dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 34
  1. #1

    Domyślnie Problemy z falownikiem

    Witam,
    Mam taki problem, ostatnio zauważyłem ze w słoneczne dni przy produkcji ok 2400W falownik sie resetuje i tak przez cały czas. Zadzwoniłem do firmy ktora montowała instalacje ale oni stwierdzili ze wina jest po stronie tauronu. Zglosiłem do tauronu przyjechali popatrzyli na licznik nie zrobili żadnych pomiarów ale powiedzieli że wszystko jest ok. Jakis pomysł co to moze byc i gdzie to zgłosić. Dziękuje za szybką podpowiedz. Instalacja 3,66 kW falownik Zeversolar 3680.

  2. #2

    Domyślnie

    Więcej danych, wykres z pracy, nr błędu jaki wyrzuca, napięcie w sieci. Im więcej danych tym mniej wróżenia z fusów.
    Dom Saloniki II - 128m2 użytkowej, ściany 15 cm λD= 0,039 W/mK, poddasze 25cm wełny λD= 0,034 W/mK, skosy 20 cm λD= 0,034 W/mK, podłoga 10cm λD= 0,038 W/mK, dół całość podłogówka, góra 3 kaloryfery + łazienka podłogówka. Okna Schuco Corona SI 82 Cava 3 szyby.
    Skam-P 12kW Ardeo, sterownik SPP + BET.

    Instalacja PV 3,35kW - Huawei SUN2000-3KTL-M0 + 10 szt. Q-Cells Q.PEAK DUO BLK-G6 335W.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Jedną z przyczyn resetowania się falownika jest stara niedoinwestowana sieć NN - powstają skoki napięcia ponad wartości dopuszczalne podczas poboru oraz produkcji z PV.
    Jednym z "chałupniczych" sposobów sprawdzenia, czy wszystko trzyma w normie jest pomiar napięcia pod obciążeniem.
    Jeśli bez obciążenia masz napięcie 230 V, a po włączeniu odbiornika o mocy 3 kW znacznie spadnie, np poniżej poniżej 200 V to masz jednoznaczną odpowiedź.
    Gdy falownik pracuje napięcie "idzie w górę". Jeśli przekroczy 15 %, czyli 264 V falownik zawsze się resetuje. nawet jeśli "pik" napięcia trwa bardzo krótko. Resetuje się również powyżej 253 V, ale po określonym czasie.

    Przez dziesiątki lat w kraju stacje trafo i sieci nie były modernizowane i takie są tego skutki.
    Nie twierdzę, że u Ciebie tak jest, bo być może są wady w samej PV.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki ale komu mam to zgłosić. Na infolinii nic nie wiedza a ci od awarii gołym okiem nic nie widzą.

  5. #5

    Domyślnie

    zaproś najpierw pomiarowca z miernikiem żeby zdiagnozować gdzie problem,
    masz chyba falownik 1-fazowy, więc jakim przekrojem zasilany i odległość?
    to może być problem tylko na Twojej instalacji

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    zaproś najpierw pomiarowca z miernikiem żeby zdiagnozować gdzie problem,
    masz chyba falownik 1-fazowy, więc jakim przekrojem zasilany i odległość?
    to może być problem tylko na Twojej instalacji
    Niech sobie kupi miernik za 20 PLN w sklepie i sam sobie pomierzy. Chyba każdy chłop umie sprawdzić miernikiem napięcie w sieci?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rybka13

    Zarejestrowany
    Jun 2016
    Kod pocztowy
    26-065
    Posty
    23

    Domyślnie

    Za mało danych niestety ale najprawdopodobnie racje ma vr5.
    Coraz więcej i coraz czesciej prosumenci beda mieli takie wlasnie resety inwerterów.

    U mnie w gniazdku srednio 244V bardzo rzadko schodzi poniżej 240V, wczoraj skakało pod 250 okolo 13.00 (watomierz orno wpiety w gniazdko caly czas) ladna pogoda . Sasiad uruchomil 4 dni temu swoją mikro instalacje.... i chyba mu się ze trzy razy falownik zresetowal z tego co na wykresie mi pokazywal...

    I tak sie zastanawiam jak ja doloze jeszcze swoje 4kVp i w okolicy na tym trafo jeszcze pare instalacji przybedzie to mogą być niezłe jaja..

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Niech sobie kupi miernik za 20 PLN w sklepie i sam sobie pomierzy. Chyba każdy chłop umie sprawdzić miernikiem napięcie w sieci?
    Chłop może nie mieć pojęcia i straci życie/zdrowie. Kumpel ma taki problem ze mu indukcja nie działa gdy napięcie jest powyżej 250V. Wszystko jest w normie ale obiadu niekiedy nie uświadczy. Mógł iść w gaz. Czym będzie więcej instalacji tym będzie większy problem.

  9. #9

    Domyślnie

    U mnie w miejscowości PV mam tylko ja i sąsiad (pewnie inni myślą że kury się przestaną nieść a krowy dadzą czekoladowe mleko).
    Mimo tylko dwóch instalacji ostatnio co raz częściej napięcie w sieci podskakuje do 243-245 V (mam bezpośredni podgląd w aplikacji).
    Dom Saloniki II - 128m2 użytkowej, ściany 15 cm λD= 0,039 W/mK, poddasze 25cm wełny λD= 0,034 W/mK, skosy 20 cm λD= 0,034 W/mK, podłoga 10cm λD= 0,038 W/mK, dół całość podłogówka, góra 3 kaloryfery + łazienka podłogówka. Okna Schuco Corona SI 82 Cava 3 szyby.
    Skam-P 12kW Ardeo, sterownik SPP + BET.

    Instalacja PV 3,35kW - Huawei SUN2000-3KTL-M0 + 10 szt. Q-Cells Q.PEAK DUO BLK-G6 335W.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    W mojej wsi (3500 mieszkańców) 15 km od centrum poznania , jest około 150kWp w PV, dobry kilometr mam 50kWp na oczyszczalni i około 500-800m kolejne ponad 20kWp na prywatnych domach i napięcie w sieci z tego co zauważyłem nie przekracza 244V. Reszta powyżej kilometra...
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  11. #11

    Domyślnie

    U mnie na wiosce 650 mieszkańców 200 chałup napięcie dobija do 248V ale falowniki dają radę i się nie wyłączają. Jednak około 800m od mojego domu ma powstać 2 MW w panelach wpięte do średniego napięcia to pewnie będą jaja.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał kedlaw0 Zobacz post
    U mnie w miejscowości PV mam tylko ja i sąsiad (pewnie inni myślą że kury się przestaną nieść a krowy dadzą czekoladowe mleko).
    Mimo tylko dwóch instalacji ostatnio co raz częściej napięcie w sieci podskakuje do 243-245 V (mam bezpośredni podgląd w aplikacji).
    Jesteś pewien, że to jest napięcie sieci, a nie napięcie które generuje falwonik? To są dwie rózne rzecze. Falownik musi wygenerować wyższe napięcie niż jest w sieci. Za wysokie napięcie generowane przez falownik może wynikać albo z faktycznie wysokiego napięcia w sieci, albo z badzeiwnego przyłącza do skrzynki zrobionego zbyt cienki przewodami.

  13. #13

    Domyślnie

    Jestem pewien bo takie same dane ma sąsiad.
    Dom Saloniki II - 128m2 użytkowej, ściany 15 cm λD= 0,039 W/mK, poddasze 25cm wełny λD= 0,034 W/mK, skosy 20 cm λD= 0,034 W/mK, podłoga 10cm λD= 0,038 W/mK, dół całość podłogówka, góra 3 kaloryfery + łazienka podłogówka. Okna Schuco Corona SI 82 Cava 3 szyby.
    Skam-P 12kW Ardeo, sterownik SPP + BET.

    Instalacja PV 3,35kW - Huawei SUN2000-3KTL-M0 + 10 szt. Q-Cells Q.PEAK DUO BLK-G6 335W.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał kedlaw0 Zobacz post
    Jestem pewien bo takie same dane ma sąsiad.
    Takie same dane z fotowoltaiki? Czy zmierzone w gniazdku bez PV?
    Rozumiem, ze mierzyłeś. Napięcie które pokazuje falownik, jest takie same jak napięcie zmierzone miernikiem,, gdy falownik jest wyłączony.

  15. #15

    Domyślnie

    Ja odczytywałem z aplikacji falownika, sąsiad z gniazdka. W sumie u niego to nawet do 246 V wczoraj podbiło.
    Dom Saloniki II - 128m2 użytkowej, ściany 15 cm λD= 0,039 W/mK, poddasze 25cm wełny λD= 0,034 W/mK, skosy 20 cm λD= 0,034 W/mK, podłoga 10cm λD= 0,038 W/mK, dół całość podłogówka, góra 3 kaloryfery + łazienka podłogówka. Okna Schuco Corona SI 82 Cava 3 szyby.
    Skam-P 12kW Ardeo, sterownik SPP + BET.

    Instalacja PV 3,35kW - Huawei SUN2000-3KTL-M0 + 10 szt. Q-Cells Q.PEAK DUO BLK-G6 335W.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał kedlaw0 Zobacz post
    Ja odczytywałem z aplikacji falownika, sąsiad z gniazdka. W sumie u niego to nawet do 246 V wczoraj podbiło.
    dlaczego nawet to jest jeszcze całkiem poprawne napięcie fazowe

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał kedlaw0 Zobacz post
    Ja odczytywałem z aplikacji falownika, sąsiad z gniazdka. W sumie u niego to nawet do 246 V wczoraj podbiło.
    Twój prąd z PV leci też do somsiada.
    Sprawdź na falowniku, w gniazdku sąsiada.
    Wyłącz falownik i ponów próbe, zmierz u siebie na zaciskach falownika, w szafie od przyłącza. I dopiero wetdy będziesz miał pełny obraz.

  18. #18

    Domyślnie

    Rozporządzenie określa max napięcie na poziomie 110% znamionowego czyli 253V.
    U mnie od kilku lat jest na zbliżonym poziomie, waha się w przedziale 238-248V, instalacja 10KWp nic w tej kwestii nie zmieniła.

    Fronius-y pracują w zakresie napięć 190-264V.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	napicie-i-natenie-prdu-d.jpg
Wyświetleń:	354
Rozmiar:	20,0 KB
ID:	441944
    Ostatnio edytowane przez _Grisza_ ; 18-03-2020 o 13:32

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Twój prąd z PV leci też do somsiada.
    Sprawdź na falowniku, w gniazdku sąsiada.
    Wyłącz falownik i ponów próbe, zmierz u siebie na zaciskach falownika, w szafie od przyłącza. I dopiero wetdy będziesz miał pełny obraz.
    Taki jest plan z sąsiadem (oprócz obalenia piwka przy okazji).
    Dom Saloniki II - 128m2 użytkowej, ściany 15 cm λD= 0,039 W/mK, poddasze 25cm wełny λD= 0,034 W/mK, skosy 20 cm λD= 0,034 W/mK, podłoga 10cm λD= 0,038 W/mK, dół całość podłogówka, góra 3 kaloryfery + łazienka podłogówka. Okna Schuco Corona SI 82 Cava 3 szyby.
    Skam-P 12kW Ardeo, sterownik SPP + BET.

    Instalacja PV 3,35kW - Huawei SUN2000-3KTL-M0 + 10 szt. Q-Cells Q.PEAK DUO BLK-G6 335W.

  20. #20

    Domyślnie Reset falownika c.d.

    Potrzebowalem slonecznego dnia żeby ustalic troche faktów. Falownik mam podpięty pod puszkę w kotłowni gdy jest wyłączony napięcie w gniazdkach zasilanych z tej puszki jest na poziomie 240 V. Problem zaczyna się gdy instalacja fotowoltaiczna zaczyna produkować prąd wtedy napięcie rosnie do 253V( przy produkcji ok 2500 V) i resetuje falownik. W tym czasie w pozostałych gniazdkach napiecie w normie ok 240V. Jakieś pomysły na diagnoze problemu? Czy to normalne ze napiecie yak rosnie? Dodam ze dostawca energii nie widzi problemu po swojej stronie

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony