dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dandez

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    26

    Domyślnie odchwaszczanie a trawa

    Witam Serdecznie mam pytanie, spryskałem działkę i samosiejki Roundupem z tego co wiem trzeba czekać 7-14 dni aż zadziała.
    Czy w związku z tym mogę nawozić już czarnoziem i rozpocząć sianie nowego trawnika czy lepiej przeczekać te dwa tygodnie pozbierać to co pozostanie z chwaszczorów i dopiero nawozić?
    Po prostu zastanawiam sie czy chwaszcory potrzebują światła dziennego aby Roundup w pełni działał czy mogą sobie to zrobić zasypane nową ziemią.
    Pozdrawiam
    Daniel

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Roundap blokuje roślinom pobieranie wody przez korzenie. Ale aby odczuły blokadę, muszą wodę wytranspirować przez liście. Dlatego więdną dopiero po kilku-kilkunastu dniach.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał dandez Zobacz post
    Witam Serdecznie mam pytanie, spryskałem działkę i samosiejki Roundupem z tego co wiem trzeba czekać 7-14 dni aż zadziała.
    Teraz to dopiero wyrośnie, domyślam się , że uśmierciłeś wszystko to co było zielone, niestety tegoroczna wiosna sucha, nie pozwoliła jeszcze wyrosnąć późniejszym chwastom. Spodziewam się , że po pierwszym wiosennym deszczu wykiełkują wszystkie dotąd uśpione rośliny i nasiona. Poczekaj, akurat przy zakładaniu trawnika pośpiech nie jest najlepszym doradcą.
    Gdy przysypiesz całość urodzajną ziemią i dodatkowo będziesz nawadniał to pobudzisz te wszystkie dotychczas uśpione rośliny które dla Twojego trawnika będą chwastami.Szkoda Twojej pracy.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    GrzegorzK71

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Dzielnica
    Jaworzno
    Posty
    14

    Domyślnie Oprysk nowego trawnika a dosiewanie świeżej trawy.

    Witamy Wszystkich Forumowiczów.
    Wybudowaliśmy nowy dom i wysprzątaliśmy posesję po zakończeniu budowy. Wyrównaliśmy działkę koparką i przejechaliśmy glebogryzarką. Zasialiśmy świeżą trawę, wzeszła nawet fajnie (3 dni temu kosiłem pierwszy raz), ale miejscami są łyse placki, więc konieczna jest dosiewka trawy. Razem z trawą wzeszły również chwasty dwu i czterolistne. Zastosowaliśmy Chwastox Nowy Trio 390 SL, ale poradził sobie średnio... Teraz kupiliśmy Starane 333 EC. W związku z wymaganą dosiewką trawy mamy pytanie, jak pogodzić dosiewkę z opryskiem? Jak to mamy zrobić, najpierw dosiać i po jakim czasie opryskać Starane, aby nie zabić kiełkującej trawy? Czy Starane może jej wyrządzić krzywdę? Czy najpierw opryskać, a później dosiać trawę, jeśli tak, to po jakim czasie? Z góry dziękujemy za porady

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    GrzegorzK71

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Dzielnica
    Jaworzno
    Posty
    14

    Domyślnie

    stos - nie przesadzaj, w ulotce nie ma nic o tym, że mam się ubrać w OP-1, poza tym środek jest ogólnodostępny. Potrzebuję porady, jak go użyć, aby nie zniszczyć świeżej trawy.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ludzie zastanówcie się co robicie.
    Tylko po to bym mieć jednolity trawnik będziecie truli siebie i innych rozpylając trucizny w rodzaju roundap-u i jego pochodnych.
    Ty zastanów się jakie bzdury piszesz.
    Starane zawiera fluroksypyr, chlopyralid, MCPA
    Chwastox tylko MCPA
    Żaden z tych środków nie jest pochodną glifosatu (substancji, którą zawiera Roundap).

    glifosat zawierają także takie preparaty, jak Atut, Tajfun, Klinik Duo, Gallup, Orkan, Raptor i wiele innych.
    A ty się czepiasz tylko Roundapu. To walka nie z glifosatem ale firmą

    O glifosacie z odnośnikami do naukowych opracowań a nie filmików na YT:
    https://www.crazynauka.pl/czy-glifos...co-mowi-nauka/
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 04-06-2020 o 12:05

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał GrzegorzK71 Zobacz post
    stos - nie przesadzaj, w ulotce nie ma nic o tym, że mam się ubrać w OP-1, poza tym środek jest ogólnodostępny. Potrzebuję porady, jak go użyć, aby nie zniszczyć świeżej trawy.
    Stos pisze o zupełnie innym środku chemicznym, niż chcesz zastosować.

    Niemniej przy stosowaniu środków chemicznych konieczne jest pełne ubranie (długi rękaw), rękawice, ochrona oczu i ust. Po wszystkim prysznic z myciem włosów i pranie ubrania. tego nie lekceważ.

    Herbicyd, nawet na dwuliścienne, może zaszkodzić siewkom trawy.
    Jakie konkretnie chwasty chcesz zwalczyć?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Czyżby?
    Odpisywałeś bezpośrednio pod wpisem Grzegorza.
    Dantez pisał w kwietniu - i też mu odpisałeś a potem usunąłeś swój wpis.
    Trzeba było nie usuwać własnych wpisów z 23 kwietnia (odpowiedz na wpis użytkownika dantez) i 1 maja w tym wątku.
    bawisz się w archeologa i odpisujesz na posty sprzed dwóch miesięcy?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Bawi mnie słowo "nadal" w pytaniu - narzucasz w ten sposób odpowiedź.

    Nigdy nie uznawałam chemii rolniczej za nieszkodliwą.
    Moi wykładowcy na studiach też nie. Co nie znaczy, że zakazywali czy odradzali jej używać.
    Przede wszystkim na studiach uczą czerpać wiedzę ze źródeł naukowych, a nie z filmików na youtube.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nie. Przekręcasz pod swoja tezę moje wypowiedzi.
    Mogłam napisać, ze się rozkłada, bo to jest prawda.
    Mogłam napisać, że prawidłowo zastosowany nie zaszkodzi. Bo to też jest prawda.
    Nikomu nie zalecałam picia, inhalowania się czy lania stężonego glifosatu w ogrodzie - bo to zaszkodzi. I to też jest prawda

    Sąd nie orzeka o tym, czy coś jest faktem naukowym czy mitem.
    W amerykańskich sądach decyzję o winie podejmuje ława przysięgłych. Jak składa się z nieuków i panikarzy, taką wydaje decyzję - nienaukową i panikarską.
    To samo było z papierowym kubkiem na gorącą kawę, czy brakiem ostrzeżenia przed wkładaniem kotów do mikrofalówki.

    Nigdzie w Europie by to nie przeszło, mimo, że glifosat jest stosowany tez od kilkudziesięciu lat. Dlatego te wyroki przeciwko producentowi Roundapu zapadają wyłącznie w Stanach - to jest walka z przedsiębiorstwem (z którego można wyrwać kilka milionów odszkodowania) a nie z glifosatem.
    Już sam fakt, że nawet ty piszesz "roundap" a nie glifosat świadczy o tym, że wcale nie chodzi ci o szkodliwość glifosatu.

    Z drugiej strony polski sąd orzekł, że geje nie istnieją, bo nie mogą udowodnić, że są gejami.
    Jak widzisz, wyroki sądu też są absurdalne.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 04-06-2020 o 18:44

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Bo ten środek jest powszechnie stosowany na całym świecie i jakoś ludzkość nie wymarła.

    Ale skoro cytujesz moją stara wypowiedź, to widzisz, jak bardzo próbowałeś manipulować zadając pytanie zaczynające się od "nadal uważasz".

    Jak już zauważył Paracelsus - "Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną"
    Dlatego nie demonizuję glifosatu, ale dostrzegam jego zagrożenia, gdy jest używany nieprawidłowo czy w nadmiarze czy wręcz niepotrzebnie.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tak, uważam, ze zastosowany prawidłowo, w sytuacji niezbędnej (likwidacja zachwaszczenia nowej działki) nie jest szkodliwy dla człowieka, bowiem styczność ze środkiem jest minimalna.

    Szkodliwy jest używany bezmyślnie, bez zabezpieczeń, w nadmiarze, w sytuacjach niepotrzebnych - bo dopiero wówczas zaczyna się w środowisku kumulować.

    Dokładnie o tym piszą naukowcy zajmujący się badaniem oddziaływania chemikaliów na środowisko.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    odsyłam do drugiej części mojej wypowiedzi:

    Szkodliwy jest używany bezmyślnie, bez zabezpieczeń, w nadmiarze, w sytuacjach niepotrzebnych - bo dopiero wówczas zaczyna się w środowisku kumulować.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Piszesz o rolnictwie a ja o ogrodzie prywatnym - zupełnie inna skala i częstotliwość korzystania.

    Zdecydowanie uważam, ze ten środek nie powinien był dostępny do stosowania przez amatorów, bo sobie lekceważą jego toksyczność i stosują jako zamiennik pielenia.


    W Francji glifosat jest dopuszczony do stosowania: https://www.bezpluga.pl/wiadomosci/f...sat,92345.html

    A do suszenia, żeby się ludzie nie czepiali słowa "glifosat" stosuje się coraz częściej środek reglone. Też toksyczna chemia, ale inaczej nazwana i już nikogo nie rusza.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Bo ten środek jest powszechnie stosowany na całym świecie i jakoś ludzkość nie wymarła.
    Bo to nie jest broń biologiczna.
    To że jest powszechnie stosowany to nie oznacza, że nie jest szkodliwy dla ludzi i środowiska.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Piszesz o rolnictwie a ja o ogrodzie prywatnym - zupełnie inna skala i częstotliwość korzystania.

    Zdecydowanie uważam, ze ten środek nie powinien był dostępny do stosowania przez amatorów, bo sobie lekceważą jego toksyczność i stosują jako zamiennik pielenia.


    W Francji glifosat jest dopuszczony do stosowania: https://www.bezpluga.pl/wiadomosci/f...sat,92345.html

    A do suszenia, żeby się ludzie nie czepiali słowa "glifosat" stosuje się coraz częściej środek reglone. Też toksyczna chemia, ale inaczej nazwana i już nikogo nie rusza.
    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    tak, uważam, ze zastosowany prawidłowo, w sytuacji niezbędnej (likwidacja zachwaszczenia nowej działki) nie jest szkodliwy dla człowieka, bowiem styczność ze środkiem jest minimalna.
    Rolnictwo i człowiek to jest styczność minimalna?
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    raczej po prostu kwestie regulacji unijnych - każdy środek chemiczny ma wydawane zezwolenie na 5 lat. Po prostu w 2022 roku kończy się okres obowiązywania zezwolenia. Ale dziś jest to środek legalny. Więc nie było prawdą pisanie, że we Francji jest zakazany - bo nie jest, jest tylko ograniczona powszechna dostępność, dozwolony jedynie do niezbędnych działań (co jest bardzo rozsądne - też o tym pisałam post wcześniej, że amatorzy powinni mieć zakazany dostęp).
    Na dodatek rząd francuski chce się wycofać z zakazu w 2022roku (27 marca 2020 http://news.agropages.com/News/NewsDetail---34695.htm) i powołuje nowe zespoły badawcze do szukania alternatyw dla glifosatu.

    Za to od 2020 roku jest zakazany w Austrii - i to dobrze, jest możliwość prowadzenia badań nad zamiennikami oraz alternatywnymi sposobami uprawy. Austria bogata, stac ją na taki eksperyment rolniczy. Przy czym w uzasadnieniu podano, że problem nie lezy w samym glifosacie, co adiuwantach, które zwiększają jego toksyczność.
    https://www.pan-europe.info/press-re...nd-environment

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Rolnictwo i człowiek to jest styczność minimalna?
    Czy ogród przydomowy kwalifikujesz do rolnictwa?

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Austria - właśnie doczytałam, że kanclerz nie podpisała uchwały parlamentu, bo czekała na opinię Komisji Europejskiej (info z 20 maja 2020 https://www.lz-rheinland.de/nachrich...cht-es-wieder/). Zakaz wejdzie za 3 miesiące, jeśli Komisja nie wniesie sprzeciwu.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Stos - widocznie nikt nie aktualizuje wikipedii. Ja podałam odnośnik do aktualnej informacji, z tego roku, z maja.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony