dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 33 z 33
  1. #21

    Domyślnie

    Dla mnie liczą się kwoty które będę musiał wydać, a nie %. Dzięki temu wydam 912k, zamiast 940k zł ale będę miał prawie idealny + podjazd.

    Po prostu sprawdziłem sobie ceny projektu indywidualnego bo czasem na forum było stwierdzenie, że taniej będzie zrobić projekt indywidualny niż adatapcję gotowe projektu. Przynajmniej ja nie mam aż takich wymagań aby tworzyć coś bardzo niestandardowego, przesuniemy trochę ściany działowe i będziemy zadowoleni.

    Każdy zrobi jak uważa, podzieliłem się kwotami w 2024 przy prostych założeniach 140+garaż w parterze.

    Pozdrawiam

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    OK - dla niektórych " prawie idealny " robi kolosalna różnicę, dla innych nie ma to znaczenia.
    Skąd takie przypuszczenie, że indywidualne rozwiązania muszą być " bardzo niestandardowe " ?
    Tu nie chodzi o " niestandardowe rozwiązania " w przypadku projektu indywidualnego, tylko o idealne dopasowanie rozwiązań projektowych budynku do potrzeb zamawiającego, ( poza dostosowaniem do działki budowlanej z geotechniką włącznie, WZ, dostosowaniem do stron świata / doświetleniem pomieszczeń, .. itd ).
    W przypadku tzw projektu gotowego, mamy dokładnie sytuację odwrotną: przyszły użytkownik budynku ( chcąc nie chcąc ) musi się dostosować do gotowych rozwiązań projektowych tego co sobie ( bardziej lub mniej świadomie ) wybrał. I tyle ... coś za coś.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    Tu nie chodzi o " niestandardowe rozwiązania " w przypadku projektu indywidualnego, tylko o idealne dopasowanie rozwiązań projektowych budynku do potrzeb zamawiającego
    Problem jest taki, że klient nie wie, czego potrzebuje. Może jak buduje trzeci dom... Przy gotowcu może poczytać, co o nim sądzą inni, co już w nim mieszkają. Co zmienili(by), jakie widzą wady, jakie zalety.

    Klasyka (nie tak śmieszna, jak prawdziwa):
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	projekt.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	21,6 KB
ID:	468437   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	projekt.jpg
Wyświetleń:	183
Rozmiar:	93,7 KB
ID:	468438  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 13-03-2024 o 13:35

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    to w sumie dobrze że nie mieszkasz w bogatych Czechach. Tam koszt kompletnego Projektu Budowlanego, poprzedzonego Projektem Koncepcyjnym to nie mniej niż 6 - 8% wartości inwestycji. Fajnie, co?
    Dlatego rynek projektów opanowały polskie firmy sprzedające gotowce.

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    No tak ... portfel kupującego buduje rynek, a indywidualne potrzeby w większości przypadków są na drugim planie.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Problem jest taki, że klient nie wie, czego potrzebuje. Może jak buduje trzeci dom... Przy gotowcu może poczytać, co o nim sądzą inni, co już w nim mieszkają. Co zmienili(by), jakie widzą wady, jakie zalety.
    Dla jednych ( Opinia A ) jazda rowerem będzie jazdą komfortową, dla innych ( Opinia B ) jazda rowerem może okazać się koszmarną przygodą.
    I co z tych opinii wynika ?:
    tylko to, że każdy człowiek jest inny ( ma swoje indywidualne, jednostkowe potrzeby ) i dla jednej osoby dana przestrzeń ( w przypadku rozwiązań projektowych ) może być komfortowa, a dla drugiego wręcz przeciwnie.
    Poza tym „ inni ” nie będą mieszkać w Twoim domu !
    No i pytanie podstawowe : jaki sens w tym przypadku mają te opinie? – chyba tylko marketingowy.

    Odnośnie projektów gotowych, zwróć uwagę, że ktoś, kto wybudował budynek wg takiego projektu, NIGDY nie napisze o nim źle, że np. podjął złą decyzję w takiej, czy innej kwestii. Sama budowa jest wyzwaniem, dużym wysiłkiem finansowym i czasowym, żeby tak po prostu ją publicznie zanegować, czy też wypisywać jej wady, których w tym przypadku „ BRAK ”. Ogólnie : wszystko jest piękne i takie miało być.
    A że pokój dzienny jest od zacienionej PN strony budynku ? – cóż, od dzisiaj lubię ciemność i jest mi z tym dobrze !
    Nie mogę wyjść z samochodu bo za wąski garaż ? – schudnę i dam radę !
    Toaleta w centrum pokoju dziennego ? – nie ma sprawy, zawsze lubiłem słuchać głośnej muzyki !
    itd., itd
    można pisać o rynnach i tynku cokołowym ...
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    No tak ... portfel kupującego buduje rynek, a indywidualne potrzeby w większości przypadków są na drugim planie.
    To truizm, ze rynek kształtowany jest przez pieniądz.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    A że pokój dzienny jest od zacienionej PN strony budynku ? – cóż, od dzisiaj lubię ciemność i jest mi z tym dobrze !
    Wszystkie gotowce umożliwiają zakup odbicia lustrzanego. Są tez często podzielone na domy z wjazdem od południa, zachodu, wschodu.
    Dlatego salon od północy to raczej świadomy wybór, chyba, ze inwestor kompletnie bez wyobraźni przestrzennej, ale wówczas od czego jest architekt adaptujący, że odbicia lustrzanego z gotowca nie zrobi?

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    Nie mogę wyjść z samochodu bo za wąski garaż ? – schudnę i dam radę !
    Zasadniczo te gotowce projektują architekci - przynajmniej nie spotkałam się z projektem (ok, gotowiec to nie "projekt" tylko zaawansowana koncepcja) który nie byłby sygnowany przez osobę z tytułem arch. Więc jeśli garaż jest ciasny to albo wina architekta, albo po prostu pewnych założeń projektowych (np. minimalna szerokość działki). Przy czym, jesli komuś zależy na garażu a nie ma miejsca na niego, to będzie wolał ciasny czy żaden?


    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    Toaleta w centrum pokoju dziennego ? – nie ma sprawy, zawsze lubiłem słuchać głośnej muzyki !
    Znów - to wina kiepskiego architekta. A nie tego czy projekt jest gotowcem czy indywidualny. Kiepski architekt w indywidualnym projekcie też może zaprojektować toaletę w salonie.

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    Odnośnie projektów gotowych, zwróć uwagę, że ktoś, kto wybudował budynek wg takiego projektu, NIGDY nie napisze o nim źle, że np. podjął złą decyzję w takiej, czy innej kwestii.
    Oczywiście, że napisze.
    Błędy w "moim" gotowcu opisałem tutaj
    Wielokrotnie pisałem, że teraz wybrałbym Arosa II.
    Jest też wątek taki
    Co bardziej popularny projekt ma wątek na forum takim czy innym albo i na stronie oferującej go z opiniami i opisami zmian na etapie adaptacji.

    Dlaczego projektant od projektu indywidualnego miałby za mniejsze pieniądze być lepszy, niż projektant od gotowca, który zgarnia za każdy egzemplarz gotowca kasę? Ba, to ten drugi ma ogromny interes, żeby jak najlepszy projekt zrobić, bo będzie się lepiej sprzedawał.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 13-03-2024 o 19:21

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Kiedyś na swojej stronie umieściłem TABELĘ ROZBIEŻNOŚCI między PI ( Projektem Indywidualnym ), a PG ( Projektem Gotowym ). Potem to wykasowałem, bo i tak nikt tego nie czyta ! ale że w necie zazwyczaj nic nie ginie, to tabela różnic PI/PG pozostała :
    http://lukaszarch.pl/03---projekt-go...ywidualny.html
    poczytaj.

    A „ Dlaczego projektant od projektu indywidualnego miałby … być lepszy, niż projektant od gotowca ? ”

    W przypadku gotowej koncepcji projektowej, tzw. projekt gotowy ( PG ) – mamy AUTORA projektu, który nie jest projektantem budynku, a opracowanie odnosi się do wirtualnej, nieistniejącej działki budowlanej i nieznanego Inwestora. Ogólnie projekt „ rysowany ” w powietrzu, którego zakres odbiega od wymogów kompletnego Projektu Budowlanego. Jako że AUTOR PG nie podpisuje się pod Projektem Budowlanym, nie bierze odpowiedzialności za to, co „ sprzedaje ”.
    W przypadku projektu indywidualnego ( PI ) – mamy AUTORA indywidualnej koncepcji projektowej i opracowanie odnoszące się do danej działki budowlanej i uzgodnionych potrzeb / oczekiwać Inwestora ( zamawiającego ). AUTOR projektu indywidualnego jest jednocześnie PROJEKTANTEM obiektu i zagospodarowania działki, tym samym odpowiada za wszystkie rozwiązania projektowe, począwszy od etapu Koncepcji, po kompletny Projekt Budowlany, który podpisuje, przejmując odpowiedzialność zawodową za wydaną dokumentację projektową.

    Co bym nie napisał, i tak tego ludzie nie rozumieją, patrząc tylko i wyłącznie na cenę PG w stosunku do ceny PI, choć tak naprawdę jedno z drugim nie można porównywać, ponieważ odnosi się do zupełnie innego zakresu pracy projektowej i podejścia do projektowania :
    PG - odnosi się do gotowej koncepcji budynku ( wymagającej tzw. „ adaptacji ” – tj. opracowania Projektu Budowlanego na podstawie gotowych, kupionych rozwiązań projektowych )
    PI - odnosi się do tworzonej i uzgadnianej z Inwestorem koncepcji budynku i zagospodarowania działki i opracowaniu na tej podstawie Projektu Budowlanego, kompletnego, zgodnego z obowiązującymi przepisami, zapisami Planu Miejscowego / WZ, … itd.
    Inny zakres, inna cena.

    Nie neguje Projektów Gotowych – ale moim zdaniem dobry architekt to taki, który jest zarówno AUTOREM jak i PROJEKTANTEM budynku, nie tylko jego AUTOREM.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    za wszystkie rozwiązania projektowe, począwszy od etapu Koncepcji, po kompletny Projekt Budowlany, który podpisuje, przejmując odpowiedzialność zawodową za wydaną dokumentację projektową.
    Dokładnie o tym pisałem. Brak sprawdzania - pierwszym i ostatnim betatesterem jest inwestor. Jedyny.

    W przypadku gotowca jego autora sprawdzają drugie oczy (należące do wykonującego adaptację). Potem kolejne oczy kolejnych inwestorów i kierbudów. Ludzie są omylni - im więcej sprawdzania, tym bezpieczniej. Ordynarne błędy to jedna rzecz.
    Jest też druga - ulepszenia. Nie ma ideałów. Wszystko da się ulepszyć. Im więcej osób się dzieliło swoimi pomysłami, tym lepszy projekt można uzyskać w adaptacji. A sam pisałeś, że udostępnienie Twojej pracy jest złamaniem prawa autorskiego. Nawet nie można zapytać na forum o opinie na temat projektu indywidualnego.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 14-03-2024 o 13:08

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arek.G Zobacz post
    Ja prosiłem o wycenę projektu domu parterowego 140m + ok 35m garażu w bryle to dostałem 2 oferty od 40k zł netto. Jednak wybieram gotowca
    Szukaj dalej.
    My dostaliśmy oferty od 6,5 k do 30k. Zebraliśmy kilkadziesiąt. Dom 240 m2 z garażem w bryle.
    Ta rada odnosi się także do kolejnych etapów budowy - rozbieżności są ogromne i górnej granicy nie ma.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    ... górnej granicy nie ma.
    a dolna granica jest ?
    dla minimalnego zakresu i formy projektu budowlanego ( Rozporządzenie ) i świetnie zaprojektowanej Architektury !
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony