dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Pomp ciepła 9kW TCAP grzanie i chłodzenie

    Witam, proszę o opinię dotyczącą systemu grzania i chłodzenia który chciałbym zastosować w domu.
    Parametry domu:
    OZC 8KW, powierzchnia grzania 180m2 podłogówka (dwa rozdzielacze po 7 pętli) + garaż 40m2 ( 2 pętle), zbiornik CWU 300l. Rekuperator 400m3
    Grzanie: parter7 pętli w domu + 2 w garażu, piętro 7 pętli.

    Piony do CO chciałem zamontować PP32 PN20 tylko do jedno rozdzielacza mam 2m w poziomie a do drugiego 2m w pionie + 5m w poziomie. Czy nie lepiej zamontować większą średnicę do drugiego lub oba na PP40 ? Czy pompa obiegowa wbudowana w PC TCAP 9kW 1f wystarczy (będzie ok 220l w samej podłogówce) czy zwykły trójnik z PP przy PC na rozdzielnie dla dwóch rozdzielaczy będzie ok ? czy hydraulicznie będzie to zrównoważone ?
    Sterowanie przez czujnik zewnętrzny, jedynie w trzech pokojach zamontowywany czujnik do ograniczenia temperatury (chociaż przy WM myślę, że i tak to nie zadziała).

    Chłodzenie:
    Chciałem zamontować 6 klimakonwektorów np HKT-300G30 (średnia moc na 2 biegu to ok 1,5kW), każdy będzie obsługiwał ok 20m2, ułożyć oddzielną instalację dla klimakonwektorów, dwa rozdzielacze po 3 odejścia. Zakładam chłodzenie ciągłe przy dużych upałach. (nie jak klimatyzacją z 35 do 19, tylko z dt między temperaturą zewnętrzną a wewnętrzną ok 8 stopni)

    Jak to rozsądnie spiąć z PC ? zasilanie na podłogówkę bezpośrednio z PC a dla chłodzenie zamontować dodatkowy bufor ? tylko ile litrów aby pompa nie taktowała ? Może dla całości zamontować sprzęgło hydrauliczne 45l i rozdzielić na 3 obiegi (2 grzewcze i 1 chłodniczy) ?

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    ja mam na jednej instalacji klimakonwektory tylko dwie rury zimą grzeją latem chłodzą, panasonic wymusza w instrukcji sprzęgło (bufor) gdy chłodzimy, nie robiłem odpływów z klimakonwektorów bo bałem się że będzie z tym tylko problem, stoją latem słoiki, żona trochę narzeka ale taka instalacji jeśli długa gdzieś może się zapchać (to moje zdanie)

  3. #3

    Domyślnie

    Na początku też tak myślałem, tylko przy ogrzewaniu podłogowym w lecie musiałbym zakręcać wszystkie pętle i odkręcać dla klimakonwektorów lub siłowniki (niepotrzebne koszty). Myślałem, żeby rozdzielić klimakonwektory i podłogówkę (to jest raptem jeden rozdzielacz więcej i trochę rurek). Odprowadzenie skroplin chciałem wykonać tak jak dla klimatyzacji tj: syfon w ścianie z kulką. Czy masz możę schemat jak to powinno wyglądać ? Czy pozostałem rozwiązania będą ok ?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał wloch Zobacz post
    Jak to rozsądnie spiąć z PC ?
    Zasilanie na podłogówkę bezpośrednio z PC a dla chłodzenie zamontować dodatkowy bufor ?
    Tylko ile litrów aby pompa nie taktowała ?
    Może dla całości zamontować sprzęgło hydrauliczne 45 l i rozdzielić na 3 obiegi (2 grzewcze i 1 chłodniczy) ?
    Chłodzenie jest nam potrzebne tylko kilka dni w roku,
    Natomiast ogrzewanie - to około 200 dni w roku,
    Chłodzić można samą podłogówką - są tacy miłośnicy,
    W podłogę możesz wpuścić > 15 C a w KK 10 C,
    Jeżeli będziesz chłodził KK i podłogówką to - dodatkowego bufora nie potrzeba,
    Do chłodzenia - najlepsze są klimatyzatory multisplit
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    właśnie ma siłowniki i dlatego nie ma problemu ale możesz zakręcić to tylko 2x w sezonie, ja podłogówką nie chłodzę nie lubię zimnej podłogi

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Chłodzenie jest nam potrzebne tylko kilka dni w roku,
    Doprawdy? U mnie chodzi całe lato i kawałek wiosny. Taki wykresik:




    Czerpnia realna, odczyt MobileBME (wewnątrz domu) ze 2* zawyżone, bo czujnik był wtedy jeszcze wewnątrz obudowy razem z grzejącym się trochę ESP - ale daję dla porównania.
    W domu bez klimy temperatura jest wyższa, niż na czerpni przez zyski słoneczne i bytowe.

    Nawet po odjęciu dwóch stopni trzeba pamiętać, że w tym czasie często chodziła klima.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Temp.jpg
Wyświetleń:	3162
Rozmiar:	40,2 KB
ID:	443524  

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Chłodzenie jest nam potrzebne tylko kilka dni w roku,
    Natomiast ogrzewanie - to około 200 dni w roku,
    Chłodzić można samą podłogówką - są tacy miłośnicy,
    W podłogę możesz wpuścić > 15 C a w KK 10 C,
    Jeżeli będziesz chłodził KK i podłogówką to - dodatkowego bufora nie potrzeba,
    Do chłodzenia - najlepsze są klimatyzatory multisplit
    Nie zgodzę się, w zeszłym roku chłodzenie było konieczne przez ok 40dni. Patrząc na obecną pogodę i klimat będzie się
    Nie chcę wykorzystywać podłogówki do chłodzenia.

    Klimatyzacja może jest najlepsza, tylko wychodzi znacznie drożej. Klimakonwektor dwururowy kosztuje ok 1000zł. dla 6 pomieszczeń koszt urządzeń ok 6000zł. Klimatyzacja będzie dwa razy droższa. Nie liczę instalacji i montażu - tutaj raczej podobnie.

    Mogę podłączyć wszystkie urządzenia do jednego rozdzielacza, przeliczyłem że pojemność wodna układu będzie na poziomie 40l.

    ironsmith
    Nie mogę znaleźć w instrukcji, że dla chłodzenia Panasonic wymaga bufora ? Masz może jakiś schemat ?
    Np. Daikin wymaga tylko minimalnego przepływu 10l/min, w panasonicu znalazłem jedynie przypływ nominalny.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał wloch Zobacz post
    Klimatyzacja może jest najlepsza, tylko wychodzi znacznie drożej..
    Aby zmniejszyć koszty, może należy rozpatrzeć;
    - podłogówka - parter,
    - klimakonwektory pod okienne - piętro.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	chłodzenie.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	92,1 KB
ID:	443590

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wloch Zobacz post
    Klimakonwektor dwururowy kosztuje ok 1000zł.
    Gdzie? Chyba w hurcie i netto. Taniej da się znaleźć klimę, niż klimakonwektor.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał wloch Zobacz post
    ironsmith
    Nie mogę znaleźć w instrukcji, że dla chłodzenia Panasonic wymaga bufora ? Masz może jakiś schemat ?
    Np. Daikin wymaga tylko minimalnego przepływu 10l/min, w panasonicu znalazłem jedynie przypływ nominalny.
    Nie tyle bufora co sprzęgła.
    99% systemów chłodzących to klimakonwektory, a więc urządzenia o niewielkiej pojemności wodnej, oraz ilościowej regulacji wydajności
    Zapis o sprzęgle, to takie zabezpieczenie producenta przed nieudolnymi instalatorami.
    Jeśli tylko instalacja zapewnia minimalny zład wymagany przez urządzenie, oraz nominalne przepływu - sprzęgło/bufor nie jest konieczny.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    99% systemów chłodzących to klimakonwektory,
    Wow. To ile ich musi być, skoro dookoła widać tyle klimatyzatorów?
    Sam w swoich (nie w jednym czasie) nieruchomościach zamontowałem cztery klimatyzatory i zero klimakonwektorów.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wow. To ile ich musi być, skoro dookoła widać tyle klimatyzatorów?
    Sam w swoich (nie w jednym czasie) nieruchomościach zamontowałem cztery klimatyzatory i zero klimakonwektorów.
    Zanim następnym razem zaczniesz bez sensu bić w klawiaturę spójrz na temat w jakim się wypowiadasz.
    Czytać ze zrozumieniem masz prawo nie potrafić, ale tak śmiecić w tematach po prostu nie wypada.
    Napisz coś jeszcze o hodowli marchewek.
    Pobijesz kolejne rekordy jałowych postów.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony