dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie Rozdzielnica w mieszkaniu

    Drodzy, zmieniam instalację na trójfazową i mam pytanie, czy wyposażenie rodzielnicy, które mi zaproponowano jest OK. Na samym wejściu rozłącznik całego mieszkania, dalej różnicówka trójfazowa, a za nią wyłączniki nadprądowe na każdy obwód + wyłącznik nadprądowy trójfazowy na kuchnię elektryczną. Czy coś więcej potrzeba, czy może zaproponować jakieś zmiany?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jaki rozłącznik (konkretnie model)?
    Różnicówka trzyfazowa do obwodów jednofazowych wprawdzie nie jest zakazana, ale to błąd - może spowodować uszkodzenie urządzeń jednofazowych w pewnych sytuacjach (poszukaj "upalenie neutralnego").
    Do obwodów jednofazowych zainstaluj różnicówki jednofazowe, do trzyfazowych trzyfazową (i chociaż kuchenki elektryczne są zazwyczaj na dwie fazy, to sposób ich podłączenia wymusza podpięcie pod różnicówkę trzyfazową - wtedy trzecią fazę, która aż się prosi do zasilania piekarnika, co prawie wszyscy robią, lepiej zostawić wolną, a piekarnik podpiąć pod jednofazową z przyczyn j.w.)

    No i jest jeszcze temat ogranicznika przepięć - pytaj projektanta który będzie miał wiedzę, jak wygląda instalacja w bloku. lektura

  3. #3

    Domyślnie

    Kolejny raz się przekonuję, że zawsze warto zapytać.
    Z piekarnikiem w takim razie jeszcze zobaczę, jak będzie. Być może wejdzie w słupek, więc z dala od płyty, a to nowy obwód.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jaki rozłącznik (konkretnie model)?
    EATON IS-63 3P

    Co do ogranicznika przepięć to przeczytam, co podesłałeś i spróbuję się dowiedzieć u elektryka w spółdzielni, jak to wygląda.
    Ostatnio edytowane przez Markus! ; 23-02-2020 o 20:59

  4. #4

    Domyślnie

    Również obwody oświetlenia (oprócz łazienek) nie wymagają ochrony uzupełniającej w postaci wysokoczułego RCD.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5

    Domyślnie

    Obwód oświetleniowy mam jeden na całe mieszkanie, więc będzie musiał być pod wysokoczułą różnicówką.
    ----
    Czyli zaproponować różnicówkę jednofazową na każdą z trzech faz i oddzielną trójfazową na płytę?
    Ostatnio edytowane przez Markus! ; 23-02-2020 o 21:38

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jaki rozłącznik (konkretnie model)?
    Do obwodów jednofazowych zainstaluj różnicówki jednofazowe, do trzyfazowych trzyfazową (i chociaż kuchenki elektryczne są zazwyczaj na dwie fazy, to sposób ich podłączenia wymusza podpięcie pod różnicówkę trzyfazową - wtedy trzecią fazę, która aż się prosi do zasilania piekarnika, co prawie wszyscy robią, lepiej zostawić wolną, a piekarnik podpiąć pod jednofazową z przyczyn j.w.)
    Ja mam płytę indukcyjną podpiętą pod dwie niezależne różnicówki jednofazowe.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Ja mam płytę indukcyjną podpiętą pod dwie niezależne różnicówki jednofazowe.
    Co to za płyta, że ma możliwość podpięcia dwóch neutralnych (i ich nie mostkuje)?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Markus! Zobacz post
    Obwód oświetleniowy mam jeden na całe mieszkanie, więc będzie musiał być pod wysokoczułą różnicówką.
    ----
    Czyli zaproponować różnicówkę jednofazową na każdą z trzech faz i oddzielną trójfazową na płytę?
    Po grzyba na płytę, skoro jest to urządzenie podłączone na stałe ?
    Czytał arkusz 4-41 PN-HD 60364?
    Cytat Napisał lew2
    Ja mam płytę indukcyjną podpiętą pod dwie niezależne różnicówki jednofazowe.
    Durne podłączenie przez elepstryka-paproka. Jedno urządzenie odbiorcze - jedno zabezpieczenie!
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Po grzyba na płytę, skoro jest to urządzenie podłączone na stałe ?
    Czytał arkusz 4-41 PN-HD 60364?
    Nie ja jestem elektrykiem. Ja tylko mogę zaproponować, aby tak zrobiono, jak wyczytałem. Na razie widzę, że to jednak chyba elektryka będę musiał zmienić. Normy do przeczytania ot tak w necie nie znajdę.
    Jeżeli piekarnik i płyta będą podłączone na stałe (a tak zakładam, że piekarnik też), to jak rozumiem wystarczą trzy różnicówki, każda na fazę, a piekarnik i płyta na obwodzie trójfazowym bez różnicówki w razie czego też ujdzie i będzie to zgodne z normami (jak w słupku to nawet, jak na stałe, to obwód będzie objęty różnicówką)?

  10. #10

    Domyślnie

    Nie tak szybko. Jeżeli przewód piekarnika będzie fabrycznie wyposażony we wtyczkę, to RCD dla niego Cię nie ominie, jako że ma być podłączony do gniazda 1-fazowego.
    A gniazdo, zgodnie z przepisami, musi być chronione dodatkowo przez RCD, lub tylko RCBO.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #11

    Domyślnie

    Rozumiem. Szukam piekarnika bez wtyczki, tak będzie uniwersalnie.

    Z drugiej strony płyta i piekarnik to dwa oddzielne urządzenia i nie wiem, czy nie powinny być na dwóch obwodach pomimo, że nawet ten jeden obwód trójfazowy by wystarczył...
    Ostatnio edytowane przez Markus! ; 23-02-2020 o 22:17

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co to za płyta, że ma możliwość podpięcia dwóch neutralnych (i ich nie mostkuje)?
    Candy PVI 640 C.

    Prawa połowa jest na jednej fazie razem z elektroniką sterującą. Lewa połowa na drugiej fazie. Kazali w instrukcji 2 osobne neutralne złączyć razem i podpiąć do niebieskiego z instalacji 3-fazowej. Ale ja ich nie złączyłem, tylko szary przewód instalacji podpiąłem w rozdzielnicy jako neutralny z drugiej fazy. Innymi słowy na 5-żyłowym kablu pociągnąłem 2 niezależne fazy z dwoma niezależnymi neutralnymi.
    Ma to zaletę, że jak mi padła lewa połowa to prawa połowa działała bez problemu.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2
    Prawa połowa jest na jednej fazie razem z elektroniką sterującą. Lewa połowa na drugiej fazie. Kazali w instrukcji 2 osobne neutralne złączyć razem i podpiąć do niebieskiego z instalacji 3-fazowej. Ale ja ich nie złączyłem, tylko szary przewód instalacji podpiąłem w rozdzielnicy jako neutralny z drugiej fazy. Innymi słowy na 5-żyłowym kablu pociągnąłem 2 niezależne fazy z dwoma niezależnymi neutralnymi.
    Oczywiście u klienta bez mrugnięcia okiem tak samo zrobisz i podpiszesz gwarancję. Ot, pomysłowy Dobromir.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Oczywiście u klienta bez mrugnięcia okiem tak samo zrobisz i podpiszesz gwarancję. Ot, pomysłowy Dobromir.
    Dzwoniłem do serwisu centralnego Candy i po pierwsze serwisant na infolinii powiedział, że bardzo dobrze, że dzwonię przed montażem - taki montaż jest jak najbardziej prawidłowy. A po drugie połowa telefonów, które on odbiera dotyczy właśnie zepsucia płyty na etapie montażu przez podpięcie linii trójfazowej (zamiast prawidłowo dwóch niezależnych linii jednofazowych) do płyty indukcyjnej Candy przez elektryków takich jak Ty.

    Dodam, że płyta działa 12 lat (jedna awaria 3 lata temu), więc nie przypuszczam, że montaż przewodów był błędny...

    Nie wiem, kto rozsiał taki mit, że płyta indukcyjna potrzebuje 3 faz? Jak kupowałem płytę w 2008 roku, to spośród kilkunastu obejrzanych płyt tylko jeden model Boscha (bardzo drogi ok. 5000 zł) był na 400V. I właśnie chwalili się w ulotce, że można ją podpiąć zarówno w trybie 2x1 faza, jak i na napięcie międzyfazowe (400V) na 3 fazy. W trybie 3-fazowym pisało, że szybciej grzeje i jest oszczędniejsza...
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 24-02-2020 o 16:49

  15. #15

    Domyślnie

    Dogadane, będzie, jak wyżej. Obwód płyty bez różnicówki trójfazowej, dodatkowe dwa obwody dla piekarnika, jeden "pod płytą", drugi w innym miejscu. Może koncepcja się zmieni i nie trzeba będzie nic przerabiać, a sama płyta może też kiedyś będzie trójfazowa (80cm, 5 pól, >11kW). Mikrofala, zmywarka, lodówka na oddzielnych obwodach. Kasy na to pójdzie, ale to nie inwestycja na rok czy dwa. Robota chyba może startować.
    Ostatnio edytowane przez Markus! ; 24-02-2020 o 16:56

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    ... taki montaż jest jak najbardziej prawidłowy...
    Tak, ale po pierwsze nie wymaga RCD a już dwa wyłączniki różnicowoprądowe dwutorowe po jednym na każdej z faz to elektryka alternatywna pełną gębą kolego. Tak się nie robi, bo ewentualna awaria urządzenia/przewodu jest awarią urządzenia/przewodu i napięcie ma zostać wyłączone w całości a nie częściowo.
    I zapewniam cię, że ochrona przed porażeniem istnieje również wtedy gdy nie bierze w niej udziału wyłącznik RCD.
    Niewiedza tego, który nie wie, przewyższa wiedzę tego, który wie, ponieważ ten, który wie, nigdy nie wie tyle, ile niewiedzący nie wie.
    Z mądrości kabały

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    boorys

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Kety
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    346

  18. #18

    Domyślnie

    Ale po co przerywać tor N i "pchać" go dwoma żyłami na jednym końcu zwartymi?
    Przecież serwis wyraźnie mu powiedział, co ma z szarą żyłą zrobić. Ma ją wpiąć pod żyłę N. Jednak laik chce być mądrzejszy i nawet sobie ideologię dorobił, że w razie awarii połowa kuchenki będzie pracowała. A jak braknie zasilania panelu sterującego to też druga połowę będzie można użytkować?
    I przyjdzie "naprawiacz" zobaczy, że napięcia nie ma, a tu pułapka.
    Ponadto odbiorniki przyłączone na stałe nie wymagają RCD, chyba że są w łazience umieszczone.
    Tor neutralny wymaga przerywania w układzie TT. W TN nie jest to wymagana poza szczególnymi uwarunkowaniami.
    Niewiedza tego, który nie wie, przewyższa wiedzę tego, który wie, ponieważ ten, który wie, nigdy nie wie tyle, ile niewiedzący nie wie.
    Z mądrości kabały

  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    boorys

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Kety
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    346

    Domyślnie

    Pytałem z ciekawości, bo tam gdzie pracuję, elektrycy właśnie tak zabezpieczają płyty indukcyjne. nie było tematu
    PS. Płyty tam nie są podpinane na stałe. Zawsze przez wtyczkę.
    https://encrypted-tbn0.gstatic.com/i...5QqyeUhfhbnmGS
    Ostatnio edytowane przez boorys ; 24-02-2020 o 20:19

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    A w jakim kraju pracujesz?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony