Cytat Napisał Piotr_K
Chcę podłączyć piec na drewno (holzgas) Vigas lub Atmos, ale mam starą instalację co - grube rury, grzejniki żeliwne, układ otwarty z naczyniem wyrównawczym, dużo wody w obiegu. Czy taki piec można zastosować przy tej instalacji. Dom ma ok. 200 m2, jest cały ocieplony. Jaką moc pieca zastosować i jakie urządzenia dodatkowe wpiąć do instalacji (pompy, mieszacze, zbiornik akumulacyjny)?
Z góry dzięki.
Pozdrawiam
Piotr

Kotly na nadrewno bez problemu mozna podlaczyc do takiej instalacji, jaka masz w domu.
Weglug mnie ma ona pewna zalete: wyzsza akumulacyjnosc cieplna.
Do takiej powierzchni u siebie zastosowalem kociol 32 KW.
Naddatek kw wynika z ewentualnosci gorszej jakosci opalu, co odbiha sie na mocy jak rowniez wiekszej pojemnosci komory zaladowczej (140 l), co w przypadku kotlow na drewna daje pewien komfort/wydluza okres pracy kotla/ redukuje czestotliwosc dokladania suchego opalu drewna twardego do obiecanych przez producentow 2 razy na dobe.
Warto dodac, ze zachodnie kotly o prownywalnych mocach dysponuja wiekszymi pojemnosciami rzedu 250-400 litrow.

Do kotla na drewno musisz podlaczyc termostatyczny zawor trojdrozny,
bez tego jego zywotnosc znacznie sie skroci.

Druga sprawa to mozliwosc sterowania obiegiem.
Bez zaworu mieszajacego pogrzewana woda bedzie w calosci kierowana do obiegu, niezaleznie od temperatury na zewnatrz.

Poniewaz u ciebie, z tego co piszesz, w instalacji jest dosc duzo wody, nie
stosowalbym akumulacji, jedynie niewielki bufor cieplej wody do wyrownania mocy kotla oraz jego bezwladnosci o pojemnosci max. do 500 litrow.
Do tego potrzebujesz jeszcze zawor trojdrozny z silownikiem oraz sterownik pogodowy z termostatem/korekta pokojowa, ktory bedzie tym wszystkim weglug twoich oczekiwan sterowal. Kotly na drewno w wiekszosci posiadaja wbudowany sterownik. Musisz dolozyc jeszcze jedna pompke za zaworem trojdroznym.


Pozdr
Zbyniu