dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Dobór pompy pw do pracy biwalentnej z kotłem gazowym

    Witam

    Proszę o pomoc w doborze odpowiedniej pc powietrznej do współpracy z kotłem kondensacyjnym w układzie biwalentnym.
    Sprawa dotyczy domu z lat 80 o pow. ogrzewanej 200 m2 po przeciętnej termomodernizacji wykonanej kilka lat temu. W domu jest 100% grzejników zasilanych obecnie przez kopciucha wodą o temperaturze 50 - 60st C w trybie około 8-10 godz grzania na dobę. Dom ma dosyć grube ściany i przez to dobrze akumuluje ciepło. Grzejniki wymienione jakiś czas temu na panelowe stalowe C22, lecz rury w większości pozostały stare, stalowe bez rozdzielaczy. Zład wody w instalacji oceniam oceniam na 300-500 litrów.
    Wynik z Ciepło Właściwie: https://cieplowlasciwie.pl/wynik/6ysy

    Na ten rok planuję pozbyć się kopciucha i wykonać kompleksową modernizację kotłowni. Ze względu na ceglany komin chcę zrezygnować z węgla na rzecz powietrznej pompy ciepła. W związku ze sporą powierzchnię domu i grzejnikiami chciałbym aby pompa współpracowała z kotłem kondensacyjnym czyli działała w trybie biwalentnym równoległym (hybrydowym).
    I tu mam problem z doborem odpowiedniej mocy zarówno pc jak kotła gazowego. Większość doradców traktuje te dwa źródła ciepła jako zupełnie osobne i dobiera mi wg. mnie zbyt duże moce. Moc kotła kondensacyjnego sugerują na min. 24 kW a moc pc na 14-16 kW ?
    Natomiast szukając informacji trafiłem gdzieś na artykuł że w przypadku pracy biwalentnej równoległej pc z kotłem można dobrać oba urządzenia o 25% mniejszej mocy. Co o tym sądzicie ?

    Oczywiście jest możliwość kupna gotowej pompy hybrydowej Daikin lecz cena takiego urządzenia jest zaporowa a i opinie też różne. Dlatego myślę o zakupie kotła Termet ecocondens gold plus i osobno pompy powietrznej typu split oraz spięcie ich razem za pomocą małego bufora.
    Zastanawiam się czy takie moce będą wystarczające: kocioł kondensacyjny: 20 kW (z wyrzutem spalin przez ścianę), pompa ciepła: 12 kW 3 faz ???

    Co do marki pc to zastanawiam się nad wyborem z pośród Panasonica, Samsunga lub LG, najlepiej na czynniku R32. Tylko nie wiem jak te pompy mają rozwiązane funkcje ustawiania pracy biwalentnej w sterownikach? Może tu się wypowiedzą użytkownicy tych pomp.
    Będę wdzięczny za wszelkie sugestie w temacie.

  2. #2

    Domyślnie

    Robią cię w ch... Przy tej mocy co potrzebujesz wystarczy np. Panasonic t-cap 9kw (+3kw jako grzałki). Nic dodatkowo nie potrzebujesz, chyba że lubisz wydawać kasę i mieć święty spokój. Panas na pewno ma możliwość współpracy ze szczytowym źródłem. Nie dogodność taka, że będziesz grzał na okrągło, ale za to z niższą temperaturą. Możesz też rozważyć Hitachi wysokotemperaturową, by mieć te 50st na grzejnikach.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarkom Zobacz post
    Proszę o pomoc w doborze odpowiedniej pc powietrznej do współpracy z kotłem kondensacyjnym w układzie biwalentnym.
    Co chcesz osiągnąć, bo nie bardzo wiadomo o co Tobie chodzi,
    Cena energii elektrycznej w taryfie G12W ;
    - w strefie I - to ok; 0,68 zł/kWh,
    - w strefie II - to ok; 0,24 zł/kWh,
    COP -dla grzejników ,średnio to ok;3,0
    Gaz ; to ok; 2,68 zł / m3 = ok; 0,24 do 0,26 zł/kWh
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Co chcesz osiągnąć, bo nie bardzo wiadomo o co Tobie chodzi,
    Od niedawna mam taryfę G12w i 6 kW fotowoltaiki na dachu dlatego rozważam PC.
    Będę składał wniosek do programu Czyste Powietrze, więc może nie za wiele ale zawsze coś tam się uda dofinansowania uzyskać.
    Z drugiej strony w chałupie mam też gaz choć póki co tylko do cwu i kuchenki był wykorzystywany.
    Na pewno kocioł gazowy o wiele tańszy w zakupie lecz boję się o wysokość rachunków za gaz szczególnie, że chcę mieć stałą temp. w każdym pomieszczeniu na poziomie 22-23 st., a dom nie jest jakoś super docieplony.
    Więc tak sobie pomyślałem, żeby cwu i c.o. w przejściowych okresach pompą grzać a przy mrozach kociołek gazowy odpalać do wspomagania lub zamiennie.

    Wcześniej planowany zakup kotła na ekogroszek z osprzętem to też byłby wydatek ~20 tys, a ponieważ aktualnie Czyste Powietrze nie dotuje kotłów węglowych jeżeli jest w chałupie lub pobliżu rura z gazem, to jeżeli po odliczeniu dotacji za to samo mogę mieć PC i przy tym świety spokój z kominem i babrania się z węglem to chyba warto iść w tym kierunku.
    Już nawet wtedy przeboleję dodatkowy zakup kociołka gazowego. A poza tym wolałbym nie być uzależniony od tylko 1 źródła ciepła .


    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    Możesz też rozważyć Hitachi wysokotemperaturową, by mieć te 50st na grzejnikach. ,
    Jaki model Hitachi to wysokotemperaturowa ?
    Yutaki S czy inny ?

    Jeszcze się nad Hewalexem 13 kW zastanawiam z racji 5 letniej pełnej gwarancji i braku płatnych przeglądów przez ten okres.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarkom Zobacz post
    Od niedawna mam taryfę G12w i 6 kW fotowoltaiki na dachu dlatego rozważam PC.
    Więc tak sobie pomyślałem, żeby cwu i c.o. w przejściowych okresach pompą grzać a przy mrozach kociołek gazowy odpalać do wspomagania lub zamiennie.
    Założenia górnolotne;
    - spełnienie ich - to trochę kasy potrzeba,
    - wg.mnie należy w pierwszym rzędzie skupić się na PC/PW, mając PV,
    Instalacje kotła gazowego, można podłączyć w dalszym etapie prac,
    Ponieważ masz grzejniki, to będziesz zmuszony grzać całodobowo,
    - Uwagi kolegi maciejos36 są rzeczowe i akuratne,

    Instalatora należy szukać blisko domu,
    Z pewnością będziesz zmuszony;
    ... - dołożyć grzejniki ,
    ....- zrobić profesjonalne OZC budynku, aby później nie żałować
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 13-03-2020 o 07:59
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @Jarkom

    Kocioł gazowy to max 24 kW - i to najlepiej taki pracujący w zakresie ekonomicznym +- 3 do 24 kW, a nie +- 8 do 24 kW. Jeśli chodzi o kocioł gazowy te 24 kW jest ze względu na grzanie wody, gdyż do c.o. wystarczy mniejsza moc.

    PC powinna wystarczyć też poniżej 10 kW. Ale jak radzi Andrzej zacznij od rzetelnego obliczenia ile Twój dom potrzebuje ciepła. Z pewnością warto będzie dorzucić grzejników, bo to wpłynie na znacznie ekonomiczniejszą pracę kotła gazowego oraz PC.
    Tak się składa, że prąd wytworzony w PV trzeba zużyć w ciągu roku, więc mając PC nie będzie z tym problemu.

    Moim założeniem było grzać PC do około 0 st.C. oraz gazem przy temperaturach ujemnych. I to się sprawdza z tym zastrzeżeniem, że ostatnia zima była ciepła, więc była nadwyżka prądu i prawie nie używałem gazu nawet przy ujemnych temperaturach.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Kocioł gazowy to max 24 kW - i to najlepiej taki pracujący w zakresie ekonomicznym +- 3 do 24 kW, a nie +- 8 do 24 kW.
    Jeśli chodzi o kocioł gazowy te 24 kW jest ze względu na grzanie wody, gdyż do c.o. wystarczy mniejsza moc.
    Pompa ciepła pracuje w parze ze zbiornikiem CWU,
    Dlatego, proponuje kocioł 1-no funkcyjny o mocy ok;12 kW podłączony do zbiornika CWU,
    Wątpliwość jaką mam to z jakim wymiennikiem ciepła kocioł kondensacyjny ?
    - ze stali nierdzewnej,
    - czy aluminiowo-magnezowo-krzemowym???
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @Andrzej5101

    Ja nie jestem ciepłownikiem, ba - nawet nie hydraulikiem po zawodówce...

    Mam jedynie kontakt z osobami, które swego czasu pracowały przy projektowaniu zarówno c.o. dla domków jednorodzinnych oraz w blokach wielorodzinnych.

    Doradzono mi bym kupił znanego producenta kocioł 1-funkcyjny z zasobnikiem taki o mocy do 14 kW, lub 2-funkcyjny o mocy 24 kW. Wybrałem 2-funkcyjny, gdyż jego moc zaczynała się od 3 kW, a tego 1-funkcyjnego chyba od 3,8 kW. Wybrałem 2-funkcyjny (mimo, że nie zamierzałem i nie korzystam do grzania c.w.u.) jeszcze z innego powodu - jak padnie bojler, to przełączę grzanie na grzanie gazem. Jestem sporo po 70-ce i w tym wieku różnie może być z usunięciem awarii.
    Ten sezon grzewczy jest przyjazny dla ekologicznego grzania. Gaz prawie nie był używany: 71 m3, a mogło się obyć bez niego.

    Co do c.o. to mam podłączone równolegle i PC i gaz, każde źródło ciepła z zaworem zwrotnym. Bojler jest grzany tylko z PC poprzez zawór 3-drożny. W bojlerze jest też grzałka, więc też można oprócz walki z legionellą grzać wodę.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  9. #9

    Domyślnie

    Zabrakło jeszcze kominka na wypadek braku prądu
    Chcesz wydać kupę kasy na przyłącze gazu plus kociol, do tego chcesz wydać dodatkowo ze 2x drugie tyle na PC.
    Dorzuć jeszcze kominek za 20tys, wtedy nawet brak prądu będzie niestraszny
    Jak szaleć, to na całego.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 13-03-2020 o 23:13
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @klaudiusz_x

    Trzeba czytać ze zrozumieniem. Było tylko 8 wpisów.

    Jeśli trudno to ogarnąć, to po co się wypowiadać?
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  11. #11

    Domyślnie

    No i?
    Wróżycie z fusów.
    Zmierzam do tego, że zakup pompy za 30k nie ma sensu kiedy jest gaz.
    Tak tu wszyscy ładnie wszystko przeliczają. A tu od tak sobie nikt nie wyliczył sensu zakupu pompy, kiedy gaz już jest w domu.
    Ponadto nie podano, pod co zostały dobrane pv. Prawdopodobnie pod aktualne zuzycie. Nie podano nawet jaki ZE. Jeśli Tauron, to sobie można włożyć w 4 literki rozliczenie według produkcji.
    Tyle danych, a w zasadzie nic nie wiadomo. Nawet nie podał, ile spalał do tej pory węgla.
    Więc nie pisz, że mam się ogarnąć, bo mnie rozwalają takie Wasze podpowiedzi.
    Za mało danych.

    Jeśli jednak trzeba wydać tyle kasy(?) to pompą grzać w taniej taryfie, gazem w drogiej.
    Tyle.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 14-03-2020 o 13:10
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Widzisz - Kolega @Jarkom poszedł w dywersyfikację - jego decyzja i jego pieniądze.
    Może i taniej by było gdyby zdecydował się wyłącznie na gaz. Ma przecież przyłącze. Owszem wyda nie tylko na kocioł, ale i na podłączenie zgodnie z przepisami.

    PC też będzie kosztowała, ale będzie miał 2 systemy i będzie EKO.
    To, że założył ten temat świadczy o tym, że ma wątpliwości, czy sprzedawcy nie chcą mu wcisnąć urządzeń przewymiarowanych (niepotrzebnie droższych).

    Zgodzę się z Tobą - Tauron rozlicza Prosumentów w sposób, który jest daleki od doskonałości. W tej firmie warto mieć produkcję = poborowi ( z uwzględnieniem współczynnika oddania jaki przewidziany jest w Ustawie). To powoduje, że czas amortyzacji PV znacznie się wydłuża w stosunku do osób zależnych od innych dostawców EE. No i trzeba wyłożyć więcej "kasiory". Ale nie ma stresu po otrzymaniu faktury za EE. A to też coś znaczy.

    Pozdrawiam
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  13. #13

    Question

    @klaudiusz_x

    Wiesz, ja nie pytam czy się zakup PC opłaca. Gaz mam 15 lat więc również odpadają koszty przyłącza. Wiem, że montaż tylko kociołka gazowego to byłaby najmniej kosztowna inwestycja, ale czy rachunki za gaz będą niskie i czy w perspektywie np. 10 lat cena gazu nie poszybuje ostro w górę tego nie wiem.
    Instalację PV mam trochę przewymiarowaną w stosunku do zużycia jednak na pewno nie na tyle aby w 100% pokryła zapotrzebowanie PC. Owszem w perspektywie kilku najbliższych lat zakładam dołożenie jeszcze ze 4 kW jednak, jak to w życiu, różnie może z tym być.

    Instalacja PV w Tauronie, rozliczenie roczne, taryfa G12w. O co chodzi z rozliczaniem przez Tauron

    Nie wiem jakie znaczenie ma ilość spalonego węgla, ale podaję: przeciętnie 3-4 tony/sezon orzecha ale bez grzania cwu. CWU cały rok grzeję podgrzewaczem gazowym za 50-60 zł/mc. 5 osób, z czego 2 dzieciaków.
    Kominka nie ma i nigdy nie będzie. Nie mam już czasu na siedzenie w kotłowni dlatego priorytetem dla mnie jest bezobsługowość a nie rachunki mniejsze niż teraz.

    Wiem że zakup PC to może trochę moja fanaberia i wiem, ze skubnie mocno po kieszeni ale tak chcę. Gdyby nie było PC to byłby peleciak lub groszkowiec, a z trojga złego to chyba pc to i tak najlepszy wybór, a dzięki PV może sporo obniżyć rachunki. Choć zapewne gdyby nie ulga termomod. i częściowe dofinansowanie to PC głowy bym sobie nie zawracał.

    Biorąc pod uwagę koszt całkowitej modernizacji kotłowni to te dodatkowe 4-5 tys na kociołek gazowy to może będzie ~ 10% inwestycji więc do przeżycia.
    ~200m2 pow. ogrzewanej w domu 40-letnim. Ocieplenie: ściany i dach niezłe, podłoga parteru:słabe. 90% grzejniki + 10% el. podłogówki. PV 9,7 kWp. Kotłownia: T-cap 12 kW + ecocondens gold plus 20 kW w układzie biwalentnym.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Pompa ciepła pracuje w parze ze zbiornikiem CWU,
    Dlatego, proponuje kocioł 1-no funkcyjny o mocy ok;12 kW podłączony do zbiornika CWU,
    Wątpliwość jaką mam to z jakim wymiennikiem ciepła kocioł kondensacyjny ?
    - ze stali nierdzewnej,
    - czy aluminiowo-magnezowo-krzemowym???
    Z pewnością będzie kociołek 1 funkcyjny + zasobnik 250-300L z wężownicą do PC tj. o dużej powierzchni wymiany. Co do wymiennika w kotle to celuję w nierdzewny bo wydaje mi się trwalszy i łatwiejszy w czyszczeniu.
    Sądzę że kociołek 20 kW od Termeta będzie optymalny mocowo i cenowo. No i ma szeroką modulację palnika. 12 kW może być ciut mało. Do grzania c.o. może i wystarczy ale grzanie cwu mogłoby długo trwać przy tej mocy i dużym boilerze.

    Poczytałem instrukcję Panasa i faktycznie są tam w sterowniku opcje do pracy biwalentnej. Swoją drogą bardzo fajnie ma Panasonic sterowniki, takie czytelne. W Samsungu niby też sporo opcji w menu ale wszystko zagmatwane przez te kody wyświetlane zamiast opisu jak w Panasie. A z kolei po przeczytaniu instrukcji LG nic się nie dowiedziałem. Nie wiem czy tam nie opcji pracy biwalentnej, czy może uruchomienie tej funkcji wymaga tajemnej wiedzy instalatora
    ~200m2 pow. ogrzewanej w domu 40-letnim. Ocieplenie: ściany i dach niezłe, podłoga parteru:słabe. 90% grzejniki + 10% el. podłogówki. PV 9,7 kWp. Kotłownia: T-cap 12 kW + ecocondens gold plus 20 kW w układzie biwalentnym.

  15. #15

    Domyślnie

    Większość PC ma opcję współpracy z rezerwowym źródłem ciepła na zasadzie rezerwy - jak PC nie daje rady dogrzać wody do zadanej temperatury odpala kocioł gazowy.
    Daikin sprzedaje również kotły gazowe, więc ich automatyka ma więcej opcji integracji.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarkom Zobacz post
    Sądzę że kociołek 20 kW od Termeta będzie optymalny mocowo i cenowo.
    No i ma szeroką modulację palnika. 12 kW może być ciut mało.
    Do grzania c.o. może i wystarczy ale grzanie cwu mogłoby długo trwać przy tej mocy i dużym boilerze.
    Wg; danych ; https://blog.karbon.com.pl/pc-powiet...#comment-16866
    - CWU - hybryda produkuje tylko z kotła gazowego,
    - Im większa moc i krótszy czas przy produkcji CWU - tym kocioł gazowy nie kondensuje.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony