dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Pitrekkk
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    337

    Domyślnie Reku;suche powietrze

    Szybkie pytanie.

    Jaki nawilżacz, bo to suche powietrze(które ostatnio jeszcze gorsze) zaczyna mnie denerwować... głowa boli, sucho w ustach.

    Powiedzmy że taki co sobie w salonie ustawie, przed snem do sypialni wyniosę, ewentualnie dużej wydajności.
    Coś po kosztach.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Antyspam

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Posty
    134

    Domyślnie

    Po pierwsze: akurat teraz gdy wirus grasuje to suche powietrze to zbawienie. Masz pewność, że jak coś przyniesiesz to długo nie pożyje na powierzchniach.

    Po drugie: najlepsze są nawilżacze ewaporacyjne, czyli prosta budowa (wentylator i filtry). Na pewno trzeba szukać takich do nawilżania dużych pomieszczeń, żeby na niskim biegu dawały radę bez hałasowania. Są takie fajne z obracającymi się bębnami, tam powietrze oczyszczane jest wodą. Nie miałem takich ale pewnie są wydajne. Ja używam Oskar do sypilani i Oskar Big w salonie. Marki nie podaję, żeby nie było że coś reklamuję.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pitrekkk Zobacz post
    Szybkie pytanie.

    Jaki nawilżacz, bo to suche powietrze(które ostatnio jeszcze gorsze) zaczyna mnie denerwować... głowa boli, sucho w ustach.
    A jaka jest wilgotność ? mierzyłeś czy tak na oko?
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Pytam tylko daltego,że wiele osób nawet nie wie jakie to powietrze jest , a jest wiele innych sposobów na zniwelowanie tego zjawiska
    "
    Polecane rośliny doniczkowe do sypialni
    Najlepsze rośliny doniczkowe oczyszczające i nawilżające powietrze w sypialni to takie, które potrafią neutralizować groźne toksyny, a podczas transpiracji oddają do otoczenia sporo wody.
    Jednym z takich gatunków jest skrzydłowiat, który nie tylko posiada zdolność usuwania z powietrza groźnych toksyn (np. benzenu, formaldehydu, acetonu i trójchloroetylenu), ale też za pomocą dużych liści znakomicie podnosi wilgotność powietrza. A do tego pięknie kwitnie.
    Kolejną cenną rośliną do sypialni może być palma koralowa (chamedora), która nie tylko oczyści powietrze z substancji szkodliwych (np. formaldehydu), ale też będzie bardzo atrakcyjną i egzotyczną dekoracją sypialni. W skutecznym oczyszczaniu i nawilżaniu powietrza mogą pomóc również figowce (np. figowiec benjamina), draceny, szeflery, paprocie (szczególnie nefrolepis wysoki), gerbery oraz bluszcze pospolite. Powietrze w sypialni znakomicie też oczyszczają i nawilżają duże liście difenbachii. Należy jednak pamiętać, że to roślina posiadająca w swoich tkankach toksyny, dlatego należy obchodzić się z nią ostrożnie.
    Wysoki wskaźnik transpiracji i dużą zdolność oczyszczania powietrza z toksyn posiada też zielistka, której dodatkową zaletą są małe wymagania i łatwość uprawy. Powietrze znakomicie nawilżą także duże liście anturium, chociaż ich zdolność do oczyszczania powietrza z toksyn jest nieco mniejsza, niż u poprzednich gatunków. Podobne cechy posiadają też cissusy, maranty, syngonium i filodendrony."
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Pitrekkk
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    337

    Domyślnie

    Temperatura powietrza 22-22.5, wilgotność 27-28%

    Klima też robi swoje zapewne, bo grzeje splitem.

    Do tej pory było 32-33% i nie odczuwałem jakiś dolegliwości, teraz mam ból głowy i zastawiam się co może być przyczyną, czy aby nie suche powietrze(no i dziś robiąc pompki zobaczyłem że na nowym parkiecie ładne szczeliny się porobiły)

    Nad kwiatami się zastanowię, może odrobina zieleni(nie ma nawet jednego kwiatka), dobrze by zrobiła ze względów zdrowotnych i estetycznych.

    Dzięki Panowie za szybka odpowiedź

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pitrekkk Zobacz post
    Temperatura powietrza 22-22.5, wilgotność 27-28%
    No to faktycznie przesadziłeś - sucho strasznie u mnie obecnie 33,46% ale jest mróz na zewnątrz -6*C, a wieczorem od 37,92% do 47,20%
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dobre jest też otwarte akwarium lub paludarium

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Pitrekkk
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    337

    Domyślnie

    No a ile takich kwiatków na powierzchni 40 m2 trzeba postawić aby to coś faktycznie dało?.
    Jest jakiś przelicznik, czy coś w ten deseń?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    musiałbyś mieć ich sporo. Kwiaty transpirują, ale nie w takim tempie, by zastąpić nawilżacz. Jeśli dużą roślinę raz w tygodniu podlewasz litrem wody to ona ten litr wyparowuje przez 7 dni.
    Najlepsze byłyby rośliny błotne - Syngonium i skrzydłokwiat, i o ile to możliwe w hydroponice.

    Akwarium daje szybszy efekt, bo prawdopodobnie litr wody będzie parował dziennie.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 24-03-2020 o 11:49

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Pitrekkk
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    337

    Domyślnie

    Dziękuję za wszystkim sugestie i rady.

    Coś generalnie będę musiał z tym zrobić, bo nie da się funkcjonować w takim otoczeniu; w sumie cały dzień przebywam w salonie połączonym z kuchnią(30 m2), a później sypialnia (10m2) i to tyle. Resztę pomieszczeń odwiedzam rzadko, wiec głownie potrzebuję czegoś by ogarnąć ten metraż.
    Zawsze można zrobić jakiś miks; kwiaty +nawilżacz prosty. Nie wiem czy akwarium miałbym gdzie ustawić choć pewnie dawałby radę.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pitrekkk Zobacz post
    Powiedzmy że taki co sobie w salonie ustawie, przed snem do sypialni wyniosę, ewentualnie dużej wydajności.
    Coś po kosztach.
    W pokojach dzieci miałem Eldom NU5 - w najgorsze mrozy nie wyrabiały. Na 40m2 pewnie w taką zimę, jak w tym roku dwa dałyby radę. Pilnują zadanej wilgotności. Podobno ultradźwiękowe zostawiają nalot - ja lałem wodę z osmozy i czegoś takiego nie zauważyłem. Jak jesteś zainteresowany, to pisz na priv, bo zmieniłem reku na ERV i są mi zupełnie zbędne.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    wodę trzeba destylowaną (lub z osmozy)

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Antyspam

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Posty
    134

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pitrekkk Zobacz post
    No a ile takich kwiatków na powierzchni 40 m2 trzeba postawić aby to coś faktycznie dało?.
    Jest jakiś przelicznik, czy coś w ten deseń?
    Od groma. Ja mam taką samą suszę w domu a w salonie/ jadalni stoją dwa benjaminy dwumetrowe, są też w korytarzu difenbachie i skrzydłokwiat. To samo w sypialni.
    A wilgotność ani drgnie.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Antyspam Zobacz post
    Po pierwsze: akurat teraz gdy wirus grasuje to suche powietrze to zbawienie. Masz pewność, że jak coś przyniesiesz to długo nie pożyje na powierzchniach.
    Kocham ten kraj.
    Ile mieszkańców, tyle habilitowanych wirusologów.
    Kolego Antyspam, jest dokładnie odwrotnie niż piszesz.
    https://cndarcdn.scdn3.secure.raxcdn...va-graph2b.jpg

    A jak kurz po wirusie opadnie i kraj będzie trzeba na nogi postawić.
    To każdy polak, będzie Jeffrey Sachs'em

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Antyspam

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Posty
    134

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Kocham ten kraj.
    Ile mieszkańców, tyle habilitowanych wirusologów.
    Kolego Antyspam, jest dokładnie odwrotnie niż piszesz.
    https://cndarcdn.scdn3.secure.raxcdn...va-graph2b.jpg
    Akurat źle trafiłeś bo na wirusach to się dobrze znam zawodowo.

    Dam ci radę. Nie warto robić z siebie idioty, zwłaszcza publicznie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony