dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 33
  1. #1

    Domyślnie Projekt indywidualny domu

    Chciałabym uzyskać opinii na temat wyboru architekta domu, jak i projektanta wnętrz jednocześnie razem. Mam przykre wrażenia ze spotkania z architektem domu. Wiele czytałam w internecie na temat wyboru architekta i tak sobie myślałam, że jednak Polacy za za bardzo wybrzydzają w wyborze architekta podczas wyboru do wykonania projektu indywidualnego. Aż doszło do mojego spotkania i wtedy zmieniłam zdanie …. Ale najlepiej jak sama się przekonałam na swojej skórze. Otóż moje spotkanie wyglądało następująco …. Czego pani oczekuje?… więc przedstawiam swoje wizje architektoniczne … I co słyszę … większość została odrzucona, ponieważ nie zgadzała się moja wizja, a z jego dotychczas wykonanymi projektami. Krótko mówiąc …. Projekt mój indywidualny powinien wyglądać praktycznie tak samo jak dotychczas wykonane projekty architektoniczne, które były wykonane na indywidualne zamówienie innych klientów. A ja myślałam i myślę, że skoro idę do architekta po indywidualny projekt to ma być nie powtarzalny i nie skopiowany z innego projektu. Byłam wręcz nachalnie namawiana, aby zamówić projekt już wykonany. Aby metraż się zgadzał budynku z moimi wymogami byłam przekonywana do wydłużenia prawej strony budynku o kilka metrów. I najważniejsze … jaki posiada pani fundusz na budowę domu ?? Architekt nie wiedział jaka cenę mi powiedzieć, ponieważ nie wiedział kim jestem, jaki zawód wykonuje i najważniejsze ile zarabiam. Ponieważ co wyczytałam w internecie powinien zażądać minimum 8% – 10% wzwyż przeznaczonego kapitału na budowę domu. Po wizycie u architekta i rozczarowaniu po spotkaniu daje ogłoszenie na oferto. W ogłoszeniu jasno jest napisane, że tylko i wyłącznie interesuje mnie projekt na wzór domy polskie. Co otrzymuje w ofercie ?? Jakieś nowoczesne kwadraty poskładane z prostokątami z wyciętymi otworami na okna. Totalnie nie mój gust. Wiec następnie przez kilka ładnych tygodni przeglądam stronę ARCHITEKCI. PL. Wybieram strony architektów odpowiadającym moim wymogom i wysyłam zapytania ofertowe. Na koniec mogę powiedzieć, że nie wiedziałam, że jestem aż tak BOGATA, ponieważ najtańszą ofertę otrzymałam projektu budowlanego domu na 400m2 za 160 000 tys., zł do 420 000 tys. zł. Na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć, że nie dziwię się polskiemu społeczeństwu, że wybierają projekty gotowe za 4 tys. zł. Chytrość architektów nie zna granic. Za wszelką cenę muszą wiedzieć gdzie dom będzie stawiany i ile zarabiasz, a nie daj boże jak masz swoją firmę. Warunki zabudowy były przedstawione w opisie, włącznie z badaniami gruntu , więc więcej nie musieli nic wiedzieć. Przeglądając stronę architekci.pl muszę powiedzieć, że większość młodego pokolenia architektów idą z trendem nowoczesnych kwadratów z prostokątami nic wartościowego nie przedstawiając. Nie maja swojego zdania tylko jak baranki idą z trendem kwadratów …… Moje pytanie ?? jak wybieraliście architekta swojego wymarzonego domu ??
    Nie ma takiego dla mnie gotowego projektu taki jaki chce ….
    Ostatnio edytowane przez NIMFAA ; 08-04-2020 o 07:20

  2. #2

    Domyślnie

    Nie wszędzie tak jest.

    Ja za swój projekt indywidualny zapłaciłem niecałe 6000 zł (2019r świętokrzyskie). Przyszedłem z gotową koncepcją i poprosiłem o ubranie go w konstrukcje. Oczywiście projektant starał się coś delikatnie pozmieniać, jest to zrozumiałe, w końcu to jego praca. Parę razy odbił się od ściany i zrozumiał o co chodzi.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Najlepiej przejrzeć portfolio architekta. Jeśli projektuje non-stop tradycyjne dworki to projektowanie z nim supernowoczesnego domu z płaskim dachem mija się z celem. I vice versa.

    Nie każdy architekt domów jest dobry w projektowaniu wnętrz. Może być skupiony na domach i po prostu nie być na bieżąco z materiałami wykończeniowymi.

    A oferteo mało który architekt przegląda.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 08-04-2020 o 10:04

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    aldente

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Posty
    124

    Domyślnie

    Cytat Napisał NIMFAA Zobacz post
    ofertę otrzymałam projektu budowlanego domu na 400m2 za 160 000 tys., zł do 420 000 tys. zł. (...)
    że wybierają projekty gotowe za 4 tys. zł.
    A skąd taka kolosalna rozbieżność? 420 mln zł za projekt to chyba za wieżę w Dubaju...

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ja miałam swojego z polecenia.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał NIMFAA Zobacz post
    Chciałabym uzyskać opinii na temat wyboru architekta domu, jak i projektanta wnętrz jednocześnie razem. Mam przykre wrażenia ze spotkania z architektem domu.
    Mam projekt indywidualny. Rozmiawałem z kilkoma architektami i nie miałem takich problemów. Miałem wyceny 8-15 tys. za 100m2. Liczyli od m2 a nie od budżetu.

    Jeśli architekt narzuca tylko własną wizję i namawia inwestora na już gotowy projekt to słabo. Trzeba zbierać różne oferty.
    Ale pytanie o lokalizację jest zasadne, bo to określa strefę klimatyczną i może narzucać pewne rozwiązania. Niemniej dobry architekt i tak pozna lokalizację, bo powienien zrobić wizję działki, bo dla projektu istotne jest również otoczenie inwestycji. No chyba, że inwestycja jest na drugim końcu Polski to nie pojedzie.
    Pytanie o budżet również jest istotne, bo pozwala dobrać architektowi takie rozwiązania, które nie zrujnują inwestora.
    Niemniej te dwie kwestie nie są kluczowe dla wyceny projektu.

    Co to znaczy "domy polskie"? Modernizm przedwojenny to też już część polskiej tradycji (lwowska szkoła architektury). Choć faktycznie wiele obecnych nowoczesnych projektów odeszła od ideowych założeń tego modernizmu. Z drugiej strony dołożenie kolumienek z budy nie czyni jeszcze staropolskiego dworku.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  7. #7

    Domyślnie

    Słabego masz architekta i tyle.
    Mnie kosztował projekt około 15tyś i mam to co chciałem a nie jakieś gotowce. Szukaj dobrego architekta a nie z łapanki.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Słabego masz architekta i tyle.
    Mnie kosztował projekt około 15tyś i mam to co chciałem a nie jakieś gotowce. Szukaj dobrego architekta a nie z łapanki.
    Ja zrobiłem "casting". Przeszedłem kilka biur architektów. Porozmawiałem przez telefon. Okazało się, że łatwo rozpoznać tych, którzy narzucają swoją wizję (za moje pieniądze oczywiście), są mądrzejsi i traktują mnie z góry. Więc wybraliśmy takiego który był najbardziej elastyczny i chce zaspokoić nasze potrzeby, a nie taki co od razu widać było że "on jest architekt i wie lepiej, a my się nie znamy i mamy tylko zapłacić". Zawsze się starał, aby zrobić tak jak my chcemy.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    NIMFAA

    Chytrość architektów nie zna granic

    - bzdury kompletne ! , równie dobrze można by napisać, że „ chytrość Inwestorów nie zna granic ”.
    Celujesz w „dom” o szacunkowej powierzchni 400m2 oczekując czego ?
    że projekt budowlany takiego obiektu zmieści się w cenie drzwi wejściowych zewnętrznych do budynku ?
    Poza tym, z jednej strony piszesz o „ projekcie indywidualnym ”, z drugiej strony wskazując „ projekt na wzór domy polskie ” – jedno z drugim to sprzeczność, nijak nie wiadomo co masz na myśli ? czy naprawdę projekt indywidualny, czy mocno bazujący na jakimś gotowcu ( albo kilku wzorach gotowych ), może ( ? ) dworek z kolumienkami nawiązujący do okresu międzywojennego, czy jeszcze coś innego bliżej nieokreślonego.
    Jeśli jest tak jw., to raczej projekty architekci.pl mają się nijak do Twojej wizji i nie rozumiem w tym momencie, po co przywołujesz Tą pracownię ? skoro stylistyka pracowni jest ( jak piszesz ) daleka od Twoich oczekiwań.
    - to „ jaka jesteś bogata ” faktycznie nikogo nie powinno interesować !!! , ale zakładając że budynek ma mieć 400m2 pow. użytkowej, to łatwo sobie policzyć, że ( choćby posługując się danymi GUG )
    https://stat.gov.pl/obszary-tematycz...wania,8,1.html
    400m2 x 4600,-zł ( w zaokrągleniu) to koszt realizacji budynku do użytkowania = 1840000,-zł .
    Koszt opracowania projektu w zakresie Projekt Koncepcyjny + Budowlany + Wykonawczy wszystkich branż to kwota nie mniejsza niż …
    odsyłam do szacunkowych wycen prac projektowych SARP : http://www.sarp.org.pl/pliki/1_539ec...-zwpp_sarp.pdf
    Każdy może sobie policzyć.

    Ceny projektów w Polsce to widełki zazwyczaj między 3 – 6% wartości inwestycji i są uzależnione od wytycznych Inwestora ( standardowe / indywidualne ), …. po stopień złożoności obiektu z uwzględnieniem warunków związanych z konkretna działką budowlaną. Tak więc pytania o działkę ( i dane z niej wynikające ) są zasadne. Inaczej kosztuje też opracowanie projektu w standardowym programie funkcjonalno użytkowym ( 3pokoje, kuchnia, pokój dzienny ), inaczej budynku rozłożystego w planie i z "basenem" w skrzydle obiektu. Inna też jest wycena obiektu identycznego : na działce „płaskiej”, inna na działce, gdzie różnica rzędnych wynosi np. ponad 1m. Inna wycena może dot. projektu obiektu w prostych warunkach posadowienia, w stosunku do warunków gruntowych złożonych, itd. itd

    Natomiast, tak jak piszesz : zawsze możesz kupić „ gotowca " z adaptacja – ale to już nie projekt indywidualny !
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 19-04-2020 o 13:04
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Ja zrobiłem "casting". Przeszedłem kilka biur architektów. Porozmawiałem przez telefon. Okazało się, że łatwo rozpoznać tych, którzy narzucają swoją wizję (za moje pieniądze oczywiście), są mądrzejsi i traktują mnie z góry. Więc wybraliśmy takiego który był najbardziej elastyczny i chce zaspokoić nasze potrzeby, a nie taki co od razu widać było że "on jest architekt i wie lepiej, a my się nie znamy i mamy tylko zapłacić". Zawsze się starał, aby zrobić tak jak my chcemy.
    Otóż to. Gotowca to lepiej z internetu kupić za 2tyś.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    pewnie że TAK ! kupić za 2tys. , a potem "postawić" ten "budyneczek" za
    1 mln 800 tys. - ... trochę to niepoważne i oderwane od rzeczywistości
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    łukasz - przecież bookonek pisze to sarkastycznie. Że nie ma sensu płacić architektowi, który podkłada i narzuca "gotowca" klientowi, bo mu się nie chce opracowywać koncepcji od zera. Bo gotowca kupi się za 2 tysiące a nie za kwotę indywidualnego projektu.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    OK - chyba masz rację
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    Jeśli ... projekty architekci.pl mają się nijak do Twojej wizji i nie rozumiem w tym momencie, po co przywołujesz Tą pracownię ? skoro stylistyka pracowni jest ( jak piszesz ) daleka od Twoich oczekiwań.
    architekci.pl to portal branżowy a nie konkretna pracownia.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    pewnie pomylił z PL.architekci. Ja też pomyliłam z początku, jak czytałam.

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    pewnie że TAK ! kupić za 2tys. , a potem "postawić" ten "budyneczek" za
    1 mln 800 tys. - ... trochę to niepoważne i oderwane od rzeczywistości
    a co w tym zlego, skoro inwestor uwaza taki projekt za idealny vs jego potrzeby? Bo ja rozumiem, ze architekt trudniacy sie w indywidualnych projektach nie zarobi, że inwestorowi w kieszeni zostanie kilkanaście/kilkadziesiat tysiecy PLN, ale poza tym to nie rozumiem czemu jest to "niepowazne" i "oderwane od rzeczywistości"?

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    a co w tym złego, skoro inwestor uważa taki projekt za idealny vs jego potrzeby?
    - nic złego !!! może źle to ująłem

    nie rozumiem czemu jest to "niepoważne" i "oderwane od rzeczywistości"
    - a to chętnie wytłumaczę :
    ponieważ kwota tzw. „ projektu gotowego ” np. 2000,- zł ( niech będzie i wyższa, np. 6 – 7000,-zł ) w żaden sposób nie odnosi się do projektu indywidualnego domu o pow. 400m2 ( wg zapytania ), i pełnego zakresu opracowania projektu, tj. :
    1.) Koncepcyjnego z analizą działki, WZ, … samych wytycznych Inwestora
    2.) Budowlanego wielobranżowego ( architektura + konstrukcja + instalacje sanitarne + instalacje elektryczne )
    3.) Wykonawczego wielobranżowego ( zakres jw., a przynajmniej w zakresie konstrukcji niezbędnej do realizacji obiektu )
    + projekty wnętrz - „ projektant wnętrz ” jak w zapytaniu.
    ( na marginesie : koszt projektu wnętrz przestrzeni 400m2 jest identyczny lub wyższy od zaprojektowania kubatury obiektu o pow. 400m2 !? )

    Natomiast porównując Projekt indywidualny i Projekt Gotowy i nie wchodząc w zakres obu opracowań: Indywidualny – opracowanie pełne / gotowy opracowanie niepełne, tj. projekt do tzw. „ adaptacji ” :
    - w PROJEKCIE INDYWIDUALNYM - architektura budynku już na etapie koncepcji powstaje w oparciu o potrzeby Inwestora oraz nawiązuje bezpośrednio ( bryła budynku + rozwiązania wewnętrzne ) do charakterystycznych danych przypisanych do danej działki budowlanej.
    - w PROJEKCIE GOTOWYM odwrotnie ! - potrzeby przyszłych użytkowników są naginane ( chcąc nie chcąc ) do rozwiązań gotowych, a korespondencja budynku z działką jest zazwyczaj przypadkowa ( też naginana do działki i zastanych, gotowych rozwiązań projektowych budynku, które można co prawda zmienić, ale tylko częściowo ! nie w 100% jak to się ma w projekcie indywidualnym ).

    Nie neguje Projektów Gotowych ! może co 10-ty projekt domu jednorodzinnego w Polsce jest Projektem Indywidualnym – nie wszystkich na niego stać ! jak również jest słaba świadomość ( zmienia się na + dla rozwiązań indywidualnych ), że przy identycznych kosztach realizacji obiektu, rozwiązania dedykowane w projekcie indywidualnym mogą ( niestety nie muszą, w zależności od zdolności i wiedzy architekta ) tworzyć zdecydowanie lepszą jakość przestrzeni i korespondencji z otoczeniem budynku w stosunku do rozwiązań gotowych.

    Byłem ostatnio w budynku wg projektu gotowego – naprawdę genialnym ! Rozwiązania wewnętrzne tego obiektu mogę porównać do wnętrza „ zegarka szwajcarskiego ”, wszystko „poukładane” jak należy ! strefa nocna, strefa dzienna, … i cóż z tego ? : pokój dzienny „otwarty” na stronę PN ( dramat ), pomieszczenia pomocnicze ( mini siłownia, pom. techniczne, łazienka, garderoba, … itp. ) od strony PD z malutkimi okienkami strzelniczymi w kierunku rozłożystego ogrodu, dostępnego przez wiatrołap wejścia głównego do budynku. Taras 100% non stop zacieniony z szczątkowym doświetleniem pokoju dziennego ( jakimś bocznym wertykalnym okienkiem ) otwartym na mur sąsiada, itd., itp.
    Inwestor zaoszczędził na projekcie indywidualnym. Tzw. „adaptację” do działki zrobił TANIO projektant konstrukcji z uprawnieniami architektonicznymi w ograniczonym zakresie, który zdecydowanie bardziej czuł konstrukcję, a nie czuł tego, że użytkownika pozbawia dostępu do światła dziennego, a lokalizacja obiektu ( jakby budynku nie obracać ) w żaden sposób nie pasuje do otoczenia działki. Efekt jest jw.
    Morał do jw. może sobie każdy dopisać. Ja widzę jeden : Projekt Indywidualny jest o 100% lepszy od Projektu Gotowego, ponieważ jakby nie był poukładany wewnętrznie i tak stanowi rozwiązanie daleko odbiegające od realiów działki budowlanej. Natomiast jeśli już ( z różnych powodów, np. finansowych ) idziemy w stronę tzw. Projektu Gotowego ( Gotowej koncepcji projektowej ) to z rozwagą i najlepiej z pracą architekta już na tym etapie : ewentualnego doboru projektu i prawidłowego wpisania go w zagospodarowanie.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  18. #18

    Domyślnie

    Ja prosiłem o wycenę projektu domu parterowego 140m + ok 35m garażu w bryle to dostałem 2 oferty od 40k zł netto. Jednak wybieram gotowca

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    - czy można budować dom za 900 000 zł i posługiwać się projektem za 6 tys.zł ? no można ! wolny wybór, tylko jeszcze weź pod uwagę, że tzw. projekt " gotowy " to nic innego jak gotowa koncepcja projektowa, która wymaga dopiero opracowania wymaganego do Urzędu kompletnego Projektu Budowlanego ( tzw. " adaptacja " do potrzeb zamawiającego, warunków miejscowych, przepisów lokalnych, zagospodarowania, aktualnych przepisów budowlanych, w tym szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, ... itd, itd )
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    ... po za tym te cytowane " od 40k zł netto " - to stanowi ile ? 4% wartości inwestycji ?
    to w sumie dobrze że nie mieszkasz w bogatych Czechach. Tam koszt kompletnego Projektu Budowlanego, poprzedzonego Projektem Koncepcyjnym to nie mniej niż 6 - 8% wartości inwestycji. Fajnie, co?
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony