dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie rekuperator wiszący w suficie podwieszanym - GDZIE?

    Zastanawia mnie, gdzie powinienem umieścić jednostkę rekuperacji. Dom parterowy z płaskim dachem bez poddasza. Chciałbym by rekuperator był wiszący i nie zabierał miejsca. Jak wykonać rewizję dla takiego rekuperatora?

    Rekuperator wiszący miałby około 85x60cm. Czyli powinna być klapa rewizyjna z 90x90 albo 100x100cm. Bardzo mało jest takich rewizji, a jeśli już to kosztują prawie tysiąc złotych !.

    Myślałem, żeby umieścić rekuperator w wiatrołapie i zrobić tam sufit kasetonowy. Niestety kasetony są 60x60cm - nie otworzę klapy rewizyjnej rekuperatora bez demontażu stelaża....

    No i jak to wygląda w dalszej części instalacji? Chciałbym może dopiąć do rekuperatora skrzynkę*z filtrem - czyli zrobić dodatkową rewizję zaraz obok pierwszej. Potem za kawałeczek będą skrzynki zbiorcze - tam też rewizja?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    Rekuperator wiszący miałby około 85x60cm.
    Co to za maleństwo?
    Cały dostęp serwisowy od dołu?

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Post

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co to za maleństwo?
    chociażby izzifast
    https://crsklep.pl/pol_pl_REKUPERATO...ERV-3437_1.png

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Cały dostęp serwisowy od dołu?
    Yyy, no chyba tak jest zazwyczaj? Czyli w tym przypadku potrzebna jest klapa min 86x61?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    mój rekuperator ma zdejmowaną boczną ściankę.
    Wisi nad pralką.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    chociażby izzifast
    https://crsklep.pl/pol_pl_REKUPERATO...ERV-3437_1.png



    Yyy, no chyba tak jest zazwyczaj? Czyli w tym przypadku potrzebna jest klapa min 86x61?
    Wymiary (wys. x szer. x gł)310 x 850 x 641 mm nie mieści się w wymiarach.
    Do tego wymaga min. 40cm przestrzeni dla dostępu do elektroniki - bez króćców robi się 1041x850mm.

    Zabudowywanie rekuperatora to słaby pomysł, bo dojście od strony króćców też bywa przydatne. Zwłaszcza, jak dasz elastyczne sonoducty w roli tłumika, to warto by je wymienić co jakiś czas.

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zabudowywanie rekuperatora to słaby pomysł .
    Dlatego myślałem też o kasetonach, które umożliwiłyby mi dostęp z różnych stron - niestety są za małe. Czyli proponujesz podwiesić rekuperator... pod sufitem podwieszanym?

    @Elfir
    a jaki to model z otwieraną boczną ścianką? Masz może zdjęcie jak to wygląda? On jest jakoś schowany w szafie?

    Ewentualnie mógłbym swój dać nad wanną, ale nie wiem jak by to wyglądało..

    PS. Jeszcze mam jedno pytanie przy okazji. Jak wygląda przejście rur przez ścianę pod sufitem? Zakładając że np. do tego wiatrołapu / łazienki muszę wyjść 8 rurami po 75cm. Po prostu nie muruje się ściany do sufitu w tym miejscu? Czy jest jakieś*systemowe rozwiązanie tego?
    Ostatnio edytowane przez hipodrom ; 25-02-2020 o 12:17

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    Czyli proponujesz podwiesić rekuperator... pod sufitem podwieszanym?
    To może być mało stabilne. Lepiej do stropu w pomieszczeniu technicznym.

    Nie masz projektu? Umiejscowienie reku wpływa na długości kanałów i opory. Warto skrzynki umieszczać w miejscu, z którego odległości do anemostatów będą jak najbardziej podobne.

    Rury nie są piękne, a jak do czerpni i wyrzutni sensownie ocieplisz, to się robi ze 26cm średnicy.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 25-02-2020 o 12:18

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To może być mało stabilne. Lepiej do stropu
    Oczywiście miałem na myśli miejsce mocowania a nie sposób. Mocowanie może być*na długich kołkach albo jakoś inaczej rozwiązane, żeby nie wieszać*rekuperatora na samym gk.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Umiejscowienie reku wpływa na długości kanałów i opory. .
    Czyli wychodzi na to, że u mnie powinno być w łazience, która jest w centralnym punkcie, i jest kawałek ściany zewnętrznej by zrobić*czerpnię. Wyrzutnię zrobiłbym na dachu, z przebiciem przez strop.

    Najbardziej by pasowało ustawić go zatem nad wanną i umywalkami , pod sufitem GK, na boku, obudować*GK i zrobić*drzwiczki "szafeczkowe". Chyba niestety musi być "pod" sufitem podwieszanym, bo inaczej nie otworzyłbym tych drzwiczek.
    Jedynie martwi mnie wysokość. Wysokość pomieszczeia to 305cm - 20cm sufit podwieszany - 70cm rekuperator - 5cm obudowa GK. Lustro nad umywalkami byłoby jedynie do 210cm... Nie ma tragedii.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Mam rekuperator Klimora. Model chyba dość eksperymentalny, bo kiedy go kupowałam dopiero kombinowali z produkcją dla domów jednorodzinnych. W każdym razie tego modelu w ofercie już nie ma.


  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    Oczywiście miałem na myśli miejsce mocowania a nie sposób. Mocowanie może być*na długich kołkach albo jakoś inaczej rozwiązane, żeby nie wieszać*rekuperatora na samym gk.



    Czyli wychodzi na to, że u mnie powinno być w łazience, która jest w centralnym punkcie, i jest kawałek ściany zewnętrznej by zrobić*czerpnię. Wyrzutnię zrobiłbym na dachu, z przebiciem przez strop.

    Najbardziej by pasowało ustawić go zatem nad wanną i umywalkami , pod sufitem GK, na boku, obudować*GK i zrobić*drzwiczki "szafeczkowe". Chyba niestety musi być "pod" sufitem podwieszanym, bo inaczej nie otworzyłbym tych drzwiczek.
    Jedynie martwi mnie wysokość. Wysokość pomieszczeia to 305cm - 20cm sufit podwieszany - 70cm rekuperator - 5cm obudowa GK. Lustro nad umywalkami byłoby jedynie do 210cm... Nie ma tragedii.
    Izzzi wedle instrukcji musi mieć minimum 40cm miejsca poniżej sufitu, kiedy wisi na ścianie.Chodzi o dostęp do elektroniki od góry. Plus 60cm rekuperator.

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za informacje.

    W takim razie niestety ustawienie nad umywalkami odpada.

    Czyli wracam do punktu wyjścia. Ustawienie rekuperatora płasko pod sufitem. Może znajdę jakiegoś magika od karton gipsu, który mi wykona jakieś drzwiczki rewizyjne za mniej niż 1000 zł
    Ostatnio edytowane przez hipodrom ; 25-02-2020 o 17:14

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    Może znajdę jakiegoś magika od karton gipsu, który mi wykona jakieś drzwiczki rewizyjne za mniej niż 1000 zł
    Szybciej coś wykombinujesz z deski elewacyjnej czy sklejki.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Szybciej coś wykombinujesz z deski elewacyjnej czy sklejki.
    Przyczepiane magnesikami neodymowymi.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Super pomysł!

    Wtedy mógłbym zrobić sobie dokładnie na wymiar już po zainstalowaniu rekuperatora. I mieć dużą płytę karton-gipsu (chyba jest lżejszy niż sklejka?) przyczepiane na magnesy.

    Wielkie dzięki, to chyba jest do zrobienia a rozwiązuje mi sporo problemów

    PS ok, zrozumiałem czemu lepiej sklejka - magnesy połamią karton gips może być i sklejka.

  15. #15

    Domyślnie

    Jak będzie Ci robiła ekipa sufit podwieszany, to niech wzmocnią tą część gdzie mam być klapa np łatami/kontr-łatami. Klapę niech zrobią z OSB/sklejki, a na zewnątrz regips. Klapa na zawiasach, a nie na magnesikach bo będziesz tańcował z nią na drabinie, podczas montażu i demontażu. Oczywiście większa niż reku, jak ktoś tutaj już dobrze napisał. Masz mieć łatwy dostęp do wszystkiego.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony