dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Aydin
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Kobylanka
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    211

    Domyślnie Wpływ obciążenia dachu na przekrój elementów konstrukcyjnych (i koszty).

    Mówi się, że przekrój więźby/wiązarów zależy od obciążenia. To zrozumiałe. O ile obciążenia wynikające ze strefy śniegowej/wiatrowej są stałe, o tyle nigdzie nie znalazłem rzetelnych wyliczeń czy przykładów jak ma się to w przypadku wyboru pokrycia dachowego.

    Czy ktoś z Forumowiczów robił takie porównania u siebie? Może znajdzie się ktoś związany z produkcją wiązarów i podzieli się przykładami?

    Jak bardzo wzrasta przekrój belek wiązarów między pokryciem blachodachówką a dachówkami ceramicznymi czy cementowymi? Czy różnica w cenie jest duża?

  2. #2

    Domyślnie

    U mnie przeliczenie wiązarów z blachy na dachówkę trwało minutę w czasie rozmowy telefonicznej.
    Pierwotne obciążenie pokryciem 250N/m2 (blacha) poleciłem zmienić na dachówkę (650N/m2). Wymagało to zwiększenia wysokości elementu krokwiowego bodajże z 14 na 17 cm i kosztowało dodatkowe 500 zł na cały dach około 180m2. Było to co prawda jakieś 7 lat temu, ale znalazłem notatkę na blogu.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Aydin
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Kobylanka
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    211

    Domyślnie

    Dzięki gorbag.
    Wow... obciążenie niemal 3x większe i tylko 500zł na całym dachu? To praktycznie nic, nawet biorąc pod uwagę zmianę cen na przestrzeni 7 lat.
    Wysokość elementu krokwiowego? Chodzi o przekrój belek? To z 14 na 17 cm także niewiele. Spodziewałem się, że będzie to co najmniej 50% grubszy element i cena wtedy dużo większa.
    Na razie po jednej odpowiedzi wynika, że argumenty "blacharzy" o oszczędnościach związanych z "odchudzeniem" więźby pod blachę nie są tak istotne jak starają się wmawiać.

    Czekamy na więcej opinii.

  4. #4

    Domyślnie

    Grubość wiązara to chyba 4,5 cm. Jeśli jedna krokiew ma jakieś 5 m, jest ich np. 15 par, to przy zwiększeniu wysokości elementu daje 0,2 kubika.
    Roboty tyle samo, dochodzi tylko koszt dodatkowego drewna, czyli nie powinno być wyraźnie drożej.
    Wszystko było liczone w programie z firmy Mitek.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    To o ile wzrośnie objętość drewna przy zmianie pokrycie z lekkiego na ciężkie zależy od indywidualnego przypadku. U kolegi na 180m2 dachu na więzarach wzrosło o 500zł . U mnie na niecałych 150m2 więźby tradacyjnej wzrosło o 1m3. W zależności od drewna to od 1000 do 3000zł więcej. Krokwie z 8x16 wzrosły na 8x18 i jętki z 4,5x16 na 8x16.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony