dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 13
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 260
  1. #81
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaus71 Zobacz post
    dzięki za namiary.
    zastanawiałem się nad zgłoszeniem bezpośrednio do SE z tytułu gwarancji usterki w działaniu inwertera i optymalizatorów. wtedy musiałbym dostać jakąś opinię formalną o niej.
    Nie tyle "usterki w działaniu inwertera i optymalizatorów", co niewłaściwego doboru optymalizatorów do instalacji z modułami rozłożonymi na dwie połacie, skutkującym nieoptymalną pracą i takimiż uzyskami.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  2. #82

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaus71 Zobacz post
    Rodzaj optymalizatorów dla Pana instalacji fotowoltaicznej dobrała nam aplikacja firmy Solar Edge Designer – są to optymalizatory P370. Aplikacja ta nie wskazała błędu przy doborze tych optymalizatorów dla paneli Q.Cells 350 W. Są one jak najbardziej poprawnie dobrane i działają prawidłowo.
    Designer wiele rzeczy przepuści. W tym również takie konfiguracje, które spowodują 30% mniejszą produkcję. Czy to świadczy o poprawności doboru elementów instalacji? Raczej nie, ale faktycznie, instalacja działa.

    Cytat Napisał klaus71 Zobacz post
    Cała Pana instalacja obecnie pracuje ponad spodziewaną przez nas wydajność. Zarówno produkcja z marca jak i z kwietnia przekraczają prognozowaną produkcję.
    Tak jak już fotohobby napisał, nisko sobie poprzeczkę zawiesili. Tzn wiem z czego to wynika - faktycznie nie można narzekać na słońce w marcu i kwietniu do tej pory. Oni natomiast pisząc o prognozie, mają na myśli prognozę z Designera, który faktycznie przy takiej konfiguracji pokazuje kiepskie uzyski, więc ciężko by było, żeby było jeszcze gorzej niż na prognozie.

    Cytat Napisał klaus71 Zobacz post
    Razem z odmową wystawili mi ostatnią fakturę na pozostałą do zapłaty kwotę instalacji.
    Oczywiście tak tego nie zostawię, czy ktoś wie może jakie są kolejne możliwe opcje?
    Czy rzecznik praw konsumenta ma zastosowanie do tego typu spraw?
    Czy SolarEdge oferuje możliwowść audytu instalacji?
    Firma przedstawiła mi dwie oferty z których solarEdge był o 2000zł droższy, ale miał być optymalny i wyciskać wszystko ze słońca niezależnie od warunków pogodowychh.
    Rzecznika sobie odpuść, prędzej odezwij się do gościa z SE, na którego dostałeś namiar. Może on jako pracownik (szkoleniowiec) SE da radę przekonać instalatora, że obrał złą drogę.

    Cytat Napisał klaus71 Zobacz post
    A może inwerter SE7K ma dwa stringi? ponoć kiedyś SolarEdge tak miał. Może rozdział na 2 stringi (każda połać osobno) by coś poprawił?
    SE7K ma możliwość podłączenia 2 stringów, ale już Ci tłumaczyliśmy, dlaczego w Twoim przypadku nie ma takiej możliwości bez dokładania paneli.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  3. #83

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Rzecznika sobie odpuść, prędzej odezwij się do gościa z SE, na którego dostałeś namiar. Może on jako pracownik (szkoleniowiec) SE da radę przekonać instalatora, że obrał złą drogę.
    a by być projektantem w SE Designerze trzeba zrobić szkolenie/mieć jakiś kurs/certyfikat?
    może mogą spytać czy był przeszkolony przez producenta i ma jakiś certyfikat?

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    SE7K ma możliwość podłączenia 2 stringów, ale już Ci tłumaczyliśmy, dlaczego w Twoim przypadku nie ma takiej możliwości bez dokładania paneli.
    to może zmiana inwertera na np. inny by pomogła?
    Ostatnio edytowane przez klaus71 ; 17-04-2020 o 22:39

  4. #84
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    O ile wiem, wystarczy mieć firmę instalatorską i założyć sobie konto na SE.
    Natomiast SE kursy robi, więc pewnie certyfikaty wydaje i ktoś je posiada.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #85

    Domyślnie

    a co sądzisz o mojej skrzynce elektrycznej?
    nie ma jakichś braków?
    wyjęli z niej różnicówkę bo powiedzieli że może być konlfikt z różnicówką w domu. tak rzeczywiście jest?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	skrzynka elektryczna.JPG
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	76,2 KB
ID:	443108

  6. #86
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaus71 Zobacz post
    a by być projektantem w SE Designerze trzeba zrobić szkolenie/mieć jakiś kurs/certyfikat?
    może mogą spytać czy był przeszkolony przez producenta i ma jakiś certyfikat?


    to może zmiana inwertera na np. inny by pomogła?
    projektować może każdy instalator, co do zmiany falownika to nic nie pomoże, SE działa zupełnie na innej zasadzie niż tradycyjne falowniki. Tak jak już ci tu chłopaki nie raz pisali, albo dołożyć paneli albo założyć optymalizery p505
    Ostatnio edytowane przez 1igor1 ; 18-04-2020 o 09:39
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  7. #87
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaus71 Zobacz post

    to może zmiana inwertera na np. inny by pomogła?
    Tak, na 2 jednofazowe
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #88

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaus71 Zobacz post
    a by być projektantem w SE Designerze trzeba zrobić szkolenie/mieć jakiś kurs/certyfikat?
    może mogą spytać czy był przeszkolony przez producenta i ma jakiś certyfikat?
    Każdy może sobie tam zaprojektować instalację. Także Ty.
    Cytat Napisał klaus71 Zobacz post
    to może zmiana inwertera na np. inny by pomogła?
    Po raz n-ty - nie. Odczep się od tego nieszczęsnego inwertera, nie on tu zawinił a instalator i jego P370, które pewnie wszędzie wrzuca. Wcześniej pewnie wrzucał P300.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  9. #89

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Każdy może sobie tam zaprojektować instalację. Także Ty.

    Po raz n-ty - nie. Odczep się od tego nieszczęsnego inwertera, nie on tu zawinił a instalator i jego P370, które pewnie wszędzie wrzuca. Wcześniej pewnie wrzucał P300.
    na facebooku jakiś instalator mi takie coś napisał:
    "
    P404 nie da się do tych modułów założyć gdyż panel przekracza max isc optymalizatora ,
    jeśli wszystko jest poprawnie podpięte uważam że problem jest tylko i wyłącznie ze zbyt dużym falownikiem
    "
    zastanawiam się czy to nie jest podwykonawca mojej firmy - ona niby projektuje a ich podwykonawcy montują.

    czy może wiesz o co chodzi z tym max isc? moje panele to Q.CELLS 350W q.peak duo g8

    https://www.q-cells.eu/fileadmin/use...1_Rev01_PL.pdf

  10. #90
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    I ma rację, do twoich paneli p505
    Isc dla twoich paneli to 10,74
    dla p370 11
    dla p404 10,1
    dla p505 14
    Ostatnio edytowane przez 1igor1 ; 18-04-2020 o 09:38
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  11. #91
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaus71 Zobacz post
    na facebooku jakiś instalator mi takie coś napisał:
    "
    P404 nie da się do tych modułów założyć gdyż panel przekracza max isc optymalizatora ,
    jeśli wszystko jest poprawnie podpięte uważam że problem jest tylko i wyłącznie ze zbyt dużym falownikiem
    "
    zastanawiam się czy to nie jest podwykonawca mojej firmy - ona niby projektuje a ich podwykonawcy montują.

    czy może wiesz o co chodzi z tym max isc? moje panele to Q.CELLS 350W q.peak duo g8

    https://www.q-cells.eu/fileadmin/use...1_Rev01_PL.pdf
    Co do Isc to się zgadza, ale reszta co pisze ci "Ekover -Instalacje fotowoltaiczne" to totalna ściema. Wielkość falownika nie ma w Twoim przypadku nic do rzeczy.
    Dlatego właśnie tak trudno wywalczyć swoje, bo wielu instalatorów nie rozumie jak to działa i idzie w zaparte że jest dobrze. A nie jest.
    Mało tego, nawet w Solaredge jest problem się dogadać. Ja odbyłem dwie rozmowy z dwoma różnymi konsultantami. Pierwszy twierdził że jest wszystko dobrze i nic się nie da więcej zrobić z moją instalacją.
    Na drugi dzień zadzwoniłem jeszcze się dopytać i trafiłem na innego konsultanta, więc musiałem od nowa tłumaczyć o co mi chodzi. Jak tylko zacząłem, że mam 10 paneli na wschodniej stronie od razu wszedł mi w słowo "ma pan za małe napięcie i obcina panu moc instalacji".
    Więc było tak, że instalator wiedział swoje a ja swoje. Nie będzie nic poprawiał bo jest dobrze i koniec.

    Edit:
    Przejrzałem Twoją dyskusję z "Ekover -Instalacje fotowoltaiczne" na fejsie. ten człowiek to taki sam beton jak mój instalator. Do tego wrzucił screen z panelami zachodnimi, które nic nie produkują i twierdzi że jest dobrze. Porażka.

    Edit2:
    Próbują też sprawdzać w designerze konfigurację z innymi optymalizatorami, ale designer pokazuje im że nie ma różnicy. Po prostu designer nie wyłapuje tego błędu a instalator z iq taboreta w życiu tego nie zrozumie.
    Ostatnio edytowane przez Tom1000k ; 18-04-2020 o 14:33

  12. #92
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    O tej firmie https://www.facebook.com/ekoverpl/ mowa ?
    Ta firma pisze 10 marca 2020 m.in.
    "Mikroinwertery - idealne rozwiązanie tam gdzie inne systemy nie dają rady"
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 19-04-2020 o 13:32 Powód: edycja graficzna
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  13. #93
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaus71 Zobacz post
    na facebooku jakiś instalator mi takie coś napisał:
    "
    P404 nie da się do tych modułów założyć gdyż panel przekracza max isc optymalizatora ,
    jeśli wszystko jest poprawnie podpięte uważam że problem jest tylko i wyłącznie ze zbyt dużym falownikiem
    "
    zastanawiam się czy to nie jest podwykonawca mojej firmy - ona niby projektuje a ich podwykonawcy montują.

    czy może wiesz o co chodzi z tym max isc? moje panele to Q.CELLS 350W q.peak duo g8

    https://www.q-cells.eu/fileadmin/use...1_Rev01_PL.pdf
    Daj znać co ci Grzegorz z Facebooka odpisał na twoją instalacje, bo podejrzewam że pójdzie priv.
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  14. #94

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1igor1 Zobacz post
    Daj znać co ci Grzegorz z Facebooka odpisał na twoją instalacje, bo podejrzewam że pójdzie priv.
    instalacja zaprojektowana z błędem logicznym - nie uwwzgledniony parametr "Wspolczynnik strat uzyskow".
    Jak jest niezerowy - a mam taki:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wspolczynnik strat uzyskow.JPG
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	9,9 KB
ID:	443294
    to projektant powinien zweryfikawać jak sytuacja będzie wyglądać na p404.
    Na p404 ten wskażnik ma wartość 0,01%.
    W efekcie na p370 mam niepotrzebnie zainstalowany jeden dodatkowy panel - czyli ekstra kasa wydana - by instalacja pracując nieoptymalnie dała tyle samo produkcji co instalacja poprawna/optymalna na p404.

    Wesoły (w sumie dla mnie w zasadzie nie) był komentarz - szkoda że się uczą na mnie.
    A ja mu na to że wybrałem firmę z wieloletnim doświadczeniem - robili instalację koledze 3 lata temu.
    Więc sam już nie wiem - zgłosiłem reklamację - mam nadzieję że firma okaże się poważna, przyzna się że można było zrobić lepiej , i dojdziemy do jakiegoś kompromisu.
    Ostatnio edytowane przez klaus71 ; 22-04-2020 o 19:21

  15. #95

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1igor1 Zobacz post
    I ma rację, do twoich paneli p505
    Isc dla twoich paneli to 10,74
    dla p370 11
    dla p404 10,1
    dla p505 14
    jednak okazało się że nie ma racji - na stronie SE jest błąd przy polskiej dokumentacji i trzeba patrzyć na specyfikacje po angielsku
    p404 tez pracuje do 11v i SE Designer to wie i pozwala je wybraać bez problemu

  16. #96
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaus71 Zobacz post
    jednak okazało się że nie ma racji - na stronie SE jest błąd przy polskiej dokumentacji i trzeba patrzyć na specyfikacje po angielsku
    p404 tez pracuje do 11v i SE Designer to wie i pozwala je wybraać bez problemu
    WIem, to ja pisałem z Grzegorzem
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  17. #97

    Domyślnie

    Czytam dość dużo na temat złego dobrania optymalizatorów i ludzie się później denerwują.
    Nie wiem czy to problem niewiedzy , czy co . A być może problemem są zbyt krótkie łańcuchy i położenie w różnych kierunkach połacie dachu. Ale podobno do tego jest stworzony ten system.
    Za niedługo i u mnie na dachu ma wylądować 10kw na SE. I zaczynam się zastanawiać czy oby nie będzie takich samych problemów co u wielu.
    U mnie dach 90% płaski z lekkim pochyłem skierowany na południowy zachód 245st. Zacienienia na dachu płaskim od godziny 18:00 komin ( ze dwa może trzy pv), oraz niewielkie zacienie na dachu skos tez może ze dw pv. Na dachu płaskim w przypadku pv Bauer 330wp będzie 25szt a 5szt na skosie tak aby było pod 10kw. Moduły raczej położone będą bardziej na płasko w części płaskiego dachu a nie tak jak jest na wizualizacji z racji iż potrafi u mnie nieźle wiać i szkoda by było aby narobiło bidy. Do tego falownik 8SE i opty p370. w jednym łańcuchu. I teraz zastanawiam się czy nie dać ciut większego falownika, aby nie obcinał w szczycie 8kw, i nie dać opty p404( jeśli to wogóle jest możliwe ), Po 18:00 będzie jeszcze mocno oświetlany skos z 5szt pv i na pewno coś jeszcze na dachu płaskim ale czy wystarczy na tyle aby przy opty p370 falownik nadal pracował a nie brakowało mu prądu. No chyba ,że w moim przypadku przy 30szt pv w jednym łańcuchu nie będzie z tym żadnego problemu. Być może problemy z p370 to właśnie zbyt mała ilość modułów. Ale z drugiej strony jeśli nie stało by na przeszkodzie zamontować u mnie p404 (tj 20v na każdym więcej) to czemu nie. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_2020-04-04-23-13-30-519_cn.wps.xiaomi.abroad.lite.jpg
Wyświetleń:	96
Rozmiar:	70,5 KB
ID:	443364
    Dom 110m2 .Okna plastiki, Ocieplenie styropian 10cm.
    Ogrzewanie domu grzejniki10szt.Bufor 1000l kospel
    CWU 300l solary hewalex i grzałka kospel 3kw na 220v.
    taryfa g12w.
    Pomieszczenie regulator pokojowy ustawiony na 22stC.
    PV 9,9kw. Bauer i Solaredge.
    Od lutego 2023r zmiana ogrzewania na Pompę Ciepła przeróbka Rotenso Unico 7kw+AHU Split.
    Za luty 2023 PC wzięła 780kwh.
    Obecnie średnia w marcu 20kwh doba.

  18. #98

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juras44 Zobacz post
    No chyba ,że w moim przypadku przy 30szt pv w jednym łańcuchu nie będzie z tym żadnego problemu. Być może problemy z p370 to właśnie zbyt mała ilość modułów. Ale z drugiej strony jeśli nie stało by na przeszkodzie zamontować u mnie p404 (tj 20v na każdym więcej) to czemu nie.
    W Twoim przypadku P370 jest dobrym wyborem. A jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zrób sobie dokładny projekt w SE Designer. Przelicz sobie, czy kasę wydaną na większy falownik zrekompensuje Ci naprawdę minimalnie większa produkcja w skali roku. Pamiętaj, że z każdym rokiem wydajność instalacji będzie spadać, w efekcie po kilku latach nie będziesz miał już ucinania produkcji.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  19. #99
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juras44 Zobacz post
    Czytam dość dużo na temat złego dobrania optymalizatorów i ludzie się później denerwują.
    Nie wiem czy to problem niewiedzy , czy co . A być może problemem są zbyt krótkie łańcuchy i położenie w różnych kierunkach połacie dachu. Ale podobno do tego jest stworzony ten system.
    Za niedługo i u mnie na dachu ma wylądować 10kw na SE. I zaczynam się zastanawiać czy oby nie będzie takich samych problemów co u wielu.
    U mnie dach 90% płaski z lekkim pochyłem skierowany na południowy zachód 245st. Zacienienia na dachu płaskim od godziny 18:00 komin ( ze dwa może trzy pv), oraz niewielkie zacienie na dachu skos tez może ze dw pv. Na dachu płaskim w przypadku pv Bauer 330wp będzie 25szt a 5szt na skosie tak aby było pod 10kw. Moduły raczej położone będą bardziej na płasko w części płaskiego dachu a nie tak jak jest na wizualizacji z racji iż potrafi u mnie nieźle wiać i szkoda by było aby narobiło bidy. Do tego falownik 8SE i opty p370. w jednym łańcuchu. I teraz zastanawiam się czy nie dać ciut większego falownika, aby nie obcinał w szczycie 8kw, i nie dać opty p404( jeśli to wogóle jest możliwe ), Po 18:00 będzie jeszcze mocno oświetlany skos z 5szt pv i na pewno coś jeszcze na dachu płaskim ale czy wystarczy na tyle aby przy opty p370 falownik nadal pracował a nie brakowało mu prądu. No chyba ,że w moim przypadku przy 30szt pv w jednym łańcuchu nie będzie z tym żadnego problemu. Być może problemy z p370 to właśnie zbyt mała ilość modułów. Ale z drugiej strony jeśli nie stało by na przeszkodzie zamontować u mnie p404 (tj 20v na każdym więcej) to czemu nie. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_2020-04-04-23-13-30-519_cn.wps.xiaomi.abroad.lite.jpg
Wyświetleń:	96
Rozmiar:	70,5 KB
ID:	443364
    Przecież masztowszystko w jednum azymucjie, to skąd te rozterki ? Wszystkie moduły będą oswietlone jednocześ ie, poza kilkoma zacienionymi przez kominy

  20. #100
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    p370 jak najbardziej, ja bym większego falownika nie brał, chyba że będziesz chciał za jakiś czas jeszcze rozbudować instalację
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

Strona 5 z 13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony