dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    agresst123

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    93-460
    Posty
    23

    Domyślnie Płyta fundamentowa

    Witam,

    Chciałbym zapytać o Państwa opinie co poprawności pokazanej na obrazku płyty fundamentowej. Jest to propozycja wykonawcy na którą wstępnie zgodził się kier. budowy.

    Płyta 9m x 7m ,budynek z poddaszem użytkowym, strop teriva , dach dwuspadowy blacha, sciany z H+H. Wymieniono ( 10m x 8 m) głębonkość 70 cm gruntu pod płytę. Niski poziom wód gruntowych. Działka położona 1,8 m wyżej od sąsiedniej z tyłu. Skarpa w przyszłości mur oporowy. Wymiana pod płytę ze względu na nasyp niebudowlany. Badania geotechniczne wykonane na podstawie 3 odwiertów.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu.jpg
Wyświetleń:	233
Rozmiar:	15,4 KB
ID:	443047

  2. #2

    Domyślnie

    A to wykonawca Ci projektuje płytę? Zamiast ław? Czy może projekt jest na płycie, a oni wymyślają swoje?
    Jeśli projekt oryginalny jest też na płycie, to pokaż czym się różnił.
    Ja zjadłem zęby na swojej płycie, oczekując od wykonawcy najwyższej jakości i konsultowałem się z renomowanym znawcą tematyki budowlanej i powiem Ci, że są tu tylko przebłyski dobrego, ale sporo głupot.
    Oczywiście ja Ci mogę podać co poprawić, ale musisz być gotowy na wyższe wydatki i być może kręcenie nosem wykonawcy.
    A propos, poziom gruntu jest tam gdzie kończy się pospółka na tym rysunku? To znaczy cała płyta jest nad poziomem gruntu?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ten bloczek fundamentowy to chyba prezent od miłośnika mostków termicznych

    Na "sugestie" wykonawcy weź sporą poprawkę... nie on będzie płacił Twoje rachunki...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    agresst123

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    93-460
    Posty
    23

    Domyślnie

    Płyta zasypana mniej więcej cała działki sąsiadujące mają różne poziomy i ciężko powiedzieć ile będzie finalnie. Ponad grunt tylko bloczki. W projekcie są fundamenty ale nośność gruntu jest wątpliwa i dla świętego spokoju będzie płyta.
    W pierwszej wersji miało być: pod płytę EPS 200 - 30 cm. boki płyty 15 cm. Pod beton folia. na płycie folia, bez bloczków. Ale koszty były druzgocące.
    Czy sądzicie że ocieplenie płyty od boku dodatkowym 10 cm styropianu (łącznie 20 tyle co na ściany) poprawi sprawę?
    Czy izolacja przeciwwilgociowa zaproponowana w rysunku jest poprawna?

  5. #5

    Domyślnie

    Pod płytę 10 cm XPS, płyta 20 cm. Na płytę 15-20 cm EPS.
    Burty ja daję 16 cm bo sciany będa ocieplone 20 cm ale musi być jakiś uskok co by to miało sens wizualny i dało się ułożyć jakiś klinkier czy coś

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał agresst123 Zobacz post
    Czy izolacja przeciwwilgociowa zaproponowana w rysunku jest poprawna?
    Nie. Chyba że jesteś absolutnie pewien, że nigdy tam żadnej wody nie będzie. Zwracam też uwagę na prawidłowe zagęszczenie ziemi pod płytą.
    Ostatnio edytowane przez Robinson74 ; 16-04-2020 o 08:12

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    agresst123

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    93-460
    Posty
    23

    Domyślnie

    Które miejsce jest słabym pkt izolacji termicznej i przeciwwilgociowej? Ciężko będzie o wysoki stan wód ponieważ tereny przyległe do działki są niżej o około 2 metry.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ten bloczek fundamentowy jest niepotrzebny.
    Doskonale przewodzi ciepło, będzie wychładzał połączenie ściana-podłoga
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał agresst123 Zobacz post
    Które miejsce jest słabym pkt izolacji przeciwwilgociowej?
    Każde miejsce, gdzie jest folia.
    A poza tym styropianu nie smaruje się masami ani szlamami. Pod ziemią daje się membranę kubełkową na XPS, a nad ziemią cokół na EPS, nie musi być XPS.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    agresst123

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    93-460
    Posty
    23

    Domyślnie

    Jakie jest więc zastosowanie tego typu folii? https://domenergooszczedny.eu/pl/fol...pol-40-cm.html

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    ....a nad ziemią cokół na EPS, nie musi być XPS.
    no tu bym polemizowal
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał agresst123 Zobacz post
    Jakie jest więc zastosowanie tego typu folii? https://domenergooszczedny.eu/pl/fol...pol-40-cm.html
    a jakie jest zastosowanie dla dysperbitu i jemu podobnych ? i listwy do folii kubelkowej to jest dopiero bzdura i placebo.
    rynek chce - rynek dostaje...
    wyprodukowac i sprzedawac mozna wszystko o ile bedzie sie sprzedawac...
    jakby placili za gowno w skorupce po kasztanie - uwierz mi byloby kilku producentow tego cuda
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał agresst123 Zobacz post
    Jakie jest więc zastosowanie tego typu folii? https://domenergooszczedny.eu/pl/fol...pol-40-cm.html
    Przeznaczeniem tej folii jest spowodowanie tymczasowego zadowolenia klienta, że nabył pozornie dobry wyrób hydroizolacyjny. Do czasu jej zgnicia lub innego zniszczenia.

  14. #14

    Domyślnie

    Witam!
    Dołączę się do dyskusji. mam sytuację przedstawioną jak na rysunku w załączniku.
    Liniami zakreskowanymi oznaczyłem stan istniejący, reszta zostanie zrealizowana w dalszych etapach budowy.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	płyta.jpg
Wyświetleń:	3108
Rozmiar:	59,8 KB
ID:	443083

    Pytanie jest gdzie i jakie izolacje należy zastosować? Czy XPS pod ziemią musi być izolowany? Pod płytą przecież nie jest. Nie mam też izolacji między XPS na płytą gdyż zastosowanie w tym miejscu folii nie miało sensu, i tak podczas układania zbrojenia zostałoby z niej sito.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    agresst123

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    93-460
    Posty
    23

    Domyślnie

    Z tego co widzę a obserwuję trochę place budowy to dysperbit jest nieodłączną częścią 90% domów.

    PS. Słupy żelbetowe izolować od płyty/ fundamentu czy nie?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał agresst123 Zobacz post

    PS. Słupy żelbetowe izolować od płyty/ fundamentu czy nie?
    Nie

  17. #17

    Domyślnie

    Witam, płyta powinna być zaprojektowana przez projektanta z uprawnieniami. Ja mam w projekcie płyty w uwagach napisane: "niedopuszczalne jest stosowanie izolacji przeciwwilgociowej pod płytą fundamentową".

  18. #18

    Domyślnie

    Hehe, to masz chyba jakiegoś idiotę projektanta.

  19. #19

    Domyślnie

    Robinson a znasz się na tym czy tylko tak ci się wydaje? Z Twojego wpisu wynika, że nie jesteś projektantem płyt tylko zbudowałeś jedną dla siebie.

  20. #20

    Domyślnie

    Nie jestem projektantem, ale mam znakomitego doradcę.
    Nie kwestionuję jego umiejętności projektowania samych płyt, ale jak widać to co wokół płyty jest mu zupełnie obce.
    Chodzi o naukę zwaną fizyką budowli i podstawowe zasady fizyki, dzięki którym każda płyta i zbrojenie w jej wnętrzu pozostają zawsze suche, co wpływa na wiele, wiele lat trwałości budynku. Chyba że komuś nie zależy na tym, że po 15-20 latach będzie miał wilgoć w domu, a co za tym idzie grzybek na ścianach, a skorodowane zbrojenie w płycie nie będzie już wystarczająco "zbroić" płyty.
    Oczywiście płyta się n ie zawali, ale komfort w takim domu, w którym są pęknięcia na ścianach czy zawilgocenie jest już niewielki. Ponadto w razie konieczności sprzedaży taki dom bedzie miał za te 15-20 lat wartość o wiele niższą niż miałby, gdyby był prawidlowo zbudowany.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony