dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Wymiana gruntu pod płytę fundamentową - pomocy

    Witam
    Mam pewną zagwostkę. Mamy zamiar postawić dom o powierzchni zabudowy ok 110m2 z poddaszem użytkowym. Zrobiliśmy badania gruntu na terenie działki i wyszło, że w ziemi znajduję się glina wraz z torfem. Na głebokościach 1,3m - 2,8m występuje sączenie. Zostało polecone nam wymienienie gruntu - piaskiem/żwirem w otulinie geowłókniny do ok. 3 m głębokości i położenie płyty fundamentowej.
    Teraz moje pytanie czy to jest jedyne rozwiązanie? Czy trzeba aż tak głęboko kopać, jeżeli będzie robiona płyta fundamentowa? Co z tym sączeniem, jeżeli występuje, a my będziemy się chcieli przekopać w głąb, czy nie dojdzie do tego, że zaleje nam ten dół i będziemy zmuszeni wypompowywać wodę? Co zrobić z taką ilością ziemi? Czy można na takim podłożu postawić bezpieczny dom na lata?
    Pomocy
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	geo.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	59,7 KB
ID:	443248   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	geo1.jpg
Wyświetleń:	106
Rozmiar:	88,7 KB
ID:	443249   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	geo2.jpg
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	88,6 KB
ID:	443250  

  2. #2

    Domyślnie

    Hej, mam dom na płycie i jestem zwykłym "inwestorem" a nie znawcą tematu. Z tego co się orientuje jest jeszcze opcja płyty na palach.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.218

    Domyślnie

    A jak mamy Ci pomóc? Wygląda że kopiłeś pod dom coś 'ala' zasypany staw...........

  4. #4

    Domyślnie

    To sie troche wpakowales robiac badania gruntu po a nie przed zakupem dzialki. Dom najprawdopodobniej da sie tam postawic i bedzie stal jednak poniesiesz duze koszta dodatkowe. Jezeli faktycznie jest tam torf to mozesz poszukac kogos kto kupi od Ciebie ten material a w zamian np zaoferuje piasek do zasypu.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    lexis

    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    podkarpackie
    Posty
    5

    Domyślnie

    Ja mialem podobna sytuacje, 2,5-3,0 m samego torfu, z wodą poniżej 1,5m. Co Ci moge podpowiedziec z doswiadczenia.
    Planuj prace w najwieksze upaly- srodek lata, bedzie najmniejszy problem z wodą. Zageszczaj warstwami, piasek musi byc suchy/lekko wilgotny, na mokrym nie zrobisz nic. Ja dodatkowo najnizsze warstwy przesypywalem cementem. Wypozyczaj zageszczarke ciezka , ja bralem 400-500 kg i zageszczalem warstwami ~35cm. Piasek ktorym zasypywalem to zwykly kopany - nic specjalnego, mial w sobie sladowe ilosci gliny(wszyscy sugeruja ze nie moze miec). Plyta stoi juz ponad rok obciazona budą i nic zlego sie nie dzieje. Mozesz probowac sprzedac torf ale uwazaj bo nie wiem czy to nie jest traktowane jako kopalina i oficjalnie bedziesz potrzebowal koncesji. Ja podnosilem dzialke wiec caly urobek zostal wykorzystany, ale ludzie i tak zatrzymywali sie, i pytali czy mozna cos kupic. Zdecydowanie odesparuj piach od torfu wokol wykopu, ja dawalem cos ala plandeka. Nie przejmuj sie uwagami typu dom na stawie , nic nie wnoszą. Wszystko da się zrobić ! Jak bedziesz mial jakies konkretne pytania, pisz smialo.

  6. #6

    Domyślnie

    Cześć, wymiana całej warstwy nienośnej jest konieczna również dla płyty fundamentowej. Jeśli masz blisko żwirownię to wcale nie będzie wielki wydatek. Ale najpierw wyślij badania gruntu do firmy, która robi takie fundamenty np. Parati albo Megatherm i ich projektant określi do jakiej głębokości trzeba wymienić grunt.

  7. #7

    Domyślnie

    Przeczytaj megawatek o płytach fundamentowych. Przewijają się tam nazwiska konstruktorów i firm specjalizujących się w budowie tylko płyt. Skonsultuj z nimi wyniki badań geotechnicznych.

  8. #8

    Domyślnie

    Cześć, jestem właśnie po wymianie gruntu. Z badań wynikało, że wymienić trzeba do głębokości 2,2 - 2,8m. W rezultacie zostało wygrzebane na 3 metry. Dla płyty o powierzchni 100m2 wyszło jakieś 450m3. Grunt został wymieniony i zagęszczony. W sumie zajęło to 14 godzin pracy.

  9. #9

    Domyślnie

    Pochwal się, ile ton materiału poszło i ile to kosztowało;-P

  10. #10

    Domyślnie

    Przyjmując, że m3 waży średnio 1,8t to w sumie 800 ton wywiozłem i 800 ton przywiozłem.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony