dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Doprowadzenie elektryki do altany ogrodowej

    Witam,

    Planowałbym doprowadzić kabel elektryczny do altany na działce rekreacyjnej i chciałem dopytać, czy poprawnie to planuje.
    Do położenia mam ok. 30 metrów kabla (chcę użyć YKY 3x4mm2 bez dodatkowych osłon typy arot, głębokość ułożenia 80-100 cm z podsypką pod i na + folia).

    W altanie założyłbym rodzielnicę z bezpiecznikami 2x10A i 2x16A:
    https://allegro.pl/oferta/gotowa-roz...der-6589374827

    W budynku planuję:
    - max 5 punktów świetlnych (na kablu 3x1,5mm2)
    - max 4 gniazdka (na kablu 3x2,5mm2)

    Urządzenia jakie mogą hulać w trakcie sezonowej eksploatacji:
    - kosiarka (~1300-1500 W)
    - czajnik (~1200 W)
    - może kiedyś kuchenka turystyczna (z tego co widzę moc takich urządzeń z podwójnym palnikiem to ok 2000-2500 W)
    - okazjonalnie radio lub ładowarka telefonu

    Z góry dziękuję za uwagi i odpowiedzi.

    Pozdrawiam

  2. #2
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    No i w czym problem ? rób a będzie dobrze .

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Zasilanie altanki = musisz mieć projekt, bez niego ani rusz. Przecież planujesz tam aż 4 obwody, bo 2x10A na światło i 2x16A na gniazdka. Projektant uwzględni spadek napięcia, pobór mocy i rezystancję cieplną gruntu. Może potrzebny będzie 3x6, bo taka ładowarka do telefonu to pożeracz prądu. Konieczny będzie też uziom przy altance, max 10 omów. Po montażu badanie instalacji = protokół wykonany przez elektryka z uprawnieniami E i podpisany przez elektryka z D. Ułożenie kabla musi być zinwentaryzowane przez geodetę i naniesione na mapkę geodezyjną tego terenu. Jak widać sprawa nie jest prosta. I nie jestem pewny czy takich robót nie trzeba zgłosić do Nadzoru Budowlanego.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    Zasilanie altanki = musisz mieć projekt, bez niego ani rusz. Przecież planujesz tam aż 4 obwody, bo 2x10A na światło i 2x16A na gniazdka. Projektant uwzględni spadek napięcia, pobór mocy i rezystancję cieplną gruntu. Może potrzebny będzie 3x6, bo taka ładowarka do telefonu to pożeracz prądu. Konieczny będzie też uziom przy altance, max 10 omów. Po montażu badanie instalacji = protokół wykonany przez elektryka z uprawnieniami E i podpisany przez elektryka z D. Ułożenie kabla musi być zinwentaryzowane przez geodetę i naniesione na mapkę geodezyjną tego terenu. Jak widać sprawa nie jest prosta. I nie jestem pewny czy takich robót nie trzeba zgłosić do Nadzoru Budowlanego.

    Dziś 7 kwietnia a nie 1, ale i tak się uśmiałem

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar CafeDelTom27
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Morskie Oko
    Dzielnica
    Rysy
    Posty
    490

    Domyślnie

    Formidable
    Projekt Jarzebina1.Kociol Vaillant ecotec pro vc 226/3-3 zasilany LPG.Dom 90m2.Kubatura 250m3.Podlogowe 55m2 reszta grzejniki.WG

  6. #6

    Domyślnie

    Domsat słusznie się nabija. Bo jeśli ktoś zadaje pytania tak podstawowe to... może lepiej żeby sam tego nie robił.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony