dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Vaillant ambiSENSE - VR50

    Witam,
    w domu będę miał mieszane ogrzewanie (podłogówka + grzejniki). Instalacja będzie składała się ze sprzęgła i dwóch grup pompowych (jedna dla grzejników, druga dla podłogówki). W sypialniach będą występowały tylko grzejniki i tutaj moje pytanie: czy stosując regulatory VR50 na każdym z grzejników będę miał możliwość osobnej regulacji temperatury dla każdej sypialni?

    Pozdrawiam

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.320

    Domyślnie

    Oczywiście że tak. VR50 zachowuje się jak zwykła głowica termostatyczna więc pozwala na osobną regulację dowolnej temperatury dla każdego pomieszczenia. Do współpracy niekonieczne jest używanie termostatu VR51 który jednak umożliwia sterowanie głowicami kilku pomieszczeń lub dokładny pomiar temperatury jeśli głowica VR50 jest np. zasłonięta. Dodatkowo możliwa jest regulacja poprzez aplikację na telefon poprzez moduł VR920.
    Do grzejników jeśli nie masz zamiaru posługiwać się aplikacją internetową lub innymi udogodnieniami związanymi z VR50 możesz zainstalować zwykłe pokrętła do głowic termostatycznych które będą dużo tańsze i spełnią to samo zadanie.
    Jeśli parter to podłogówka a poddasze to grzejniki to posiadając moduł VR70 lub VR71 do rozbicia instalacji na dwa obiegi to aby kocioł nie pracował non stop na obieg grzejnikowy w najchłodniejszym pomieszczeniu poddasza proponuję zainstalowanie regulatora VR91 wraz z regulatorem który posiadasz czyli VR700 tak aby to VR91 sterował temperaturą pomieszczenia i wyłączał kocioł. Pozostałe pomieszczenia będą uzależnione od głowic termostatycznych.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź!
    Zasadniczo to instalacja będzie składać się z Vaillant ecoTEC exclusive VC 256/5-7 z regulatorem multiMATIC 700/6 i modułem komunikacji VR 920.
    Do tego tak jak wspomniałeś VR 70 i 91.
    Dom składa się z parteru (salon, kuchnia, pom gospodarcze, toaleta) i piętra (3 sypialnie i łazienka). Na parterze ma być podłogowa (+ drabinka w gospodarczym) na górze wspomniane grzejniki w sypialniach, zaś w łazience podłogowa + drabinka. Priorytetem jest możliwość regulacji temperatury w każdej z sypialni z osobna.
    Stąd moje pytanie, gdyż próbuje znaleźć najbardziej optymalne rozwiązanie.
    Chciałbym też, aby grzejniki w pom gospodarczym oraz łazience były zasilane z obiegu grzejników, a nie podłogowki - tak, aby możliwe bylo chwilowe podniesienie temperatury w tych pomieszczeniach. Zastanawiam się nad zastosowaniem w nich VR50. Niestety nie wiem czy to dobry pomysł. Czy może da się jakoś inaczej podejść do tematu?
    Parter ma mieć właśnie regulator VR91 w salonie i na jego podstawie ma być sterowana temperatura na parterze.
    Przy okazji mam pytanie: ewentualnie w jaki sposób mógłbym zrealizować możliwość osobnej regulacji ogrzewania w kuchni? Czy VR51 jest w stanie sterować siłownikami na rozdzielaczu czy musi być to moduł VR91?
    Ile VR91 jest w stanie obsłużyć multiMATIC 700/6?
    Pozdrawiam

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.320

    Domyślnie

    VR91 jest na parterze niepotrzebny. Na parterze w salonie musi być umieszczony Multimatic VR700 i to on będzie panował nad temperaturą parteru.
    Ponadto to z modułem VR70 instalacja musi być wyposażona w jeden lub dwa układy mieszaczy złożone z zaworu trójdrogowego z siłownikiem oraz pompą obiegową.
    Te elementy będą sterowane i obsługiwane przez moduł VR70
    W instalacji w takim układzie będzie możliwość ustawienia dwóch oddzielnych krzywych grzewczych jednej niższej dla strefy podłogówki a drugiej wyższej dla strefy grzejników.
    W ten sposób podłogówka będzie zasilana niskim czynnikiem a grzejniki wysokim.
    Jeśli preferujesz aby na poddaszu w każdym pomieszczeniu była możliwość ustawienia osobnej temperatury to taka możliwość istnieje ale bez użycia VR91 czy też VR50 i VR51. Te układy są zbyteczne a stabilizację temperatur zapewnią zwykłe głowice termostatyczne.

    Układ pracuje u mnie poprawnie od kilku lat. Niestety ze względu na chęć oszczędności zastosowałem u siebie dodatkowe zdalne sterowanie w postaci regulatora VR81 stary model odpowiednik VR91.
    W ten sposób umieszczając go w najchłodniejszym pomieszczeniu poddasza jestem w stanie przejść na tryb sterowania TERMOSTAT a co za tym idzie wyłączać kocioł gdy temperatura na poddaszu zostanie osiągnięta.
    Bez tego rozwiązania kocioł pracuje z małymi przerwami non stop zasilając tylko obieg poddasza gdyż bez danych o temperaturze poddasza automatyka utrzymuje stałą temperaturę wody w obiegu grzejników. Parter jest zasilany tylko wtedy gdy temperatura spadnie poniżej ustawionej na regulatorze Multimatic VR700.

    Uważam że zakup VR50 i VR 51 jest zbyteczny i służy jedynie poprawie funkcjonalności regulacji temperatury gdyż zamiast na podziałce 0 - 5 opieramy się o konkretną temperaturę.
    Ani VR50 ani VR51 nie jest w stanie sterować siłownikiem w kuchni ponieważ system Ambi służy do usprawnienia regulacji kaloryferów. Dla podłogówki oraz sterowania siłowników służą inne systemy np: TECH-a ale w Twoim przypadku dla jednego pomieszczenia nie mieszał bym systemów starowania łącząc je w jednej instalacji.
    Jeśli VR700 będzie umieszczony w salonie a regulacja będzie opierała się o regulację pogodową to wpływ na temperaturę wody w obiegu podłogówki sam w sobie stabilizuje temperaturę pomieszczeń, dlatego dokładanie do tego osobnego sterowania elektrozaworami mającymi wpływ na zasilanie obwodu pomieszczenia jest zbędne.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 13-03-2020 o 21:37
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    Dzień dobry,
    VR50 to nie tylko głowica termostatyczna. To możliwości ustawiania rożnych temperatur (więcej niż dwóch) w pomieszczeniu w programowanych oknach czasowych. Ale co najważniejsze, głowice te tworzą sieć i sterują pracą kotła. Tzn temp. zasilania obiegu grzewczego jest nie tylko wyliczana na podstawie krzywej grzewczej ale również uwzględnia żądanie najwyższej ustawionej temp. z otwartej głowicy. Po osiągnięciu temp. zadanych przez wszystkie głowice piec i pompa obiegowa wyłączają się. Ale wszystko co ma plusy ma tez minusy. Po założeniu głowicy VR50 na obieg, regulator VR91 jest bez użyteczny. Temp. z VR91 nie jest uwzględniana do niczego, krzywą grzewczą ustawia się w Multimatic VR700. Więc robiąc instalację od początku lepiej nie kupować VR91 a w tej cenie można mieć już 2 szt. głowiczek. Oczywiście wszystko ma sens tylko wtedy gdy posiadamy moduł VR920 i aplikację.
    P.S.
    Głowica nie musi być założona na grzejnik a też będzie spełniać rolę regulatora i załączać i wyłączać piec po osiągnięciu zadanych temp. Można mieć 1 szt w najchłodniejszym pomieszczeniu a z czasem rozbudować system na wszystkich grzejnikach. To tak dla oszczędnych.

    Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Witam.
    Podłączę się do tematu. Posiadam piec Vaillant oraz VRC 700 i VR 920. Mam jeden obieg.
    Do tej pory piecem sterował właśnie VRC700, który jest w salonie.
    W tym roku zainstalowałem na grzejnikach VR50. Dodałem je w aplikacji multiMatic na telefonie.
    Pytanie.
    Jak skonfigurować to wszystko, żeby działało poprawnie.
    Do tej pory jeśli temperatura spadła na VRC700 w salonie poniżej ustalonej to piec włączył się podgrzał i wyłączył się.

    Po instalacji VR50
    Piec nie załącza się dopóki temperatura nie spadnie na VRC700 poniżej ustawionej pomimo tego, że na VR50 temperatura już dużo wcześniej spadła poniżej ustawionej.
    Również jak temperatura na głowicy VR50 podniesie się do górnej ustalone w ciągu dnia np 20 stopni to piec grzeje (co chwila się włącza i wyłącza) aż na VRC700 nie podniesie się do 20,5 stopnia. Wówczas piec się wyłącza i nie ma takiego ciągłego włączania i wyłączania pieca.
    Tylko, żeby osiągnąć w salonie temp 20,5 stopnia muszę ileś razy uruchomić funkcję Boost na VR50.

    Czy w jednym pomieszczeniu może być sterownik VRC700 i głowica VR50 na grzejniku?

    Czy to nie powinno działać tak, że jak w którymś pomieszczeniu spadnie temperatura poniżej ustalone np 18 stopni to tylko wówczas uruchamia się piec i grzeje tylko do momentu aż na tej głowicy temperatura podniesie się? A potem następuje wyłączenie pieca (i nie ma takiego czegoś, że się piec włącza i wyłącza próbują grzać obieg).

    Dzięki za wszelkie sugestie.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.320

    Domyślnie

    Jeśli twoja instalacja to same grzejniki to na regulatorze VRC 700 ustaw tryb BRAK

    Menu → Poziom instalatora → Konfiguracja systemu →
    [OBIEG1 ----] → Korekta temp. pokoj. BRAK

    W tym trybie czujnik wewnętrzny temperatury nie jest wykorzystywany a regulator pilnuje tylko aby woda w obiegu posiadała odpowiednią temperaturę.
    Głowice VR50 będą same utrzymywały temperaturę w pomieszczeniach.

    Kocioł będzie wyłączał się cyklicznie tak aby temperatura wody w obiegu była utrzymywana w określonej histerezie.

    Piec nie będzie uzależniony od regulatorów głowic VR 50. One same są uzależnione od aplikacji internetowej poprzez moduł internetowy VR920.
    Czy istnieje możliwość uzależnienia kotła w aplikacji AmbiSENCE ....?.....ale możliwe.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 08-01-2021 o 13:17
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.

    Instalacja to same grzejniki.

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post

    W tym trybie czujnik wewnętrzny temperatury nie jest wykorzystywany a regulator pilnuje tylko aby woda w obiegu posiadała odpowiednią temperaturę.
    Głowice VR50 będą same utrzymywały temperaturę w pomieszczeniach.

    Kocioł będzie wyłączał się cyklicznie tak aby temperatura wody w obiegu była utrzymywana w określonej histerezie.
    Czyli nie będzie tak jak do tej pory, że jak czujnik temperatury na VRC700 miał już odpowiednią temperaturę i wyłączał piec na dłuższy okres czasu.
    Teraz będzie piec i pompa się uruchamiać aby utrzymać temperaturę pomimo, że VR50 nie puszczą do grzejników wody.

    Myślałem, że to trochę inaczej działa.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.320

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darko_P Zobacz post

    Czyli nie będzie tak jak do tej pory, że jak czujnik temperatury na VRC700 miał już odpowiednią temperaturę i wyłączał piec na dłuższy okres czasu.
    .....
    Nie


    Cytat Napisał Darko_P Zobacz post

    Teraz będzie piec i pompa się uruchamiać aby utrzymać temperaturę pomimo, że VR50 nie puszczą do grzejników wody.
    Tak.
    Będzie się uruchamiać cyklicznie, ale jeśli VR50 nie puszczą wody do grzejników to pojemność instalacji jest tak mała że kocioł szybko się wyłączy.

    Co jakiś czas kocioł będzie uruchamiał tylko samą pompę aby skontrolować temperaturę wody w obiegu. Jeśli temperatura spadnie bo rury ostygną lub temperatura w pomieszczeniu spadnie a grzejnik odda ciepło stanie się chłodniejszy i VR50 znów się otworzy to czujnik kotła wykryje obniżenie temperatury wody w obiegu i załączy się aby ją podgrzać.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #10

    Domyślnie

    To jeszcze pytania.
    Jak teraz ma działać funkcje:
    - jeden dzień poza domem - po jej włączeniu wydaje mi się, że piec i VR50 pracują tak jak przed jej włączeniem. Np do godziny 16.00 jest niższa temperatura 18 stopni i od godziny 16.00 powinna podnieść do 20 stopni. Czy nie powinno być tak, ze po włączeniu funkcji jeden dzień poza domem nie powinna być przez cały czas niższa temperatura tj. 18 stopni. U mnie po włączeniu jeden dzień poza domem na VR50 od 16.00 wskakuje 20 stopni i grzejniki zaczynają mocniej grzać.
    - oraz planowane dni poza domem - ustawię np 17 stopni i dni w których ma mnie nie być to VR50 pracują bez zmian na wcześniejszych ustawieniach.

    Nie wiem czy w logiczny sposób opisałem.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony