje grzałki nie będziesz równocześnie prał, piekł ciast, suszył włosów, odkurzał itd...
    Policz najpierw zapotrzebowanie domu na energię (OZC), później dobierz pompę i pomyśl o równomiernym obciążeniu faz przez urządzenia, a 3 fazowym z zab. 25A wszystko zasilisz
    Tu juz nie chodzi o moc tylko o prokuratora
    O ile maz nizsze oplaty przy 3f 25A a 32A bo ja mam 32A i 16,1kw i mam 10,56 wszyskich oplat stalych czyli oplata dystr.stala oplataprzejsciowa i abonamentowa.
    To o ile jest nizsza przy 25A podaj konkretnie.
    Moce powinny byc wlasnie tak dobrane zeby nikt w domu nie musial sie zastanawiac czy jak chodzi piekarnik i jrst minus 25st i pompa juz zalaczyla wszystko co ma to czy ja moge jeszcze ugotowac obiad czy moze nie
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    No to moze jak masz taka wiedze to wytlumacz w czym szkodzi i co do tego ma prokurator jak legalnie w ZE sobie zwieksze moc i zabezpieczenia na wypadek jak bym chcial sobie kiedys dmuchawe do siana założyć a narazie jej nie mam bo nie jarzę
    Jak masz wszystko na papierze uzgodnione i zrobione przez fachowca to nawet wstaw sobie 100A. Natomiast żadne na pałe zwiększanie, zwłaszcza jak się nie rozumie logiki działania i przede wszystkim działania zabezpieczenia instalacji.
    Mam zbudowany dom Jantar II wersja odbicie lustrzane bez szczególnych zmian w architekturze. Zmieniłem wentylację grawitacyjną na rekuperację Zehnder QBasic, ogrzewam pompą ciepła PW Panasonic T-Cap 9kW. Nie mam kominów, izolacja 20cm styropiany oraz piana PUR.

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    Jak masz wszystko na papierze uzgodnione i zrobione przez fachowca to nawet wstaw sobie 100A. Natomiast żadne na pałe zwiększanie, zwłaszcza jak się nie rozumie logiki działania i przede wszystkim działania zabezpieczenia instalacji.
    No to niewiem poco byl Twoj wpis straszacy prokuratorem itp.
    Jak od poczatku kolega chcial sobie LEGALNIE zwiekszyc moc
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    Co do wielkości zabezpieczenia to słyszałeś o przetężeniach? Pętli zwarciowej? Możesz mniej więcej określić przy jakiej wielkości prądu zwarciowego zadziała bezzwłocznie zabezpieczenie 25A a przy jakiej 32A? .
    Zakładając, że zwykle prąd zwarciowy to kilkaset amper to przy każdej Spodziewany prąd zwarcia liczy się po to żeby dobrać wyłącznik o odpowiedniej znamionowej zwarciowej zdolności wyłączania. W domkach jednorodzinnych spokojnie 6kA wyłączniki wystarczają bo tam prądy zwarciowe takich wartości nie osiągną .
    Nie mącić ludziom w głowie proszę Przy zwiększeniu mocy głównie interesować powinno to czy przewód zasilający jest do tej mocy odpowiedni (obciążalność, spadki napięć... SWZ...) .

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    Kolego, jak wybija, to znaczy że albo projektant źle dobrał zabezpieczenie
    Zabezpieczenie przedlicznikowe dobiera ZE nie widząc projektu instalacji na podstawie wniosku zlożonego przez inwestora. Odpowiada mocy umownej.

    Widziałeś kiedyś projekt instalacji elektrycznej domu jednorodzinnego składany do PnB? Jak widziałeś dom z taką instalacją (zgodną z projektem) to widziałeś białego kruka.

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    O ile maz nizsze oplaty przy 3f 25A a 32A bo ja mam 32A i 16,1kw i mam 10,56 wszyskich oplat stalych czyli oplata dystr.stala oplataprzejsciowa i abonamentowa.
    Jak ktoś daje się wmanewrować na czas budowy (a większość się daje) w taryfę C11 to sporo płaci za moc umowną:




    Przy G nie ma (jak dotąd) opłaty abonamentowej za moc - jest tylko opłata jednorazowa.

  15. #35
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lechyu

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Kod pocztowy
    41-902
    Posty
    11

    Domyślnie

    Dla będących w podobnej sytuacji do mojej, mam informację że wysyła się do Taurona wniosek o zmianę umowy przyłączeniowej i trwa to do 2 tygodni po czym dostaje się aneks do umowy. W tym czasie trwa normalnie proces projektowania przyłączenia i nie ma przestoju. Przynajmniej takie dostałem wiadomości na infolinii.

    Buduję dom w górach, w strefie w której wciąż występują dość chłodne noce. Ponadto, tak jak ktoś wyżej napisał, nie chcę przejmować się tym, czy mogę włączyć jakieś urządzenie czy nie. Czekam na OZC.

    Nie za bardzo rozumiem, czemu zabezpieczenie przedlicznikowe 32A miałoby być w jakiś sposób groźne. Sądzę, że poza 25A to dość powszechnie używane zabezpieczenie.

  16. #36
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lechyu

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Kod pocztowy
    41-902
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Bożesz ty mój, ja buduję 145m2 i wychodzi mi 3kW.
    https://cieplowlasciwie.pl/wynik/6ns5
    Właśnie też korzystałem z tego kalkulatora na szybko i dzięki Tobie zobaczyłem, że namieszałem z oknami.

    Teraz mój poprawiony wynik to 5,7kW na moc grzewczą.

    https://cieplowlasciwie.pl/wynik/7bdb

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Widziałeś kiedyś projekt instalacji elektrycznej domu jednorodzinnego składany do PnB?
    U mnie jest w projekcie.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Niewiem jak masz i kiedy robiles i z jakiego rejonu ja zmienialem w lutym tamtego roku i dla 32A mogem wziasc najmniej 16,1kw
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	moc.jpg
Wyświetleń:	216
Rozmiar:	56,3 KB
ID:	441047
    Byłem w Tauronie o to się pytać.
    Powiedzieli, że mam napisać pismo odręcznie, ale nie ma gwarancji że mi zmienią na 32A.
    Skrzynka montowana za vatenfall, a licznik i zabezpieczenie już za Taurona.
    Tak samo jak czas na liczniku mi śpieszy już o 17 minut.
    Kiedyś co roku sami zmieniali na kontroli, a teraz mam pismo napisać o korektę zegara.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 20-02-2020 o 16:14
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał lechyu Zobacz post
    Jeszcze pytanie odnośnie taryf.

    Czy dobrze rozumiem, że do ceny energii np dla taryfy G11 0,4064zł brutto, należy doliczyć opłatę uzależnioną od regionu dla danej taryfy (u mnie 0,1784zł netto) + wiadome, stałe dodatki?
    No dobrze
    Cena energii +cena za dystrybucje +jeszcze oplata koglomeracyjna(czy jakos tak ale ja mozesz pominac bo to jakies setne grosza) a tych innych mozesz nie liczyc bo je placisz czy uzywasz pradu czy nie.
    Czyli za kwh masz jakies 62gr
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    U mnie jest w projekcie.
    Jest, bo musi być. Ale nijak ma się zazwyczaj do tego, jak jest ostatecznie zrobiona instalacja.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony